Ako uvariť jahodový, či iný džem bez pridania cukru?

matulka82
16. jún 2012

Ahojte maminy aj nemaminy,prosim vas ,je mozne uvarit jahodovy dzem bez cukru ,zelirovacieho,obycajneho?Mate niekto skusenosti nejakeho ineho zdravsieho konzervovania???niekde som citala ,ze stava z 1 citrona na 1 kg jahod,ze prirodny pektin,ale vydrzi to? 😕 vopred dakujem !!!!

petrisha05
16. jún 2012

tak takyto receptik by aj mna zaujimal 🙂

lubik78
16. jún 2012

mna tiez 🙂

bambi2
16. jún 2012

@matulka82 chystam sa urobit lekvar z bazy ciernej a bez cukru ale skusim pridat xylitol- brezovy cukor. neviem co to urobi ale vyskusam to..

lubik78
16. jún 2012

@bambi2 a kde si kupila xylitol?to pocujem inak prvykrat 😅
da sa to pouzit aj do vyziv detskych??vsade najdem recepty na vyzivu len s cukrom 😖

bambi2
16. jún 2012

@lubik78 hej mrkni v mojom albume mam tam veci ktore pouzivam, pod fotom xylitol najdes aj odkaz a inak google ti najde plno zdrojov kde sa da kupit. ja ho pouzivam vsade, nepribera sa od neho a nekazi zuby, neprekysluje... 🙂

nanulik
16. jún 2012

no tak bez cukru to neviem. ale my s mamou robíme tak že ovocie pomixovať, pridať cukor (podla chuti) a kyselinu citronovú. to je vlasnte konzervant.
a postup: na panvičke malé množstvo (cca 4 naberačky) variť a miešať, a miešať a miešať kým nezhustne, naliať do umytých, nahriatych pohárikov, zatvoriť a otočiť.
dnes sme napr. robili čerešnovo-malinový 8 pohárikov sme takto varili 4hodiny

nanulik
16. jún 2012

ale možno aj stevia by mohla byť? ja som len chcela napísať ako sa dá robiť bez chémie

ichbinich
18. jún 2012

Cukor je tiez konzervant. Kyselina citronova alebo stava z citrona okrem toho aj antioxidant, takze to nezmeni farbu. Ale na zahustnutie potrebujes pektin. Bud pridas par jablk (tie chutovo nebude citit) alebo pektin z prasku, da sa kupit aj samotny pektin.
Podla vsetkeho sa daju pouzit kadejake nahradne sladidla (ci uz xylitol alebo stevia alebo ine), ale najma treba ten pektin.

Inak, moc nechapem tu hysteriu ohladom cukru, ved kolko toho dzemu uz len dieta zje? Jasne, ze som proti cistemu cukru vo forme cukrikov a lizatiek, ale dovolim mu keks alebo 2-3 lentilky z casu na cas. A zase o inom je to pri cukrovke, to chapem, ze sa treba cukru vyhybat.

nanulik
19. jún 2012

@ichbinich my sme nedávali žiadny pektín a krásne to zhustlo. ani jablká ani nič

ichbinich
19. jún 2012

@nanulik:
Ano, zhustlo to preto, lebo ste to varili a miesali do zblbnutia, cim sa vyparila vacsina tekutin 😉

Kedysi sa tiez lekvare robili tak, ze sa to varilo do zblbnutia a pomer cukor:ovocie bol 2:1 😨 V nejakej starej kucharke som citala taky recept. Ved to potom musela byt tmeliaca hmota 😀

nanulik
19. jún 2012

@ichbinich ale aké je to dobré 😀 ale nevaríme to až tak dlho 😀

nanulik
19. jún 2012

no a pomer ovocia a cukru sme mali asi 3kg jahôd a 1kg cukru

matulka82
autor
19. jún 2012

@ichbinich no nie zeby som zasa robila hysteriu s cukrom 😉 len ma zaujima zdravsi sposob konzervovania lekvarov ci dzemov,kedze mam dieta ,ktore by sa malo cukru vyhybat po istej prekonanej chorobe ...neviem byt macocha 😉 ze ked mi deti vypytaju sladkost ,nedam ...len dzem mi detia lubia ,akykolvek a napadla ma tato alternativa,lenze moji znami robia len bud so zelirovacim alebo obycajnym cukrom...Skusim so spominanou citronovou formou,a nastudujem aj steviu ,xylitol 🙂 a pektin z jablka ma takisto nenapadol 😉 predsa len cukru je v mnohych jedlach dost a ked sa da niekde obmedzit som za...

lumarque
19. jún 2012

@matulka82 ja som si raz v zdravej vyzive zo zvedavosti kupila dzem sladeny hroznovou stavou. Na nete som potom nasla recept, ze treba tu stavu na sporaku odparit na tretinu objemu a pridat k rozvarenemu ovociu. Ale neskusala som to, lebo neviem, kde teraz zobrat tu hroznovu stavu. Zeby sa dal mohla pouzit 100perc dzus? Ak by to nahodou niekto skusal, dajte vediet ako to dopadlo 🙂

ichbinich
19. jún 2012

@matulka82:
Ja som tu hysteriu myslela vseobecne, vsetko je light a sypu sa tam umele nahradne sladidla, zahustovadla a pod. A pritom pri normalnom konzumovanom mnozstve to nehra rolu, ci tam je cukor alebo nie. To plati pre zdravych ludi.
Je to uplne ine, ked je to potrebne zo zdravotnych dovodov. To chapem, ze hladas alternativy.
Na tvojom mieste by som skusila bud pridat aj jablka alebo kupit pektin. Citronovu stavu alebo kyselinu citronovu mozes urcite pridat, potom si to ovocie zachova peknu sviezu farbu, nestmavne to tak moc ako bez tej kyseliny. Len opartne, aby to nebolo moc kysle, radsej pridavat po lyzickach 😉
Ten xylitol pouziva jedna mama dievcatka z jasli. Pouziva sa to presne ako obycajny cukor, teda mnozstvo cukru sa nahradi xylitolom. Len je prestrasne drahy, zevraj za pol kila dava 6€ v lekarni!!! Tak som uprimne rada, ze doma vsetci mozme obycajny cukor...

@nanulik: Ja tiez pouzivam pomer ovocie:cukor 3:1, najcastejsie uz ten zelirovaci cukor s pektinom.
Zajtra ma uz otvorit malinove pole, co mame za rohom, tak dufam, ze bude cez vikend pekne pocasie a pojdeme tam. Mnam 😝

ichbinich
19. jún 2012

@lumarque:
Nemusi sa tak komplikovane, da sa kupit aj hroznovy cukor 😉 A nie je tkay priserne drahy ako ten xylitol. Tu v Rakusku ho maju velke supermarkety, netreba ani ist do bioobchodu...
Mozes aj skusit tu 100% stavu, ale to budes odparovat vodu, ktoru pridali do koncentratu, takze to bude uvarene na dvakrat 😉 Ale za pokus to stoji. Len si skontroluj, ze ci tam je naozaj iba hroznova stava a nic ine...

cesekova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katarinakatka13
13. máj 2013

Ahojte, tak xylitol by som nejedla a uz vobec nedavala detom. tu je len minimum o jeho ucinkoch na psov, preco by sme to mali pchat do seba a deti?
http://www.candidaalbicans.mypage.cz/thema/lecb...
Viac o tom a odbornejsie je v Dobe jedovej 2
http://www.preskoly.sk/p/147691-doba-jedova-2/

betyna8
17. jún 2013

ja sa chystam robit prave jahodový džemik bez cukru, na 1,5 kg ovocia ma ist troska agavoveho alebo datloveho sirupu a 1-2 čl zarobeneho agaru na zahustenie.
Čo sa týka detskej výživky,tak tu robievam vždy bez cukru a nic sa mi zatial nepokazilo.

vroni
6. júl 2013

@katarinakatka13, precitala som si a nejako mi uniklo - ty si pes?! Lebo na ludi xylitol tento ucinok nema a ani nijaky podobny. Skus dat psovi cukor (obycajny repny alebo aj trstinovy), co to s nim urobi (ak mas rada psov, tak to rozhodne neskusaj). Ze sa do konecnej podoby hydrogenizuje? A? Voda obsahuje rovnake mnozstvo vodika a ak jej denne vypijes 15 litrov, pravdepodobne sa otravis (naozaj, to nie je ironia) - prestanes ju teraz pit? Proste xylitol je - v primeranom mnozstve - asi milionkrat lepsia varianta nez klasicky, trstinovy alebo iny cukor. Mozno s vynimkou stevie, ktora vsak ma pre niektorych specificku prichut a neznesu ju. Ale dzem so xylitolom mne ostal riedky, pri zahrievani sa ta potvora nesprava ako cukor (resp. potrebuje podstatne vyssiu teplotu nez cukor), vyskusala by som skor tu hroznovu alebo cistu jablkovu stavu.

dorota23
6. júl 2013

napriklad, ale tento konkretne nemam vyskusany: http://www.jimejinak.cz/2012/08/zavarovani-bez-...
inak v minulosti sa normalne robili konzervovane veci bez cukru, pretoze na cukor jednoducho neboli peniaze, my sme skusali minulu sezonu rozne recepty bez cukru a vydrzalo to. treba si hlavne davat pozor na to, aby boli pohare uplne sterilne... ak je ovocie sladke, tak sme boli aj dost radi, ze sme takto zavarali, mne ta prehnana sladkost dzemu niekedy vadi. tiez sa dava ako konzervant napr. klinceky, prava vanilka - skus vygooglit, nasla som toho mnoho.

honey10
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
roypravka
13. aug 2013

Ja si tiež pamatam, ze nasa babka, ale i mamka varili dzem celý den, kým sa neodparila voda - a slo tam minimum cukru, pretoze ovocie samo o sebe ma vlastneho cukru dost.. A po dostatocnom miesani bol dzm husty a fajny a vydrzal dlho. Dnes uz aj ja varim pohodlne so zelirovacim cukrom, kde je pektin. Ide to rýchlo a lahko

nutrimas
3. okt 2014

Namiesto bieleho cukru mozete bez obav pouzit brezovy cukor, momentalne ho ponukame u nas na eshope za akciovu cenu, mozno Vas zaujme.

andreah25
8. júl 2015

@betyna8 obnovím tému 🙂. Mám na Teba otázku, džem s tým agarom asi koľko vydrží? V pohode vydrží minimálne do ďalšej sezóny? Prípadne hoď nejaký recept na dobrý džem, poteší 🙂

eeffka
8. júl 2015

@andreah25 ja robim dzemy tak ze napr do marhul som ani cukor nedala, len povarila marhule, rozmixovala ponornym mixerom len vysypala dzemko 3:1, prevarila a do flase
zavaranie na cely den nie je pre mna 😎

andreah25
8. júl 2015

@eeffka my ale nemôžeme používať žiadne v obchodoch dostupné urýchľovače, ako je napr. aj džemko. Deckám to vôbec nerobí dobre a dupľom staršiemu, ktorý je atopik a je náš rodinný detektor na éčka, lebo v momente má ekzémy. Takže potrebujem robiť, tak aby tam nič takéto nešlo, maximálne obyčajný cukor, ktorému sa tiež radšej vyhnem.
Našla som na nete recept na džem bez cukru, že len hodiť do vareného ovocia desať čerstvých lístkov stévie a zahustiť to tým agarom. Len neviem, koľko takýto džem vydrží.

rudkocam
8. júl 2015

@andreah25 necitala som celú diskusiu. Pridam moj spôsob. Ja varim s ovocnym cukrom, cistou fruktozou. Tiež nepouzivam "biely jed". Varim podľa potreby. Sledujem hustotu. Nemam rada moc riedke a ani jemne riedke, lebo nadavam pri mucnych jedlach 🙂 s fruktozou aj zavaram. Raz sme skusili hroznový cukor, no ten nedoporucujem. Zalievka bola sladká a konečný kompot kysly 🙂