16 ročný puberťák "pristihnutý" rodičom

luca_76
3. apr 2014

Ahojte, zvyknem vas len obcas citat, ale nakoniec potrebujem radu aj ja, teda mozno nie radu, lebo asi ste niktora neriesili nic podobne, ale aspon nazor, ako by ste sa zachovali.
Je tomu viac, ako mesiac, na konci jarnych prazdnin. Kvoli mojej praci sme sa so starsim synom vratili z lyzovacky o nieco skor, teda chcel ist so mnou aj on s tym, ze sa zacina citit chory.
Po skorom navrate prace ma doma cakalo dost netradicne "prekvapenie", syn bol zatvoreny v izbe, hudba, tak ma nepocul prichadzat. Vojdem teda k nemu bez zaklopania, skontrolovat maroda a najdem ho, nazvime to vo velmi intimnej situacii so svojim priatelom.
Vieme sice o synovej orientacii, ale "oficialne" ma len "dobreho kamarata" a tato tema je tabu, nechce sa o tom rozpravat.
Od toho okamihu je to zvlastne, zacal sa spravat inak, nechce velmi komunikovat, otec akoze o tom nevie, mladsi nechape, co sa deje a preco sa naraz vsetci spravame divne.
Neviem, co mam spravit, vtedy ma to velmi prekvapilo, zarazilo, mozno sokovalo, predsa len, mam ho stale za chapceka, aj ked je to uz chlap, ktory ma svoje potreby, ale teraz neviem, ako mam zacat komunikovat, predsa len, uz je odvtedy dlhy cas a uz treba nieco spravit. Ako by ste reagovali?

kokorunecka
3. apr 2014

@clarissa Pokiaľ si niečo také nezažila a nebola v "centre diania" tak máš pravdu, bude najrozumnejšie, keď sa do tejto debaty nebudeš zapájať.. Tu nebola vytvorená diskusia na to, aby niekto riešil či je, alebo nie je niekto homosexuálne orientovaný, ale hľadá sa tu spôsob ako znovu nájsť cestu k synovi, dieťaťu, ktoré bolo pri "hrátkach" pristihnuté rodičom...

@luca_76 Ahojky 🙂 🙂
Môj brat je homosexuálne orientovaný (kde asi soudruzi z NDR udělali chybu, že???, keďže sme štyria a on je jediný, koho priťahuje rovnaké pohlavie @clarissa )
Naši sa s ním bavili otvorene čo sa týka aj jeho orientácie, aj toho, ako si plánuje život.. Nikdy ho pri ničom nepristihli.. Ale aspoň sa potom nebál povedať im, že sa sťahuje k priateľovi a odtiaľ bude aj ďalej navštevovať školu.
Nie je to jednoduché, ale tým, že mu vyjadrili podporu, tak na nich nezanevrel a raz za čas sa príde ukázať...
Tak skús niečo v tom zmysle ako aj baby vyššie radili..
Vyjadri mu podporu a navrhni zamykanie izby.. Popr. klop,klop,klop...Pokým sám neotvorí.

jajus28
3. apr 2014

@luca_76 co takto si niekam ist len ty a syn, priklad mu vecer povies zajtra nejdes do skoly spravime si pekny den ty a ja, pojdete do kina, alebo na motokary skratka nieco co ho bavi a od teba by to necakal, pri pekne stravenom dni by som sa mu najskor ospravedlnila, ze som mu vtrhla do izby a nezaklopala. A potom mu povedala, ze respektujem jeho orientaciu a vzdy ho budem lubit ved je moj, ci bude mat dievca alebo chlapca. A ze by som sa rada s nim porozpravala ako kamaratka, nech mi povie nieco o jeho chlapcovi, ake ma pocity, ci ho lubi, ci ti ho predstavy atd a samozrejme by som otvorila aj temu ochrany, ze je dolezita, a samozrejme aj pri analnom sexe pouzivat lubrikacny atd, a davat si pri nom pozor mozu nastat poranenia atd, nech sa ti nikdy neboji povedat, ze ma problem, ze si tu pre neho uz nie ani tak ako mama, ale ako kamaratka, lebo povedzme si na rovinu, bude to mat tazke ked okolie na neho bude ukazovat prstom, lebo bohuzial stale sa aj taky najdu. Drzim palce si uzastna a velmi moderna mamina 🙂

simsalabim
3. apr 2014

@clarissa je smutne, ze v dnesnej dobe si niekto mysli, ze homosexualita je o vychove, ze homosexual sa ma niekomu hnusit ci protivit. Na svete bolo mnozstvo uzasnych ludi, ktorym nazor, ze su nejako zvrateni, znicil zivot a pritom boli prinosom pre ludstvo ako take (napr. Oscar Wilde, Alan Turing). Tym, aki su, nikomu neublizuju, chcu len to, co my ostatni. Odvrhnut dieta za homosexualitu je pre mna osobne nepredstavitelne.

luca_76
autor
3. apr 2014

@maznacik007 Nuz, ci je to skoro alebo primerane, nad tym je teraz uz zbytocne zamyslat sa. Prepac, ale nemyslim si, ze ci ma rad chlapcov alebo dievcata ma nejaky vplyv na to, ci sa bude pred niekym predvadzat alebo nie. Myslim, ze je dost vychovany na to, ze rozlisuje veci, ktore nepatria na oci tych, ktorych by nemuseli. Tiez si myslim, ze mladsi vie, co je sexualna orientacia a aku ma jeho brat.

A skutocne mi neslo o polemizovanie a moralizovanie nad orientaciou a vychovou, len o nazor a napad.

bianca
3. apr 2014

@luca_76 a teraz si predstav ze by si mala 16 rocnu dceru ktoru by si pristihla.Brala by si to tiez tak ze ma potreby?Beriem ze akceptujes jeho orientaciu ale stale je to decko a tak sa k tomu treba postavit

mimibb
3. apr 2014

@clarissa ja s tebou plne suhlasim, tiez nevnimam homosexualitu ako nieco co je normalne lebo potom by sme rovnako mali vnimat aj pedofiliu nie? Oboje su pre mna psychicke poruchy ci uchylky...v minulosti som homosexualitu brala ok nemozu za to...no ked sa v poslednej dobe objavuju spravy ako bojuju za svoje prava, aby boli vnimane homosexualne pary rovnako ako hetero aj s nárokom na deti, tak dakujem pekne....ano v tomto som konzerva...ale tema je o inom..nie o nazore na homosexualitu 🙂

martija
3. apr 2014

@clarissa videla som jeden velmi krasny film. Skoda,ze bol v spanielcine, hned by som ti fukla link. Bolo to o jednej rodine, velmi silnej rodine. Milovali sa, verili si, zdoverovali sa jeden druhemu so vsetkym. Mali dvoch synov a tusim dve dcery. Deti uz boli takmer dospele. Jeden so synov bol opacne orientovany napriek snahe rodicov vychovat z neho silneho jedinca, proste to neovplyvnis, ako vychovou neovplyvnis farbu vlasov. Jeho matka to vzala ako lev, boli silne veriaci a ona verila,ze syn skonci v pekle, prihlasila sa na prednasky, seminare, modlila sa, volala knazov, pisala listocky na zrkadlo,ze ho lubi a ma sa modlit,ze vsetko sa spravi. Stale mu vstepovala,ze homosexualita je nieco zle, neakceptovatelne... Chlapec bol velmi dobry clovek, jemny, citlivy.... Nakoniec s tym ale nedokazal bojovat,aj ked sa snazil velmi... odstahoval sa od rodiny a zil s takou nenavistou voci sebe - lebo mu to matka,ktoru nadovsetko lubil vstepila. Matke povedal,bud ma akceptujes,alebo nemas syna - ona ho nedokazala akceptovat (ako sa mi zda,ze aj ty) a chlapec to jednoducho nezvladol - spachal samovrazdu!! podotykam pribeh bol podla skutocnej udalosti. Chvilku tej matke trvalo kym pochopila preco ho boh nevyliecil - povedala, "lebo nebolo na nom nic zle".. bol to dobry chlapec... strasne ju to bolelo,lebo ho mala na svedomi potom zacala za gejov a lesbicky bojovat....velmi velmi dojimavy a skutocny pribeh....

maznacik007
3. apr 2014

@luca_76 ja neriesim orientaciu, a onanuju chlapci a chlapi bez ohladu na to ci sa im pacia dievcata ci chlapci ... skor som myslela aby zbytocne brata nevystavoval obrazkom a pod na nete s gay problematikou .. proste v sukromi ... je my jasne ze mladsi vie o co ide ...

ja som pisala ze pre mna je proste divne ak mlady sexualne zije v 16 rokoch ... ma partnera ... ci chlapca ci dievca .... ale ako to som ja ... sama neviem cim ma deti prekvapia v takom veku ako mas ty...

ale teda apelovala by som na bezpecnost pri sexe, nastastie pripadne tehotenstvo riesit nemusis

luca_76
autor
3. apr 2014

@jajus28 Asi mas pravdu, idealne by bolo ist niekam spolu, zase nieco na sposob tej lyzovacky, kde sa mozeme aj medzi styrmi ocami kludne porozpravat a zazit spolocny krasny cas. Tiez mas pravdu, ze trapne-netrapne, o ochrane by asi tiez mala padnut zmienka, lebo ked vselico citam, dost sa bojim. Ale o detailoch, ako spominas, to asi nebude dobre, zase az take veci vtedy nerobili.

katuliacik
3. apr 2014

nezavihodna situacia :(

luca_76
autor
3. apr 2014

@martija Ak myslis film Prayers for Bobby, tak je to velmi dobry film, pozri si ho @mimibb

@mimibb Je mi luto, ze tema odbehla sem, fakt mi to velmi nepomaha, ale OK. A co mam spravit? Je to moj syn, chcem pre neho ten najlepsi zivot, je taky, aky je, jednoducho ho pritahuju chlapci, tak by sme chceli, aby nezostal sam, ale mal toho najlepsieho zivotneho partnera - chlapca. Porovnavanie s pedofiliou mi pride silne nepatricne. Ano, su pre nas este deti, to budu naveky, ale v podstate su to fyzicky dospele bytosti, ktore su uz dost schopne rozmyslat nad tym, co robia, a robia to dobrovolne a vzajomne. Takze porovnavanie z nejakym jednostrannym zneuzivanim deti je dost od veci.

@bianca @maznacik007 Nuz, niektori zacinaju skorsie, neviem, co sme spravili zle. Neviem ani spatne povedat, co mohlo byt spravene inak.

cmulinko
3. apr 2014

@luca_76 moj brat spoznal svojho dlhorocneho partnera ako 17 rocny...vydrzali spolu omnoho dlhsie ako mnohe manzelstva.zial po 12 rokoch sa rozhodli kazdy zacat novy zivot a nove ciele ale kratko na to dostal moj brat spravu,ze ten druhy ma rakovinu.i ked uz nie su spolu ako partneri ale moj brat ma opatrovatelsku sluzbu,tak ma bohate skusenosti v oblasti starostlivosti o pacientov a nevladnych.moj brat ho teraz opatruje a chodi s nim k lekarom a na vysetrenia,vari mu,upratuje a robi mu spolocnost a osobne si myslim,ze tak ako je len jedina prava laska medzi muzom a zenou taku lasku vidim aj v ociach mojho brata a uz nikdy nic podobne s inym nezazije.

maznacik007
3. apr 2014

@luca_76 hlavne si nic nevycitaj neurobila si nic zle .... si uplne super mama podla toho co pises .... 😵

pimpulka
3. apr 2014

@luca_76 ja pred tebou skladam klobuk dole a prajem aby mal kazdy kto je opacne orientovany, takeho rodica ako si ty🙂

veron_dorusincova
3. apr 2014

Reagovala by som tak, ako keby najdem dceru s priatelom 😉
Sadni si s nim a povedz mu, nech nabuduce beru ohlad na ostatnych clenov rodiny a nech sa zamykaju.
A myslim si to, co @pimpulka 🙂 Tiez to neodsudzujem, kazdy sme nejaky.

jabadaba
3. apr 2014

@luca_76 ja Ta chapem, aj ja by som zrejme bola v prvom momente zaskocena a neschopna vhodnej reakcie. Ale stalo sa, mlcanim nic neporiesite a ani synovi neulahcite. Este je jedna moznost, ze to otocis tak, ze vo vseobecnosti je pre rodica sokujuce ak najde svoje dieta v intimnej situacii a je jedno s akym pohlavym. Proste, ze pre rodica ten moment kedy mu dieta uz dospelo je tazko prijatelny a potrebuje cas na spracovanie. Asi by som to takto podala, nech si chlapec netrapi hlavu, ze je to prave pre to s kym si ho nacapala, a ze stale neviete stravit jeho orientaciu. Urcite najdete sposob ako sa k sebe opat priblizit a prelomite mlcanie. Drzim palce. Viem si predstavit ako to musi byt tazke, s tymto asi rata maloktory rodic. Su veci, na ktore ako rodicia asi nebudeme nikdy dostatocne pripraveni...

lilitela
3. apr 2014

@luca_76 Asi sa mu treba ospravedlnit, ze si sa neohlasila vopred, ze prichadzas domov skor a ze si nezaklopala, a to teraz bez ohladu, ci tam niekoho mal, alebo nie - ved mohol aj masturbovat, ci to by ti nevadilo zazriet? Je to sice tvoj byt, ale zijete tam spolu a treba sa vzajomne respektovat, uz to nie su deti. No a potom si asi pohovorit o novych pravidlach. Nie kazdemu vyhovuje, ked mu deti doma sulozia, zase na druhej strane lepsie doma, ako inde... neviem. A posilnit doveru, kedze ti asi nebol schopny povedat, ze chce ostat doma kvoli priatelovi a nie chorobe.

natuska87
3. apr 2014

@luca_76 Myslim, ze je to rovnake, akokeby si ho nachytala aj s dievcatom...pokial o jeho orientacii viete a respektujete ju, netreba sa chovat nijako extremne....myslim, ze laska k dietatu prekona aj horsie veci.Netlacte na neho, ak bude citit potrebu, zacne aj sam....viem, je to osemetna situacia, mam doma podobneho zaryteho introverta, ktory o problemoch nikdy nehovori.Neboj, zvladnete to, ved nejde o zivot....len nestratit doveru dietata

luca_76
autor
3. apr 2014

Dakujem @maznacik007 a @pimpulka
Inak som koza, ze to tu vobwc riesim, ale tak myslela som, ze sa podobne uz v nejakej rodine stalo.
Ale uz viem, co spravim, vdaka za povzbudenie.
@clarissa neodpustim si, sice sa tvari, ze je to len dobry kamarat, ale dopriala by som ti vidiet tie rozziarene oci, ked kamarat prisiel. Je to sice taka detska laska, ale co nas moze tesit viac, ako pocit, ze je stastny.

luca_76
autor
3. apr 2014

@lilitela Vdaka, presne toto je dobra rada, zacat ospravedlnenim, ja som mu narusila sukromie. Ale spomeniem aj, ze ma potesi otvorenost, ze super bude, ak nam svojho aj predstavi, ze vzdy moze ocakavat nasu pomoc a podporu.

adelajda2012
3. apr 2014

Necitala som prispevky, ale napadlo ma... Co tak napisat mu list v ktorom popises ako sa citis atd.. O takych veciach sa hovori tazko a ak aj on nechce komunikovat, list si precita a snad zareaguje.

delphineta
3. apr 2014

@clarissmožem sa opytať ako ataré máš deti?

lucinocka
3. apr 2014

@luca_76 z toho vyplyva, ze sa mas naucit klopat 😀 urcite by si ani ty s muzom neboli nadseni, keby Vam syn v najlepsom vtrhol do spalne🙂 Len on ako 16 rocny to nevie spracovat, hanbi sa podla mna🙂 Raz sa na tom zasmejete🙂

oddrobceka
3. apr 2014

@luca_76 skus synovi napisat list, kde mu vyjadris lasku a podporu 🙂 ... trosku staromodne, ale chapem, ze je mu asi trapne, mozno aj tebe pozerat sa jeden druhemu do oci pri takomto rozhovore... ked sa takto lady prelomia, uz bude jednoduchsie o tom hovorit otvorene.

eeffka
3. apr 2014

@luca_76 nuz poviem ti pravdu ze ja by som oeientaciu dcer tak lahko neprezrela ale tu ide o ine.
Neviem ako Ty alw keby mna mama pristihla pri sexe alebo muchlovani s frajerom nie ze ona mne by sa ospraveslnovala ale ja jej. Sorry ale je to tvoj byt nie mladeho. Ties to vecnym rozhovorom ci si prajes alebo nie aby nieco take praktikovali pod tvojou strechou za tvojej pritomnosti.
A 16r je prilis skoro. Tuto tematiku ste Mali mat uz davno prebbratu.

ammellia
3. apr 2014

Ja navrhujem nejaký spoločne strávený čas, cela rodina spolu. Choďte spolu do kina, na výlet, večeru. Uvolnite sa, nemyslite na tu trapnu záležitosť. Neries to.

arandra
3. apr 2014

Pokúšam sa predstaviť si tú atmosféru. Podľa mňa sa ten chalanisko jednoducho hanbí za to, že ho nachytali, a vždy, keď pozrie na rodičov, tak ho tá hanba prenikne znova apreto sa nedkáže rozprávať. Pocit nezávislý od orientácie. Mňa mama nachytala len pri bozkávaní s chalanom za panelákom a ja som to hrozne prežívala ešte pár dní. A to išlo len o bozkávanie nešlo tam o žiadnu tabuizovanú orientáciu, ktorá zrazu bola rodičom na očiach.
Ten chalan to asi potrebuje len rozdýchať. Teraz sa hanbí a keďže je puberťák a nie dospelý, tak nevie ten pocit hanby zakryť a konverzovať akoby nič, nevie to spracovať. A rodičia reagujú na to. Myslím, že najlepšie by bolo, aby sa rodičia donútili správať sa akože normálne, aj keď majú všelijaké pocity a aj keď syn nedokáže reagovať normálne. On si to ich terajšie správanie zapamätá a v duchu sa k nemu bude vracať, takže prejavy lásky a prijatia nie sú zbytočné.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
domincek
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bosoriak
3. apr 2014

@luca_76 Ahoj, ja by som to nijako neriesila. Ani dlhy rozhovor ani nic podobne, to bude len trapne. Skor by som za nim prisla a dala mu kluc od izby, aby ho pouzival. A ospravedlnit sa, ze si neklopala. Reci o tom, ako je homosexualita nenormalna a podobne nastastie beries ako normalny clovek, takze v tomto podla mna ziadny problem nebude. Skor je mu to trapne a navyse je to neprijemne presne kvoli homofobnym reciam vsade naokolo.

Akoze 16 rokov je mozno pre niekoho skoro, podla mna ani nie, je to silno individualne podla vyspelosti. Hlavne sa prestante tvarit divne, ved sa nic hrozneho nestalo. A ja osobne by som bola celkom rada, ze takeho hlboko intimne veci robi u seba doma, takze sa tam citi bezpecne. A ze to nerobi niekde na diskoteke na zachodkoch.

Mozno by som mu na stol polozila aspo nejaku brozurku o ochrane a sexualne prenosnych chorobach. Je jasne, ze to ovlada. Ale tak bude vediet, ze vies, co robi a ze proti tomu nebojujes.

Drzim palce.