Moj 12-ročný syn sa správa veľmi zle

20. feb 2021

Ahojte uz neviem co robit. Moj sin ma 12 a stale sa iba hra na pocitaci ked mu ho zoberiem zacne byt zly alebo ked sa nudi zacne robit napriek sestram. Hovori im nech skapu alebo podobne veci. Vela krat som ho uz za to potrestala no nic nezabera. Vzdy sa urazy nastve a krici po vsstkych. Prosim poradke 🙏🙏ako nanho

autor
20. feb 2021

Syn*

pribinak
20. feb 2021

Otec je kde?

autor
20. feb 2021

@pribinak byva s nami len je obcas vybušny

luccija
20. feb 2021

Má aj otca?musíš mu nájsť aj inú zábavu ako PC pomôcť doma, to robí naschvál zoberieš mu jeho zábavu tak provokuje je nervózny...nevie sa ovládať.

autor
20. feb 2021

@luccija horsie je ze jeho nic nebavy vela krat mu povirm nech ide von s ksmosmi alebo so psom ale nechce

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
prunee
20. feb 2021

Ked sa bude syn spravat normalne moze byt v obmedzenom case na PC. Ked nie, PC nebude. A nech sa kludne nudi.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pribinak
20. feb 2021

Jednofucho musíš viac otca zapájať do výchovy.

autor
20. feb 2021

@viestta lenze on nepocuva. Jednoducho je strasne tvrdohlavy radsej pojde do izby trucovat

meluela
20. feb 2021

Treba hovorit o pocitoch, toto vyzera ze sa velmi o pocitoch nerozpravate. Treba ich pomenovat, uznat. A nastavit nejake pravidla. PC v dnesnej dobe ked su deti zavrete doma nema vyznam vyrazne obmedzovat, ale da sa to spravit tak ze PC az po tom co sa splnia nejake presne zadefinovane veci (vencenie, pomoc v domacnosti, skola ..). To ako skaredo hovori o sestrach moze znamenat ze vnutorne trpi, jasne ze ho za to nepochvalit ale nema zmysel len ho za to trestat. Ja by som asi zvazila aj odbornu pomoc na vasom mieste (detsky psycholog aspon par sedeni). Okrem toho tresty su pri vychove dost neefektivne (i ked obcas treba aj tie), ovela viac pomaha pozitivna motivacia, teda odmenit za take spravanie, ktore chcete aby dieta malo. Ono to potom nabuduce rado zopakuje.

deti95060810
20. feb 2021

rob so synom poriadky kým má ešte 12 r. Keď bude mať 15-16 r. nedáš si rady...Bude to ešte horšie...

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzudrnda
20. feb 2021

Skuste odbornu poradnu. Tu na FB funguje Martina Vagacova. Jej pristup je super a mnohym mamkam pomohla prezit pubertu deti.

katpox
20. feb 2021

Skuste mu najst inu zalubu, kes nevie co so sebou, alebo chodte s nim vy von, alebo manzel, nech si zoberu dalekohlady a idu do lesa pozorovat zver, je tolko zalub, co bavi chalanov, nejake sporty, modelarstvo, ak ho bavi pc tak pracovat aj na nom nie len hry, zaklady programovania atd. X deti vie hry a nevie vytvorit priecinok, ak mate psa tak ho spolu zacnicete trenovat, alebo bicyklovat sa na dlhsie trasy... Je xy veci ak ho nebavi upratovat tak nech spolu s vami vari, nedajte mu len supat zemaky, ale vytvorit cely chod s vasou asistenciu, alebo nealko miesane drinky skusit
.... Je teraz moderne byt influencer, youtuber, zalozit si kanal na nete natacat dobrodruzne vypravy po okoli, je kopu knih... Mozno mu chyba vasa pozornost, objatie,ja neviem od otca uznanie, nejake chlapacke uznanie, nieco spolu majstrovat, je vela moznosti, ked len tvrdo na neho pojdete priepast medzi vami bude vacsia... Alebo nech si spravia chlapsky vecer, alebo skor poobedie, baby chodte do prirody, on s tatom nech si objednaju, pripadne pripravia hambace, pozru dobry film, alebo daco zmontuju, opravia a potom si dopraju dobre jedlo, pri praci nech si syn pusti oblubenu muziku aby bol v pohode a bola dobra nalada a

juli779
20. feb 2021

Vsimaj si ho upozorňuje na seba a vysvetli mi vždy všetko aby tomu porozumel, začni od seba iný prístup a viac pochopenia

autor
20. feb 2021

@katpox otec ho praveze vela krat vola nech udu spolu na chatu ze mu bude pomahat. Ide ale s velkou nechutou

meluela
20. feb 2021

@katpox suhlasim, treba urcite kombinaciu zasadovosti a velkej davky emocionalnej blizkosti a lasky, tvrdy pristup deti bud zlomi alebo posunie k este horsiemu spravaniu

katpox
20. feb 2021

Nepomohlo.. Je to tazke.... Isto prisne a tvdrou rukou by ste chlapcovi nepomohli, vidno, ze ho lubite a zalezi vam na nom,skuste sa obratit aj na detsku psychologicku, on ma 12 rokov je to pubertalny chulostivy vek, mozno nieco preziva za co sa hanbi, nechce o tom hovorit, mysli, ze nenajde pochopenie skor vysmech, mozno mu daco dakto povedal a si to moc zle vzal a ostal taky aky je.. Alebo moze to brat, ze sestri su tie dobre, ja som ten zly vo vasich ociach, podla toho sa sprava.... Tazko posudit.... Neviem aky bol predtym, isto treba mat iste hranice, ale je to stale decko a nieco ho trapi.....

paloma76
20. feb 2021

Véd toto. Je smutné, že rodičia na to prídu až v 12 tích. Ale čo sa čudujú, keď im PC, tablety a mobil dávajú od 2-3rokov. To je ta závislost, o čom sa tak malo hovorí!!!! Mojej bývalej kolegyne sa koli tomu 12 r. syn hodil pred 3 rokmi pod vlak!!!!! 😢

simca06022011
20. feb 2021

VIes co, ja mam 10 rocnu a tiez je v takomto stave poslednu dobu, normalne asi puberta (preto som na nervy a pol dna na konovi, lebo ma ide slak trafit :DDD) . A nebude robit, a neuorbi, a dobreze sa o zem nehodi, nechapacky mam.. aj ked jej poviem, ze nech "az" riad odlozi, tak odpochoduje provokacne do izby. Ako odolavala som jej dlho, ale jedna vychovna ju dala do poriadku na par dni... a nepytam sa jej ci chce ist von so psom, proste som zavelila pred cca 3tyzdnami, ze so psom bude chodit von, lebo proste musi sa ist vyvetrat a chodi. Vybavene. Bodka. Detto mu musi dat jest a pit v jeho case. Dnes zabudla, dostala hubovu polievku a bez televizora isla do postele. S chutou nikde nepojde, papuluje,a le nakoniec urobi a ked niekde ideme, tiez sa nasomre, ale potom ju to prejde a zaujimave je, ze vacsinou sa aj bavi... jednym uchom dnu a druhym von. Nemyslim, ze niecim na seba upozronuje, mame len ju, vela sa rozpravame o kadecom jednak vsetci, ale vzdy vecer sa rozpravame aj pred spanim🙂 a venujeme sa jej vzdy ked sa da, aj sa zahrame hry s nou, aj ideme s nou von, robili by sme aj viac, ale vacsinou nic nechce :D A na druehj strane, mame homeoffice, cize ja tiez nemozem cely den s nou v izbe sediet, aj varit treba a tak... aj ked vie, ze ma prist napr. ked jej nieco treba vysvetlit napriklad do skoly, tak nepride kym ju nedonutim (pritom nikdy sa nestalo ze sme to hned neriesili, nevedeli, odlozim pracu, vysvetlim...), ked z nej opatrne taham "co jej sadlo na nos zase", tak totalne nezmysly riesi... pozerali sme ako puci, ked riesila ze nema sestru, ked riesila, ze na nu nemame cas.. (???) Vydiskutovali sme, dva dni bolo ok.. a zase to iste :D Podla mna pubertaaa... odtial potial a neriesit :D
Mozno by ste nejake spolocneskej hry mohli zaviest, co by ich zaujali vsetkych aj jeho aj sestry.. chodime ku kamoske a ta ma viac deti a prisaham, oni maju 1500 hier, deti sa obsmietaju a uz sa vybera daco, a hraju o dusu vsetci. A nemaju cas sa vadit 🙂 Ono toto spravanie moze byt aj z pocitacovych hier, ak s nechutoou odchadza od pc a tak.. u nas nervicky tiez funguju, ked vypnem telku, vezmem mobil ;)

autor
20. feb 2021

@paloma76 pre boha😯nas syn mal mobil od 3roxnika aj to len na volanie

leuchtturm
20. feb 2021

zobrat pocitac, aby nehral hry.

autor
20. feb 2021

@simca06022011 dakujem velmi pekne🙏❤️no hry netusim ake ked on ma 12 a baby jedna 18 druha 15

katpox
20. feb 2021

@paloma76 ako ano nech ma pc, mobil, tablety uz maju v skolke.. Proste technike sa nevyhnu, vidia deti samotnych rodicov pri pc, mobiloch... Ja pri synovi nie som na mobile, moj muz ked je tak syn chxe tiez a berie mu ho, ked chce telku, tak mu vyberam program, su to detske pesnicky od ceskych a slovenskych interpretov a traktory realne, to ma 10-15 min,dlhsie ak nechcem fakt aby sa pri mne motkal, napr.som na rebriku vesiam zavesy, je mokra vylestena dlazka aby sa nesmykol a nepadol, kym preschne.... a ide mi pomahat, do kuchyne, upratovat, hrame sa, citam mu knihu, tancujeme spolu, ideme von a tak.. Moj muz mu skor dovoli, ja si rada aj tatusov pozrem, ale uz kolkorazy zoberiem drobca do izby a sulgame si auticka a tak...

simca06022011
20. feb 2021

hocijake... karty, alebo otvorte nejaky eshop a vyskusajte vybrat... ihrysko napriklad, podla veku su tam rodinne a kadejake hry, aktivity, scrabble, Bang! sme hravali na chatach, alebo Alias... neviem co by ich bavilo ci terba len skusat 🙂 My sme si doma aj s kartami a šachom vystačili a take kalsiky ako clovece a dostihy (ale to uz dnesne deti nebude asi bavit :D).

katpox
20. feb 2021

A nedalo mi to.. Ja som mala zalozeny modelarsky kruzok a chalanov 10 + r to velmi bavilo, je to financne narocnejsie, ale zas musi citat plany, zaujimat sa o techniku, cibrit si motoriku, sustredit sa a straasne dlho pri tom vydrzia mavalisme 2 x dvojhodinovku tyzdenne a brali si modely aj domovov na prazdniny atd. Su aj papierove tie su zlozitejsie a este plastove, tie sme robili mi, vyrobili sme aj uzasnu diaromz druhej sv.vojny s vozidlami a letectvom, s prirodou, na kolene robene, robili to 2 r a teda nebola ani uplne dokoncena som sla na md... Chodilo mi tam 18 chalanov, oficilne mali byt len 10ty a na jednu obec super zaujem, navody najdete aj na nete ako na to, su aj knihy..

katpox
20. feb 2021

@katpox mi = mY chyba mnz.c

autor
20. feb 2021

@katpox ano ano toto presne som mu kupula na vianoce minuly aj tento rok minuly sa totalne nastval ze je to debilne a nejde mu to. Tento rok som mu to kupila a postavil to ale viac ho to nezaujmalo. Ale aj tak velmi dakujem za radu

andrejka1974
20. feb 2021

Urcite povedat spravis dlazku mycku az potom pc