Ako je braná šikana mimo školy?

lenkaviki48
13. feb 2021

Dobrý večer. Neviem ako riešiť keďže je momentálne škola zavretá s mojej strany sa to zdá byť šikana. Dcéra nastúpila do novej školy je 5.triede a má spolužiačku ktorá jej od začiatku nie pekne hovorí proste dáva najavo nepatrí medzi nich. Keďže je škola zavretá dcéra chce si písať a komunikovať medzi spolužiakmi novými. Poslala žiadosť o priatelstvo aj tejto spolužiačke, čo behom 5 minút jej pipol telefón so správou. " Ahoj nechcem aby si ma sledovala lebo to zle dopadne rozumieš!" samozrejme zablokovala ju hneď čo napísala. moja dcéra bola sklamaná no neviem ako by som mohla toto riešiť. Nechcem to nechať tak. Začne škola aby si dievča nemyslo že si môže dovoliť na dcéru. Moja otázka je toto ako šikana?

snezienka33
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
chvostik1
14. feb 2021

@snezienka33 ale prd. Šikana je o tom, že ti už zle robia a neupozornia ta navto a ani nemajú potrebu ťa dopredu varovať. Proste pri šikane žiadne varovania nie su. Príde to ako blesk. Keď to najmenej čakáš.

V čom jej robi zle? Ze sa s ňou nechce kamarátiť? Podľa mňa jej tým "lebo bude zle" chce najavo, že si smrteľne vážne (nateraz) neželá byť s ňou kamoška... A dievča musí veľmi naliehať. Inak by to tým "lebo bude zle" asi nezakoncila...

Fyzicky ju napadá? Ponižuje, posmieva sa jej, nadáva jej, uráža ju, ničí jej veci? Však deti od začiatku školského roku boli dokopy reálne koľko? Dokopy tri týždne pri dobrej vôli?

snezienka33
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
chvostik1
14. feb 2021

@snezienka33 nepoucaj ma prosím o šikane. Nikto ťa dopredu neupozorni, že aha idem ti práve ublížiť. Tak som to myslela. Proste ublíži ti a vybavené. A áno je to dlhodobá záležitosť ale prosím citaj čo som písala. Koľko boli deti reálne v škole od začiatku školského roka? Tri týždne? Ako sa mala nová baba zacnenit do nového kolektívu za povedzme,že 15 školských dní?

A čo je to to "dať najavo, že tam nepatrí"? To, že sa s ňou odmietajú baviť?

snezienka33
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
rainee
14. feb 2021

sikana sa deje v skole aj mimo nej. dnes je casta aj online sikana. ved deti su v kontakte, vytvaraju rozne skupiny atd. mozu vyclenovat ostatne deti zo skupiny, neodpovedaju ked sa nieco pyta, odpovedia stylom co otravujes, ohovaraju, stiahnu si vasu fotku, zosmiesnia a daju na net atd. nezlahcovala som to. u nas dokocna nepouzivaju uz kamery lebo niekto natocil ucitelku pocas vyucka, zhovadil a dal na youtube. takze tak.

rainee
14. feb 2021

A ešte poviem, že učitelia toto vôbec nebudú riešiť, neriešia to v škole, nie to ešte mimo nej. U dcéry keď ju sústavne ohovárala spolužiačka a vyslovene jej pri každej príležitosti dávala polená pod nohy pomohlo, keď jej povedala ze pôjdu kvôli tomu spolu k riaditeľke. Ta sa zľakla lebo nechcela aby o tom vedeli jej rodičia že niekoho sikanuje a pribrzdila.

snezienka33
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
chvostik1
14. feb 2021

@snezienka33 nezlahcujem. Sama som bola šikanovana takže viem veľmi dobre o čom to je. Ale som podráždená pretože v prvom rade, ak sa už v škole niečo stalo, mama nemala sedieť doma so založenými rukami a čakať na lockdown kým sa postažuje na modrom koňovi. Mala nabehnúť do školy za triednou ucitelkou a povedať čo sa deje. Každá mama, ktorá sa dozvie, že jej decku je v škole alebo spolužiakmi z triedy ublizovane nabehne do školy za triednou a dá si do kabinetu zavolať dieťa, ktoré ubližuje jeho decku aby ho s triednou umravnili, da si zavolať rodičov... Preto mám dojem, že situácia nie je taká ako to možno vyznieva. A ak nedajbože je, mama to mala hneď riešit a nie čakať kým si jej dieťa po lockdowne niekto "podá".

Som sama matka a ak by mi decko povedalo, že mu v škole sústavne ubližuje nejaká spolužiačka aj napriek upozorneniam alebo nedajboze este aj mimo školy, tak by som do školy naklusala hneď na druhý deň aby som to s učiteľkou prebrala dala zavolať rodičov druhého dieťaťa. A ak by sa to po návšteve zhoršilo, riešila by som to cez riaditeľa a žiadala psychologické vyšetrenie dieťaťa. Lebo ono nie je sranda ak už dieťa reálne ubližuje druhému dieťaťu.

V tomto prípade nemôžeš hovoriť ani o kybersikane pretože s ňou cez siete nikto s kým sa chce kamosit nekomunikuje lebo nechce. Nech si aj mama uvedomi, že do kamarátstva nemôžeš nikoho nutit. Budem sa opakovať, ale nech dievča skúsi nadviazať kontakt s nejakou spolužiačkou mimo tej partie.

A hej. Učitelia šikanu veľmi neriešia. Napomenu, preplesknu, dajú poznámku ale deti sa učiteľov neboja. Ani keď som bola školáčka ja sa ich nebáli, a teraz sa ich neboja duplom. Je veľmi málo učiteľov, ktori to aj realne riešia a pritom každy z učiteľov vie keď sa to deje aj v jeho triede pretoze aj spolužiaci, ktorí možno nie sú v "triednej partií" alebo majú rozum povedia veci nahlas aj pred ucitelkou.

V mojej triede sme boli šikanovaní viacerí a u spolužiaka zabralo len to keď do školy nabehla jeho mama a chalana sama dobre prefackala a potom robila poriadky aj v triede pred ucitelkou. Vtedy to už aj učitelia zvyčajne začnú riešiť lebo je okolo toho veľke haló že sa to dostane aj do riaditeľne a učky sa zľaknú pruseru u šéfa... Ja som mala v tom čase na škole staršieho brata, takže ten to so svojimi kamošmi poriesil za mňa. Ale teda v mojej triede to bol iný level šikany a nie to, že mi niekto povedal, že sa s tebou nechcem rozprávať....

snezienka33
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
chvostik1
14. feb 2021

@snezienka33 ďakujem ale ja som to nikdy nebrala ako životnu traumu. Povedala som si, že hlupák ma uraziť nemoze a bolo. So mnou sa v novej triede baby bavili normálne a aj chalani. Len sme mali šťastie na jedného triedneho debila.... V mojom prípade to nevedeli ani moji rodičia lebo mne fakt netrhalo žily keď si do mňa rypol taký chudák ako on. Ono väčšinou fakt šikanujú len takí čo potrebujú sami zapadnúť a toto považujú za ideálny spôsob ako ohurit...... mal smolu, že môj brat to raz videl a počul. A odvtedy bol pokoj. U spolužiaka to fakt prešlo až vtedy keď mu do školy nabehla mama ale v štýle, že fakt postavila do pozoru celý zbor lebo ucitelia sa naozaj tvária, že šikana neexistuje. Preto mi dvíha tlaky, že mama to rieši tu online a nie vtedy keď mala možnosť povedzme, že aj ručne strucne. Čo my tu cez kona za ňu poriesime. Ja mám za ňu nabehnúť do školy a prefackat decko? Ja teraz sama robim s deťmi a naozaj mame všelijaké skúsenosti aj s rodičmi lebo tí sa už v dnešnej dobe dokazu sťažovať aj za to, prečo spoluziak dostal novú učebnicu a ich dieťa použitú...

snezienka33
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
chvostik1
14. feb 2021

@snezienka33 nečítala som žiadne štúdie o šikane a v podstate mimo svoju triedu neviem o nikom ďalšom kto by niečo podobné zažil tiež, môžem len dedukovať, ale šikana asi trvá dovtedy kým "sikanator" vidí, že to má nejaký efekt. Či na spolužiakov alebo na sikanovaneho, takže je veľká škoda, že sa o šikane nehovorí viac. Nielen medzi učiteľmi ale aj medzi žiakmi celkovo. Lebo keby sikanator nemal odozvu v štýle aká je "hviezda", tak by ho to prestalo baviť. Ale vravím. Deti sú veľmi hlúpe. Aj kvôli tomu, že sa s deťmi o takýchto veciach nerozprávajú aj samotní rodičia...Ze inakosť nie je zlá (stačí, že máš unikátnu farbu vlasov, nezvyčajné meno, si v triede najnižšia, najvyssia, chudý, tlstý, nosis okuliare alebo sa veľmi dobre alebo naopak velmi zle učíš, vo vyšších ročníkoch staci, že je baba vyvinovo dopredu pred spolužiačkami a už je dôvod na svete).

Je skvelé, že si to riešila hneď a nečakala na ucitelku lebo toto treba utnut už v zárodku a nie to začať riešiť keď je uz dieťa straumatizovane.

snezienka33
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
babydesire
14. feb 2021

@lenkaviki48 ucitelia sa tvaria slepo voci sikane,,sikanou som si presla aj ja na zakladke,no nastastie neexistovala kybersikana,,velmi sa toho bojim ked budu uz moje deti v skole. Somnou sa nikto otom netozpraval..skolu nato mozes upozornit ale knicomu to nebude,, poradim ti - hlavne sa s dcerou rozpravaj o vztahoch v skole a medzi kamaratkami,ked ju bude nieco trapit nechaj ju aby sa ti zdoverila,neodhanaj ju,nerob z toho malichernost. Musi citit ze nieje na ten zly svet rovesnikov sama. S tou babou nech sa nekamarati,nech kasle nanu, nech skusi nadviazat priatelstva s ostatnymi..nic ine spravit nemozete. A s mamou tej baby radsej nehovor ak ju aspon trocha nepoznas,co je za cloveka,,mohlo by to byt horsie

kittykat22
15. feb 2021

@lenkaviki48 ved a preco jej neodpises spat na tu sms, ze toto bolo naposledy co sa vyhrazala tvojej dcere 😀 a ze si sa o vyhrazani a ohovarani dozvedela prvy a posledny krat pretoze to budes riesit s vedenim skoly 😅 zjavne podla prispevkov tu, sa nejedna o problem do ktoreho moze zasahovat skola, tak by som jej dala sodu cez ten telefon 😅

Ale podla mna to nie je sikana ale vyhrazanie a urcite by som to s triednou riesila 👍🏻👍🏻

babydesire
15. feb 2021

@kittykat22 no a to potom teprv bude sikana - ze sa vyzalovala mamicke ...toto nieje take jednoduche..strasne ma stve ze sikana nieje trestny cin a ze deti nemozu byt zato stihane a trestane 😖

kittykat22
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kittykat22
15. feb 2021

@babydesire to co si napisala "vyzalovat mamicke" a nasledny trest pre dieta, je presne argument ktorym len sikanu podporujes. Povedat rodicom o problemoch je prirodzene, a samozrejme ze rodicia riesia problemy deti s ktorymi si nedokazu poradit sami. A sikana nie je v skole tolerovana ale je trestana pokarhanim, alebo znizenou znamkou zo spravania - ak si zabudla, aj nieco take mame.

andreatytler
15. feb 2021

Tu kde zijem sa o sikane (a vobec akemukolvek prejavu nenavisti) velmi vela hovori. Bezne sa taketo pripady medializuju a tym padom sa nielen deti ale aj rodiacia "ucia" zaujat spravny postoj k sikane. Je to nesmierne odsudzovane. Reporter sprav nabehne do skoly a da rozhovory s detmi co su pred skolou... pyta sa ich na nazor. Deti uz vedia ako sa k tomu postavit, ako je nespravne mlcat ked su toho svedkom, ako treba ist za rodicom, ucitelom... Ked su tieto nazory prezentovane v TV detmi, ine deti ich skor prijmu za svoje. Deti su hrde na to ze maju taketo uvedomenie. Nevravim ze tu sikana neexistuje ale toto sa mi zda ako velmi dobra cesta zmenit povedomie a postoj ludi.

andreatytler
15. feb 2021

Podla mojich laickych a velmi chabych vedomosti o sikane, si myslim, ze sikan sikanuje dovtedy kym moze. Vzdy si dovoli len na slabsieho a bojazlivejsieho. Akonahle sa mu niekto postavi, prestane s tym a najde si dalsiu obet. To dieta ani nemusi byt fyzicky silnejsie ako sikan, staci ked mu vzdoruje, ked ho napriklad vyzve do bitky alebo ho okrikne. Proste cokolvek ine ako sa stiahnut alebo utiect. Funguje to aj ked sa sikanovaneho zastane niekto silnejsi alebo starsi.
Ja by som dceru vyzvala aby odpovedala spoluziacke na tu spravu. Nieco v tom style ze "Chcela som byt s tebou kamaratka ale ked ty nechces, v poriadku, nebudem ta sledovat ale uz nikdy ma nezastrasuj, je to nespravne a zle... ja sa ta nebojim".

chvostik1
15. feb 2021

@andreatytler ty žiješ asi v zahraničí, však? Tu na SVK sa aspoň z médií dozvedáme, že "vonku" je to vramci šikany fakt drsnejšie a nie raz to sikanovane deti nezvládnu a siahnu si na život :( U nás to našťastie ešte nedosiahli takto alarmujúci stav (aspoň dúfam) ale podľa mňa je to asi len otázka času pretože deti sú z roka na rok "odvážnejšie".

medulienka81
15. feb 2021

@lenkaviki48 škola toto riešiť nebude...čo sa týka takýchto prístupov detí, je to škaredé, že už od mala majú v sebe takto reagovať na okolie...môjmu synovi nadávalajedna staršia žiačka...dosť pravidelne...prišla som do družiny ..opýtala som sa syna ktorá to je prišla som k nej a od srdca som jej povedala, čo a ako...ostala v šoku...niečo zo seba aj vyblafla...a čuduj sa svetu ono to zabralo. odvtedy mal syn pokoj ...takže niekedy treba aj všetkých obísť a poradiť si sama..ako ja. ver mi , že keby si za nou prišla niekde vonku a povedala jej , že kamarátka s tvojou dcérou nebude, ked si to neželá ale takéto jednanie si vyprosuješ a ešte raz sa to zopakuje tak bude mať problém s tebou 🙂

lenkaviki48
autor
15. feb 2021

@kittykat22 ona si ju hneď blokla ako to napísala

lenkaviki48
autor
15. feb 2021

@kittykat22 ja som si jej mamu na fb vyhľadala a napísala čo znamená táto správa voči mojej dcére. Že len ju chcela požiadať o priatelstvo a s kamarátit sa. Samozrejme od fotila som správu a poslala. Odpoveď bola že sa jej dcéra ospravedlňuje mojej a že nemyslela to tak písala bez premýšľania. Vraj nie sú ani nebudú kamarátky. Takže odozva bola proste mne to nedalo napísala som rovno jej matke

snezienka33
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luccija
15. feb 2021

@lenkaviki48 tak deti sú kruté.Niekto je vodca triedy niekto vedený...jedine čo môžeš spraviť učiť dcéru, aby nedovolila, aby si z nej spravili fackovacieho panáka.Ak si od začiatku nerozumeli nemala jej písať o priateľstvo.ale je to smutné a svojim spôsobom to je zastrasovanie.V škole by som to neriešila a ja by som ani máme nepísala skôr tomu dievčaťu.Este všeličo zažijete :(

viikkki
15. feb 2021

Možno jej len nieje sympatická ani ty si nerozumieš s každým kto ti príde do života proste nech ju nerieši a vybavene pokiaľ ju fyzicky nenapadá alebo vyslovene jej nenadava do kráv atď. Neriešila by som to deti si to medzi sebou vyriešia samé ak si s ostatnými rozumie prečo by mala liest bez urážky aj tejto do riti, nech ju ignoruje a nerobí si z nej ťažkú hlavu ❤️😏... Škola to riešiť nebude.

lenkaviki48
autor
15. feb 2021

@luccija to dievča si mňa blokla hneď. Jej písať sa dalo len až keď prijme priatelstvo. To keď som spravila zablokovala ma

snezienka33
Odpoveď bola odstránená
Zobraz