Zúrivý syn. Čo s ním?

junior
30. máj 2011

Mám problém so svojim takmer 5 ročným synom... Je jedináčik. Na všetko reaguje zúrivo, krikom, nadavkami, zaháňaním sa rukou. Je nepriateľský, nechce požičať hračky. Vždy ma posledné slovo. Nemá rešpekt voči žiadnej autorite, či už ku mne alebo k starým rodičom, či v škôlke. Ničoho sa nebojí, nezaberajú ani vyhrážky, že mu zoberiem hračky, či nedovolím pozerať rozprávku. Ani po treste sa nič nezmení, papuľuje, nadáva. Už neviem ako naňho, snažím sa byť trpezlivá, aj som ho ignorovala, aj zahovárala, aj potrestala. No nic nepomohlo. Príjmem každú radu. Dakujem

dobromila
30. máj 2011

@junior Musí to byť hrozné s takým deckom. Odporúčam skúsiť prečítať knihu Respektovat a být respektován. Sú tam konkrétne modelové situácie a ich riešenia. Sama túto knihu mám a je fantastická, ešte mi však chýba veľká dávka trpezlivosti, ale to sa nedá jednoducho kúpiť, ako kniha 😅
Skús pozrieť aj diskusiu tu na koníkovi s rovnakým názvom. Veľa sily prajem.

katy1979
30. máj 2011

@junior asi by som skusila psychologa na tvojom mieste. U nas tiez tresty dlho nezaberaju. zacala som ho vyhadzovat z bytu a ak to nestaci a za chvilu sa to opakuje znova tak mu balim ruksak a privolavam vytah ak ani to nezaberie tak moze ist pred dom a byvat k ciganom.

reanda
30. máj 2011

@junior tiez ma napadlo skusit psychologa.. musi to byt tazke veru s takym dietatom, ale co uz, aj take povahy su a dieta si clovek nevyberie 🙂 psycholog ak je dobry odbornik by ti mal poradit nejake konkretne postupy a tak, bude to asi na dlhe lakte.. ja myslim, ze tresty asi nepomozu, skor uskodi, ak ho budes chciet lamat.. skor ta trpezlivost, len keby mal clovek na to nervy, ze

dari
30. máj 2011

ja neverim, ze taky kraaasny chlapcek je taky ako pises 😀
zuri, lebo si zuriva, krici lebo kricis, nadava lebo nadavas ty....atd atd atd, skus ho brat vazne ako osobnost 🙂

libka1
31. máj 2011

dari toto co si napisala je "dobra rada nad zlato" 😀 😀 kraaaaaaaasny chlapcek predsa nemoze byt neposlusnyyyyyyyyyy 😖 😝 nechcem sa junior zastavat, nepoznam ich a neviem ako sa k malemu sprava, ale poznam kopec deti co nemaju rodicov zurivych, kriciacich a nadavajucich a ich dieta pravy opak... a mozno to nebude ich dieta 😀

susik77
31. máj 2011

@junior -odkedy sa tak sprava? je iny od malicka alebo az teraz sa zmenil? mali ste nejake zmeny v rodine? ako dlho chodi do skolky?nestahovali ste sa v poslednej dobe?

daja2010
31. máj 2011

@junior Prepáč, ale naozaj by som navštívila psychológa na tvojom mieste. Nikoho nesúdim, sama mám dieťa s "výchovnými problémami" a ťažko zvládnuteľným správaním. Skús sa poradiť s odborníkmi. Chce to prvotné odhodlanie.

jasminet
31. máj 2011

@katy1979 fuha katy, ze vyhadzovat 3 rocne dieta z bytu a pobalit mu ruksak ze moze ist... no neviem, velmi ma to zarazilo ked som si pozrela kolko rokov ma tvoj syn. 😅

@junior tiez odporucam detskeho psychologa

tilly
31. máj 2011

@junior a nie je to len take obdobie? my sme to tiez prezili... nie az v takom rozsahu, ale tiez sme mali take obdobie, ze len nadavky, negovanie vsetkeho, zahananie sa rukou, drzacenie, provokovanie a tak... musel sa vybujacit a preslo to same... na momentalne ukludnenie tiez vacsinou pomahala vyhrazka, ze ho idem balit a odviezt do zlatych klasov (je tam ciganska osada), ze tam si moze robit co chce, tam neplatia ziadne pravidla... vzdy, ked som vybrala ruksak, za chvilku to skoncilo... vraj pomaha aj oddychovy cas, zavriet sa do izby, u nas ho to este viac rozculilo... niekto odporuca studenu sprchu...

tiez som si chcela najst psychologa, len kym som sa rozhybala, preslo to.. u nas to bolo ale asi sposobene skrytou ziarlivostou na brata...

nelynka18
31. máj 2011

@jasminet ja suhlasim s dari.... nas maly bol podobny on teda len na kazdu nasu negativnu odpoved reagoval papulnato a zurivo...odkedy sa s nim rozpravam inak tak sa to zlepsilo sice to uz trva asi pol roka ale stoji to zato...vzdy ked reaguje tak ako by nemal tak mu to poviem.priklad : poviem mu ze nejdeme dnes von a on zurivo povie:ideme mama ja ze nie!!! a on ano ideme a reve po mne.....vtedy pridem za nim a poviem mu,ze som velmi smutna ked po mne krici,ze to nie je pekne a ze ma boli srdiecko a vysvetlim mu preco nemozeme ist von a dolozim,ze hned ked sa bude dat tak pojdeme.vtedy nezuri ale nezaberie to hned treba reagovat na vsetko ako by si chcela aby aj on reagoval pretoze dieta kopiruje a vzdy najskor okopiruje zle veci,takze mi nedaj prilezitost kopirovat tie zle veci.takto to zabera u nas 🙂 a este jedno nikdy mu nehovor,ze zle dieta a neporovnavaj ho s inymi....jednoducho je to tvoj syn a je to najlepsie dieta na svete pre teba len ma blbe navyky 😉

juliakocka
31. máj 2011

...to poznám dôverne z blízkeho okolia, aj ked nie moje dieta, ale určite vyskúšaj psychológa, a ešte by som skúsila bitku, je to rozmaznaný malý spratek a na zadok by mu len prospelo...smutné čo radím, ale ja nie som trpezlivá a ked nic iné nepomáha, tak po riti na holu 😖

jasminet
31. máj 2011

@nelynka18 suhlasim, ale preco to pises mne? 😀 😕

nelynka18
31. máj 2011

@jasminet prepac neviem preco mi tam vyhodilo teba 😀

maggie2
31. máj 2011

@dari aj Caligula bol veľmi pekný chlapček 😀 😀 😀 .

Teraz vážne: @junior, tak ako Ti dievčatá radia: to je už asi situácia, kedy treba návštíviť detského psychológa

nelynka18
31. máj 2011

@juliakocka ja som tiez neni moc trpezliva a tiez moj maly uz dostal aj po zadku ale nesuhlasim s tebou.....tym ze dostane po riti sa ukludni iba mama nie dieta a vobec to nenapravi jeho sparvanie mozno este viacej pokazi....

katy1979
31. máj 2011

@jasminet no on uz ma v úpodstate styri. zasa si nemysli nerobim to akoby som smeti vyhadzovala ale ked uz nic nmezabera a je drzy tak keby na teba tvoje dieta prskalo a povedalo ti ze si hlupa a mas byt ticho a vysvetlit si to nenecha. robi to viacej rodicov. niekto bali veci do polepsovne iny zbali vsetky hracky. Ak to nechces riesit bitkou a po dobrom to nejde. Ja si po hlave skakat nenecham ak to necham tak co bude robit v 15? Stalo sa to asi trikrat ale vzdy skoncil akurat pred dverami bytu. za par sekund je naspat.

irriss
31. máj 2011

@junior U nas funguje "ticho" jako dukaz a duraz na to, ze neco neni v poradku. A pro "odvolani ticha" 😉 je nutne aby dotycna osoba sama prisla a rekla, proc podle ni nastalo "ticho" a kde je podle ni "chyba".

p.s.....ale nejde v zadnem pripade o situace, ktere popisujes ty ☹ ve Tvem pripade,-pokud to neni obdobi vzdoru, pokud nedoslo ve Vasi rodine k nejakym zmenam, bych se obratila na psychologa. Ale jeste pred tim bych zasla na misto, ktere si vybere Tvuj maly Mario sam 🙂 . Nemyslim tim formu odmeny, ale pomoc pri hledani mista, kde mu bude dobre a kde bys mohla vyuzit jeho dobre nalady a pozitivni euforie k tomu, aby promluvil(vypovidal se, sveril se..)...podle meho, pokud dite se takto chova, vyjadruje tim nesoulad s necim, co my "velci" delame...je mozne, ze napr. vylet do ZOO Vam pomuze si promluvit a zjistit, kde a odkud to prameni 😉
Tak hodne stesti!

vierka0
31. máj 2011

na mojho synovca zabralo, ked bol nervny som ho zavrela do kupelne (alebo do hocijakej inej miestnosti), ze toto je kriciaca miestnost a ked sa vykrici moze ist von 🙂 ziadne zamykanie, len som stala pred dverami, ze ho pustim az ked sa ukludni 🙂 a dakedy zlaty bol, lebo som pootvorila dvere, ci sa uz vykrical a on ze este nie a vysiel az po minute 🙂

vierka0
31. máj 2011

@junior a na nas zaberalo, ked sme sa nechceli podelit s hrackami, tak nam ich rodicia jednoducho zobrali..a mali sme po probleme 🙂 a ked uz hovorime o knihach, jedna je dobra, vola sa 5dni ktore zmenia vase dieta http://www.martinus.sk/?uItem=70678

renab
31. máj 2011

Môj názor je ten, že prvá chyba bola, že si sa vyhrážala. To na deti neplatí, treba si rozmyslieť, čo povieš a hlavne to aj potom splniť. Nepôjde to zo dňa na deň, ale nesmieš povoliť. On potom zistí, že to myslíš vážne. A na zúrivosť odporúčam terapiu pevným objatím.

maggie2
31. máj 2011

@renab s tou terapiou by urcite nesúhlasila @luba_heinzlova , ona sa tuším proti tejto terapii angažuje, tie dôvody vie najlepšie vysvetliť ona

renab
31. máj 2011

@maggie2 ja to odskúšané na svojich deťoch nemám, keď to čítam, ďakujem, že som nemala (zatiaľ) takéto problémy. ale moje kamošky to odskúšali na svojich deťoch a zabralo. ale riešili to touto metódou len vtedy, keď dieťa poškodzovalo seba, ľudí alebo veci naokolo. Inak si zúrenie nevšímali.
z mojich detí bol v tomto smere najakčnejší najmladší a vyriešil to vlastne sám. keď videl hneď zo začiatku, že jeho správaniu nevenujem pozornosť, išiel zúriť do spálne a veľmi rýchlo ho to prešlo.

andreasiskova3
31. máj 2011

@junior fúha, tiež by som odporučila DOBRÉHO psychológa. Výchova je ťažká, ale prevýchova je ešte ťažšia.
Prajem pevné nervy 😉

luba_heinzlova
31. máj 2011

@renab
@maggie2
Je to tak, s terapiou pevným objatím nesúhlasím a nie som sama. Viacerí psychológovia začali upozorňovať, že sa jedná o nebezpečnú metódu, ktorá môže dieťa vážne poškodiť.
Ja som svoje stanovisko vyjadrila tu: http://blog.tyzden.sk/heinzlova/2011/03/18/osem...
Ďalšie kritické články, ktoré ponúkajú argumenty proti terapii pevným objatím, sú tu:
http://psychologie.cz/metoda-pevneho-objeti/
http://psychologie.cz/vlci-ovce-v-kauze-prekopova/
http://new_soft.kuda.us/index.php?option=com_co...
http://www.praha.apla.cz/vyjadreni-poradcu-rane...

@junior: Pripájam sa k ostatným diskutujúcim, treba hľadať KVALITNÉHO psychológa, ktorý určí diagnózu (ak tam nejaká je) a bude s ním vedieť pracovať.

dari
31. máj 2011

@libka1 iste, ten chichotajuci smajlik k tomu znamena, ze to bola sranda...
libka s kludom priznavam, ze ked mne prasknu nervy, tak som ako tornado a medzi ludmi tiez nekricim, nenadavam, nezurim....
dalo by sa diskutovat dalej....ale co som za skoro 6rokov, co mam deti zistila, tak najviac plati, ked s nimi nejednam ako na cvicisku: pod sem, nerob to, ticho bud, jedz, neskac, posluchaj....a podobne praktiky ako bitky, zakazy, odmeny, ktore podla mna vedu iba k vyjednavaniu a manipulovaniu....ale jednam s nimi VAZNE

katy1979
31. máj 2011

@luba_heinzlova zaujimavy clanok. dakujem na poukazanie aj druhej strany mince

renab
1. jún 2011

@luba_heinzlova určite, keď sa to robí tak, ako poukazuje článok, je to násilné a tiež sa mi to nepáči. ale ako inak zabrániť zdravému dieťaťu, ktoré si ubližuje, alebo ubližuje druhým, aby to nerobilo? ja by som tiež inklinovala k tomu, že by som mu v tom zabránila, hoci aj tým, že by som ho držala, kým by ho neprešiel amok. 😒 , hoci tvoje pripomienky k tejto metóde úplne rešpektujem.
ďakujem Bohu, že nemám takéto problémy .......

andreasiskova3
1. jún 2011

@renab Som jednoznačne proti tej terapii.Objať typu zabrániť , aby dieťa nerobilo zle v tom momente to hej,ale držať ho celé hodiny. Pre Boha to si ani neviem predstaviť. A ani si neviem predstaviť, že by som to nechala zájsť až tak ďaleko . Jednoducho treba určiť hranice , ktorých sa dieťa musí držať a to už od útleho veku. Ako moja nebohá svokra hovorila, keď si dieťa nevychováš do 3 rokov, potom už je neskoro. Úplne s ňou súhlasím.

aduskatt
1. jún 2011

@juliakocka myslim, ze bitka dieta len ponizi a ukaze mu, najma agresivnemu, ze problemy sa riesia dalsou agresiou.....a ulavis len sebe, dietatu to nijako nepomoze.........tolko moj nazor na bitku.dospely by mal byt intelgentnejsi ako dieta a mozno to bude chciet chvilu premyslania, alebo radu psychologa, ale istoiste sa da na dieta vymysliet nieco, vdaka comu mamina dosiahne, co potrebuje🙂)
@junior vela zdaru pri vychove, moja rada je nebit, ale byt prefíkaná🙂))aj ked to mozno bude stat viac casu a premyslania........