Zubár neopravuje kazy na mliečnych zuboch

slniecko87
4. sep 2023

Ahojte, s deťmi chodím na preventívne prehliadky od ich 18 mesiacov. Mám 3 deti. Vždy keď sa im na mliečnych zuboch urobil kaz, zubár ho neopravil. Tvrdil že sa to neoplatí, že mliečny zub sa správa inak ako dospelácky, že plomba v mliečnom zube nedrží a podobne. Že keď pokazený zub boli mame ho poriadne vyumývať. Ja som mu verila lebo som si myslela že toto je štandard až do chvíle kým tretieho syna pokazeny zub nezačal bolieť a následne opuchol. Zubár mu dal ATB. Opuch ustúpil a bolesť zostala. Zubár odišiel na dovolenku tak sme išli inam kvázi na pohotovost. Žiaľ zubár na pohotovosti skonštatoval že kaz je už veľmi hlboký a nedá sa opraví a zub vytrhol. Povedal mi že sa to nemuselo stať keby bol náš zubár zúbok opravil. Som z toho veľmi smutná. Synček má 3,5 roka a prišiel o hornú štvorku takže o stoličku ☹ neviem ako postupovať ďalej. Staršie deti majú niekoľko pokazených zubov ale nič ich našťastie neboli, ale voči nášmu zubárovi som úplne stratila dôveru

pribinak
4. sep 2023

@slniecko87 no tak ho zmeň

iritka
4. sep 2023

@slniecko87 treba vymenit zubara, zubky treba opravovat...

maris5
4. sep 2023

@slniecko87 kamaratkin zubar mal taky isty nazor, on len vyvrtal kaz a nechal tak. Az prisiel novy zubar a s hrozou zistili, ze ten zub, ktory niekolko krat vyvrtal je trvaly, takze 10 rocne dieta prislo o trvalu stolicku.
Plomby na mliecnych zuboch zvyknu vypadavat, lebo chrup sa rastom trvalych zubov posuva a plomby pracuju a oddeluju s aod zubu.

syslik81
4. sep 2023

dava sa docasna-detska plomba .. aj moja ju ma .. uz jej 2x vypadla a vzdy dali novu .. ele vela dr ma nazor nerobit nic..

zuzanka.zuzu
4. sep 2023

syn má 3,5r a má vytrhnutý zub z dôvodu kazu? 😨 a ostatné deti majú tiež kazy? 😲 takže čo urobíš ZAJTRA:
1.nájdeš deťom iného zubára - všetkým trom
2.objednáš všetky 3 deti k dentálnej hygieničke a budete všetci štyria (piati, ak existuje aj ocko) počúvať ako sa deťom správne umývajú zúbky
3.objednáš seba k dentálnej hygieničke a pôjdeš deťom príkladom

slavomira236
4. sep 2023

@slniecko87 mojej bcerke uz do jedneho zuba davala 3krat blombu a 3krat vypadla. Uz jej nejdem davat dalsiu plombu

janickajanicka
4. sep 2023

Určite plombovat. Ani nam nechceli mliecny zaplombovat a nedavno synovi rano tahali stvorku a vecer v nemocnici patku. Takze dva zuby za den.opuchnuty bol tak,ze ho chceli hospitalizovat. Ma 8 rokov

silvike
4. sep 2023

@zuzanka.zuzu Ja mam tiez pocit, ze nejako vela kazov na taketo deti. Ja mam tiez tri deti ( 4,5r. 10r. 12r.) A fakt ti mladsi este kaz nemali. A najstarsia jediny krat na mliecnom zube, ale taky malinky. Zubar vyvrtal. Nam teda vravela zubarka, ze sa praveze maju riesit kazy aj na mliecnych, lebo tie bakterie ( resp. Nieco z nich, nejaka forma, neviem uz presne) tam potom mozu nejako pretrvat a poskodzovat potom trvaly chrup. Ono kazivost a nachylnost ku kazom je scasti aj dedicna, ale tak tolko kazov u takych deti, pokial nejedia v kuse sladke, nepiju v kuse sladene napoje a umyva im rodic zuby aspon raz denne vecer pred spanim by asi nemalo byt :/ Asi je naozaj niekde chyba. Bud v zlozeni stravy alebk v hygiene, alebo oboje dokopy.

matovicova
4. sep 2023

@slniecko87 to nie je zubár, ale idiot! Od 18 mesiacov sa pozerá na pokazené zuby a čaká dokým vypadnú.... úžas 😱

mariamisko
4. sep 2023

@slniecko87 mne to skôr príde ze nemá trpezlivosť m9je deti vymýšľajú ústa neotvoril no má čo robiť zubárka no stále blombuje a blomby držia...vraví nespravím zúbok pod ním je už stály a môže sa nakaziť a kým vyrastie trvácny tak už bude s kazom z mliečneho zubku

slniecko87
autor
5. sep 2023

Naše deti majú demineralizovanú zubnú sklovinu. Zuby čistíme 2x denne… je pravda že techniku mame pravdepodobne zlú ale keď som sa zubára pýtala či ísť s deťmi k dentálnu hygienu povedal mi že nie. Ja som ako dospela bola. U posledného syna som ho prosila aby ten kaz opravil ale povedal mi že zub vyvŕta, zaplombuje, syn opuchne a bude problém. Nakoniec aj tak problém bol a zub je vonku ☹ chodíme na preventivky 2x do roka. Mne dentálnu hygienička na tu zvýšenú kazivosť povedala že to môže byt aj baktériami v ústach ale žiadnu konkrétnu radu ako tomu zamedziť som nedostala. Samozrejme obmedziť sladené nápoje a sladkosti ale nemyslím si že naše deti jedia viac sladkého ako ich kamaráti. Majú na prídel jednu sladkosť na deň a prevažne pijú čistú vodu. Nechcem sa obhajovať, nesiem na tom svoj podiel viny ale nerozumiem prečo im zubár kazy neopravoval a klamal mi že to sa nerobí ☹

slniecko87
autor
5. sep 2023

@mariamisko máte veľmi múdri pani zubarku. Mňa teraz čaká hľadanie nového zubára čo nie je jednoduché ☹ ale oveľa viac ma mrzí že som tomuto verila a deti na to doplatili. Naše deti sú inak veľmi spolupracujúce. Dali by si kazy opraviť úplne v pohode

mariamisko
5. sep 2023

@slniecko87 to isté riešila aj moja kamarátka ej zubárka povedala ze zúbky opravovať nebude zbytočne stresovať dieťa že sú to mliečne...moja zubárka hneď ako vyjde synovi trvácny zúbok stoličky hneď pečati aby vydržal co najdlhšie...

slniecko87
autor
5. sep 2023

@mariamisko a kamkaratka u tejto zubarky zotrvala? Úprimne ja sa tiež bojím ako to deti príjmu že doteraz nič a zrazu sa začne vŕtať a možno aj trhať ☹

vroni
5. sep 2023

@slniecko87, horná štvorka je stolicka? Ale v každom prípade by mal krpec dostať medzerník, aby sa mu neposuvali zúbky a nepotreboval o par rokov strojček. A nového zubára v každom prípade. A teda ja by som sa aj informovala o možnosti pecatit zúbky.

slniecko87
autor
5. sep 2023

@vroni žiaľ stolička ☹ u nás v BB medzernik nerobí nikto ☹ ale skúsim či by sa nám ako samoplatcom nedalo ísť niekam do BA a podobne :-/ nového zubára už hľadáme ale mám strach aj z tej zmeny. Či nájdeme naozaj niekoho dobrého lebo ja som akosi stratila dôveru.

vroni
5. sep 2023

@slniecko87, medzerníky nepreplatí poisťovňa? Mne ich pre dieťa nacenili tuším na 70 euro, ale poisťovňa preplatila. Strojček by bol stal viac...

sisaka
5. sep 2023

Takéto blbosti som ešte nepočula, ale deti chodia k zubárovi tu v Kanade a tu sa opravuje všetko. Neexistuje, aby rozvrtali zub a nechali tak. Syn mal problémy s mliečnymi zubami, mal pár kazov, boli mu normálne opravené a aj vydržali, na jednom museli vyťahovať nerv, ten nakoniec nevydržal (boli sme o tom vopred informovaní, že sa to môže stať) a museli ho vytrhnúť. Žiadna tragedia, urobili tam ten “medzernik”, či ako to voláte a krásne mu tam držal miesto, až kým mu nezačal rásť trvalý zub, potom ho vybrali. Stoličky som mu dala zapečatiť. Zuby ma teraz v poriadku, ma 15 rokov, ani jeden kaz.

slniecko87
autor
5. sep 2023

@vroni naozaj? Skúsim sa na to opýtať. Ďakujem

slniecko87
autor
5. sep 2023

@vroni a kde vám medzernik urobili ak sa môžem opýtať? V ktorom meste chodíte k stomatológovi?

slniecko87
autor
5. sep 2023

@sisaka úžasne! Mám pocit že naši zubári na Slovensku sú ako v praveku … nechcem všetkých hádzať do jedného vreca lebo keď som teraz začala hľadať a čítať zistila som že už sú medzi nimi aj osvietení ale väčšinou sa držia v Bratislave a okoli. My v BB nemáme ani jedného oficiálneho pedostomatologa :-/

vroni
5. sep 2023

@slniecko87, no, ja som trochu od ruky, vo Viedni. Ale vidím, ze ceny tu máme úplne rovnaké ako na SK... Moje dieťa je trochu (viac než len trochu) hysterické, keď ma ist k zubárovi, takže sme boli na špeciálnej klinike pre bojazlivych pacientov, za svoje zvlášť opatrne vyšetrenie vystavujú faktúry vedúce k infarktu a za medzerník chceli "len" tých 70 euro. V BA boli ceny úplne identické, ale nebol problém nájsť zubára, takže určite sa bude dat.

owecka
5. sep 2023

@slniecko87 kazy na mliečnych zubkoch sa musia opravovat, aj plombovat, nakolko potom problemy mozu pretrvavat aj ma trvacich zuboch. Idealne cistit kefkou curaprox a kvalitnou detskou zubnou pastou, napr. Tiez od tej istej firmy. Na zuboch netreba setrit. Ak maju problemy, kludne aj medzizubne kefky su fajn. Dietatu treba pravidelne cistit a kontrolovat zubky. Ideal umyvat 30 minut po jedle

katulienkax
5. sep 2023

no s opravou mliecnych zubov je to taky paradox, urcite by som dala opravit pokial zub, pokial ma byt este dlho na svojom mieste, napriklad trojrocnemu dietatu. My sme vsak dali opravit mliecny dcere - 2 zuby, kazdy po 40 eur a oba do polroka vypadli. Takze moja skusenost hovori-treba si zistit, kolko dany zub este zotrva v detskom chrupe, predsa 40 eur sem, 40 eur tam a za polroka oba zuby von, nie sme az taki bohati na vyhadzovanie eur von oknom. Ale ako vravim, zavisi od veku, kedy je dany zub pokazeny a kolko este v detskom chrupe mieni zotrvat

karamella0
7. sep 2023

Staršie deti to neboli, lebo ich pokazené mliečne zuby už maju resorbovane korene. Ja deťom urobím maly rtg io zuba a ak viem, že zub bude do polroka prerezany, uz ho neosetrujem, zväčša tam uz aj je prítomná kyvavost. Ak vidím, že mliečny zub ma drzat ešte 2 roky, ošetrujem. Ale zase, z pohladu zubarky poviem- nie všetky deti su osetritelne. Niektoré sa hýbu, neposlúchajú ani mna, ani rodiča… takých odmietnem. Aj rodič si musí uvedomiť, že zubár ma naplánovaných ľudí a nemôže čakať 15 min, kým dieťa otvorí ústa.

slniecko87
autor
8. sep 2023

@karamella0 ďakujem za váš názor a pohľad. Chápem vás a myslím že máte rozumný postup. Moje deti sú veľmi spolupracujúce ale zubár mi jednoducho povedal že mliečne zuby sa opravovať neoplatí, že plomba v nich nedrží … kaz mal synček na mliečnej 4ke ktorá by tam mala byt ešte dosť dlho :-/ on proste o oprave ani neuvažoval