9 ročná dcéra má predčasnú pubertu. Dostane už aj menštruáciu?

Zodpovedané
21. aug 2019

Dobrý deň,

moja dcéra bude mať v decembri 9 rokov a navštevujeme endokrinológa. Ako 6,5 ročnej sa u nej objavili chlpky v podpazuší. Endokrinologička zistila zvýšenú činnosť nadobličiek. Odvtedy ju sleduje kvôli predčasnej puberte.Všetko bolo v poriadku, ale minulý mesiac po odbere krvi jej zistila, že má zvýšené estrogény. Ale vraj primerane veku. Kostný vek predbieha o 1 rok.

Doktorka mi výsledky poslala emailom a napísala mi, že jej pomaly začnú rásť prsníky.

Môžeme očakávať aj menštruáciu?

Inak nemá žiadny výtok a ani nie je vôbec vyspelá. Má 141 cm (to má po rodičoch) a 27 kg. Asi rok sa jej ale na nose objavujú vyrážky,no neviem, či je to akné. Doteraz som sa s tými vyrážkami nezaoberala. Až teraz rozmýšľam nad tým. Viem, že dnešné deti dospievajú skôr. Ale mne sa to zdá veľmi skoro, aby už dostala menzes.

Ak to má súvisieť s genetikou, tak má ešte čas. Ja som ho prvýkrát dostala ako 14,5 ročná.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

predčasná puberta u dievčat znamená nástup puberty pred 8. rokom života.

Začína sa väčšinou rastom prsníkov, ochlpenia a ako posledný príznak býva menarché (prvá menštruácia), ktorá sa väčšinou objaví 2,5 roka po ostatných príznakoch a signalizuje ukončenie rastu (po tom dievčatá väčšinou podrastú už iba 3 - 5 cm).

Stav určite treba konzultovať s odborníkom, ktorým je dcérka sledovaná - endokrinológom.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas