Recepty od A po Z, nápady a rady do domácnosti

mukky
13. mar 2009

Ahojte,mate nejake dobre recepty,vychytavky,rady ci len chut sa porozpravat o domacnosti a vselicom moznom?Tak sup sem... 🙂

mukky
autor
23. feb 2010

vasilisa premudra 😀 😀 😀 😀 /wolfka/ 😀

mukky
autor
23. feb 2010

Tofife

1 konzervu sladeného kondenzovaného mlieka
125 g masla,
200 g čokolády
100 stuženého tuku (napríklad Hera)
100 g stuženého tuku bez vody (napríklad Cera)
2 PL kakaa, vrecúško mandlí alebo lieskových orieškov

Zatvorenú konzervu dáme do hrnca s vodou, privedieme do varu a varíme 2 hodiny. Po vychladnutí konzervu otvoríme a skaramelizované mlieko vymiešame s maslom. Stužený tuk, jeden i druhý, rozpustíme s čokoládou a primiešame kakao. Takto pripravenú čokoládu nalievame do mištičiek a keď je ešte čokoláda mäkká, dáme do stredu lyžičku plnky z kondenzovaného mlieka a masla. Do stredu vtlačíme mandľu alebo lieskový oriešok

nikollette
24. feb 2010

Mukky, ty dáš takýto perfektný recept na toffife, ked ja idem držať dietu a zdravšie sa stravovať 😠 😅

nikollette
24. feb 2010

Mukky, daj nejaký dobrý recept ale diétny 😀

A inak kde sa dá teza kúpiť hlávkový šalát? Ja ho nikde nevidím 😠

mukky
autor
24. feb 2010

😀 😀 ty a diéta???neveríííííííííííííííííííím 😀 😀
hlavkovy salat je vsade 😀 v hypermarketoch..alebo ladový...

nikollette
24. feb 2010

ladový nie, ten letný hlávkový myslím...

nikollette
24. feb 2010

Mukky tak som spravila takéto jedlo dnes na večeru:

https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vImage...

Musím sa pochváliť, že to bolo skvelé 😀 😅 😉

pancake
24. feb 2010

nikollette aj ja to robievam ale balim to do kebabovej placky a davam tam aj cibulku trosku. 😉

nikollette
24. feb 2010

My sme tam mali jarnú cibulku 🙂
V placke to moze byť super, len my sme chceli čo najviac diétne aby to bolo 😉

mukky
autor
24. feb 2010

nikoll no super,vidís aká si šikovná 😉 /takze aj ladový šalát bol fajn,vsak? 😀 do tákehoto jedielka sa hodí viac ten ladový alebo čínska kapusta/ a dressing si dávala aký?

mukky
autor
24. feb 2010

pár dietnych receptíkov:

Plnené šampiňónové klobúčiky (64 mg cholesterolu) 8 stredne veľkých šampiňónov, 1 cibuľa, 1 bielok, lyžica rastlinného oleja, 60 g nízkotučného syra, petržlenová vňať, oregano, soľ, paprika, paradajky, hlávkový šalát na ozdobu

Nožičky šampiňónov odkrojíme, vnútro opatrne vydlabeme a nadrobno nasekáme. Cibuľu mierne opražíme na oleji, pridáme časť húb, posolíme a okoreníme. Po vychladnutí pridáme strúhaný syr, petržlen a sneh z jedného bielka. Klobúčiky naplníme plnkou, poukladáme na vymazaný plech a 10 minút zapekáme. Podávame so zeleninovou oblohou, s chlebom alebo so zemiakmi upečenými v šupke.

Krémová cesnaková polievka (40 mg cholesterolu)1 l vody, 400 g zemiakov, 300 ml nízkotučného mlieka, cesnak, soľ, petržlenová vňať, 1 lyžica Flory

Na kocky nakrájané zemiaky uvaríme v slanej vode a pridáme mlieko. Necháme mierne vychladnúť a rozmixujeme na kašu. Potom pridáme cesnak, petržlen a zjemníme lyžicou rastlinného tuku. Polievku už neprevárame, iba prihrejeme.

Kura na zelenine (1205 mg cholesterolu)1 kura (asi 1,5 kg), 250 g mrazenej zeleninovej zmesi (mrkva, kukurica, hrášok), 250 g ružičkového kelu, 150 g nízkotučného jogurtu, 1 lyžica Flory, 1 ks cibule, 2 strúčiky cesnaku, 1 lyžica hladkej múky, 1 lyžica vegety, nové korenie, čierne korenie, paprika, bobkový list

Kura rozporciujeme a posolíme. Cibuľku do penista opražíme na tuku, pridáme kura a zľahka opražíme. Pridáme korenie, podlejeme vodou a dusíme. Nakoniec pridáme zeleninu, roztlačený cesnak, polovicu kelu a dodusíme. Zľahka zahustíme múkou rozmiešanou vo vode a nakoniec zjemníme kyslou smotanou. Podávame obložené varenou zeleninou.

Jablkový šalát so zelerom (135 mg cholesterolu)150 g zeleru, 3 kyslé jablká, citrónová šťava, 150 g tvrdého syra (eidam, 30 % tuku v sušine), 80 g vlašských orechov, 1 biely nízkotučný jogurt, trocha cukru

Jablká a zeler nastrúhame a zmiešame s nadrobno nakrájaným syrom, citrónovou šťavou a jogurtom. Podľa chuti dosladíme a ozdobíme orechmi.

Jablkové lievance (460 mg cholesterolu)400 ml nízkotučného mlieka, 160 g ovsených vločiek, 140 g polohrubej múky, 1 žĺtok, 40 g práškového cukru, 20 g strúhanky, 400 g strúhaných jabĺk, soľ, vanilkový cukor, škorica, rastlinný olej na vyprážanie

Ovsené vločky namočíme do teplého mlieka. Keď zmäknú, pridáme ostatné prísady a nakoniec jablká. Lyžicou kladieme na vyhriatu panvicu malé kopčeky. Opečieme na oboch stranách. Hotové posypeme cukrom a vanilkou.

Jablkové rezy (460 mg cholesterolu)350 g polohrubej múky, 1 balíček prášku do pečiva, 250 g práškového cukru, 250 ml nízkotučného mlieka, 1 vajce, 100 ml rastlinného oleja, 2 lyžice kakaa, 1 lyžica rumu, 350 g jabĺk, soľ

Krém:
150 g práškového cukru, 50 g Flory, 2 lyžice vrelej vody, 2 lyžice kakaa, 1 lyžica rumu, 3 - 4 lyžice orechov

Zo všetkých surovín vypracujeme v mise cesto. Nakoniec pridáme nahrubo nakrájané jablká. Cesto vlejeme do vymasteného a pomúčeného plechu a pečieme v predhriatej rúre 40 minút. Po vychladnutí potrieme krémom, ktorý vymiešame z cukru, Flory, vrelej vody, kakaa a rumu. Nakoniec posypeme nasekanými orechmi.

Šatôčky z mrkvového cesta (0 mg cholesterolu)300 g mrkvy, 300 g polohrubej múky, 300 g Flory, 1 lyžička prášku do pečiva, džem, práškový cukor

Z jemne nastrúhanej mrkvy, múky, prášku do pečiva a tuku vypracujeme cesto a pol hodiny ho necháme odpočívať v chladničke. Vyvaľkáme placku hrubú pol centimetra a rozkrájame na štvorce veľké 7x7 cm. Do stredu kladieme lyžičkou džem, preložíme a okraje pritlačíme vidličkou. Pečieme v stredne teplej rúre.

Domáce praclíky (600 mg cholesterolu)500 g polohrubej múky, 100 g rastlinného tuku Flora, 10 g droždia, 1 vajce, cukor, soľ, 1 žĺtok na potretie

Slaná poleva:
1 bielok, 7 lyžičiek soli, polohrubá múka

Z mlieka, droždia a cukru pripravíme kvások. Vykysnutý kvások pridáme do misy s múkou, rozpusteným rastlinným tukom, vajcom a soľou a vypracujeme hladké cesto. Cesto necháme asi hodinu kysnúť na teplom mieste. Potom z neho urobíme valec, ktorý pokrájame na rovnaké dieliky. Z nich vyvaľkáme valčeky dlhé asi 20 cm a 0,5 cm široké a upletieme z nich praclíky, ktoré kladieme na vymastený plech a potierame žĺtkom. Dopoly upečené praclíky potrieme polevou z bielku, soli a múky a dopečieme.

Jednoduché tvarohové tyčinky (220 mg cholesterolu)250 g hladkej múky, 250 g nízkotučného tvarohu, 250 g rastlinného tuku Flora, 1 vajce, soľ, rasca

Na doske vypracujeme hladké cesto z múky, tvarohu a tuku. Cesto rozvaľkáme do hrúbky asi pol centimetra. Celý povrch potrieme rozšľahaným vajcom, posolíme a posypeme rascou. Vykrajovacím kolieskom nakrájame tyčinky asi 1 cm široké. Poukladáme na plech a dáme piecť do vyhriatej rúry.

Syrové slimáky (280 mg cholesterolu)300 g hrubej múky, 200 g hladkej múky, 250 g rastlinného tuku Flora, 20 g droždia, 100 ml mlieka, 1 kocka cukru, 2 lyžice soli, 100 g údeného syra, 1 vajce na potretie

Z múky, Flory, 60 g syra, soli a kvásku vypracujeme hladké cesto. Urobíme z neho valec, ktorý rozkrájame na 6 dielov. Diely rozvaľkáme na guľaté placky a vykrajovacím kolieskom každú rozkrájame na 16 častí. Časti od širšieho konca zvinieme. Uložíme na plech, potrieme vajcom, posypeme zvyškom syra a posolíme. Pečieme do ružova.

Bylinkový chlieb (227 mg cholesterolu)300 g hladkej múky, 1 vajce, 1 dl nízkotučného mlieka, 4 lyžice rastlinného oleja, 1 lyžica prášku do pečiva, 2 hrste žihľavy, 2 lyžice kôpru, 2 lyžice zeleného petržlenu, 3 strúčiky cesnaku, 2 - 3 mladé cibuľky s vňaťou, 250 g netučného tvarohu, soľ, rasca, čierne korenie

V mise vypracujeme cesto a dáme na hodinu odpočívať do chladu. Bylinky nadrobno nakrájame, cesnak rozotrieme so soľou. Všetky bylinky zmiešame s tvarohom, okoreníme a posolíme. Cesto vyvaľkáme na pomúčenej utierke, naplníme bylinkovou zmesou, pomocou utierky zvinieme do závinu a konce zahneme dospodu. Do povrchu cesta niekoľkokrát pichneme vidličkou. Prenesieme na vymastený plech a necháme ešte 10 minút odpočívať. Potom potrieme vajcom a upečieme do zlatista v stredne predhriatej rúre. Ešte teplý krájame na rezy.

mukky
autor
24. feb 2010

Zapekané paradajky so syrom

Suroviny
6 ks
paradajka veľká nakrájaná na plátky300 g
syr na struhaniemedzi prsty
bylinky (bazalka, oregano, pažítka, podľa chuti)

1
porcia

15
minút
príprava

Postup
Nakrájame si paradajky na plátky a poukladajme ich na plech. Na ne rovnomerne posypem nastrúhaný syr.

Posypeme to bylinkami.

Dáme to piecť do rúry, pečieme pokým sa syr neroztopí.

Šošovicový šalát

Suroviny
1 ks
šošovica - konzerva1 ks
paradajka1 ks
uhorka - šalátová3 ks
reďkovky5 dkg
tvrdý syr3 PL
žerucha2 PL
balzamikový ocot podľa chuti
morská soľštipka
čili paprika sušená - drvenáštipka
provensálske koreniepár bobúľ
hrozno modré

Na tento recept môžeme použiť šošovicu z konzervy alebo si šošovicu uvaríme. Pokiaľ použijeme šošovicu z konzervy, najskôr ju prepláchneme a vložíme do misy. Nakrájame si uhorku, paradajku, reďkovky a syr. Posypeme morskou soľou, drvenými čili papričkami a provensálskym korením. Pridáme balzamikový ocot a premiešame a pridáme hrozno. Je to sýte jedlo, vhodné na sacharidový obed alebo večeru.

nikollette
24. feb 2010

Mukky dresing cesnakový. Písala som v popise pri fotke v albume čo som tam dávala 🙂
Pokukám potom recepty co si dala 😉 dík

nikollette
24. feb 2010

Len sa mi zdajú moc zložité 😅

mukky
autor
24. feb 2010

niektore su,tak tie nie su pre teba 😀

mukky
autor
24. feb 2010

adulik ahoj,my snehule este nemame...

adulik144
25. feb 2010

Ahojky
moj problem so snehulami som uz poriešila. Zobrala som kefu, handričku,vodu a nahodila manualnu práčku 😀
Akurat sa snazim vyhladat niečo o logopedii-Terezke robi problem "r" a Lucka ma pre istotu problem s tuhou stolicou-co mi je divne, lebo denne vypije tolko caju, ze pomoooc a k tomu lubi aj acidko, hrozno a celkovo ovocie jej nerobi problem.Musim to preluskat na nete, kde je problem.
Dnes sa chystam zapiect file so smotanou a syrom.To zjeme bez frflania všetky tri (Terezke som urobila prazdniny, nechodi do skolky)
Zatial ahojte

apna
25. feb 2010

ahoje,
my uz zas fungujeme 🙂 aj som si odvykla uz,nejak mi nechybal net..
ako sa mate?a deticky?
my sme ok,vsetko bezi ako vzdy..

adulik144
26. feb 2010

Ahoj Apna
Mukky to tu flaka asi jej tiez blbne net. Alebo sa oteplilo a vsadila na prechadzky s malým. Alebo si nemala s kým po veceroch pokecat, ale ked uz si zase tu, tak znova zacne.
A ja som minule spekulovala nad Luciinou stolicou a nakoniec som zistila, že to bude asi z rýže, ktorú ma velmi rada a ta zapeka. Plus banan a kakao u segry -tak sme sa nemohli dotlacit. Nastastie uz je vsetko v pohode 😀
a nemusím špekulovat.

apna
26. feb 2010

cawes,
adu tak si vyspekulovala z coho to mala 😀 aj laura teraz posledne dni sa nemoze poriadne vykakat 😝
vam sa oteplilo a nam tu desne prsi od vcera,strasne je,ani sa neda ist vonku...minule dokonca trochu nasnezilo a hned sa vseko topilo,vysli sme s laurou vonku,raz spadla na zadok a hned sme utekali domov,lebo az body mala mokre 😝 a nema nic take nepremokave...aj ja uz chcem slnko,nech sa nastartujem,lebo tu zdochyname normalne pomaly

ja dnes nevarim,p ma od vcera ryzu a stroganov a ja som si robila ryzu so zeleninou s kari a medom...

a naucila som sa robit venceky 😀 sa vytesujem 😀

pan este ste v uk?idete domov ako ste sa rozhodli?

mukky spis? 😀

mukky
autor
27. feb 2010

adi 😀
apna vitaj a nič nepytaj 😀

mukky
autor
27. feb 2010

hmm..

Úžasné kuracie mäsko s pórom

Ingredience:
4 stredne veľké kuracie prsia
2 veľké póry
2-3 ČL plnotučnej horčice
soľ
čierne korenie
olivový olej
smotana na varenie 10%, ale može byť aj šľahačková
škrob (Maizena)
majoránka

Příprava:
Kuracie prsia nakrájame na kocky, osolíme, okoreníme a ochutíme horčicou. Osmahneme na olivovom oleji podlejeme trochou vody a dusíme. Takmer na konci pridáme na kolieska nakrájaný pór, ešte chvíľku dusíme a na koniec vlejeme smotanu rozmiešanú so škrobom a dochutíme majoránom podľa chuti.

Ten majorán je tam dôležitý, určite ho tam dajte, ale jasné že postupne podľa chuti. Množstvo smotany nepíšem, každý má rád iné množstvo omáčky. Ja som dala 250 ml smotany a 1 ČL škrobu, ale všetko záleži od množstva mäska (aké veľké prsia budete mať). Ak Vám bude málo omáčky, kľudne dolejte mlieko a do neho dajte opäť škrob.

Doporučená příloha:
ryza




Špagetová omeleta s métským salámem

recept je určen pro 4 osob(y)

Ingredience:
100 g špaget,
sůl,
1 cibule,
2 lžíce másla,
200 g mraženého hrášku,
150 g métského salámu,
6 vajec,
pepř,
2 lžíce strouhahého sýra,
bazalka na ozdobu

Příprava:
1. Špagety uvaříme podle návodu v dostatečném množství osolené vody, necháme dobře okapat.

2. Cibuli nakrájíme na kostičky. 1 lžíci másla rozehřejeme na pánvi a cibuli na něm necháme zesklovatět. Přidáme hrášek a 2-3 min. podusíme.

3. Métský salám nakrájíme na nudličky, spolu se špagetami jej dáme na pánev k hrášku s cibulí a krátce opečeme.

4. Vejce smícháme s trochou soli, pepřem a strouhaným sýrem. Vaječnou směsí přelijeme ochucené špagety a na středně silném ohni opečeme na spodní straně dozlatova. Omeletu opatrně obrátíme a opékáme další 3-4 min.

5. Bazalku omyjeme, osušíme, lístky otrháme ze stonků. Omeletu rozkrájíme na kusy a posypeme bazalkou

mukky
autor
27. feb 2010

cafte baby,víkend čoooo? 😀

pancake
28. feb 2010

apna. ako sa robia venceky? daj osvedceny recept. ja som to este nikdy nerobila. a mala si aj zlaty klas??? z domu?

mama.wolfka
28. feb 2010

mukky 😀 pozerala som fotečky a máme rovnaký podbradník, ten s levíkom 😀
kúpila som mu lebo Sam je levisko 😀
inak Savík pekne šantí po pohovke 😀 už tiež také poznáme 😕 😀

mukky
autor
1. mar 2010

wolfka 😀..moj mm je lev..a trubiroh v jednom 😀 😀 😝
vecer ti odpisem viac tak cakaj opat na cervené znamenie zhora 😀

hmky,mnamky..

Kokosový obaľovaný koláč
5 vajec., 5 PL kryštálového cukru, 4 PL polohrubej múky, 1 PL hladkej múky,
Kokosová plnka: 4 dcl vody., 20 dkg kryštálového cukru., 25 dkg kokosu., 2 dkg palmarinu.,
Obal: 30 dkg sušeného plnotučného mlieka., 40 dkg cery., 40 dkg práškového cukru.,
Upečieme 3 ks piškótového cesta, najlepšie na veľkom plechu. Biele, hnedé a ružové. Piškótu plníme pikantným lekvárom. Medzi 2 cestá dáme aj kokosovú plnku po naplnení rozdelíme na 4 rolády.
Kokosová plnka: Do vody pridáme kryštálový cukor, dáme na sporák a keď to vrie pridáme kokos, troška povaríme, pridáme palmarin, premiešame, necháme vychladnúť a potom plníme.
Obal: Všetko hnetieme, vypracujeme na cesto, rozdelíme na 4 ks, aby sme mali na každú roládu. Na mastnom papieri rozvaľkáme aj hmotu. Aby sa nám nelepila na valček, papier posypeme práškovým cukrom. Pred tým ako rolády zabalíme, môžeme im natrieť boky palmarinom vymiešaným s cukrom, aby sa obal na roládu lepšie prilepil. Roládu zabalíme do obalu a každú stranu dobre pritlačíme. Necháme stuhnúť. Pokrájame a podávame.

Cert torticka

mandarínkový kompót., (bez šťavy 175 g)., 200 g zmäknutého masla alebo margarínu., 180 g práškového cukru., vrchovatá PL kandizovanej pomarančovej kôry., štipka soli., 4 vajcia., 300 g hladkej múky., 3 zarovnané KL kypriaceho prášku do pečiva., 6 PL šťavy z mandarínkového kompótu., KL citrónovej arómy.,

Na krém: 250 ml smotany na šľahanie., 100 g mliečnej čokolády nakrájanej na malé kúsky., 150 g čokolády na varenie nakrájanej na malé kúsky.,

Na ozdobenie: 1/2 balíčka svetlej polevy., niekoľko jahôd.,

Mandarínky necháme na sitku dobre odkvapkať, šťavu zlejeme a odložíme na ďalšie použitie. Na prípravu cesta ušľaháme maslo alebo margarín, práškový cukor, pomarančovú kôru, soľ a vajcia elektrickým ručným šľahačom na najvyššom stupni do peny. Múku zmiešame s kypriacim práškom a preosejeme do vaječnej peny. Vmiešame 6 PL mandarínkovej šťavy a citrónovú arómu. Cesto naplníme do tortovej formy, vymastenej a vysypanej múkou. Navrch poukladáme mandarínky. Formu vložíme do predhriatej rúry a pečieme. Korpus necháme na kuchynskej mriežke vychladnúť. Po vychladnutí ho raz pozdĺžne rozrežeme. Na prípravu krému prevaríme smotanu, hrniec odstavíme zo sporáka. V horúcej smotane rozpustíme čokoládu. Za častého miešania necháme vychladnúť. Keď začne hmota hustnúť, vyšľaháme ju elektrickým ručným šľahačom na najvyššom stupni do tuha. 1/3 krému natrieme na spodnú časť korpusu, priložíme vrchnú časť a mierne pritlačíme. Zvyškom krému potrieme povrch a okraje torty. Nožom urobíme na povrchu torty vlnky - chlpy čerta. Vytvarujeme nos, vytlačíme nosné dierky a tiež priehlbiny pre oči a ústa. tortu vložíme do chladničky na ľ hodiny stuhnúť. Polevu rozohrejeme podľa návodu na obale. Vrchnú časť torty ozdobíme po obvode svetlou polevou, z ktorej vytvoríme aj oči. Rohy čerta vytvoríme z celých jahôd, ktoré zapichneme pomocou špáradiel do krému. Oči a ústa dotvoríme z plátkov jahôd

mukky
autor
1. mar 2010

a maska kus...

Bravčové rezne s olivami

4 bravčové rezne., soľ., rascu., mleté čierne korenie., 2 strúčiky cesnaku., 10 čiernych olív bez kôstky., 600 g paradajok., 1/2 l hovädzieho vývaru., 60 g oleja.,
Cesnak ošúpeme, nakrájame na tenké plátky, olivy zlejeme, necháme odkvapkať, paradajky umyjeme, prekrojíme na štvrťky, mäso osolíme a okoreníme. Na panvici zohrejeme olej, rezne prudko z každej strany opečieme, až získajú farbu. Vyberieme z panvice, položíme na tanier, do výpeku dáme cesnak, paradajky, krátko opražíme, podlejeme trochou vývaru, ktorý sme pripravili podľa návodu na obale, pridáme olivy, trochu rasce. Rezne dáme naspäť na panvicu a všetko spolu na minime udusíme domäkka. Z času na čas podlievame vývarom. Pred dokončením odokryjeme a necháme vyvrieť na polovicu, získame hustejšiu omáčku. Ako prílohu odporúčame ryžu.

mukky
autor
1. mar 2010

cafte babizne,kde sa tulate?? 😀 😎

mama.wolfka
1. mar 2010

kade tade 😀

apna
1. mar 2010

ahojte 🙂
tak tak mukky kade tade 😀 a ty?
wolfka ako sa mas?brusko rastie? 🙂

mala az teraz zaspala,hodinuom ju uspavala,uz so myslela,ze ju vezmem spat do izby 😝 akurat sa dopekaju francuzke pre p,o chvilu pride z prace a sledujem tv paprika 😀

minule tam robili palacinky plnene kremom zo slahackovej smotany ,v ktorej rozpustili bielu cokoladu a po vychladnuti primiesali syr riccota...tym sa naplnili,zvinuli a poliali malinovou omackou-iba maliny povarili v troche vody,osladili,trosku skrobu na zahustenie a hotovo.vcera som ich robila a dobre su....

ako sa mate?co ste porabali?