Knihy o tom, ako sa učiť efektívne?

alecau
26. jan 2019

Ahojte, dajte prosím typy na lepšie učenie, mám sa za 2 dni naučiť Mor ho!

zuzanockamt
26. jan 2019

@alecau sadnúť na zadok a učiť sa...báseň sa nedáva učiť z hodiny na hodinu,takže nenechávať všetko na poslednú chvíľu

simsalabim
26. jan 2019

@alecau suhlas s
@zuzanockamt. Okrem toho, Mor ho sa krasne rymuje (dotetaz si niektore pasaze pamatam a to som vom zo ZS viac ako 30rokov) a pri troche snahy sa uci rychlo. Za 2 dni aj celu basen. Celkove ma Samo Chalupka lahko zapamatatelne basne. To taky Hviezdoslav 🤦‍♀️

tyrkysova_kobyla
26. jan 2019

@alecau ja ked som sa ucila na litiku (a vlastne na cokolvek), tak som si spravila pohodicku doma, zeleny caj, sviecky, relaxacna hudba... 😀

h2
26. jan 2019

@alecau Ahoj, nahraj si to a potom si to púšťaj stále dookola, ani nebudeš vedieť ako a nalepí sa to na Teba.

pininka
26. jan 2019

Mor ho si pamätám dodnes, ľahko sa to učí, len zacat

tyrkysova_kobyla
26. jan 2019

WTF admini, to co je zase za zmenu nazvu? 😂

moonlight1210
26. jan 2019

Drahy admin, ma na naucenie basne dva dni. Knihy o efektivnom uceni popritom citat nestihne. 🤣

@alecau spoj teda rychlo dokopy viacere pamate.
Zrakovu (jed to citas z knihy), zvukovu (citaj a opakuj si to nahlas), rytmicku (ta basen ma svoj rytmus - pocet slabik - a rym. Takze ked si to nehovoris len tak, ale udrzujes rytmus versov, budes hned citit, ze v danom versi ti trebars nieco chyba, nejake slovo. Alebo ti nevychadza rytmus slovosledu, takze nieco bude prehodene - aj chalupka ma obcas poprehadzovany slovosled, aby znelo epickejsie).
A zapij aj pohybovu pamat, prechadzaj sa kludne pri tom, ako si to opakujes.

Ono to vyzera smiesne, ale cim viac druhov pamate zapojis, tym skor sa ti to v hlave ulozi.

A este je dobre pamatat si hlavne body basne, co za cim nasledovalo. Nebude sa ti mylit poradie versov a strof.

mijunik
26. jan 2019

@alecau všetky rady sú super, ja pridám ešte - skús si to zaspievať. Melódia tiež môže pomôcť so zapamätaním si textu.

silvi70
26. jan 2019

@alecau, mne sa osvedčilo učenie postupné, po veršoch. Naučiť sa napr. 4 verše _ riadky. Hovoriť a opakovať si ich nahlas. Keď sú zvladnuté, naučiť sa ďalšie napr 4 verše, keď sú zvladnuté spojiť s prvou časťou a 2 - 3 krát si ich povedať spolu, potom prejsť ďalej.... Treba si báseň hovoriť nahlas...

mamickadusicka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ivett1
28. jan 2019

skôr by som túto diskusiu nazvala ... Rady ako sa naučiť čo najrýchlejšie text básne ...

mne pomáhalo to, čo radila @moonlight1210 a rovnako to teraz učím naše deti ... desať slohovú 4 veršovú nenáročnú báseň (rýmuje sa a má rytmus) majú zvládnutú do hodinky ...😉 len sa treba sústrediť

PS: nahrávala som sa len vtedy, keď som už dolaďovala prednes na súťaž ... mne len počúvanie nahrávky stále dookola nepomohlo, musela som si to hovoriť nahlas ja ...