Kedy a ako začína puberta u dievčat?

lauranela
10. jan 2014

ahojte mám množstvo otázok na ktoré neviem odpoved ,dufam že mi pomôžete a poradíte.Moja dcérka 8 r je poslednu dobu nejaka iná...neviem či už ide o pubertu !!!podla mna je to priskoro ale niekde som počula že je to možne ,dnešne deti su skor v puberte aj dospele.Ma "velku pusu" viac si dovolí povedat je drzá ,napríklad vcera sme prisli so skoly a hrala sa no zvonil jej telefon(ten ma len na komunikaciu s babkami a do školy ked nahodou sa niečo vyskytne aby vedela ze ma cakat....) uz maju cisla aj kamosky no a volala s kamoskou a len som zapocula ze akej farby je panelak kde byvame....a tak sa jej pýtam dufam že nepride lebo my ideme ešte prec ...a vraj nie ....no po naliehani sa priznala ze ano a ze to ona a ze ona to vymyslela ..vsetko hodila na kamosku neviem co si o tom mam mysliet minule som ju pustila prvy krat na prechadzku s tym ze cca za 45min som bola spat po nu....zaciatkom tyzdna ma prosila no nedovolila som jej nemam cas a navyse sa dost o nu bojim a ked nieco nedovolime zacne vykrikovat ,pripadne plakat no hroza vôbec jej nerozumiem nikdy taka nebola....teraz ju zaujmaju akosi kamosky a nie to co predtým...aj spravanie ako rozprava a tak je hroza...neviem ci som napisala vsetko ale hadam hej ...poradte mi kedy "puberta"zacala a ako sa u vaších detí prejavila??dakujem za všetky odpovede 🙂

zutera
10. jan 2014

@lauranela jako u nás doma☹.Naše doktorka dneska naší Terce domlouvala ať pořádně jí a ta na ni byla hubata.Malém jsem se hambou propadla. Doktorka říkala že je to normální, že je to taková předpuberta.Každopádně jsem jí do odvolání zatrhla počítač.Nechci vidět co nás čeká v té opravdicke pubertě ☹

luba28
10. jan 2014

@lauranela puberta u dievcat zacina vyvinom druhotnych pohl.znakov-rast prs,ochlpenie,menstruacia,.... 🙂

aliza
10. jan 2014

@lauranela 1 stadium, tzv. predpuberta alebo skora puberta (early puberty) zacina prave od 8.rokov 😉. Mame jeden taky kus doma 😎. V skole je to to najlepsie vychovane dievcatko, stelesnene dobro a slusnost a pride domov a nestacime sa cudovat...to iste, co tvoja. Potom place, ze ona to nevie kontrolovat. Ma navaly smiechu, inokedy je strasne podrazdena, ako pri PMS 😀, vznetliva, vybusna, odvrava a potom to lutuje a sa ospravedlnuje. Takze vitaj v klube 😉.

baryana
10. jan 2014

@lauranela tiez som si tym presla, nastastie sme to spolocne zvladli s oboma dcerami. je normalne, ze uz ju nezaujimaju hracky doma, ale potrebuje s kamarátkami vykecavat. prechadzat sa. dolezite je, aby si pre nu bola uz viac "kamaratka", nez mama. samozrejme s urcitymi hranicami. u nas to bolo tak. zacali prichadzat zo skoly a chceli sa bavit o takých tych pre mna "hlúpostiach", ale pre ne to bolo velmi dolezite. a aj ked som od unavy nevidela, alebo som mala doma dalsiu "sichtu" domácich prac, tak som sa prinutila, aby som so zaujmom pocuvala, alebo som ich zapojila a popri tom sme kecali. lebo som nechcela, aby mali pocit, ze ja som len mama na prikazy a zakazy. chcela som docielit, aby sa nemuseli bat prist za mnou s hociakym problémom. a nechcela som, aby zapadli do nejakej nevhodnej partie. a takisto chceli castejsie chodit von. dovolila som. samozrejme podla moznosti. ale musela som vediet, kde su a s kym su. vela vela sme sa rozpravali., ale samozrejme boli aj nejake sceny a potom tresty a zakazy. no mozem povedat, ze sme to zvladli skoro v klude a mame pekny vztah.

lauranela
autor
11. jan 2014

@aliza presne ako píšeš ,má návaly smiechu ale že na úplnej blbosti sa chichoce ,podraždená ,plače a v zapeti sa ospravedlnuje ...nechcem jej zakazovať všetko no bojím sa o ňu ked prídu so školy domov je už podctate dost hodín a aj skoro tma a ona si nedá vysvetliť že je tma a je dosť zlých ľudí ...
@baryana hračky ju veru už nebavia radšej si píše alebo maľuje a NUDI SA to je jej časte ..".a čo mám robit ked sa nudím ..."a áno ako si písala rozpráva mi o hlúpostiach pre mňa sú to somariny no ked ju sledujem tak to až prežíva 🙂 no a ked niečo dovolím je to ok alee ked zakážem ojooooj to je revu a škriekania ...
@luba28
@baryana
@aliza
@zutera dakujem Vám všetkým za radu Vaše skúsenosti myslela som že si to domýšľam že by to bolo skoro na pubertu ale vdaka Vám už viem ako to približne fičí dufam že to zvládneme 🙂 je to dosť vyčerpávajúce kedže mam ešte dve detičky dúfam že kym prídu ony do puberty s tejto prvej vyrastieme 🙂 DAKUJEM VAM

tamarka
21. jan 2014

@lauranela ahoj, to isté mám doma. Tamarka bude mať za necelý mesiac 8 a nestačím sa čudovať. Presne to čo tu opisuješ. V škole je hotový anjelik, učiteľka ju doslova miluje. Je slušná, milá, usmievavá. Príde domov a stačí len malý náznak nejakej požiadavky z našej strany a už je oheň na streche. Ofukuje sa, odvráva, zrazu sa zmení a je z nej anjelik. Nechápem. Pritom vždy bola stelesnené dobručko. Máme zaužívané, že vždy keď sa takéto niečo udeje "dáme reč" a vysvetlíme si čo sa stalo, ako reagovala a prečo. Vždy si prizná, že to bolo nevhodné, že to tak nemyslela. Veľa krát sa aj zasmejeme keď sa zrazu otočí o 180 stupňov, že aháááá už prišla naša usmiata Tamarka. Zatiaľ to funguje. Len je toho na nás dosť keďže už máme doma ozajstnú pubošku v staršom vydaní. Tá nám dáva zabrať ešte viac. Tamarka vždy po nejakom Eminom výstupe príde za nami a pýta sa, že prečo je Emka taká iná a prečo sa s nami takto baví. Tak sme sa včera na tom fajn pobavili, keď som jej povedala, že za také 2 ročky sa bude takto správať asi aj ona. Len na mňa vyvalila oči, že to faaaakt? 😕

lauranela
autor
1. mar 2014

@tamarka tak u nas opat zmena...bolo to na nevydržanie ...už aj v škole učitelka potvrdila iné správanie tak sme si sadli a dohodli sa že družina sa nekoná (ma tam kamaratku -asi zly vpliv)tak ju bravam hned po vyucovani...nechodi uz 3tyzden a mam pocit ze je to lepsie trochu...nezakazujem sa s kamoskou rozpravat ani nic podobne no trochu odstup aj sme jej vysvetlili ze nieje pekne jej spravanie a tak ....zda sa mi to lepsie...sustredi sa na školu viac ...no nechcem to zakríknuť dúfam že to bude lepšie už 🙂

juliana77
3. mar 2014

@lauranela Puberta nie je časovo ohraničená a to z toho titulu, že pubertou zvyknú rodičia nazývať obdobie kedy nezvládajú svoje deti.
Inak sa normálne pubertou nazýva obdobie ako opísala @luba28 , no nemalo by to mať vplyv na disciplínu.

Osemročná je iná asi preto, lebo už nemá šesť rokov a ona bude iná každý rok, deti v tomto veku mentálne napredujú a menia samozrejme svoje správanie, to však nemá s pubertou nič spoločné.

Inak puberta sa spomína aj v súvislosti s dospelými

mamamima
7. mar 2014

@aliza to pises o mojej?? :DD jaj vela nervov prajem, mne velakrat utecu...

mamamima
7. mar 2014

moja ma 9 a uz asi za posledny rok sledujem zmenu v spravani, tak ako opisujete vyssie. Z mojho malejho poslusneho, najlepsiehonasvete dievcatka vyrasta asi mlada dama s vlastnym nazorom, ktory chce presadit za kazdu cenu :D no baby, povedzte, boli sme my ine? asi si tym musia prejst vsetci, niektori maju vyraznejsie zmeny v spravani, ini menej vyrazne. Ja som bola teda riadna pubertacka, ked mi to zacne vsetko mala vracat :DD ale co hlevne ze su zdrave tie decka a v skole moja mala najvzornejsia, ale sa vedia pretvarovat opice :D

aliza
7. mar 2014

@mamamima tak ja tiez nie som 'zelezna lady' 😀 a tiez sem tam pokricim...a moja mamka mi hovori, ze som bola taka ista

hyundai
24. mar 2014

ahojte to iste mam doma moja mala teraz 9 rokou a posledny mesiac sledujem zmenu ale velmi velku.uz to nie je to poslusne dievca co byvalo ma len svoje nazory pravdu vzdy len ona odvrava zacala klamat no proste spravanie dole vodou niekedy neviem sama co mam urobyt ako sa mam zachovat.a ked sa jeju nieco zakaze tak je zle ze ja som ta zla a ona nic neroby uz ozaj neviem ako na to je toho privela aby mala take vykivy 9rocna

zutyka
12. apr 2014

moja dcéra má 7 a pol roka a neviem či je v predpuberte, alebo my s manželom neschopný rodičia. Dcéra nám len odvráva a posledné slovo musí mať ona. Keď jej poviem aby si upratala, preloží jednu vec a je upratané. Inak celá jej izba je jeden bordel. Keď chce ísť von, to len skonštatuje, že idem von, žiadne "môžem"
Keď na ňu nakričím, plače a rozpráva "čo to ja mám za život" potom sa ospravedlňuje a sme zasa kamošky. No a v škole už má frajera a dali si aj pusu. 😀

kikisdeadredfsg
25. apr 2014

Juuuuj, to fakt už má frajera? Moja dcérka adelka už tiež má, ale už má skoro 13. Je hrozne neznesiteľná, nedá sa s ňou normálne rozprávať. Minule sa. Nahnevala na jej bratranca tomáška, že jej nechce pozicat gumu, tak sa z celej sily hodila na posteľ, a zlomila dosku na rošte. Alebo keď je chorá a poviem jej, že nesmie jesť ťažké jedlo, ignoruje ma. Kľudne si z chladničky uchyti majonezu a salamu. Salamu namoci do majonezi a... No proste sa to s ňou už nedá. Už to neni,to malé dievčatko, ale dospievajúca slečna. Akosi si na to neviem zvyknúť, poraďte mi prosím, čo s ňou mám robiť, ako s ňou mám komunikovať aby sa za každé moje prísne slovo či zvýšený hlas nezabuchla vo svojej izbe. Za vaše rady vopred ďakujem. 😝

zofiac
5. máj 2014

Ahoj baby, tešte sa, bude ešte horšie 😎 😎 Moja má 13 rokov, frajera ešte nemá a asi ani dlho mať nebude - podľa jej rečí 😉 , v školu stíha, ale nemá veˇmi čas ani ísť von, poriadne sa vybehať a hlavu vyvetrať. Príde zo školy a ide na hudobnú alebo florbal, potom sa učí, keď chcem,aby mi pomohla, tak už je unavená. Je veľmi prieberčivá v jedle, čo ma privádza do nepríčetnosti - z mäsa iba kura, šunka iba kuracia, čo najbelšia atď .... V sobotu riešime problém upratovania, lebo nikto nemuýsí doma pomáhať, len ona, chúdiatko 😠 Potom sa oduje a v bezpečí svojej izby prečká, kým mama neuprace .... No veselo nám je 😀 😀 😀

susi111
5. máj 2014

Tak som nahodou nakukla co sa pise o 8 rocnych,lebo ta moja je nejaka divna,a ako citam tak z kazdeho prispevku nieco sedi na moju babu. Raz mila,pomoze sama odseba,potom krik a smiech za sebou, po zakaze niecoho som ta najhorsia mama, to mi tak zle padne :( potom ma lubi. Je to hroza. Ale z prispevku vysie bola pekna veta,ze nas tie baby potrebuju aj ako kamosky,nie len ako mamy, tak skusim na nu ist tak,myslim ze to pomoze... vsetkym maminam zelam vela trpezlivosti

majuska85
14. okt 2014

Hmmm číta sa to tu zaujímavo 😀 😀 😀
ako riešite klamstvo ???? U nás to už nezvládam 😒

zuzimia
14. okt 2014

Aj u nas je toto iste uz nejaky cas. Nazvala som to "predpubertalne zatmenie mozgu", lebo je to selektivna hluchota, slepota, striedanie nalad a velka huba dokopy 😠 . A tiez sa velmi casto "nudi", bordel ako po vybuchu bomby a dalej by som sa opakovala- uz vsetko bolo v prechadzajucich prispevkoch. Takze uz sa desim, co nastane, ked pride ta naozajstna puberta 😕 😕 😕 . Ale ked je to u vas vsetkych podobne, tak zrejme to bude nejake normalne vyvojove stadium tychto nasich hereciek, tak asi len predychat a vydrzat, snad sa to raz zlepsi.

lubina
14. okt 2014

tak sa aj ja pridam, mam doma jeden kus - 9 rokov a tiez mam pocit, ze uz na nu ide puberta 😒 ...raz smiech, raz plac a dajte mi pokoj....mladsia nechape co sa to deje....ale zatial to spolocne zvladame, len som zvedava ako to pojde dalej.Ale som rada, ze sa tu objavila takato tema, lebo som sa tiez zamyslala, ze ci na pubertu nie je este skoro, aj ked dnesne deti su ovela rychlejsie vo vyvoji, ako sme boli my kedysi....

vka
23. okt 2014

darmo 13 Pan Boh pri nás v našej rodine v posledný mesiac hróza facebook na mobile len prsty jej lietaju včera sa dokonca dozviem že facebookuje aj na hodinách v škole......riešenie vymenila som jej dozykovy mobil za starši typ bez netu a wifi iba na volanie ,učet na fb zaheslovala Neviem či spravne ale.........
oklamala že poučena a bum za posledne 2týž trojky a štvorka riešenie...zakaz vychadzok ........... vyťažena je dosť..naše rozpravanie vypudilo do burlivej hadky kde aj dostala vychovnu a zakaz za jej drzosť maľovania (zatial si maluje iba mihalnice) no žial dievča si chybu nepriznalo neolutovalo ešte sa tvari urazene a nekomunikuje🙂 ide ma roztrhnuť