Neviem čo s 18 ročným synom - nechce sa učiť

nikolca
18. dec 2018

Neviem ako začať.nechce chodiť do školy.ma zle znamky ledva prechadza z ročnika do ročnika teraz je v 3 ťom ročniku a vyzera to že bude mať na polroka 5tku no on si z toho ťažku hlavu nerobi vraj na pol roka sa prepadnuť neda.neviem ako ho donutiť aby sa začal učit.tyžden chodi do školy dva dni je doma a to takto stale dokola vraj ho brucho boli k doktorke nechce isť.Bojim sa že ho vyhodia zo školy.

nikolca
autor
19. dec 2018

Dnes som ho ledva zobudila no napokon do školy išiel som zvedava dokedy.včera večer som šla o 22.30 na zachod a milostivy sa hral na počitači to už ho brucho nebolelo

pribinak
19. dec 2018

@nikolca tak vidis aku ma s teba srandu

saslavka73
19. dec 2018

@nikolca 18 ročný je dospelý. Ak nemá zodpovednosť tak nech sa stará sám o seba. Nechala by som ho nech prepadne, neprala, nevarila, nenakupovala. Buď sa spamätá a budeme ho ako rodičia podporovať alebo nech žije ako chce a nebudeme ho podporovať. My máme tiež dcéru je to teda riadny mamnahaku ale vždy sa v poslednej chvíli spamätala, lebo vedela že ju čaká Úrad práce. No a dospelý a vyhovárať sa na bolenie brucha? By videl ako by ho ešte len to brucho bolelo.

sisaka
19. dec 2018

To je tak, keď sa rodičia správajú k dospelým ako k malým deťom. Mám 20 ročnú dcéru, v tom veku som sa k nej správala ako k dospelej a očakávala aj od nej veku primerane správanie a fungovalo to. Chalanovi treba pripomenúť, že ma 18 a začať sa podľa toho aj spravat, ak nechce študovať, nech neštuduje. Ak chce ostať bývať doma, musí v tom prípade začať prispievať na domácnosť, ak sa to milostpanovi nepáči môže ísť bývať niekde inde. Chalan ma mamičku prečítanú a vie, čo na nu funguje ... ak je unavený a boli ho brucho, nech sa objedná k lekárke, nech sa zisti, či je za tým nejaká fyzická príčina, ak je depresívny takisto - objednať sa k odborníkovi - nasadiť liečbu. Podľa všetkého ide len o nevychovane “decko”, ktoré v živote nič nemuselo, len to, čo sa mu chcelo. Dať si sluchatka na uši počas rozhovoru len poukazuje na nulový rešpekt voči vlastnej matke, fackovať 18 rocneho už nemá význam, už mal byt dávno vychovaný, rozhodnutie by som nechala na ňom - buď začneš normálne študovať a tym pádom ta budem naďalej zivit s tým, že očakávam, že sa budeš doma spravat s rešpektom voči ostatným alebo ukončíš školu a začneš sa živiť sám, ak potrebuješ ubytovanie som ochotná poskytnúť za poplatok, s podmienkou, že ak sa nebudeš spravať odchádzaš a môžeš si žiť kde chceš

gabika0825
19. dec 2018

@nikolca Sama vidíš, že zdravotné problémy nemá. Ani psychické a ani fyzické. Skratka sa niečo stalo v škole, možno niečo čo mu ublížilo, alebo si decká z neho robia srandu. Inak za kamarátmi nechodí ked je doma? Či je to skôr taký introvert ktorý nemá moc kamarátov? Toto by ma zaujímalo dosť.

bmuller
19. dec 2018

baby, ja neviem, hned psycholog a blabla... ved je to normalny pubertak so svojimi nechutami k skole, taki sme boli skoro kazdy. no len on uz je asi na tej strane vah, ktora prevazuje k horsim nasledkom ako prepadnutie ci vyhodenie zo skoly :-/ (aj keby mal zdravotne problemy, tak bolest brucha nie je ospravedlnenim za prepadnutie z matiky)
este skus zalovit vo vasej rodine, medzi vasimi ci jeho kamosmi a znamymi - nejake priklady uspesnych aj neuspesnych ludi... a ukazat nazorne priklady - aha, ten sa ma dobre, lebo sa snazil a skoncil dobru skolu. alebo ten zije biedne, lebo bol flakac a kaslal na skolu, chces tak aj ty dopadnut?
mala by si mu objasnit, ze to nie je o moralizovani a natlaku, ale ze je teraz na tenkom lade, ked si moze zachranit alebo pohnojit svoju buducnost... a mal by si byt vedomy, ze tu buducnost si bude financovat sam on, a nie vy :-P

gabika0825
19. dec 2018

@bmuller Je to dobrá myšlienka, ale myslím si, že práve to, že mu bude rozprávať o tom ako dopadne keď sa nebude učiť a chodiť do školy, to ešte zhorší a pošle ju s tým kade ľahšie. Ako pre nás je to jednoduché, lebo máme iné zmýšlanie, ale vcítte sa do kože 18 ročného trucujúceho chlapca, ktorý má asi úplne všetko na háku a teraz si to tak zoberte, že ako by ste zareagovali. No poslali mamku do hája.

bmuller
19. dec 2018

@gabika0825 ale hej, presne to som chcela napisat ako dodatok - ze prezentovat 18rocnemu cely buduci zivot, ked ho najviac zaujima najblizsia zabava s kamosmi ci pocitacova hra, je narocne... 😕 ved tu aj niektore holky pisali, ako boli same s podobnym postojom k skole, a az po par rokoch si uvedomili, ze to bola hlupost.
este by mu mama mohla dat podpisat "informovany suhlas" ako u lekara - ze sa oboznamil s tym, co ho caka, a potom to uz bude na jeho zodpovednosti 😃 zas na druhej strane nema 14, aby bol uplne mimo reality zivota, 18 nie je malo na to, aby aj sam uz vedel bez mamickinho dohovoru, ze svet nefunguje zadarmo.... ved v minulosti kopa muzov uz v 18-20 bola aj otcami a museli zivit rodiny.

gabika0825
20. dec 2018

@bmuller Ale tak to zas bola iná doba... Teraz veľa mladých ostáva žiť u rodičov, keďže je draho a aj mladí sú viac zvyknutí na ten komfort u rodičov. Hold, bude to len horšie a horšie, minule som akurát čitala o takom prieskume a veľmi veľa percent mladích oproti minulosti žijú u rodičov v čoraz vyššiom veku. Tak uvidíme ďalej no.

maminuska
21. dec 2018

@gabika0825 a kde je problém prerušiť mladým komfort? A do podnájmu môžu ísť vždy .

kvetinka75
21. dec 2018

@nikolca ja by som skúsila tú psychologičku. Nikdy nevieš, pokiaľ ti to on nepovie, čo sa v ňom odohráva. Môže mať problémy o ktorých netušíš. Ja som sa už stretla so všeličím u ,,deciek,, v tomto veku. Depresie, nejaké problémy v škole, v kolektíve - to by som nebrala na ľahkú váhu. Alebo nejaké zdravotné problémy. Možno mu je blbé, trápne o tom hovoriť a psychologičke by možno povedal. Držím palce. Ono to v tom vôbec nemusí byť lenivosť a pohodlnosť.

kvetinka75
21. dec 2018

@kakali10 podľa mňa nemáš tak celkom pravdu. Možno nie je ako ty a môže mať nejaké problémy v škole, v kolektíve. A možno čaká na pomoc lebo sám si nevie pomôcť a s rodičom to možno nechce rozoberať. Psychológ vo veľa veciach môže pomôcť.

kvetinka75
21. dec 2018

@pribinak asi si nezažila čo to je keď človek má nejaké problémy z niečoho, veľmi vážne a má z toho depky. Keď nie je v tej situácii, tak na to nemyslí a nie je z deptaný ale ak je, tak to prevalcuje aj celého človeka. Riešila som nejaké problémy s dcérou a poviem ti, veľa sme sa rozprávali a bola som prekvapená čo sa dnes deje medzi -násť ročnými, aké majú problémy a veľa z nich potrebuje podporu a nájsť riešenie a hlavne aby najbližší vedeli o ich problémoch a riešili ich. Môže to byť aj jeho prípad a nemusí. Veľa ľudí sa chová tak ako sa chová z rôznych dôvodov. Pokiaľ človeka nepoznám a neviem o jeho problémoch, nesúdim ho za jeho chovanie. Najprv sa snažím pozisťovať dôvody a keď je to lenivosť, pohodlnosť, potom zasiahnem inak ako je to v prípade vážnych problémov.

kvetinka75
21. dec 2018

@0silvia0 presne tak, ja by som to nedokázala. A hlavne keď za tým niečo je a nevedia čo. Boli by možno prekvapení keby im to tie ich ,,deti,, povedali. Tí ľudia majú problémy a mám vyhodiť vlastné dieťa bez toho aby som vedela čo za tým je? Kde má potom hľadať podporu, pomoc? Na ulici? Mám doma 17 ročnú a tiež riešime všiličo. Ale viem že sú tam rôzne problémy a snažíme sa ich riešiť a aj sa rozprávať prečo robí to čo robí. A nie riešiť to tak, že nežiješ podľa toho ako by si mala, alebo podľa našich predstáv tak padaj z domu.

pribinak
21. dec 2018

@kvetinka75 ja beriem, ze moze mat nejake problemy, ale to spravanie k jeho mame podla mna svedčí o inom
Ona s nim rozprava a on si da slúchadla na usi a zapne PC? Tak to co je?

Ako som napisala, moj otec bol na SŠ majster odb. výcviku, tych pribehov som si vypočula za tie roky milión. Mnohe oco musel riesit a nešlo to vzdy lahko.
Ale jedno hovoril vzdy, pozeram ako sa ten chalan sprava k mame a otcovi. Je sakra rozdiel ked je niekto drzý a sakra rozdiel ked je niekto vyčerpaný a vydeptany nejakou ťažkou situáciou

Koniec koncov, ani ty nevies aky v skutočnosti je a súdiš mna za moj prispevok

Pekny den

kvetinka75
21. dec 2018

@pribinak nesúdim ťa za príspevok, každý si píše svoj názor. Iba som tým chcela povedať, že by som to nezľahčovala a zistila príčiny. A ak by som zistila, že to je v lajdáckosti, čo môže byť , tak potom by som to radikálnejšie riešila. Aj moja dcéra napr. pozerá do mobilu, niečo jej hovorím a len pritakáva, lebo sa sústredí na iné. Potom zvýšim hlas a už sa mi venuje. Ja tiež niekedy mávnem rukou keď mi niekto už desiatykrát niečo opakuje čo je nepodstatné. V podstate s ňou problémy nie sú, aspoň nie nejaké vážne ale tiež má svoje muchy. Tak isto ako ja, môj muž, každý. Teraz je to ovplyvnené pubertou, povahou, výchovou a všetkým možným dokopy. Máme lepšie a horšie obdobia a kým neprídeme na to, prečo sa ten človek chová tak ako sa chová, ťažko zaujať postoj. Ale riešiť to treba.

kakali10
21. dec 2018

@kvetinka75 jasne , kazdy mame svoj nazor.. moze to byt aj tak jak hovoris ty, no pochybujem o tom, ked si da sluchadla na usi a nezaujima ho co jeho matka hovori , povazuje to za nezmysle .. urcite si v duchu hovori “bla bla bla”.. ale respektujem tvoj nazor 🙂

kakali10
21. dec 2018

@kvetinka75 a ako mozes vidiet v mojom prvom prispevku, napisala ze to tak nemusi byt a mozem sa mylit.. je to len o vyjadreni svojho nazoru 🙂

11mirka22
21. dec 2018

@kakali10 môj si ma takto ignoroval tiež so sluchatkami na ušiach, v zápale hry ma jednoducho nechcel počúvať "vyrusovala" som ho. Ale vedela som že nie je zlý, že ma má rád, že ho štve ako sa trápim kvôli nemu, že robí chyby. Keď mal svetlé chvíľky, dalo sa s ním normálne hovoriť. Zdôveril sa mi s vecami, ktoré nezvyknu bežne chlapci hovoriť mamám. Som rada, že to máme za sebou, bolo to hrozné obdobie. Trvala som na svojom, ale nie tak radikálne, že buď bude po mojom alebo vypadni.

dilino
2. jan 2019

@nikolca nieje nahodou šiaknovani v škole preto sa začal tak divne chovať a nechce alebo boji sa ti o tom len povedať možno to začalo hned v prvom ročniku a teraz sa to stupňuje aj to môže byť vtedy je aj prospech zhoršeni aj bolesti brucha a rôzne iné výhovorky nemusi to byť vždy iba to že nechce chodiť do školy čo ked sa aj boji je môj názor

maty112
2. jan 2019

A nemôže v tom byť šikana?

lelec
25. jan 2019

Ako nehnevajte sa ale 18 ročného syna? Kľudne si to vybavte s vašou Dr nech mu dá na par dni voľno ale aby o tom nevedel a bol ospravedlnení, a spravila by som nasledovne proste nechceš chodiť do školy ideš makať ráno krutý budíček a išla by som. S nim na úrad práce nech si vystoji rad pre papiere a ze do školy už nemusí nech sa zamestná keď nemá školu dokončení kto ho kam zoberie do prace a hneď by som. Mu nastolil podmienky, prvá podmienka bývať budeš u mňa nie zadarmo čiže nájdi si roboty a budeš prispievať na bývanie a na jedlo šatstvo si kupuješ týmto pádom. Sám aj platíš internet a telefón pretože si už dospelý nebojte sa hneď by ho to prešlo ale hlavne neustupit išla by som akože do školy ohlásiť ze už nebude chodiť trosku ho po strašiť on nemusí vedieť že je prihlásený nechať ho dňa dní doma s tým že je vylúčený a potom sup krásny budíček ráno na úrad práce a chlapec zisti ze radšej sa učiť bude

lelec
25. jan 2019

Ten začiatok Vet mi poprehadzoval telefón pardon