Predčasná puberta u chlapca

olivka84
27. jan 2023

Ahojte mám desať ročného syna práve nám prišli výsledky od endokruinologicky .ja im vôbec nerozumiem ale záver je predčasná puberta. Objednaný sme až na marec aby dorobili ďalšie testy . Strašne sa bojím čo mu je ma tam že kostny vek o 2 roky a 8 mesiacov zvýšené pečeňové enzýmy a nízky hdl cholesterol . Žiadne vysvetlenie nič k tomu to je bežný postup ? Ja predca niesom lekár aby som tomu rozumela aj tie testy čo mu ide robiť v marci dhea a asd som len googlila a ažmi je zle s toho . Neviete poradiť neriešite to niekto ako sa postupuje čo všetko kontrolujú ? Dakujem

martija
27. jan 2023

@olivka84 ja ti žiaľ neviem poradiť, mám 11r chlapca, zatiaľ ani náznak puberty. U starších buberta začala okolo 12r. Ale chcem sa spýtať na základe čoho ste šli na endokrinológiu?
A čo sa lekárov týka, tam sa treba pýtať. Niektorí odborníci len dajú výsledky ale nevyjadria sa a potom sa konzultuje s lekárom.

papywest
27. jan 2023

Skús napísať do skupiny zdravotníci na MK.

olivka84
autor
27. jan 2023

@martija v marci ideme na ďalšie testy .ale zas tam bude iba sestrička tej sa pýtať nemá zmysel . My sme tak celkovo usúdili že je niečo zle začali mu rast chlpy na semenikoch protivny je jak čert na čele sa mu robí akné potí sa jak chlap. Synovec má 14 a až teraz mu začali rast chlpy pod pazuchami . Nás tam síce nemá ani pindos sa mu nezvacsuje ani semeniky tak nerozumiem čo s ním teda je .

olivka84
autor
27. jan 2023

@papywest taká tu je idem skúsiť pohladat

martija
27. jan 2023

@olivka84 chĺpky ma aj náš 11r tam dole. Starší 14 už teda má pokročilú pubertu ale pod pazuchami začali až nedávno. Tie rastu až neskôr. Akné zatiaľ ten 11r nič, ani sa nepoti. Ale hlavne dobre, že si dala na inštinkt. Teraz sa to už dá úspešne liečiť, ak sa skoro podchyti. Držím palce!

papywest
27. jan 2023

@olivka84 áno. Môžem Vás pridať ak chcete

majkabambulik
27. jan 2023

@olivka84 skus skupinu tu na MK nase dieta rastie pod 3 percentilom, to su endokrinolicky vzdelane mamicky, inak 10 rokov je uz normalny nastup puberty, endokrinologicka by mala zobrat syna a nahmatat mu semeniky jednou rukou a v druhej ruke bude mat taku retaz roznych velkosti vajicok, podla toho spozna v ktorej faze puberty je syn. Su endokrinologicky, ktore sa specializuju na predcasnu pubertu, no 10 rokov podla mna ti povie, ze by musela vratit diplom, keby mu mala pichat kazde 3 mesiace bolestive injekcie, aby mu zadrzala pubertu.

olivka84
autor
27. jan 2023

@martija no mohla som ísť skôr tie chlpy má už dlho len svokra má odhovárala že aj muž to mal že nech ho nevlacim po doktorovi. Dúfam že nebude zle lebo to si neodpustím

olivka84
autor
27. jan 2023

@majkabambulik idem pohľadať lebo do marca sa zbláznim . O a aj povedala že to je normálny vek už na pubertu len tie výsledky má vystrašili ten kostny vek že je tam taký rozdiel skoro tri roky a ďalšie testy že sa idú robiť .idem pohľadať tu skupinku

anita1978
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
martija
27. jan 2023

@olivka84 neboj, nemáš si co vyčítať, určite to bude v poriadku. Dobre ze ho poriadne vyšetría. Verím, že to nebude nič vážne.

paris1110
27. jan 2023

My sme toto riesili pred rokom. Ak chcete napiste mi spravu.

martinab12
27. jan 2023

Keď som chodila na endokrinológiu s dcérou, tak u dievčat je predčasná puberta s nástupom MS do 8alebo 9 veku. Dcéra mala v 6 rokoch kostný vek + 2 roky. MS nakoniec dostala ako 12 ročná. Nebrala žiadne lieky, len sme chodili na kontroly.

olivka84
autor
27. jan 2023

@martija dúfam len tá neistota je strasna

anita1978
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
olivka84
autor
27. jan 2023

@martinab12 o dievčatách som toho práve našla veľa ohľadom predčasnej puberty len o chlapcoch skoro nič.a čo vravela dr na ten kostny vek že je vyšší aj keď u dievčat je to vraj ešte v norme tie dva roky

misienka123
27. jan 2023

@olivka84 Náš syn v 10 už chlpky mal veľa aj sa už potil.menil sa mu hlas tak v 11 tich, mutoval..odrazu rychlo vyrástol,mal bolesti nôh z rastu, keď sa kosti natahuju,je to vraj bežné.netreba stresovať,bude ok

simonka1991
12. feb 2024

@olivka84 dobrý deň ako ste nakoniec dopadli ja som bola dnes u pediatričky ohladom čerstvo 9ročného syna hrozne sa potí zapachajúcim potom a začali mu tam dole rásť chlpy zatial mame dojst k obvodnej na krv

olivka84
autor
13. feb 2024

@simonka1991 nič mu nezistili hormóny mal v norme štítku na sono ok. Akurát ten kostýmy vek má popredu .teraz mu ho dávala kontrolovať ako sa to zmenilo po roku tak uvidíme .a puberta že mu začína teraz nastupovať podľa zväčšujúcich sa semenníkov . Rastovo zatiaľ nevieme sleduje ho. zatiaľ rastie vyzerá že ten pubertálne rastový špurt zatiaľ nemal tak dúfam že ešte porastie má jedenásť a pol a 158 CM takže ešte musí zabrať. Napísala mu predčasná puberta z nezistených príčin do karty.

olivka84
autor
13. feb 2024

@simonka1991 inak zrovna v Tom období prekonával mononukleózu tak tie pečeňovky a bolesti čo mal boli stoho

zafir01
13. feb 2024

@olivka84 no môj syn mal v sept 12 . Už pol roka si holi fúziky nad hornou perou. Intímne miesta tam dolu má komplet zarastené a aj v podpazuší sa holi ,lebo tam má bujný porast . A jeho pohlavný orgán v kľude vyzerá ako u jeho otca ( teda úplne vyvinutý ) . Už ma prerástol , má náznak tehličiek má bruchu a zmohutnel mu chrbát ( asi aj zo športovania ) má 12 r a 3 mes a meria 165 CM a nohu má 43-44 veľkosť ( ja mám 164 a muž má 175 a nohu 43 ) takže nás už vlastne prerástol

Na endokrin sme šli len na hormón.testy ,lebo som tam bola so stredným 6 r synom , ktorý má kostny vek na 4 roky ( znamená to len to ,že vstupy do puberty neskôr a bude dlhšie rast )

Dr sa vyjadrila ,že dnešné deti dospievajú skôr .aj dievčatá majú skôr menštruáciu . Je to vplyvom životného štýlu ľudí vo všeobecnosti a hormonálnych stavov aj ich rodičov ( stopové množstvá hormónov sa nachádzajú dnes na z všade )

olivka84
autor
13. feb 2024

@zafir01 nás má chlpy len dolu pod pazuchov mu začínajú rásť má asi tri .pinda má malého ten mu zatiaľ nerastie vôbec . Náš má veľké brucho a čítala som že ten brušný tuk môže ovplyvňovať hormóny tak neviem ale asi všetko zo všetkým súvisí v tele

zafir01
13. feb 2024

@olivka84 samozrejme ,že tuk vie ovplyvniť veľa veci . Vidíš ,nám endokrinoligicka nenapísala žiadnu oficiálnu diagnózu ,len potvrdila ,že syn prišiel do puberty skôr . Nedovŕšil ani 12 rokov v auguste , a muž ho učil holiť sa . O poteni ani nehovorím to od cca 10 rokov sa výrazne potí .hlas mutuje už dlhšie a pár krát bol u kozmetičky na čistenie tváre ,lebo na akné . Keď ráno ide pre pohár vody ( spí len v boxerkach ) tak tam dolu to má ako dospelý chlap " postavené " .. tiež som musela vojsť do kúpeľne s najmladšou ,a nevedela som ,že najstarší sa ide umývať .a tak som ho zbadala ,až mi zabehlo skoro .no čo sa týka pohlavného orgánu , tak je to už muž by som povedala 🫣 ...hoci mi je to zvláštne ,že len nedávno som ho porodila 🙄

olivka84
autor
13. feb 2024

@zafir01 to je už ozaj chlap synovec to má tak teraz a to má 15. Ja dúfam že ešte aspoň rok to počká .ja neviem strašne skoro sa mi to zdá .naozaj len pred chvíľkou sa narodil a už toto riešiť absolútne som na to není pripravená. No šak ja viem že sa to nebude pýtať..... A v škole to neriešia? Nesmeju sa mu?

zafir01
13. feb 2024

@olivka84 nie v škole je on tzv " vodca bandy " .chlapcov je 6 . Bývame na dedine ,Chodia k nám aj cez víkendy aj traja spolužiaci naraz na prespavačky , chodia po poobediach stavat bunker do lesa za domom . Viditeľne je vyvinutejsi od spolužiakov ,ale blbnu spolu rovnako 😂.

Inak keď učiteľka cez edupage pridáva fotky z akcií ,tiež som teraz kukala .pár spolužiačok má prsia väčšie odomna a tipla by som im tak 15-16.

Pred vianocami prišla mužovi vyššia FA za paušál .syn má paušál ( platí 1€ mesačne na muzove číslo ) . A zrazu akosi veka platil .a pozeráme a syn 240 sms za mesiac s jednou spolužiačkou . 🫣
Totižto , má limitovaný čas na internete na hodinu denne ,teda nemohol s ňou písať cez watsup , tsk ,že si písali takto 😂 ... Láska prevelika .aké už skončila vraj . Takže už s ním lomcujú aj tieto ľúbostné záležitosti 😄

eliska13
13. feb 2024

@olivka84 hlavne nerob stresy pred synom chudák aj z puberty mu robíš stres.Doktorka Ti dá nejaký záver.Ochlpenie je bežné aj v takom veku

olivka84
autor
13. feb 2024

@zafir01 och no mám sa na čo tešiť . To máte fajn že ste na dedine že sa môžu vyblbnut v lese . U nás v meste není šanca to zavidim. Ja som sa v dvanástich hrávala ešte s bábikami a sila šaty pre ne .🫣táto doba je ozaj úplne iná rýchlejšia a tie hormóny sú naozaj všade. Človek by tomu neveril že v kuracom vode....ale niečo na Tom ozaj bude

olivka84
autor
13. feb 2024

@eliska13 prosím ? Ja mu nerobím stresy my už od dr dávno záver máme . Určite ten koment patril mne? On nemá ochlpenie pubertálne . iba tam dole a to od siedmych rokov a to uplne bežné nieje . Teraz má jedenásť už to je celkom normálnejsie aj keď nie v poriadku. Tu nejde o pár vyrážok ale o to či bude mať dosť rastového hormónu keby mu puberta začala v siedmych rokoch .tu je to strašné moderné na koňovi hneď prskat

romanadam1626
13. feb 2024

@olivka84 nerob z toho stresy, aj sebe aj chalanovi
A Ty nepotrebuješ byť na to pripravená...😉
A chlapec to zvládne ,buď si istá
Bude to v poriadku 🙂
Moji synovia to mali obaja tak podobne ako u vás.
Narástli vysokí.
Jeden má 193 cm a druhý 190 cm

olivka84
autor
13. feb 2024

@romanadam1626 nerobím stresy tému som založila už pred rokom .odvtedy sa veľa veci zmenilo len som odpovedala na koment jednej mamičke .inak sa tu už nič neriesi