Ako sa lieči kaz na mliečnom zube?

Zodpovedané
16. nov 2019

Dobrý deň,

mojej 7 ročnej dcére sa urobil kaz na hornej štvorke kaz. Kaz bol dosť veľký, dcérku zub bolel. Zubár povedal, že keby ho zaplomboval, tak dcérka dostane bolesti a opuchne. Zub jej navŕtal a nech ho otvorený.

Mne sa to nepáči. Chcela som, aby jej zub vytrhol. Dcérka sa bránila, tak to vyriešil takto.

Vraj nový zub sa prerezával okolo ôsmeho roku a dovtedy môže ostať takto otvorený. Že ak by ju rozbolel, alebo sa urobí vačok, tak ho vytrhne.

Postupoval zubár správne?

Ako jej to mám čistiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

áno, váš zubný lekár postupoval správne. Ak kaz na mliečnom zube siaha až do zubnej drene a po jeho odvŕtaní je dreň otvorená a krváca, uzatvorenie diery výplňou by malo v krátkom čase za následok silné bolesti, opuch alebo tvorbu hnisavého vačku nad zubom.

Praktický zubný lekár preto necháva takýto mliečny zub otvorený a neťahá ho. Jednak je medzi jeho koreňmi zárodok trvalého zubu, ktorý by sa mohol pri ťahaní poškodiť a navyše mliečny zub drží tomu trvalému miesto.Ak by ho zubný lekár vytiahol, zuby po stranách sa posunú do medzere a trvalý zub sa nebude mať kam prerezať. To budete u dcérky musieť riešiť strojčekom.

Existuje aj iný spôsob ošetrenia hlbokého kazu s prechodom do zubnej drene. A to tak, že sa časť infikovanej krvácavej zubnej drene vyberie, použije sa špeciálny materiál na prekrytie vchodov do koreňových kanálikov a zub sa následne uzavrie výplňou.

Takýto spôsob ošetrenia si ale vyžaduje návštevu špecialistu pedostomatológa, spoluprácu detského pacienta a je finančne náročný. Ešte malá oprava k tým rokom - mliečka horná 4ka vypadáva okolo 9,5. roku života a trvalý prvý črenový zub sa prereže okolo 10. -11. roku života.

Čistenie je veľmi dôležité. Dierku v zube najlepšie dcérke vyčistíte medzizubnou kefkou, prípadne môžete vyplachovať čistou vodou v injekčnej striekačke so zatupenou (nožničkami odstrihnutou) ihlou.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská