Od výplaty do výplaty. Ako navariť lacnejšie?

zabka4
5. sep 2013

Tak maminy, zakladám novú tému pre tie, ktoré vychádzajú ťažko s peniažkami, hlavne pred výplatou. Podeľme sa o recepty s minimálnymi nákladmi, o to čo varíte, aby ste vydržali do výplaty. Teším sa na vaše príspevky. 😉

oktobermimi
6. sep 2013

@h2 ahoj to je upln jednoduché 🙂 dáš varit nakrájane zemiaky (ošupane) ked su makke pridáš syr aj obicajne zo strievka 🙂 podla chuti ak chces viacej syrovu tak viacej vegeta a cierne korenie 🙂

zabka4
autor
6. sep 2013

@lucuska011 to by slo aj u nas, keby boli špekacky alebo vajicka..ale stane sa ze nie su ani tie a dokonca ani olej ci mast. tomu sa hovori kriza 🙂

zabka4
autor
6. sep 2013

@mirage presne to som chcela napisat aj ja. fotky, su pekne,ale v chudobe ked penazenka ziva prazdnotou tak sa vari z toho co sa najde doma, pripadne sa kupi nejaka ta surovina co chyba. fotky pekne,ale sushi by som do chudobneho jedalnicka asi nezaradila.

lwhiterose
6. sep 2013

mňa napadli ešte cestoviny s grankom/orechami/lekvárom/makom/opraženou strúhankou; sójové mäso, zeleninové placky - napr. mrkvové/cviklové, na raňajky rôzne kaše - ryžová, krupicová, kukuričná, pšenová (tú mám najradšej 🙂 ), lečo...

palculienka123
6. sep 2013

ryžový nakyp

janicka11
6. sep 2013

teraz v lete slivkove gule ak mate doma slivky🙂

josenka
6. sep 2013

@briketa Si ma nainšpirovala 😵 , tak už som aj čosi vygúglila, nech veru nevarím stále to isté.

loknicka
6. sep 2013

ahojte u nas su oblubene privarky - zemiakovy, kelovy, tiez fazula a sosovica, rizoto, gulasova polievka s parkom, polievka z kyslej alebo sladkej kapusty... ja mam velmi rada zapecenu cestovinu a sojove kocky a halusky s kyslou kapustou. vsetko taka klasika ale vacsinou oblubene recepty v kazdej rodinke 🙂

fra
6. sep 2013

naši sú mäsoví a v puberte žraví ako kobylky, tak robievam veľa receptov z mletého mäsa kam ide iba troška mäsa ale veľa zeleniny alebo niečoho podobne pomerne lacného a je toho plný hrniec- to je hlavné (nechápem, kde sa to v tych pubertakoch stráca, sú chudí ako vyžla ale dvakrát si naložia tanier kopcom) ... obyčajne kúpim viac kíl mäsa a pomeliem si ho (mlete mäso z obchodu je humus) a po polkilových baleniach (je nás 6 takže na jedného to vyjde do 80g mäsa) a dám do mrazáku a potom už len vyťahujem... v poslednom čase som robila napríklad plnenú papriku, mletú štefansku so žemľami plnenú vajcom, karfiolové ružičky obaľovaný v mäsovom cestíčku a zapečené v rúre, chilli con carne z mletého mäsa, mexické placky, zapečené maso v cukete, plnené kapustné listy, kolžvársku kapustu, mousaku, lasagne (s domacim rezancovym cestom, kúpené je moc drahé), palacinky s mletým mäsom ... nič sladké nekupujem a veľa pečiem, majú to na ranajky aj na desiatu do školy, obyčajne nejaký hrnčekový koláč kde ide veľa pomletych jablk a orechov (mame na zahrade)... sú napríklad aj koláčiky bez vajec ked nahodou nie sú v chladničke http://varecha.pravda.sk/recepty/jednoduchy-hrn... ... ako polevu nedávam napríklad celú čokoládu ale čokoládový puding, kam ide 1 zlatý klas a par lyžičiek kakaa a cukru

gabika7706
6. sep 2013

@fra vdaka ta tipy, mozete mi prosim presnejsie napisat ako urobit tu polevu z pudingu? Dakujem.

kikimon
6. sep 2013

@lwhiterose sojove maso je fakt dobre.. lacne a da sa pripravit na rozne sposoby.. ja robievam na stave, alebo aj v cesticku..a lubime to vsetci.

katussamus
6. sep 2013

@danielitka86 dáš mi recept na zemiakový paprikáš

loknicka
6. sep 2013

minule som robila dobry receptik - mlete maso zapecene so zemiakovou kasou... 🙂

zuzana030
6. sep 2013

@loknicka mňam, môžeš hodiť receptík?

erique12
6. sep 2013

huste polievky:
porova:
2-3 pory
4-5 zemiakov (podla poctu rodinnych prislusnikov🙂 )
zeleninovy bujon
sol, korenie
mlieko
vsetko spolu uvarit a potom ponornym mixerom rozmixovat, ak treba zriedim mliekom, ochutim solou, korenim,citronovou stavou. navrch syr

karfiolova
1 karfiol
3-4 zemiaky,
cibula
zeleninovy bujon
1 jablko
sol, korenie, trosku kari.
mlieko
cibulu orestovat na oleji, pridat kari, potom nakrajanu zeleninu a zaliat bujonom. varit do zmaknutia, ochutit podla chuti korenim. ponornym mixerom urobit pyre, mozes zjemnit mliekom. navrch mozes ozdobit pazitkou.

polievky su huste, cize ziadny druhy chod netreba. my to jedavame s francuszkou bagetou, ale takisto aj chlebom sa da🙂

loknicka
6. sep 2013

jasne - je to jednoduche a da sa to robit na rozne sposoby. ten zakladny recept ktory som nasla bol taky ze sa uvari zemiakova kasa - po mojej skusenosti je najlepsie urobit v podstate len ciste zemiaky a popucit ich lebo maslo alebo mlieko v nich potom pri peceni pustia stavu a to nieje dobre. kto chce moze pridat do nich struhany syr. mlete maso urobit na panvici s cibulkou. potom dame do pekaca na spodok maso a na maso tie zemiaky a posypeme syrom a dame zapiect . ked som to robila druhy krat do masa som pridala sampiony a ked sme varili s maminou pridali sme lupane paradajky a pretlak. viem si to predstavit aj s pridanim leca do masa alebo hrasok, kukuricu, cervena fazulka.... a myslim ze takto by sa dala urobit aj jaternicova kasa a bolo by to fajn. je to na vela sposobov pouzitelne - podla chuti. mam rada ked sa da nieco uvarit na 2-3 dni. dnes robim bravcove maso na sampionoch s ryzou. 🙂

zabka4
autor
6. sep 2013

ja pridam recept nasej oblubenej brokolicovej polievky, je hustejsia so zapraskou. Je to lacne, hlavne treba kupit 1 či dve hlavky brokolice. a to su necele 2 eura.
brokolica
hl. muka
mast alebo olej
vajce
vegeta
sol
pripravim si zasmazku no zalezi z kolkych hlavok robite polievku, nam ta z dvoch vyjde na 2 dni a to aj obedy aj vecere. tak dam asi 3 varešky masti a hl. muky tolko aby sa vytvorila zasmazka nie hrudkovita ale kasovita husta. zalejem studenou vodou kolko chcem polievky.upozornujem ze ju robim asi v6-8 litrovom hrnci,neviem presne 😖
medzi tym ako sami voda ohrieva tak si oplachnem brokolicu a natrham vacsie hlavicky. kazdu jednu osekam tak ze tam budu len malinke hlavky velke asi ako polovicka vlasskeho orecha a inak take tie male zubrienky, ved hadam viete co myslim. nedavam tam hlavky. a davam to do vody ale miesajte castejsie aby sa vam nevytvorili hrudky z muky a masti, ja mam overene ked sa mi spravia zoberiem tu neelektricku metlicku na miesanie a tym to par krat premiesam a hrudky sa rozpustia. 🙂 ked tam je cela brokolica pridam soli asi 2-3 cajove lyzicky zalezi kto ma ake. a mierne varim. davajte si pozor aby vam nevykypela..u nas je to skoro stale 😅 a varim asi 20 minut. medzi tym si zmiesam s mukou vajicko....kolko vajce prijme a trochu to pred tym osolim. spravim klasicke cesto na mrvenku a robim z toho gulicky velke ako hrasok. je to pracne ale potom ta chut.🙂 nasa mala 3 a 1/2 roka zje naraz aj tri kompotove misky na obed.. po 20 minutach pridam tie gulicky a varim kym nie su hotove a dochutim este vegetou, kto chce moze aj maggi korenim. je uzasna.... 🙂 uz som aj dcerku s mm prichytila ako to jedia priamo z hrnca... 😅

sona367
6. sep 2013

@zabka4 skus zemiakove placky , tie robievam ked nie je z coho a zemiaky u nas byvaju ( ako na dedine) , šúlance, pirohy, alebo klasika palacinky 🙂

sona367
6. sep 2013

@loknicka ahoj mozes dat recept na ten kelovy privarok ? dakujem 🙂

zabka4
autor
6. sep 2013

na zemiakove placky je odbornik moj muz ale musime si pockat, lebo on to robi aj s olejom aj s br. mastou. na vyplatu si opat kupim koze na mast a aj vyrez z 2,5 +2 kg nam vyjde hromada oskvarkov a asi 3 sedmickove pohare masti. robievam aj sulance z rozkoveho cesta aj slivkove gule, ale uz sme toho sladkeho moc najedeny. sice kapustne fliacky su tiez trochu sladke ale nie tak ako gule alebo sulance.uz som robila aj krup. trhanec.
no uz som sa poucila. na vyplatu si kupim dopredu maso. lebo ked som si ho tento mesiac nekupila a vydalo mi len nejake4,5 eur na den, tak za to moc masa nekupim. tak si urobim zasobu a potom budem len vytahovat z mrazaku.

neviete niekto nejaky recept zo sojovych bobov?alebo z pohanky. mam ju tam a neviem co s nou.

barcelona94901
6. sep 2013

@briketa to vyzerá výbornééééé ,mnamky

loknicka
6. sep 2013

cibulu narežeme na drobno,spenime na oleji pridame nakrajany na pasiky kel,k tomu na kocky zemiaky,osolime,okorenime,pridame prelisovany cesnak,majoranku, červenú papriku. Zalejeme vodou a varime-dusime kym nieje všetko mäkke.V pohari z vodou rozhabarkujeme za lyžicu a pol hladkej muky a vlejeme do privarku nechame všetko prevriet a podavame. niekto ešte pridáva zásmažku. ja ešte pridávam bujon - gulášový.
Podavame bud s opraženou klobaskou alebo parkami alebo udusenym bravčovym mäskom a s chlebikom 🙂)))

barcelona94901
6. sep 2013

@zabka4 u nás sa fliačky robia bez udeného 🙂

zabka4
autor
6. sep 2013

@barcelona94901 tam islo iba trosku slaninky z bociku pre chut. asi 300 gramov z lidla. 🙂

povuma
6. sep 2013

tak dnes napr. paradajková polievka, -jedna cibula, jeden pretlak, drobná cestovina- , druhé langoše 🙂 🙂 z kysnutého sa dá vela lacných receptov narobit, my máme radi husté polievky s chlebom- zemiakova nakyslo, šošovicova so zeleninou zapražená, fazulová nakyslo, kapustnica,
😎 Fazulovú polievku robím aj takú "mexicku", s parkom a pretlakom, trochu chilli, pridám konzervu kukurice a 2-3zemiaky.... 😝

jankastubka
6. sep 2013

kupujem morcacie kridla, spravim z nich vyvar a maso oberiem do rizota. Mate z toho obedy na 3-4 dni a cena tak do 5 eur aj s ryzou a zeleninou.
Sojove maso hlavne k tomu spravit vela omacky, najlepsie na mexicky sposob (paradajkovy pretlak, mrazena kukurica, konzerva fazule a dochutit bylinkami) k tomu ryza alebo cestoviny. Cena tiez max 5 eur.
Kuracie pecienky s ryzou, omacku zahustujem mukou aby jej opat bolo vela. Cena 4 eur aj s prilohou.
A potom klasika spagety s vajcom alebo syrokremom, privarky, spenatovy pretlak s cestovinami dochucujem len cesnakom, cibulkou a majoranom.
Skoda, ze tento rok nie je sezona na huby, lebo na tych sa da zit cele leto a su zadarmo. Vyprazane, dusene, perkelt, prazenica a pod. Ale da sa spravit aj perkelt z hlivy, opat cena do 5 eur aj s prilohou kolienkami.

tunylyk
6. sep 2013

nahodou sa mi tato tema do oci priplietla,tak sem supnem dnesny obedik,fasirky z ovsennych vlociek a zemiakova kasa,rychla lacna zalezitost,dokonca variabilna,da sa urobit stale inak,idealne aj na zuzitkovanie zbytkov 😉 ovsenne vlocky necham namocene v bujone,este lepsie ak ostane vyvar,no to u nas malokedy,deti ho miluju 😀 a potom klasika korenie,vajicko,struhanka,ked toho chcete viac,tak aj rozky ci zemle z druheho dna,cibulka,cesnak,ked sa prida zeleninka,moze byt aj struhana mrkva,alebo ak niekto nezje zeleninu z vyvaru,tak tiez fajn moznost,miesala som uz aj vlocky so sojovou drtou.

lwhiterose
6. sep 2013

@zabka4 zo sójových bôbov môžeš urobiť polievku, nátierku, videla som že ich niekto používa aj ako náhradu mäsa do segedínu

elixia
6. sep 2013

@zabka4 uvaris pohanku, na panvici rozpustis maslo/olej/mast, cokolvek mas, oprazis nadrobno nakrajanu cibulu, pridas mrazenu zeleninu ( alebo cerstvu,co mas - mrkva,por,hrasok,kukurica...) chvilu podusis, nakoniec pridas uvvarenu a scedenu pohanku, ochutis vegetou,bujonom,co mas a chuti vam🙂 Dobra je aj s hubam, vtedy davam aj hubovy bujon. nakoniec mozes pridat trocha masla na zjemnenie (nemusi byt), alebo struhany syr ci taveny rozpustit....

jankastubka
6. sep 2013

A este poradim najlepsie je chodit na velky nakup a nie kazdy den na male. Pri tych malich to cloveka laka kupit kadeco miesto toho, aby radsej vymyslel aj nemozne z toho co ma doma. A ked sa spravi velky nakup, lepsie si toviem rozvrhnut. Vsetko aj chlieb nakupujem do mraznicky, a saci nam ist na nakup 2-3 krat do mesiaca. Pomimo chodime len vynimocne,ked ozaj chyba dolezita surovina.
A este poradim vybornu polievku mrkvovo-zazvorovu. Na oleji oprazime cibulku, mrkvu, ak nemame cerstvy zazvor pridame suseny, zalejeme vodou. Dame kocku bujonu a ked je uvarene, tak len rozmixujeme. Je to nie len lacne ale chuti to naozaj luxusne.