Čo spôsobuje akútne krvácanie v stolici u bábätiek?

Zodpovedané
5. feb 2023

Dobrý deň,

dcérka bude mať 10 mesiacov. V plienke som jej našla hlieny a niečo pripomínajúce žilky. Dali sme jej vyšetriť stolicu a má akútne krvácanie. Pediatrička nám odporučila neprijímať mliečne výrobky, tak sme aj urobili. Po dvoch týždňoch sme mali doniesť stolicu na kontrolu a znova tam mala maličká krvácanie. Odporúčania pani doktorky boli naďalej nedávať mliečne výrobky a o 3 týždne doniesť ďalšiu stolicu na vyšetrenie. Zavádzanie mliečnych produktov prebehlo podľa mňa v poriadku, mesiac normálne papala jogurty, kefír. Hlien v stolici a krv sme spozorovali až cca po mesiaci. Čo sa týka stolice, tak od mala kakala v poriadku skoro každý deň. Pri zavádzaní prvých príkrmov mala problém sa asi dva týždne vykakať, ale potom to už tiež išlo v poriadku. Občas sa trápi a viac tlačí, ale nemá tvrdú stolicu. Maličká je inak vysmiata od rána do večera, jesť jej chutí, papá všetko čo jej dáme. Teraz však, keď nemôže tie mliečne výrobky, tak mám pocit, že nemá až taký pestrý jedálniček.

Čo môže spôsobovať to krvácanie?

Mala by som aj ja vylúčiť mliečne výrobky, keď ju večer pred spaním dojčím?

Čím by sa dali nahradiť mliečne produkty a nebude dcérke chýbať vápnik a iné dôležité látky?

Ďakujem

Dobrý deň,

krvácanie môže spôsobovať alergia na bielkovinu kravského mlieka, ale aj celiakia či iné diagnózy. Ak je dcérka dojčená, mali by ste skúsiť aj z Vašej stravy vyradiť všetky mliečne produkty na 2 týždne (ani bezlaktozové, ani maslo, ani čokoláda a iné polotovary, kde by mohli byť stopy mlieka).

Ak by sa potvrdila ABKM, tak sú náhrady mlieka. Prípadne sa dáva vápnik deťom do stravy extra. Ak sa nepotvrdí (potvrdenie súvisí so zlepšením stavu stolice pri prísnej diéte), tak treba pátrať po príčine ďalej.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas