Pomalé priberanie ?

kosicanka1
5. sep 2007

ahojte, vcera sme boli v poradni a odchadzala som so zmiesanymi pocitmi. Pocas prvych styroch tyzdnov sme pribrali 1300g - to nas pochvalili a teraz za dalsie styri tyzdne sme pribrali 550g - vraj nic moc.
neviem, co robime zle? nadalej iba kojim na poziadanie dcerky, kazde 3 hodiny aj v noci aj cez den, malicka spapa, odgrcne, tvari sa spokojne, zaspinka. stolicu mame krasnu zltucku.
rozdiel medzi prvym a druhym mesiacom je jedine v tom, ze kvoli alergii som musela uplne vysadit vsetky mliecne vyrobky.
diky za rady

danuskam
11. feb 2009

zienky, ja som asi svojim prispevkom privolala nejaky protest. Slecna mi vcera uplne odmietla prikrm-vyskusala som dve chute a nic. Nakoniec som jej dala mlieko a to vypila. Vecer zase otvarala pusu za flasou a po par glgoch spustila neskutocny rev. trval dost dlho az kym nezaspala od unavy. cca po hodine zo spanku flasu dopila. Dnes rano urobila to iste. O chvilu jej idem dat tuhu stravu a uz teraz mam z toho des. Asi sem chodi tajne citat a povedala si ze ked si stazujem, nech mam aj poriadny dovod.. 😀 no co s nou mam robit? neviem, ci ju netrapia zuby-tie sa jej tlacia uz zopar mesiacov a stale nic. celkovo je taka nervozna.

annag
11. feb 2009

cristin, joj, to by bola veľká škoda, aby si prešla na UM, však priberá pekne, hoci nebiem koľko meria, no na 7 mesačné bábo váži dobre, namiesto UM jej pridaj ďalší nemliečny chod a priberie. V období príkrmov ide o to, aby sme mliečnu výživu nahradili postupne prevažne nemliečnou potravou. Celková potreba mlieka sa prudko znižuje a okolo trištvrte roka už je asi len polovičná potreba - cca 500ml denne. Takže sa snaž, aby si postupne malej zaradila asi 5 príkrmov za deň a zvyšok hocikedy si malá povie dojči.

Okrem toho, ,mlieko je potrebné kvôli železu a vápniku a bielkovinám. Tieto látky dokáže malá spracovať oveľa lepšie než z UM, teda jej stačí podstatne menší príjem MM oproti UM.

Tvoja malá podobne ako všetky deti dojčené nemusia piť počas dojčenia žiadne UM, teda ani v roku nemusia, nie to v polroku.

Deti priberajú skokom a netreba z trošku menšieho prírastku robiť paniku, zvlášť ak je na príkrmoch. MM jej stále dodáva všetky potrebné živiny a kalorickú hodnotu môžeš doplniť ostatnými príkrmami. 🙂

patricia1971
11. feb 2009

danuskam-ja som toto presne prežívala pred 2 týždňami,písala som do každej témy a prosila o rady...tiež mi malá zrazu prestala jesť tuhú stravu,pila len MM,nič som do nej nedostala...veľa mamičiek mi poradilo,že mám dať týždeň pauzu,len ju kojiť a že to sa napraví...no po 3 dňoch sa u nej objavili teploty a ochorela nám,bola na antibiotikách, tak som už vedela,prečo nepapá...potom po 2 dňoch už začala papať,ale bola som opatrná,jedla len ovocné hippky,potom som pridala trošku zeleninky a išlo to,teraz papá dobre,ale malé dávky, tak ako som písala asi 120g,možno aj menej..doki jej nasadila nutrolin B,je to B vitamín,tak aj z toho bola hladná...ale rozbehlo sa nám to...nechcem ti privolávať chorobu,to nie,ale tiež som bola v strese ako ty a nakoniec to dopadlo tak,že bola chorá...

akejka
11. feb 2009

cristin:
ako ti radia Annag, patricia...nedaj sa nahovoriť na UM, veď malá ti váži pekne, moja 9 mesačná toľko neváži...a ke´d papá príkrmy, bude pekne priberať z nich, UM to už neovplyvní...

cristin
11. feb 2009

Dakujem holky,
Annag a aky dalsi nemliecny chod mi radis?Inac naobed papa vyvar aj s maskom a ryzovou muckou,len samozrejme nezie vsetko...Nveceru mliecnu kasu co davam do vody.
Dnes naobed som si vytahovala mlieko,aby som teda videla,ci ho mam malo alebo nie a v pohode som vytiahla 160 ml a keby som sa posnazila este by islo...Lebo lekarka tvrdi,ze mlieka mam malo...ale mala sa nikdy nestazovala a papa len jeden prsnik a uz je nasytena.Lekarka tvrdi,ze sa uspokoji s malym mnozstvom,ked viac nenajde.Darmo jej vysvetlujem,ze viac ani nehlada.
Inac radi mi davat na noc UM s keksikom,aby mi spala,lebo sabudi casto,kazde hodiny,niekedy aj castejsie.
Meria 74 cm,zevraj na kazdy jeden cm by mala pribrat 150 gr....

annag
11. feb 2009

cristin, malá je riadna dlhaňa, modelka 😉 🙂 , smiem sa spýtať, kde žiješ - v ktorej krajine majú lekári takýto postoj a kde takto vyhodnocujú rastové tabuľky ? malá je podľa tabuliek vysoká a váhovo je v úplnom strede , proste rastie do výšky - je teda priemerné dieťa roku 2006, ak to chceš takto počuť 😀

160 ml dokáže v 7 mesiacoch odsať máloktorá mamička 😉 , to je nádhera, malá si môže vypiť o 50- 70% mliečka viac - najlepšia odsávačka je bábo , prosím Ťa, žiadne UM jej nedávaj aspoň do roka

- malá má 7 mesiacov, môžeš zaradiť aj jedlá s lepkom, teda napr. desiata - ovocné pyré s ovsenými vločkami - vločky existujú aj mleté a sparíš ich aby boli mäkučké (namiesto keksíku 😉 ), olovrant chlebík, mäkké pečivo so zeleninovou nátierkou, ovocie s Tvojim mliečkom (napr. banán) , zelenina s cestovinami (cestoviny tie maličké guličky - tarhoňa uvaríš a popučíš či hrubšie rozmixuješ) ....

- malá sa v noci budí ako väčšina detí v jej veku,bez rozdielu na tom, či sú na UM alebo na MM 🙂

cristin
11. feb 2009

annad,dakjum,ty si uplny expert!!!
Zijem v Taliansku 150 km pod Rimom a tato lekarka je povazovana za velmi dobru!!!
Dnes som do toho odsateho mliecka dala ryzovu kasu,bola som cela stastna aj ked to malej velmi nechuilo a ked som to lekarke zatelefonovala.tak mi povedala,aby som materske mlieko s nicim nemiesala,lebo sposobim malej gastrointerologicke problemy,tak mi pokazila naladu.A zevraj s materskym mliekom sa ma co najmenej manipulovat a zevraj treba vidiet kolko mam mlieka pocas celeho dna,nie len naobed.
A chlebik jej nezabehne?
Annag a co si myslis o behatku a o takej hracke co sa v nej skace?

danuskam
11. feb 2009

bohuzial sa dnes cely den opakovalo odmietanie jedla. chorobu mame za sebou-praveze sa z nej uz aj dostala.vtedy slabsie jedla asi dva dni,ale to bolo jasne preco.Uz dokonca nema ani kasel,iba trolilinku sople.nic hrozne. Prosim pomoc, uz sme zufali,nechce uz ani mlieko. po par hltoch reve. pomoze ked napr.po hodine zo spanku jej ponukneme a ona to "omylom" vypije.Aspon aby sme nieco do nej dostali.

annag
11. feb 2009

cristin, a keď bábo po príkrme nadojčíš, tak mu gastro problém nespôsobíš? Však jedlo sa bežne trávi asi 4 hodiny, to akože by sa nesmelo dojčiť 4 hodiny aby sa MM nestretlo s inou potravou ? 😕 A kravské mlieko od cudzieho živočícha, od kravičky sa miešať môže ? A kaše nemliečne čo si kúpiš v každom obchode a sú určené na miešanie z MM , to tí výrobcovia netušia, že sa MM nesmie s ničím miešať 😕 😅

MM sa tvorí non stop, princíp - prník sa naplní, vyprázdni, naplní, vyprázdni - ako pohár s vodou 😉 🙂

-samozrejme, je ideálne MM dať len z prsníka - vtedy je sterilné a nemá sa o čo zašpiniť, no ak dodržíš všetky hygienické pravidlá, tak sa nieto čoho obávať, koľké mamičky iba odsávajú od pôrodu

chlebík, to som ako príklad na najbližšie týždne, okolo 8-9 mesiaca by ho určite zvládla, každé bábo inak postupuje, niektoré ho zvládnu skôr, iné neskôr

behátko nepovažujem za správnu voľbu, bábetko má ťažkú hlavu a slabé chrbtové svalstvo, ktoré podporuje chrbticu, je dobré, ak bábo samé bez pomoci prejde všetkými štádiami a samé sa postav, keď k tomu dospeje, takže z bruška na lakte,otáčanie, na kolienka, sedenie, plazenie, lozenie, postavenie sa k nábytku, chôdza okolo nábytku, samostatná chôdza v priestore , behátkom sa bábo predčasne dostane do polohy,ku ktorej fyzicky ani psychicky nedospelo 🙂

annag
11. feb 2009

danuska, skús hoci aj v polospánku, je dôležité nenútiť ju, nevadí, ak bude hoci aj pár týždňov len UM, dôležité je, aby nezačala odmietať komplet všetko. Sleduj počet plienok - 6-8 za 24 hodín, či nie je apatická, či nemá iné známky dehydratácie. Niekedy po chorobe aj pár týždňov trvá, kým sa bábo dostane do normálu

danuskam
11. feb 2009

annag-plienky su v norme. ale uz v minulosti mi tento system nevysiel- a napriek kope plienok pocik/pokak bola mierne dehydrovana,co aj v nemocnici potvrdili. vymyka sa aj z tohto pravidla 😉
Prave toho som sa obavala,ze skoncime len na mlieku bez prikrmov.(neublizi jej to v tomto veku?predsa,tie latky sa nejako musia dostat do tela) Ale cudne je to,ze nechce jest v tych svojich "obvyklych" casoch. Pritom si myslim,ze si celkom oblubila tie nase ritualy.v spanku do nej dokazem dostat UM ale ak naozaj nechce-tak sa prebudi a spusti rev. Mimochodom do dnesneho dna do nej nedostanem ziadne tekutiny okrem UM. a to si myslim,ze by mala uz nieco vypit,ked papa tuhu stravu. na to sa nabaluju problemy so zacpou atd.ak vypije za den 20ml vody alebo caju tak si gratulujem.
ten nas zazrak stale nieco musi riesit... 😅

annag
11. feb 2009

danuskam, neublíži jej to, že bude pár dní len na UM, je ešte malá, UM sú obohatené tak, aby bábo o nič dôležité neprišlo, ak nechce vodu, dávaj jej redší príkrm ako hustú polievku - teda keď sa slečna rozhodne ho jesť 😀

danuskam
12. feb 2009

veru-ja poriadne pancujem tie prikrmy. Vsade kam je mozne prepasujem vodu navyse...Slecna ale bojkotuje uz aj mlieko, vypije 120ml tak na 3x v priebehu hodiny. musim stale skusat. Ideme k pediatricke,lebo je to velmi divne.

mizulienka
12. feb 2009

ahojte, neviete mi poradit...je normalne, ked 6 mesacne babatko za tyzden nic nepriberia, prave naopak schudne 5dkg? tych 5dkg nie je vela, ale predsa, sa mi to nezda, zeby nic nepribralo, este aj schudlo ☹ dakujem velmi pekne za radu...popri tom sa mi zda, ze sa maly rychlo unavi, po 5 minutach co je na deke na brusku, uz si polozi hlavku na deku a oddychuje 😒 a na to, ze predtym spal velmi malo, teraz spi aj viac ako 3,5 hodky denne, spomeniem este, ze mu idu aj zubky....annag, ty mas vela skusenosti, poradis mi? dakujem pekne

annag
12. feb 2009

mizulienka, ten úbytok na váhe skôr bude stagnácia, stačí, že má bábo prázdne bruško či mechúr, stagnácia u detí je bežná, môžu mať týždeň, keď nepriberajú a naopak, keď priberajú viac. No malý má aj ďalšie známky predzvesti nejakého ochorenia - je unavený, často spí. Takže určite by si to mala konzultovať s pediatrom,zmerať teplotu, môže to byť obyčajná viróza, môžu to byť zúbky, ale za to, že ho prehliadne nič nedáš,každopádne ho do papania nenúť - prsník často ponúkaj, no ak ho bude odmietať, tak ho nenúť, radšej si mliečko odsaj ak by začal málo piť, prajem Vám veľa zdravia 🙂

cristin
12. feb 2009

Annag Dakujem!!!
Mizulienka,annag ti radi dobre ako vzdy a ja ti radim nevazit kazdy tyzden,predstav si,ze mne za tyzden schudla aj 150,teraz staci vazit len raz za mesiac.

cristin
12. feb 2009

Annag,tak Um som jej vcera vobec nedala a ani jej ho nedam,len ked pojdem o mesiac na kontrolu,tak lekarka mi urcite vynada.Dufam,ze priberie dost...Inac davam si zalezat a davam jej oba prsniky aj v noci.Este raz dakujem 🙂

vivusika
17. feb 2009

annag a martao, ďakujem za podporu. Dnes sme boli na poradni - malý pribral za dva týždne 300g, takže váži 5300g. Len keď som hovorila dr., že sa malý budí po polnoci každú 1,5 hod. na papanie, tak vraj ho mám od ukončeného 4. mesiaca dokrmovať večer kašou a počas dňa zeleninou alebo ovocím. Mne sa to zdá akosi skoro, dcéru som začala dokrmovať až po polroku. Malý je zatiaľ plne dojčený. Tak neviem, čo mám robiť.

cristin
18. feb 2009

vivusika,dolezite je,ze ti maly dobre pribera.Oni ti lekari to radia preto,aby si sa ty vyspala,lebo oddychnuta mamicka je pre dieta to najlepsie.Ak ti bude dobre priberat,tak nemusis dokrmovat,aspon si to myslim.

dagina
4. mar 2009

Ahojky, nám pomalé přibírání zapříčinilo nadměrné blinkání 😖 , dlouho jsem to já ani mudra k tomu nepřisuzovala. Začali jsme to s mudrou řešit, až když mi chtěla naordinovat příkrm, to jsem si řekla že to není možné když mám mléka dost a malá sát umí, že prostě bude zakopaný pes někde jinde. Ještě jednou jsem ji tedy připomněla nadměrné blinkání, doporučila nám Nutriton a pomohlo to. Jen ho malá moc nechce, tak jsem zkusila Sab, který nám Mudra dala někdy ve 3. týdnu a tehdy nám nepomohl. No a nyní jsme skoro bez blindění a malá krásně přibírá, jen mě mrzí, že těch ztracených cca půl kila už nedoženeme ☹ ...

U vás se třeba našla příčina pomalého přírustku?????

bzucinka
4. mar 2009

Nasa bambula sa narodila s vahou 2 600g. Teraz (5 mesiacov a tyzden) ma nejakych 6 490g. Za posledny mesiac pribrala iba nejakych 290g ☹ . Je pravda, ze bola chora cca. 2tyzdne a brala antibiotika. Je iba kojena.Je to normalne, ze v urcitom obdobi vaha stagnuje? Mam na mysli aj bez ohladu na chorobu.

annag
4. mar 2009

bzucinka, je to normálne, že váha stagnuje, tobôž ak bola chorá, častejšie jej prsníky ponúkaj. Váži dobre , aj prírastok v jej veku je dobrý 🙂

bzucinka
4. mar 2009

Annag, dakujem ... papa menej a casto..skoro ako na zaciatku 🙂

annag
4. mar 2009

no vidíš, sama vie čo chce a potrebuje 😉 🙂

haassinka
9. mar 2009

Ahojky, prosím o radu..Moje sestra má 6 týdenní miminko - porodní váha 3,8kg (z porodnice šli s 3,7kg)...teď po 6 týdnech váží 4kg!!!!!!!!

Tvrdí, že jí doktorka řekla, že to nevadí a nemá dokrmovat...ptám se tedy, je to v pořádku???

nency
9. mar 2009

hassinka
Četla jsem, že mimčo se má do 3 týdnů dostat na svoji porodní váhu, tak kdyby měla ve 3 týdnech 3,8 kg, za
další tři týdny přibrala 30 dkg, což by bylo 10 dkg týdně. Není to sice moc, ale u kojených dětí to je spodní
hranice, kterou naše doktorka ještě uznává bez dokrmování.
Záleží také na tom jak je miminko spokojené, jestli nepláče brzo po krmení a vydrží alespoň dvě hodiny.
A jestli má miminko opravdu dost se dá zjistit snadno. Stačí připravit po kojení lahvičku a sledovat
jestli si ji vezme, ev. kolik z ní ještě vypije.
🙂

k.cernohorska
9. mar 2009

Ahojky děvčata, máme tentýž problém. Mojí dcerce Gabrielce je 11 měsíců, a váží 7 kg. Naše Mudra nás poslala do Vinohradské nemocnice, kde nám dělali různá vyšetření, na celiakii, alergii na lepek a kravské mléko. Za měsíc čekáme výsledky. Naše Gábinka měla porodní hmotnost 2990g a délku 48 cm. Do 8 měsíců jsem kojila, pak jsme přidávali příkrmy a váha najednou začala stagnovat. Teď nám za týden přibere 15 dkg, ale za další týden 20 dkg zase ubere. Jinak je čilá, aktivní. Za poslední 3 měsíce přibrala jen 480g. A to opravdu dobře papá.

daisy1
9. mar 2009

ahoj, tak nase porodni vaha byla 3500 a nyni jedem 11.mesic a mame 7,5 kg a dr. to moc neresi, kouka hlavne na psychomotoricky vyvoj a ten je v poho 😉

patricia1971
10. mar 2009

ahojte baby, aj my sa takto trápime, už som to tu aj písala....sme dnes boli v poradni a malá priberá 150g za mesiac....nejako to dnes neriešila,len jej brali krv z hlavičky,pretože sa dokine zdala malá žĺta...tak som teraz v strese,že či jej niečo nieje...mne sa žlta nezdá,ale uvidíme.....papáme príkrmy,ale ovocie to pomenej,zato zeleninku a masko to spapá aj 200g,to ovocie tak max.125g,večer kaša asi tak 1OOg...takže malá 9 mes. a 7150g....takže je nás takých viacej,čo nám detičky málo priberajú,ja len dúfam,že malá bude mať všetko v poriadku.... 😉

cherub
10. mar 2009

Tak malá má ve 20ti měsících 9kg a doktorka se vůbec neznepokojuje. Prostě je drobná 🙂 Vývoj má naprosto normální 😉 Myslím, že když dítko nehubne a evidentně nestrádá, tak je vše v pohodě 🙂