Delená strava

obcanka123
29. aug 2018

Ahojte baby,viem že to tu už bolo viackrát ale som z tej delenej stravy zmätená..
Nechápem čo sa môže a čo sa nemôže jesť...chápem že sú rastlinné dní a bielkovinové dni..ale v každej tabuľke čo sa môže a nemôže jesť je to napísané inak.
Taktiež by ma zaujímalo,kto s tým má osobnú skúsenosť že ako to funguje.
Za každú rozumnú radu a skúsenosť ďakujem 😉

renatka100
29. aug 2018

@obcanka123 ja som jedla na obedy aj vecere maso a salat prip vajicko a salat alebo sunku a salat alebo syr a salat obcas s celozrnnym toustom, ryzovym chlebom. Za tri mesiace som schudla 10 kg t j z 80 na 70 co bolo super a aj to vydrzalo. Teraz po porode planujem znovu ked nebudem kojit. Vela som pila a ziadne sladkosti.

obcanka123
autor
29. aug 2018

@renatka100 a nenudila ťa ta strava? Čo si jedlá ak ste boli niekde na výlete a zastavili ste sa v reštike?? Moze sa to porušiť? Ja to s tým chlebom mám také iné,nakoľko som bezlepková 😁 takže chlieb mi moc nebude chýbať 😊

renatka100
29. aug 2018

@obcanka123 bolo to v pohode, davala som si aj ryby, aj tuniaka z konzervy so salatom, a samozrejme som si obcas dala aj burgera 😀

tncka
29. aug 2018

@obcanka123 aj v restike si vies vybrat maso a zeleninovu prilohu,pripadne dobry salat,neni problem 🙂

obcanka123
autor
29. aug 2018

@renatka100 ďakujem 😁 veď jasné že to nemožno jesť furt ale raz za dva mesiace keď zhresim nebude to zle 😂

prevenar
29. aug 2018

@obcanka123 vacsina principov delenej stravy su nezmysli , ci polo nezmysli ...zakladom vsetkeho je mnozstvo kalorii . kto konzumuje viac kalorii , ako potrebuje moze "delit" kolko chce.

petrakvetinka
30. aug 2018

JA som ju pred troma rokmi držala,pekné som schudla,aj sa to držalo,teraz som začala asi týždeň...ja ale mám rozlišovaciu diétu...to je doobeda len ovocie, a deň bielkoviny,deň škrobu,deň sacharidy (tu sa môže aj čoko, zmrzlina),deň vitamíny (ovocie, zelenina celý deň/,v prvé dva dni môžeš aj chlieb...jem veľké porcie,aby som nebola hladná,ku všetkému dávam zeleninu (to sa odporúča)...je to veľmi podobné a nie je problém s pestrosťou...

obcanka123
autor
30. aug 2018

Ďakujem vám za odpovede 😉 asi sa na to dám 😉

anabella111
30. aug 2018

Ja som delenu nastudovala davno pradavno a je pravda..ze ked som pozrela novsie tabulky..je nejaky rozdiel...pre mna skor matúci......ale v skutocnosti je to jednoduche...Su dve velke skupiny jedal ..ktore su akoby nepribuzne a tazsie na travenie spolu....Jedna je BIELKOVINOVA...(masova, pre lahsie zapamatanie)...a do nej patrí..maso ..ryby...vajcia..mlieko..syry..mliecne vyrobky..(vsetky okrem jogurtov s ovocim)...Druhá Velka Skupina RASTLINNA..:zemiaky, ryza, bezvajecne pecivo...bezvajecne cestoviny...(atd)...Tieto dve velke skupiny sa nikdy nemiesaju spolu....A potom su este dve male podskupiny...je to OVOCNA A ZELENINOVA podskupina...Zeleninovu mozme kombinovat aj s BIELKOVINOVOU AJ RASTLINNOU...(napr. maso so zeleninou..alebo zemiaky so zeleninou..)...OVOCNU podskupinu vzdy LEN s RASTLINNOU skupinou..Pri delenej strave ide v principe o rychle travenie..a nezatazeny zaludok...a vy ste schopna po case sama citit..ze ste urobili chybu a nieco nespravne skombinovali.....Z vlastnej skusenosti taktiez viem..ze stravu nemusite delit denne..(jeden den bielkovinovy..druhy rastlinny)...Dostacujuci odstup je 3-4 hodiny...alebo...rano napr. vajcia sunka syr..desiata zelenina...obed uz rastlinna strava..napr zemiaky so zeleninou..Podstatne je..aby predchadzajuce jedlo bolo stravene ..Ak chcete proces chudnutia urychlit..pecivo vynechajte..alebo jedzte len take..pri ktorom ste si ista..ze tam nie su ziadne bielkovinove stopove prvky..okrem vajec napr. mlieko....V ramci delenej stravy sa daju jest aj masove omacky..ktore ja ..ak treba..zahustim nastruhanym zelerom...Kukuricu nepovazujte za zeleninu....petri do velkej rastlinnej...a ani fazulu..sosovicu...tie nikdy nekombinujte s bielkovinovou skupinou..len so zeleninou...Ked si vzijete tento zakladny princip delenia..nebudete mat o chvilu ziaden problem s rychlym rozhodovanim pri vareni...pocit lahkeho zaludka vam povie..ze strava je spravne pripravena...schudnete lahko a pomerne rychlo...este snad dodam..ze pouzivanie nizkotucnych produktov nepovazujem za celkom vhodne v kazdom pripade...z dlhodobeho hladiska...neodnaucte svoje telo od realnych potravin...ergo v ramci bielkovinovej stravy bocik..slaninu so zeleninou nevylucte..ak ich mate rada...Pri dlhodobom stravovani s delenim...sa vam zmeni metabolizmus..a to sa stane...Ked skoncite s delenou..Budete realne citit...ze zaludok je zatazeny..unava po jedle..pomale travenie...priberanie...Nie je na skodu si celozivotne prisvojit niektory navyk z delenej stravy...Napr mastne maso kombinovat vzdy len so zeleninou..nikdy nie (zemiakmi..ryzou..atd)...Po poruseni ..nemat vycitky..ale dalsie jedlo uz odlahcit...v principe delenej stravy...Resume: delena strava ..ako prostriedok..na chudnutie=OK..vysledok istý.....Prechod z delenej na normalnu zmiesanu stravu =riziko navratu kg....Rozumne uzivanie delenej stravy v kombinacii s normalnym stravovanim...=prirodzene zachovanie zdraveho metabolizmu..vahy...Osobne sa vyhybam (ked sa dá)...produktom s pridanim cukru..a emulgatorov)....a nejem ani zarucene bezvajecne pecivo so sunkou ..vajcom ..syrom...(ale milujem leco z cerstvej zeleniny..sunku jem s vajcom syrom a zeleninou..a ku masovej omacke si urobim napr. pyré z kalerabu..zeleru..s maslom a mliekom...(v ramci delenej stravy..ako diety)...nie celozivotneho stylu...pekný deň

titla
30. aug 2018

Podľa princípov delenej stravy som sa stravovala 2 roky. Pekne to zhrnula @anabella111. Ja som vtedy žila sama, nebol problém to pre mňa dodržať. Raz za čas som ju porušila - na návšteve, na svadbe kamoškám a pod som nevymýšľala a zjedla čo mi dali na tanier. Plus maminkine bryndzové halušky raz za čas museli byť :D
Ale odkedy žijem v jednej domácnosti s manželom, tak som od delenej stravy upustila. Variť extra pre neho a extra pre seba bolo príliš časovo náročné. Ale niektoré návyky mi ostali. Napr. keď robím pečené zemiaky, upečiem ich spolu s koreňovou zeleninou a ja mám na obed mäso+zeleninu, on mäso a zemiaky. Prípadne keď máme k obedu šalát (máme skoro stále), ja si dám ako prílohu len ten šalát a bez ryže.
Aj v reštauráciách sa dá jedlo vhodne kombinovať, aby ostal zachovaný tento princíp.

anabella111
30. aug 2018

@prevenar ...Tu si dovolím nesúhlasiť...V rámci klasického stravovania..je naozaj zakladom mnozstvo kalorii v jedle...Delena strava vsak svojim zlozenim predpoklada ovela kratsi cas na travenie ..pretoze je to,, jednoducha"kombinacia pribuznych potravin...na ktorych spracovanie zaludok nepotrebuje tolko casu..nedochadza k ukladaniu tukov ...pretoze rychlo prejde traviacim traktom...To nemusí byt vedecky podlozene...to je mozné na sebe reálne odpozorovat v priebehu prveho dna pri strave oddelením presne tých principom zvolenych potravin ...Tzn...ak si date stehno z kurcata so zemiakmi..a porcia ma priklad..300 kcal...a prijem je v norme proti vydaju...v ramci delenej stravy si mozte dat pol kurcata so zeleninou..s rovnakym ucelom a vysledkom udrzania postavy..ci chudnutia...A este jednoduchsie...Kombinovana porcia stravy na tanieri (pri chudnutí)...Je vzdy ovela mensia ..ako oddelená ..pretoze prave nie je zalozena na pocitani kalorii...ale spravnej skladbe..pri ktorej je travenie nezatazene a rychle....(aj ked uznam..ze niektorí zastancovia DS..pocitaju aj kalorie)...tu ide vsak uz o extra rychly ubytok hmotnosti...ktory je samozrejme uz sprevadzany aj istým nekomfortom v stravovani...Prosto..Dla hesla...nezer-schudnes...Lebo delena strava+hranicne mnozstvo kalorii..je uz naozaj extra dieta s velkym ucinkom ..ale aj zasahom do metabolizmu travenia...

prevenar
30. aug 2018

@anabella111 ..jasne, moze byt , na druhej strane ludia si zial myslia ,ze ked su na "delenej" strave ,ze sa mozu prejedat. ked niekto chce chudnut a je na "delenej" strave a nechudne , tak je jasne ,ze ma prilis velky prijem kalorii. cize hej, delena strava moze pomoct do iste bodu ..nikdy vsak neoklames zakladne principy fyziky , ktore sa tykaju na vsetkeho a kazdeho.

anabella111
30. aug 2018

@prevenar ...👍..extrémy samozrejme nie...a vzhladom este k jednej veci..a to je kvalita dostupnych potravin..(postrek. chémia, éčka..a rozne prisady koli trvanlivosti..vizualu potraviny)..ktoré taktiež ovplyvnuju metabolizmus..ako travenia..tak celkový...Ale chápeme sa...Ze prikladom 100 kcal normalnej stravy sa moze v ramci chudnutia rovnat 200 Kcal oddelenej..prave z dovodu..ze tych 200 v delenej bude rychlejsie spracovanych telom ..prave skrz ten iny princip...(toto je priklad bez googlu a vedeckeho podkladu..len na preexponovane vysvetlenie rozdielu)...A este realna skusenost z okolia...Ludia..ktorí nezmenili velkost porcii..(pri obezite z prejedania)...len sa zacali riadit principom DS...pozorovali na vahe ubytok z dlhodobeho hladiska...rovnako ..ako ja..ked som prijimala i vacsie porcie DS a nezaznamenala zvysenie hmotnosti...lenze...je naozaj urcujuce..co si do ust pchame..a ak sa v ramci delenej mienime napchat plechom bôcika ..tak to uz nema nic spolocne s redukcnym programom..len otravou z jedla))..ale vo vseobecnosti viem..ze ak si uz dava niekto tu namahu..a odpustí si tie niektoré dobroty..svieckova s knedlou...kuraci perkelt s cestovinou..a potrapi sa trochu aj pri varení..atd..tak akosi sam casom serioznejsie pristupuje k velkosti a zlozeniu porcie...