Ako zmením 8 ročnú dcérku, ktorá je veľmi negatívna?

Zodpovedané
5. feb 2020

Dobrý deň,

moja mladšia dcéra má 8 rokov a je to skeptik, je to negatívny človiečik. Ráno sa zobudí a všetko je zlé. Nechce ísť do školy, lebo sa tam nudí. Nechce byť v družine, lebo sa tam nudí. Keď sme na dovolenke, nechce nikde ísť, lebo tam už bola (čo nie je pravda). Nikto sa s ňou nechce hrať, lebo sa nechce hrať ich hry.

Niekedy my povie, že by radšej zomrela, čo ma pichne pri srdci. Asi neuvedomuje, čo to znamená. Niekedy som z nej už tak unavená, že všetok ten negativizmus prenáša i na mňa.

Ako jej mám ukázať, že život je krásny?

Chodíme spolu na výlety,do kina, na ihriská. Plánujem jej kúpiť domáceho mazlička.

Mám ešte 10 ročnú dcéru a starám sa o obidve sama. Otec za nimi chodí, len dcéra ho nemusí. Je viac naviazaná na mňa a pritom je to výzorovo otcova kópia.

Kde robím chybu?

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

zdá sa, že dcérka má o sebe pokrútený obraz, neverí si, je neistá, nemá zrejme dostatočne vybudovanú sebaúctu. Ako keby seba, aj všetko ostatné odpísala už dopredu, bez toho aby to skúsila. Možno si niekedy na svoju osobu niečo nepríjemné vypočula a zobrala si to za svoje, vzala na seba tú nálepku. Príčiny môžu byť rôzne.

Prejavujte jej dôveru, nechajte ju o niektorých veciach rozhodovať, dávajte jej na výber a jej výber rešpektujte. Dávajte jej najavo, že je pre vás dôležitá aj ona, jej názory, pocity. Povzbudzujte ju. Verím, že ti zvládneš. To je niečo, čo dokážeš zvládnuť sama. O tom sa môžeš ty rozhodnúť. Oceňujte jej, procesy jej činnosti, nie výsledky. Sústredila si sa na to. Venovala si tomu veľa času. Sledovala som ako si to robila opatrne.
Vidím, že si sa snažila.
Netreba ju upozorňovať na neúspech. Skôr len vyvodiť dôsledok, pomenovať situáciu.

Prijímajte a reflektujte jej emócie. Pracujte s nimi. Rozprávajte sa o nich. Ako sa cíti v ktorej situácii, kde to cíti na tele, aké to pre ňu je, čo by jej to pomohlo zvládnuť.
Vytvárajte jej bezpečné, prijímajúce a podporné prostredie. Komunikujte empaticky. Sledujte jej signály a snažte sa adekvátne reagovať na jej potreby. Venujte jej veľa pozornosti a prejavujte jej lásku. Dávajte jej najavo, že ju počúvate, snažíte sa jej rozumieť a že sa o ňu zaujímate.

Dcérka vyjadrila znepokojivé myšlienky na jej vek, zároveň vidím, že si prešla mnohým, v podstate prišla o otca, vaše partnerstvo sa rozpadlo a veľakrát si to deti dávajú za vinu. Toto by v jej postoji tiež mohlo zohrávať úlohu.

Odporúčam vám navštíviť psychológa a v spolupráci s ním sa to pokúsiť dcérke uľahčiť.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com