Poraďte ohľadom penovej torty

love232
24. okt 2013

dobry den mamicky ...chcem sa spitat idem robit penove torty...no do teraz som robila 2kg z 10vajec ..len jeden pan si objednal 3kg a neviem kolko mam dat vajec....mam totiz problem ze pena mi vzdy vystaci,ale plnka neviem preco vzdy ju mam uuplne na doraz :/ hmm nerozumiem...poradte mi prosim preco mam plnky vzdy tak malo a kolko by som mala dat vajec na 3kg penovu tortu...dakujem velmi pekne

ichbinich
24. okt 2013

@love232:
Tu pomoze jednoducha matematika...
Ak na 2kg tortu potrebujes 10 vajec, tak na 1kg potrebujes 5 vajec. No a to nas nepusti, ze na 3kg treba 15 vajec 😉

Ak ti plnka nestaci, sprav jej viac... a ak ti nieco ostane, daj ju do ineho kolaca... Asi ten, kto pisal ten recept, dava tej plnky do kazdej vrstvy menej a ty jej davas na kazdu vrstvu viac, proste plnkou "nesetris" a potom sa ti zda, ze jej mas malo.

Ak pises, ze tej plnky na 2kg tortu mas ledva-ledva, tak na tu 3kg sprav hned dvojnasobne mnozstvo, to budes mat urcite dost, a ak by ti nieco ostalo, tak ju daj inde 😉

darina1952
24. okt 2013

@love232 ahoj, keď ti nevychádza množstvo krému, tak skús pridať o štvrťku masla viac do krému - na kvalite krému by sa to nemalo prejaviť (poprípade pridáš o trochu viac čokolády). Neviem ako plníš tortu ale skús si dať na zdobiace vrecko špičku s menším otvorom, aby ti šiel tenší prúžok krému. Poprípade neplň poschodia príliš husto, ono to po nakrájaní ani nevidieť. Hustejšie urob kraje, aby boli efektné a v prostriedku môžeš poschodie vyplniť redšie 🙂 .

denkaajejdeti
24. okt 2013

Presne tak, jednoduchá matematika - ale je super, že aj keď počítanie ti celkom nejde, tak predpokladám, že robíš fantastické torty, ak si ich u teba objednávajú cudzí ľudia.
Inak penová torta je pre mňa nostalgia z detstva - moja mamina vždy každému upiekla na narodeniny úžasnú penovú tortu (inak špecialitka Nitrianskeho kraja 😉 ) so super krémom (kvalitné maslo žiaden rastlinný stužený tuk, trošku silnej kávy, kvalitné kakao a čokoláda,...). Asi aj ja v sobotu upečiem, díky za tip na víkendovú mlsnotku.

love232
autor
24. okt 2013

@ichbinich jasne logiku mam lenze problem jej ten ze s penou mi to vychadza ale s plnkou nie a nechapem preco..?

love232
autor
24. okt 2013

@darina1952 ja som zvyknuta plnit celu tortu na prasknutie teda ani kusok prazdny :DD mozno ozaj robim chzbu v tom ze nesetrim :D

love232
autor
24. okt 2013

@denkaajejdeti nooo musim povedat ze v matematike som dobraa :DD ale ja som sa pitala vlastne to ze preco ked bielka mi v pohode vidu tak plnka nie?? tomu som nechapala 🙂 dakujem noo dala som sa na torty popri md len teraz bo vsetci mi hovorili preco nerobim na objednavku no a znami tam znami tam a za mesiac co som zacala idem teraz robit 9tu tortu 🙂

love232
autor
24. okt 2013

@denkaajejdeti heej aj ja tak robim trosku kavy ,cokoladu a bola plnka dobre tmava 🙂 ja davam heru alebo heliu 🙂)

love232
autor
24. okt 2013

Dakujem ste moc zlate vsetky 🙂))

love232
autor
24. okt 2013

@denkaajejdeti kakao jak inak ako holandske :D

ichbinich
24. okt 2013

@love232:
No ja si to viem predstavit iba tak, ako som uz napisala, ze ty davas tej plnky pomedzi jednotlive vrstvy viacej ako ta osoba, od ktorej je recept... Lebo inak ak to je pisane spolu, ze recept na tortu s plnkou, tak by sa dalo vychadzat z toho, ze to staci akurat na jednu tortu 😉
Ale zase robila som uz aj recepty, kde by plnky bolo aj na dve torty, takze 100% sa na to spolahnut neda... A na druhej strane najma polevy su tak, ze ledva-ledva na jednu tortu... Takze najma sacher polevu robim hned dvojnasobne mnozstvo, lebo ta musi ist na jeden sup na tortu. Akonahle zacnem rozotierat paletou, tak to vyzera hrozne. Tak rovno dvojnasobne mnozsvto a na tortu ju lejem 😉

Na Tvojom mieste by som si jednoducho mnozstvo plnky prisposobila tvojmu stylu plnenia a hotovo 😉 Ked das viac plnky, aspon torta urcite nie je sucha 🙂

h2
24. okt 2013

@love232 Ahoj, nedala by si nejaké fotečky, prosím? Len tak, pre inšpiráciu...? 🙂

love232
autor
24. okt 2013

@h2 mozem dat foto ale som amaterka tak ma setrite 🙂))
tu mam album kde mam zatial vsetky co som robila 🙂 je tam jedna marcipanova moja uplne prva...a moja uplne prva penova...myslim ze hned zbadate 🙂) https://www.facebook.com/barbuska.schveizerova/...

h2
24. okt 2013

@love232 Fíííha! Vraj amatérka?! Veď sú nádherné! Ja si teda dosť často pozerám torty aj v tej téme o marcipánových, určite vieš, ktorú mám na mysli a len mám z toho depku, lebo sú tam všetky úúžasné, ako keby ich piekli baby s Vysokou školou výtvarných umení. Ja teda pečiem torty dosť často, ale len tak, pre rodinu, vždy mi ich všetci chvália, no ale všetky vyzerajú len ako obyčajné domáce torty, upiecť a naplniť nemám problém, aj si sama vymýšľam recepty, nikdy nič nevážim a tak, no ale ozdobovanie ma vždy stojí nervy, lebo to nikdy nevyzerá, ako by som si predstavovala. ☹

love232
autor
25. okt 2013

@h2 dakujem pekne ...noo ani nehovor jaa ked dokoncujem ozdobujem ataak ani nedycham pri nich :..moja prvatorta marcipanova na objednavku bola minuly mesiac a to ta ryba hore...bola som na seba neuveritelne pysna..akurat slaham bilelky na dalsiu objednavku hehe ze si pridu po nu az od trnavy 🙂

zuzana030
25. okt 2013

@love232
vaaau, pridaj receptík na penovku, ja som sem pridávala tému - penová torta, lebo som mala problém
tie tvoje sú prekrásne,
posledná tortička sa mi ako tak podarila, ale teda šlahanie stále neviem tak ako by som chcela,
ako dlho treba šlahať tie bielka nad parou? robila som z 10 vajíčok a šlahala cca 45-50 min a mám pocit, že to bolo veľa

mirage
25. okt 2013

@love232 Ahoj, preco davas stuzene tuky miesto masla? Zakaznikom nevadi ta umela chut? Ja ked si davam piect, vzdy ziadam maslo, inak to ani nechceme.

love232
autor
25. okt 2013

@mirage noo vies co slaham tak 30min nad parou a potom este neak 10 min bez pary..susim na 70stupnov tak 2-2,5hodiny...vies co ja davam heru alebo heliu...s maslom som to voobec neskusal...zatial boli len dobre odozvy nikto sa nestazoval len chvalili...hmmm ale tak samozrejme ak by si niekto vyziadal tak neni problem 🙂)recept 🙂) ja davam od oka...do 10bielkov dam tam 600g krystalove cukru...zltky slahat nad parou pridat tak 500g praskoveho cukru,holandske kakao,cokoladu a trocha kavy a potom si vyslaham heru s tak 200g praskoveho cukru a pridavam vychladnutu zltkovu hmotu

love232
autor
25. okt 2013

@mirage
ja neviem nevyznam sa 🙂) ale hera je ratlinny tuk nie?nie stuzeny ...hera je ako maslo...stuzeny tuk je biely a ten by som urcite nedala do ziadneho kremu

darina1952
25. okt 2013

@love232 prikladám svoju penovú 😅

mirage
25. okt 2013

@love232 maslo chuti ako maslo a hera ako umelina 🙂 ja len ze ked si uz davam upiect takuto paradnu tortu, dam o par eur viac za to, aby to aj dobre chutilo, hadam este nemame take zdegenerovane chute vsetkymi tymi umelinami..

denkaajejdeti
25. okt 2013

@love232 hera aj helia sú rastlinné stužené tuky (tak "trochu" umeliny, pretože sú síce z rastlinných olejov, ale potom sa dosť nevhodne a najmä nezdravo spracujú na pevné skupenstvo, nájdi si info o tom procese "ako sa z oleja stane stužená kocka tuku"). Maslo je živočíšneho pôvodu - okrem lepšej chuti, nemusí prechádzať žiadnou chemickou úpravou, aby stuhlo. V našej rodine sme odjakživa používali v kuchyni na pečenie len maslo, nikdy som nevidela mamine či babkám, tetám,....v chladničkách Hery, Helie a podobné "záležitosti". Podľa mňa sú najlepšie prirodzené potraviny, teda také aké nám múdra príroda nadelila (gazda niekedy podojil kravu - mal z nej nielen mlieko, ale aj tvaroh, syry a masla si namútil koľko potreboval - bola to síce makačka, ale nič iné okrem masla a trošku soli a samozrejme okrem poctivej roboty, kým vymútil maslo, nemal.

love232
autor
25. okt 2013

@mirage jaa ide cil robit asi 4 penovu tortu za moj zivot...a ako som sa naucila podla receptu tak tak robim...ale hovorim ak by niekto chcel vyslovene maslo mne to problem nerobi...🙂 ja v tom problem nevidim vzdy som daval do kremou here...naoyaj som nikdy nedala normalne maslo...myslela som ze je to jedno...praaveze naopak myslela som ze hera ked je prave vyrobena na pecenie tak je vhodnejsia ako maslo....ale hovorim este raz ak by si niekto ziadal vooobec mi nerobi kupi maslo mesto hery...moj zakaznik moj paan :DDD

aduskatt
25. okt 2013

@love232 rastlinny tuk je vlastne olej, na to aby z neho bola kocka, musi nejakym sposobom stuhnut( cize byt stuzeny) a k tomuz mu pomaha vsakovaka chemia............Maslo je zivocisny tuk, ktorý sa nemusi upravovat na to, aby stuhol🙂 tak ako pise
@denkaajejdeti

aduskatt
25. okt 2013

@love232 skus dat niekedy maslo, ochutnaj a porovnaj🙂 osobne som nikdy ine ako maslo do torty nedavala a par ich teda uz odpecenych mam🙂 ale ako hovoris, nas zakaznik, nas pan🙂

love232
autor
25. okt 2013

@denkaajejdeti ...v kazdom druhom jedle je nieco umele....ked uz tak..na buduce vyskusam spravit plnku s maslom som zvedava na vysledok 🙂 inac aj vzdy ked som robila neaky kolac a tam ze napr. 250g masla taaak vzdy som si myslela ze je myslena hera....noo oki zas som o nieco mudrejsa 🙂) ja pouzivam maslo mesto olejuked robim neake masko,losos, zemiajy atd ... zas pokial sa da 🙂) je to jemnejsie a chutnejsie potom 🙂)

aduskatt
25. okt 2013

@love232 no a rovnako to mas aj s kremami ako s maskom, su jemnejsie, delikatnejsie, chutnejsie🙂

love232
autor
25. okt 2013

@aduskatt ako nie raz som chcela pouzit maslo len som sa bala ci to stuhna tak ako by malo.....aaa viem ze mas upecenych vela tort 🙂) ved Tz si mi radila pri mojej prvej marcipanovej :DDD ja som len amaterka vyucenna casnicka...a zakusky a tortz tym sa len venujem pporpi MD takze az tak moooc sa nevyznam 🙂

zuzana030
25. okt 2013

@darina1952
krásnu ju máš, napadlo ma, že sa mi aj dosť polámala, keď som dávala dole s papiera, ty ju máš krásnu nepopukanú, to ako sa ti podarilo?

zuzana030
25. okt 2013

@love232
krásnu ju máš, napadlo ma, že sa mi aj dosť polámala, keď som dávala dole s papiera, ty ju máš krásnu nepopukanú, to ako sa ti podarilo?

aduskatt
25. okt 2013

@love232 a sak ja tiez nie som vyucena cukrarka, ja som chemicka🙂))) kazdopadne, zmenou hery za maslo chybu neurobis🙂