Vzťah dcéry s matkou

29. feb 2020

Ahojte...ide o moj vztah s dcerou...chcem vediet,ci niektora preziva to iste...alebo som nejake zvlastne individuum na tomto svete...
Mam dceru ma 12 ...odjakziva bola narocne dieta...a hlavne ja som bola vtedy velmi mlada.Tak napr. ked nechcela nieco jest nemusela..neriesila som to...dala som nieco ine...takze doteraz je vyberava a zje len malo veci...zo vsetkym ma problem...ked hrala hru,museli sme ju hrat podla jej pravidiel...inak pokazila vsetko,zacala revat, ked prehrala a proste vsetko bolo zrazu zle..tak sme jej samozrejme dovolili hrat tu hru tak ako chela ona🤦(viem nasa chyba)velmi som ju chranila ,pred vsetkym, aby jej neublizili, a ked jej ublizili, tak sa vzdy urazila a na vsetkych hnevala, vzdy deti museeli hrat vsetko podla nej...po dalsie nikdy nechcela nic spravit sama,sama si obut topanky, to 9 rokov som jej zavezovala snurky,lebo ona to vraj poriadne nevie a vzdy sa jej to rozviaze.,tak som to musela spravit lebo by som cakala rok kym by to spravila a aj by ma slaktrafilo dovtedy..po dalsir,zapnut sa do autosedacky to bol najvacsi des...to nechcela robit...doteraz jej cesem vlasy, robim cop,kazde rano...ona si ich nechce ani ucesat ani vyfukat...sprchuje sa sama..chvalabohu.Nechce sa ucit odkrojit chlieb...proste nic sa jej nechce...ani sa nenapije sama od seba , napr.mala mat oslavu a jej navacsi problem bol,ze ona chce mat celu pizzu sama pre seba a proste strasne je lakoma..nechce dat nic...po dalsie napr.vravim,jej ze nech za mnou rano pride uz s kefou a gumickou v ruke...vzdy pride bez toho a povie mi,ci ju ucesem?a jej na to poviem,ze nech prinesie kefu a gumicky a ze jej to vravim kazdy den...proste tak by som to nejak zhrnula,ze ked ide vsetko podla nej je vsetko super...napr.my nemozeme ist spolu na nejaky super vylet....lebo vylet je super ale na konci jej nekupim kebab,tak je vsetko o nicom..a vsetko bolo na nic...a proste toto je stale dokola...stale to skonci katastrofou.
Ja jej napr.vobec neverim city ku mne...napr.vezmeme jej tel.lebo ona by inak bola na nom non stop v pyzame,nenarajkovana,postel neustlana ale na mobile...a ona potom ku mne chodi a obijima ma a povie mi,ze mami vratis mi mobil?...ja neviem ja normalne zvazujem ci som ja normalna...ako poviem Vam pravdu vzdy som riesila samu seba a brala ako chybu seba...alr teraz mam aj druhe dieta a to napr.ma 2 roky a pride za mnou rano aj s gumickami aj s kefou a ked ju ucesem bez slova zoberie kefu a da ju na miesto..
Napr nieco je na zemi ,papierik ona mala ho zvdihne a zahodi do kosa...starsia by ho obchqdzala aj rok...nepozna cas..nevie kolko je 14hodi ...ze su to dve hodiny...a milion krat sme jej to vysvetlovali...cokolvek jej chcem pekne vysvetlit,tvari sa,ze to vie,nepocuva a absolutne to nevie...v skole nema problemy, kamosky ma len spoluziacky...ale nikto iny s nou problem nema len ja...len ja s nou ale zijem nonstop...a je to tazke....napr.s kruzku odisla lebo,tam prislo dievca nove,ktore malo super mobil a vedelo super tancovat...tak sa odhlasila..odchadzame do kostola,ona si da v zime jarnu bundu a v lete kabat...proste ako keby naschval naopak.len som chcela vediet ci je toto normalne???a ci su vsetky deti taketo...dakujem...proste ja sa snazim vzdy milo a dobre a spravodlivo hlavne ...ale vzdy sa pohadame...proste ako keby ona bola juh a ja sever...uplne opacne povahy...uz som chcela zajst aj za psychologom....ze kde robim ja chybu?🙄🙄🙄🙄

panelacikova
29. feb 2020

@tianna no.... bude to ťažké. ja mám doma len polovicu tých problémov, čo ona (možno ani to nie) a niekedy mám teda na mále.... takže mať doma jej dieťa, asi ma porazí... to bez urážky autorky. každý robíme chyby, samozrejme.

autor
29. feb 2020

@tianna ahoj vies co mna to toez napadlo...a ano je v takom svojom svete...proste napr ked ju nieco zaujme ,tak sa zacne mykat a trasie rukami, napr.pri rozpravke,je taka detska stale...ale u psychologicky sme boli, ta jej robila testy a zistila len,ze ma problem ako riesit socialne situacie...ze nevie ako sa konkretne v nich zachovat....ale inak nic zvlastne...takze som sa po pravde zacudovala ale bola som rada...aj ked mne pride zvlastna nikomu inemu taka nepride...ani v skole ani nikde inde.

autor
29. feb 2020

@tianna a este jedna vec robila som jej ten test co je na nete na aspergera ale vobec

autor
29. feb 2020

@panelacikova poviem Vam ,ze niekedy je to tak,ze sa nalepkuju deti a naozaj su len zle vychovane😆a prlus do toho charakter a ego a supergeny.sk a sme v rici😂😂😂

lubkavargova1
29. feb 2020

zase hladame a nalepkujeme dieta diagnozou? Je to proste rozmaznane a nevychovane dieta. Presne ako ten chalan co nechce robit za smiesnych 500 Eur...nevadi, este par rokov a tamten krasavec ma tu svoju buducu manzelku. Idealne sa budu doplnat.

tianna
29. feb 2020

Tak ak ti vyšlo ze vôbec tak asi ozaj len výchova 😋 nášmu test na aspergera vyšiel pozitívne.. Ale ako píšem on ma toho viac. Za psychologickou isto chod, minimálne ti poradí ako na ňu 😉

lujza123
29. feb 2020

Mne to príde ze ju strašne riešiš a všetko si berieš k srdcu ako tvoje zlyhanie výchovy.
Máš doma pubertacku. Robí úplne presne to co robia dievčence v jej veku. Nesprava sa nijak špeciálne ci zle, naozaj.

Keďže poznám z domu takmer každú situáciu co popisujes napíšem ti ako to riešim ja.

Mobil zamknem k sebe do skrinky a ma smolu. Jasne ze chce nakukovat, stále jej správy chodia, lajky na sociálnych sieťach... No a čo.. Ma aplikáciu ktorá jej meria čas strávený na mobile. Hodina a dosť, mala si to ustrážiť. Keď ma moc nasrala zmenila som heslo na WiFi to bol snáď najkrutejsi trest.

Selektivna hluchota na vety typu uprac si izbu. U nás to funguje tak ze musí byť upratané večer pred spanim, dovtedy nech si tam ma hnoj aký chce. Teraz je proste také obdobie že keď nespraví sama od seba tak tam stojím, komandujem a dohliadam. Otravné pre ňu aj pre mňa, ale účinné. Niekedy si uprace sama, niekedy jej treba pripomínať a niekedy proste takto, pod dozorom.

A že je malá na domáce práce. 😁 Tak to je potom naozaj mala tak teda režim ako pre skolkarku žiadny mobil, žiadne sama von bez mami , večierka o 8 smej. To si hneď rozmysli ci je veľká a ci mala. Proste ju treba zapájať. Žiadaj ju o pomoc, stačí naozaj maličkosť aj keby ti ma vyvesit jedno tričko. Nie jej hneď navalit kopu práce, proste postupne aby si zvykla že sú to každodenné činnosti.

lujza123
29. feb 2020

@panelacikova ja s otcom dieťaťa nežijem od jej 1roka, ale byva u neho často. Takže dvojitá výchova tak isto, ale to majú všetky deti rozvedenych/rozidenych a k tomu fakt ze otcovia ktorí sú s dieťaťom menej sa to snažia práve kompenzovať rozmaznavanim.
Ja to vobec neriešim co u otca, ako si ju on vychoval tak ju ma. U mňa platia moje pravidlá.

Dcéra je taka podšívka veľa krát sa ma snažila presvedčiť že u Tatina ma všeličo dovolené, nič nemusí robiť... To jej s úsmevom poviem ze tak nech si to užíva kým tam je, lebo u mňa to tak nikdy nebude. Osobne si myslím ze mladá si aj veľa vymýšľa a klame lebo neverím ze by jej tatko dovolil byť do polnoci hore, pozerať horory a podobne blbosti co mi tvrdi

autor
29. feb 2020

@lujza123 dakujem mas super nazory...ja som celkovo chcela pocut nazory, ze kde robim chyby ja a ci robi chyby aj ona😊dakujem za rady👍

martinajurkechova
29. feb 2020

Úplne chápem tvoje pocity. Ja mám desaťročného syna a úplne to isté ako tvoja dcéra. Už nevládzem s ním bojovať. Neskutočne ma to vyčerpáva, že ho musím stále buzerovat. Začínam sa zmierovať s tým, že má takú povahu. Niekedy mi je to ľúto, že v podstate celý deň ho len naháňam aby si urobil svoje povinnosti a strácam pri ňom trpezlivosť. Najhoršie je presne to, že niekedy už naňho fakt nakricim, lebo už nevládzem, normálne som z toho vyčerpaná a jemu je to už potom aj ľúto a sľubuje, že sa polepší, ale na druhý deň je to o tom istom. Proste je to boj. Kto to nemá doma neuverí.

ovaaa
1. mar 2020

Nerobit generala.Na to su tie pravidla...vyvesit na dostupnom mieste.Moj ich ma na nastenke od 6 r a cim je starsi...teraz ma 10 tak mu vzdy nejaka povinnost pribudne.Ak sa obcas zatal, ved deti skusaju tak som mu len povedala, ze ak ty nepocuvas mna ja nepocujem teba...t.j ak o chvilu nieco chcel ignorovala som ho a mlady pan si porobil co mal a potom som mu vyhovela co chcel zase on.Ak sa chce dcera hrat fajn...zahraj sa aj ty.Treba jej ukazat jej vlastne chovanie a ver ze bude na teba skusat vsetko mozne. Nesmies sa dat.... ak das trest tak ho nezrusit,musis sa naucit stat si za svojim slovom.Co sa tyka jedla zrusit sladkosti, nahrad ovocim.Stanov cas vecere, tak aby ste si vsetci ako rodina sadli k stolu.Ak sa nenaje nerobila by som ziadne extra vecere o 21.00 ved to uz ma organizmus oddychovat.Nuz caka ta dlha cesta..
.

autor
1. mar 2020

@martinajurkechova presne tak,aj ja som uz z toho zufala...pretoze tak by som chcela mat dceru,ktoru so seou vezmem do kina,budeme sa smiat,obijimat tesit..ale proste nikdy to tak nie je...stale len bojujeme...ale stanovi pravidla aj ja ,este viac..nejake u mame a bude lepsie...snad

autor
1. mar 2020

@ovaaa aj to spravim....viem v prvom rade musim byt ja dosledna!a neustupna.

tmavovlaskakatka
6. mar 2020

Ahoj, práve som narazila na Tvoj príspevok a pozerám v nemom úžase, akoby si písala o mojej dcére, len moja má už 15. Presne to česanie, hodiny, a výlety !!! Ak nie je po vôli tak sú hromy blesky. Je to naozaj ťažké. Mám aj 7-ročnú dcéru a tá je úplne iná, samostatná, rada mi pomôže. Občas mám pocit že mám doma Dr.Jekylla a Mr.Hyde, tak premenlivú náladu má staršia.

kassandra25
6. mar 2020

Treba byt tvrdy, zasadovy, nepovolit a presadit si svoje. Netreba mobil vobec napr., iba v krajnych pripadoch, ked ide o nevyhnutnost, inak robite sami sebe zle. Takisto, nepaci sa vylet, ok, nabuduce nezobrat, kde je problem. Treba byt razna, inak robis sebe zle. Velmi razna. A ked si nepresadis, nedovolit hento a toto. Nenechat si skakat po hlave. Samostatna mala byt davno, snurky su vyslovene tvoja chyba! Ked si nezaviaze, pojde tak, ako je a spadne. Nestarat sa! Ked sa neucese, pojde tak, ako chce, nestarat sa! Ona bude znasat posmesky, ci ma na hlave hniezdo, nie ty! Moja dcera sa cese sama od 5 rokov a robi si super jednoduchy cop, ja nemusim. A moj 5 rocny syn sa tiez cese sam! Ja nemusim. A preco? Lebo som si ich naucila a vychovala! To, ako si ich vychovala ty, je len tvoje zlyhanie! Nic ine. Takisto, ak sa sama nenapije, neboj, dojde jej zle, nauci sa. Ty neries. Aj moj 5 rocny syn sa vie sam od seba napit a vypytat si. Teraz vidim, ako som natom dobre, na zaklade tvojho pripadu.

matapo
8. mar 2020

...s casti je to preto ze prechadza pubertou, jednoducho druhy vzdor, treba sa s tym zmierit a nestracat nervy, jednoducho to akceptovat tak ako to robime pri dvojrocnych detoch. Ale na druhej strane to tiez znamena nepolavovat v tych najzasadnejsich veciach. Jej pomoc v domacnosti musi byt riadne definovana, zadaj jej povinnosti a trvaj na ich plneni (ja to aplikujem pri mojich takmer 11 a cerstvych 8 rokov), kludne to mozes aj bodovat a za body mozes predlzit napr cas na PC, alebo hoc co comu by sa potesila, u nas 10 rocny uvita predlzeny cas na telefone a 8 rocna zas uvita kupenie si nejakej malickosti, pekna guma, zapisnik,... . U nas su ulohy: starsi ma na starost smeti, vysavanie, mladsia ma na starost mladsieho brata ak treba a ja nan prave cas nemam a polievanie kvietkov, spolu maju nastarost vybrat umyvacku. Okrem toho zuby rano vecer, postele rano ustlat, ked pridu zo skoly prezliect sa a zavesit uniformu na vesiak, napisat ulohy, naucit sa do skoly. Potom maju kazdy den 1,5 hodiny urcenej na pozeranie TV, hranie na PC alebo na telefone dokopy, mozu si sami urcit ako ten cas rozdelia. Ale prekrocenie nie je povolene. Ak si nieco nesplania, tak maju okresany cas na telefone, alebo uplne zakazany. Tiez frflu a stale skusaju, ale celkovo su v pohode. Tak skus zaviest podobne pravidla a fungujte tak. Vseobecne sa mi nepaci ze mladez tolko casu travi s telefonmi, snazim sa im preto ten volny cas co najviac vypnit aj ked na ukor mojho casu, chodime spolu vsetci von na bicykloch, vikendy turistika, vylety v zime lyze, aj spolocenske hry,...a aj kamarati, pravda je ze s kamaratmi vacsinou travia cas vonku ale aj dnu a myslim si ze dnu aj casto s telefonom v rukach, ale na toto uz nestriehnem, beriem to ze ok. Vecer stale fungujeme este na rozpravkach, teda uz nie rozpravkach ale pribehoch, striedame sa pri citani. Obe deti citaju velmi radi, citaju si vela kazdy den samy pre seba. Tak skus zaviest par pravidiel a ostatne sa snaz tolerovat, ja tiez tolerujem ze si na vylete vypytaju aj nieco menej zdrave a kupim im, hoc doma to nekupujeme a nejeme. Tiez dcere stale pripominam dones kefu gumky, mohla by uz vediet ale aj tak jej to musim kazde rano priomenut, povazujem to za blbost uz ma take nerozculuje, nemam problem jej to pripomenut, takisto kopec inych veci. Tiez maju malickeho surodenca.