Scény u zubára

mimanr
14. sep 2016

Ahojte, mam problem. Syn je prvak, 2x rocne chodime k zubarke na prehliadky. Mame rovnaku zubarku uz dva roky, prvy raz si nechal pozriet zuby bez zrkadielka, lebo sa bal, druhy raz sa uz nebal, treti mu cistili a stvrty raz dokonca trhali jednotku. Vsetko v pohode.Pred mesiacom ho vsak strasne zacal boliet zub s takym malickym kazom. Prisli sme k zubarke a syn tam strasne vystrajal, plakal, az si vyvolal skoro hsyteriu, ledva ukazal zub. Mudr skonstatovala, ze zub umiera, ale aby sa nenarusilo zuboradie, necha ho tam. Vraj sa vytvori fistula na dasne a zub odumrie, potom sa do zuba navrta dierka, ale uz to bude bezbolestne. Zaroven malemu nechcela vypadnut jednotka, cez ktoru sa tlacil druhy zub, Nic si nechcel dat robit, strasne plakal, az krical, po 10 min. mi povedali, ze to nema zmysel, ze musi prist maly ukludneny. Dali sme tomu 3 tyzdne, syna som pripravovala, vysvetlovali sme si, ze to uz zazil ( s tou jednotkou) a nebolelo to a ze vrtat budu az o mesiac, teraz len vytiahnu tu jednotku....Este v cakarni bol nervozny, ale si opakoval Ja to zvladnem....drzal si nadobku na zubok, ja som ho zabavala...vosli sme dnu, sadol na kreslo a ... ZAS TO ISTE! Ze sa strasne boji, ze si uz nepamata, ako mu to robili predtym, strasne plakal, az sa zajakaval, oznamili mu, ze ma poslu prec, lebo ma stale drzal a nechcel ani usta otvorit. Musim podtknut, ze doktorka aj sestricka mali skutocne dobry pristup, nikto nanho nekrical, iba sme mu pokojne, ale dorazne vysvetlovali, nakoniec som musela odist z dohladu za roh, ale aj tak ho po 20 min. nedokazali ukludnit. Vysledok: zub, co mu sposobuje krivy rast noveho zubu je nevytrhnuty, zmeskal celu prvu hodinu, muz, co strazil dceru, meskal do roboty, ja som nestihla ist na postu a nervy mam v kybli..... a v cakarni cakali pacienti objednani na hodinu.
Uz neviem, co s nim mam robit.. a hlavne to nechapem, lebo predtym si dal vytrhnut bez jedinej slzy.
Vopred dakujem za rady....

dominikav123
14. sep 2016

@mimanr ahoj. Ked som bola prvacka tiež ma naši vzali k zubárovi. Výsledok bol ze som sedela v kresle, dlaňou som si zakrývala ústa a plakala som. Neurobil mi proste nic. Potom som bola druhý krát u zubára až v deviatom ročníku. Mliečne zuby sme si s bratom ťahali sami, čiže pokial nepomáha vysvetľovanie a boji sa tak ho asi nechajte tak. Ci je ten nevytrhnuty zub veľký problem ?

maslenka47
14. sep 2016

@mimanr v prvom rade by si si mala sama uvedomit, ze ani jeden z tebou spominanych "vysledkov" (zub, vymeskana hodina, neskorsi prichod do prace, pacienti v cakarni) nie je ziadna tragedia a svet sa kvoli tomu nezruti.

Co mas urobit neviem - je to tvoje dieta. Ja by som mojmu zatrhla nejake oblubene jedlo alebo cinnost s tym, ze najskor musi zub von.

A nerob okolo toho kovbojku, ked budes nervacit ty, necakaj, ze budes mat kludne dieta. V najhorsom pripade bude mat krivy zub, no a co. Nabuduce radsej posli syna s otcom, mozno mu pomoze, ked nebude mat vedla seba este aj vystresovanu matku ..

mimanr
autor
14. sep 2016

@dominikav123 ano, je to velka jednotka a novu ma uz napoly vyrastenu a stara nevypadava, ani sa neda rucne vybrat a tym padom ta nova rastie krivo.preto mu trhali aj tu prvu...

sense
14. sep 2016

skus poslat muza....

mimanr
autor
14. sep 2016

@maslenka47 ja nervacim len tu na fore, tam som ho drzala za ruku, ukludnovala, vysvetlovala, a prisne dohovarala... zdzubala som ho az cestou odtial. dalsi termin ma o mesiac... co mu mam zakazat na taku dlhu dobu??

mimanr
autor
14. sep 2016

@sense ako syna poznam, bude to to iste.... nechapem len, kde sa to zrazu nabralo..ten strach... to iste mu robili aj predtym a bol hrdina ☹

lenorik
14. sep 2016

@mimanr s mojou dcerou chodim k zubarke od vtedy co jej vyliezli prve zuby, cca od jedneho roka. Pravidelne pol roka. Nikdy sa nicoho nebala. Az kym jej nezistili, ze sa jej pokazili stolicky a kedze su dolezite pre rast inych zubkov, treba ich opravit. A vtedy to zacalo. Presne take cirkusy ako opisujes. Krik, plac, hysteria, az na zvracanie, neotvorila usta, pohryzla doktorku...no katastrofa. Nasa zubarka bola nervozna, zdrziavalo jej to ostatnych pacientov. Nakoniec som to u nej vzdala a vyhladala som specialne detsku zubarku, ktorej som povedala, ze sa jedna o "nevysetritelne dieta" (tak jej to do papierov napisala prva zubarka). Povedala, ze zvyknu takymto detom davat premedikaciu. Sirup, ktory ich ukludni, uvolni. Vnima, musi spolupracovat ale je "povolnejsia". Je to na prirodnej baze, takze nie je to zataz pre detsky organizmus. Takto sa nam to podarilo zvladnut konecne lepsie. Sice poplakavala, ale aspon ma zuby spravene.

sense
14. sep 2016

@mimanr za vyskusanie nic nedas, nemozes si byt stopercentne ista ze to bude rovnako...a kde sa vzal strach neviem, moze to byt naozaj strach a moze len skusat kedze sa parkrat tomu vyhol.... a co robis ked sa stazuje ze hoo to boli?

lenorik
14. sep 2016

A este podotykam, ze sme predtym skusali odmeny, vyhrazky, zakazy, vymenili sme sa pri nej (raz to skusil ocino, raz ja, raz obaja) a vysledok ziadny. Proste nepustila zubarku do ust.

akvi
14. sep 2016

ze zakazat jedlo.. umrem..
@mimanr nechaj to tak..neries..bud sa to vyriesi, alebo nie.. Skusat skusaj, chodte normalne na objednany termin, nevyhybajte sa tomu, mozno sa to zlomi.. a mozno nie.. Akekolvek zakazy, prikazy, krik a hysteria zo strany rodicov je v tomto pripade totalne kontraproduktivna.. Vobec by som to uz doma nerozoberala, nevracala sa k tomu, iba ak by to syn vytiahol.. Potvrd mu, ze je v poriadku, ze sa boji, kludne nech to povie, coho sa vlastne boji.. Nekritizuj, nevyhanbi ho, len ho vypocuj. Skuste o mesiac, ak to nepojde, ten isty pristup, potvrd, ze je ok, ze sa boji, strach je normalny.. Ak bude mat chut, mozete sa pobavit o tom, ako sa da strach prekonat, pripomen mu pozitivne situacie, ked ten strach prekonal, nemusi to byt zubar, ale cokolvek ine..

A ak to nepojde, nechaj tak.. Nic hrozne sa nestane, bude mat krivy zub..no a co.. Prinajhorsom vas poslu niekam, kde to urobia v narkoze..

Viem, o com pisem, zazili sme.. Narkozu som odmietla, zuby vypadli aj bez nej a zivot ide dalej.. Dnes syn uz aspon nerobi hystericke sceny u zubara, pretrpi aspon kontrolu, aj ked vrtat mu este nevrtali..

mimanr
autor
14. sep 2016

@lenorik odkial ste a aka je to premedikacia?

mimanr
autor
14. sep 2016

@akvi dakujem. ano, cely cas som opakovala, ze bat sa je normalne, aj ja sa bojim, ze je to v poriadku, aj doktorka mu to povedala...ach, no co uz... len vydrzat 😔

lenorik
14. sep 2016

@mimanr nasla som zubarku v Ruzinove v BA. Nie sme z BA, ale radsej obetujem ten cas na cestu (cca 50min), len nech ma zuby v poriadku. 🙂 Priznam sa, ze neviem, ako sa ta premedikacia vola, ale je to taky cerveny sirup. Dava sa mnozstvo podla vahy dietata.

mimanr
autor
14. sep 2016

len toto je len ta jednotka, ktora mozno nakoniec vypadne, aj ked bude mat krivy zub, alebo mu ju teda o mesiac vytrhne... lenze o mesiac nas caka aj to vrtanie mrtveho zuba. to uz si fakt neviem/ nechcem predstavit

lenorik
14. sep 2016

@mimanr no malej museli tie dve stolicky vrtat, lebo ich mala pokazene az do korena. A vraj to zvykne neskor boliet, tak radsej ako prevencia. Pozerala som, ze ste z Nitry, mozno by som sa skusila popytat na moznost tej premedikacie. Aspon na ten jedenkrat. Ja viem, ake je to tazke pre rodica byt tam s nim a vidiet ten strach v ociach. Ja som plakala s nou, ked vtedy chytila az taky amok v ktorom ma prosila, nech ju vezmem domov. Trvalo to 3/4 hodinu co sa nedala utisit. ☹

vhlave
14. sep 2016

Svagrovci mali presne tento problem, jednotka na mieste ako zabetonovana a za nou jednotka trvala nakrivo do vnutra dutiny rastla. Chodia pravidelne k zubarke, ta povedala ze mu nebude trhat mliecny, ze casom vypadne a trvaly sa narovna. Mala pravdu. Mliecny vypadol a trvaly sa krasne narovnal

mondolina
14. sep 2016

My sme tiež dávali premedikaciu to by mali v amb vedieť
Alebo potom držať🙂 dieťa sedí v kresle na rodičovi ktorý mu drží ruky,nohy 🙂 a potom po zápase sa deti smiali🙂 že ako vystrajali

mimanr
autor
14. sep 2016

@vhlave fakt? aspon ze tak

maxiva
14. sep 2016

@mimanr u sukromnika,ked dieta vystraja,tak mu daju vypit taky napoj,je to oblbovak.nieco ako kinedril.dieta je take ospale a neprotestuje.ako ja som to este nemusela davat.skus sa na to popytat...

gelinka75
14. sep 2016

tak ja ked som bola mala tak som u zubarky tiez robila sceny, najlepsie bolo ked som sa rovno tam povracala az mama musela umyvat ordinaciu, doteraz mam respekt ked tam chodim (stale k tej istej lekarke), ani neviem ako to preslo, mama z toho mindraky nemala, spominame na to teraz uz s usmevom, prejde ho to casom uvidis, ked nie teraz tak o par mesiacov sa moze uplne zmenit

mimanr
autor
14. sep 2016

@gelinka75 o mna nejde, mna trapi, ze mu narastie krivy zub a v druhom s amu na dasne vytvoril hnisovy vacok, teda v zaujme jeho zdravia treba trepanovat ☹

sardinka336
14. sep 2016

Tu sa s deťmi vemi maznaju.... 😀 😀 😀 kamoška uz na nervy ze zubarka nevie spravit kaz jej dcere ...sama povedala, ze ju zoberie na Oravu k nejakej zubarke kde jej da do ust take kliešte či čo to maju aby usta nemohla zavriet...sestrička bude držať hlavu a spravia to. Je viac moznosti...dat si nejake lahke sedativa napr. Sedatif na ukludnenie, bezne sa to dava napr. psychiatrickým pacientom alebo postihnutým deťom nejaky ukludnovak. ešte pred vykonom ..v tom spominanom Ruzinove v BA tam chodime k doktorke Cyprychovej do Evident ako je skvela a spravi to aj v ,,anestezii,,, dieta vypije taky oblbovak...ale je šialene draha.
Aj moj syn robil sceny a nakoniec museli ,,ukludnovat mna,, 😀 😀 😀 lebo ja som tam prišla s nim v 8 mesiaci tehotenstva uz na rosyp a vedela som ze ak to teraz nespravi tak neviem ako to budem riešiť s novorodencom. Takze som povedala, ze od tial neodídem dokedy to neurobia a šmitec....Musel si sadnut na sestričku a ta mu držala ruky, ja hlavu a doktorka spravila zub. Ziadnu traumu z toho nema chodime tam stale a uz tam pozera rozpravky a ona mu vrta...uplne v pohode. Len je hrozne draha...

alexlexy
14. sep 2016

Nedoporučujem tento postup. Môjmu synovi takto školská zubárka opravovala zub, nebola som pri tom, že mu otec držal hlavu a zubárka vrtala.
Syn mal z toho takú traumu, už ani do ambulancie nechcel vojsť. Dcéra bola zo školskej ambulancie v podobnom stave.
Našla som potom súkromného zubára, v inom meste. Bol mladý, fešák a vedel to s deťmi.
syna odúčal od strachu z ošetrenia dlho. Prvý krát sa iba zoznámili. Druhý krát si iba sadol do kresla, 3x kontrola , potom bol asi 2x na pečatenie zubov. Už ja som bola nervózna z toho že tam toľko chodíme a zub nie je ošetrený, ale malo to zmysel.
Zub bol ošetrený asi až na 6 tej návšteve zubára, ale môj syn sa už viac nebál.
A moje dievčatá , vtedy mali si 10 a 12 rokov, pred návštevou zubára neriešili či ich to bude bolieť, ale čo si oblečú.

potvora1
14. sep 2016

Ahojte.My sme včera prave absolvovali synove prvé vŕtanie,na trvalom zubku mal kaz ☹ vedela som,ze sa šialene bojí, ved Ta stena v čakárni bola od neho tmavá...ale zvládol to na jednotku..hlavne je deti neklamať, že to nebolí, ze to nič nie je.... samozrejme nestrasit, ale byť k nim úprimne a možno ukázať aj svoj strach....a veľa záleží aj od prístupu zubarky a sestričky, môj syn z nich bol nadšený,spolupracoval a nakoniec mi povedal,ze to vôbec nebolo také strašné ako si to predstavoval.

potvora1
14. sep 2016

Baby, mám ešte takú jednu radu,zoberte deturence na dentálnu hygienu...keď natrafíte na super hygieničku, ta deťom veľa vysvetlí, ukáže ako čistiť zúbky a hravou formou ich zoznámi s prístrojmi v ambulancii a k tomu im aj zubky vyčistí. Môj syn,ked bol prvý krát, boli sme tam skoro hodinu😉 darmo, mala trpezlivosť

viera77
14. sep 2016

@potvora1 tak v tomto mas pravdu, najlepsie je chodit k jednemu zubarovi cela rodina a zasadne spolu, pripadne na dentalnu hygienu, nech sa dieta odmalicka pripravuje na zubara, ako aj nasa dcerka od veku 2 roky....prave nedavno jej zubarka vrtala 2 kazy a aj napriek strachu z neznameho, ktory dcerka mala to zvladla uplne v pohode a bez "oblbovakov"....u nas naozaj stacilo chodit spolu 2x rocne na kontroly, pocas ktorych tiez videla, ze aj nam dospelakom sa musia opravovat zubky, dokonca manzelovi vtedy aj trhala stolicku.....a hlavne jej nic nazatajovat a dopredu jej vsetko vysvetlit, co sa bude diat.

viera77
14. sep 2016

@maslenka47 inak, kde je pisane, ze zakladatelka temy je vystresovana matka? alebo ktora cast prispevku tomu aj naznacuje???

A si robis srandu trestat dieta zakazom oblubeneho jedla alebo cinnosti??? vsak ide len o zub, nie? tak co stresujes? ty vazne takymto "vydieranim" nieco u svojich deti aj dosiahnes? inak to naozaj nejde?

A v prvom rade si treba uvedomit a hlavne pochopit, ze su aj matky, ktorym na chrupe svojich deti, predstav si, naozaj aj zalezi...a tebe tiez?

0silvia0
14. sep 2016

@mimanr môj syn najprv v pohode zvládal zubára, potom mal nepríjemnú skúsenosť z pobytu v nemocnici a následne fóbiu z bielych plášťov. Zo stomatologickej ambulancie sme odchádzali neošetrení, s hysákmi, ja so spoteným chrbtom, s nervami v kýbli ako aj ty. Nie raz, ale viac krát. Zmenilo sa to až keď nás odporučili na čelustnú ortopédiu kvôli strojčeku, syn zistil, že tu v tejto ambulancii sa rieši strojček a nebude sa robiť so zubami nič hrozné, chodili sme najprv len na kontroly, a akosi strach zo zubára opadol, dokonca keď bolo treba pred založením strojčeka opraviť pokazenú stoličku, syn to už v pohodičke zvládol. Ono to chce čas aj u vás...

mimanr
autor
15. sep 2016

Zienky, dakujem za vase rady, skusenosti a povzbudenia. Verim, ze sa to zlepsi.

barborkark
15. sep 2016

@lenorik prosim ta a nevies ci sa to da aj volnopredajne kupit a aky to ma nazov? Vdaka