Štedrá večera bez ryby

jajka257
27. nov 2016

Mam taku hlupu otazku. Moze byt na stedru veceru aj bravcova panenka? Nechcem teraz pocut o vseobecnych zvykoch, ale pocut normalny nazor. Totizto, ja poznam, co ma byt na stedru veceru, ale je tu problem a velky, u nas doma neznasame ryby, nejeme ich, nechutia nam. A moji drahi vzdy isli aj so mnou od stedreho stola hladni a nervozni. Tak som sa rozhodla, ze koniec tradiciam v jedle. Ved to ma byt aj o tom, ze si v klude uzijeme atmosferu a nie, ze pozeram na vyhladovanych ludi, ktori su este aj podrazdeni. Je tu niekto, kto robi na stedru veceru ine ako rybu? Dakujem za odpovede.

stardust
27. nov 2016

myslis, ze ku vam pride nejaky inspektor ku stedrovecernemu stolu a potresta vas za to, ze pojedate namiesto ryby prasa? Co si urobite, to budete jest...je to vasa slobodna vola.

moni244
27. nov 2016

Urobte si zvyky, ake vam vyhovuju, na to nepotrebujes suhlas cudzich ludi z netu

annidze
27. nov 2016

Vianoce majú byť o pohode, a ak tu pohodu navodí rezeň, tak prečo nie 🙂 my sme mali už i rezeň, tuniaka, i kačku. Uvar to, čo máte radi a čo vám chutí. Hlavne pohoda🙂

slivka5
27. nov 2016

Ako pises Vianoce su hlavne o radosti a rodinnej pohode, tak ak Vam ju spravi panenka lepsie ako ryba, tak preco nie, mozte mat vlastnu rodinnu tradiciu 😉

simonka77
27. nov 2016

moje deti obe nemaju rady ryby, takze pre nich pripravujem kuracie/morcacie prsia (den predtym nalozim do marinady), cerstvo im to na grilovacej panvici upeciem a k tomu klasicky vianocny salat (mladsi len ryzu alebo zemiaky)
Nebudem ich nutit jest nieco, co nejedia ani cez rok (starsi mozno tak 2x v roku si da rybu) len preto, lebo je to tradicia. Okrem ineho maju byt tieto vianocne sviatky o pokoji a pohode, takze v tomto pripade nejaka celoslovenska/celonarodna tradicia ide u mna bokom.
NIe si povinna nikomu vysvetlovat, preco nemate na stedrovecernom stole rybu-vecerajte to, co Vam chuti)

sibalka21
27. nov 2016

Nechapem .... Kazdy ma ine tradicie, kde je napisane ze na veceru musi byt ryba? :D My mame odjakziva rezne aj rybu a dva zemiakove salaty, kapusticu a sosovicovu polievku :D U nas je toto tradicia... Komu co chuti predsa...

jajka257
autor
27. nov 2016

Super, dakujem. Pripadala som si vadna. Lebo ked som odpovedala, ze my budeme mat panenku a nie rybu, tak sa tukali po cele, svokra je presvedcena, ze som nekompletna a jedna znama mi na tu odpoved povedala, ze hadam to raz za rok zvladneme aj s rybou. Nuz, ale ja chcem pekny vecer.🙂

sorciera24
27. nov 2016

jasne, ze moze...my to striedame, raz mame ryby, raz bravcove rezne....neikto ma kacku ci morku, co viem......ved je to na Vas...

xclusive
27. nov 2016

Ja mam na ryby alergiu cize u nas sa od detstva ryby nejedli a ani nepripravovali kedze ma drazdi aj pach ryby.Moj manzel ryby neje koli mne a synovi ich tiez nedavame.Veceriame rezne so salatom....

petulda333
27. nov 2016

Moj manzel ryby tiez nezje,preto mame vzdy aj plnene rezne a da si kazdy naco ma chut.

belllinka
27. nov 2016

Ryba, na Slovensku hlavne kapor je symbolom krestanskych vianoc lebo je post, ale ryba sa neberie ako maso, tak preto je jej konzumacia povolena. Ak ale nie ste nejako krestansky zalozeni, a zvladnete porusenie postu z krestanskeho hladiska, tak si kludne dajte aj bravcove 🙂
@jajka257

bosorkabb
27. nov 2016

U nás je kapustnica, zemiakový šalát a rezne kuracie aj bravčové. Takže fakt záleží kto ma co rád.

elenita
27. nov 2016

@bellinka Presne, my sa tiež postime na Štedrý deň 😉. Na obed vždy robím "slepu " kapustnicu - čiže bez mäsa, so sušenými hribikmi a slivkami. Na večeru šošovicová. Deti tiež nemajú veľmi rady rybu,preto sa u nás na večeru je údený losos (tie plátky), tepelne neupraveny, s pečivom väčšinou. Varenia mám teda minimum,a veru ešte nikto nebol hladný po stedrej večeri 😉. A deti mi vždy hovoria,že z celých Vianoc sa vždy najviac tešia na tú večeru 🙂. Ale my dodržiavame veľa zvykov s tým spojených (rozhadzujem orechy do kútov, svätim svätenou vodou, rozkrajujeme jabĺčka, robím krížiky cesnakom na čelo...), takže má to pre nás takú jedinečnú, čarovnú atmosféru 🙂

alaguema
27. nov 2016

nie je ryba, ako ryba..nechcem nikoho lámať, ale kto ochutnal kvalitnú, dobre upravenú, čerstvú morskú rybu, tak vie, že to je delikateska. U nás ľudia ryby pripravovať nevedia. Ja osobne bravčové neznášam, deti tiež nie, ale ak to chutí vám, tak nechápem načo ti je povolenie z modrého koňa 🙂 @jajka257

jajka257
autor
27. nov 2016

Dievcata, my sme taka cudna rodona. U nas rybu nezje ani macka🙂takze tak. Bravcove, hovadzie, telacie, to su nase masa. A co sa tyka postu a inych tradicii, tie dodrziavame. Ale fakt nebudem uz nikoho, ani seba, trapit rybou. Kebyze ryby jeme aj cez rok, nie je problem, len my ich mame radi akurat tak okukavat v akvarku🙂

jajka257
autor
27. nov 2016

alaguema ja som nechcela povolenie, bola som zvedava, ci su aj ine rodiny, ktore nejedia ryby na stedry den.

dagaz
27. nov 2016

Za mna bez problemov hocico...my sice mame kapra lebo my ryby milujeme vseho druhu. Ale nasmu synovy nechuti salat tak mu spravim ryzu a kuracie medajlonky. Ved preco by mal byt hladny ked mu to nechuti. Podla mna kazdy by si mal navarit to co ma rad..aj svieckovu ked treba😂ved o tom su vianoce

martinabreza
27. nov 2016

Moja 86 ročná suseda má vyprážaný syr.

yanni
27. nov 2016

@jajka257 netrap sa a vykasli sa na "reci". Urob si ako vam vyhovuje. My sme nikdy rybu nemali. Drzime sa stareho evanjelickeho zvyku. Do vecera sa posti, cize ziadne mäso a na veceru je kapustnica, v ktorej sa vari udene a klobasky a tie sa potom aj jedia. Samozrejme opekance atd. Ale nebola ziadna ryba. A ostalo to aj v mojeje vlastnej rodinke akurat trosku prisposobene. Muz je Nemec, maju ine zvyky ale my sme si zaviedli svoje. Rybu jeme len my dospelaci, ale poriadnu, cerstvu, morsku (drahuuuuu), chalani maju rezne a k tomu zemiakovy salat (cibulovy, nie majonezovy). Mala ma rada vsetko, ta bude ochutnavat tento rok prvy krat, ma 16 mesiacov.
Takze urob si ako chces. Ved vam nik nepride kontrolovat, co mate na stole a ani sa nikomu nemusis spovedat.
Pekne Vianoce prajem.

zuzitko74
27. nov 2016

Vezmi formičku v tvare rybičky a vykroj si tie ryby z čohokoľvek chceš. A môžeš komukoľvek s čistým svedomím povedať, že ste na Vianoce jedli rybičky.😉
Moja svokra ryby neznáša a my sme jej ich raz doniesli na narodeniny. Tie krekry, čo vyzerajú ako malé rybky. Strašne sa smiala a povedala, že si rada dá.

tyelde
27. nov 2016

Mozes jest co len chces, ja napr. zvyknem mat vyprazany syr... Myslis ze jezidko nepride ak budes jest nieco ine? 🙂

ivuska027
27. nov 2016

Ja robím aj kapustnicu aj vývar kvôli deťom, aj ryby aj rezne kvôli manzelovi, ak laktozove aj bezlaktozove koláče kvôli tete, aj majonézovy šalát aj bez majonezy a aj ryžu ako prilohu 😉

wicka5
27. nov 2016

Mne síce ryba chutí, ale syn sa na nu nemoze ani pozriet - max v akvarku :D a tak jemu pripravim vyprazany syr. ja si dam rybu a manzel aj aj. a kazdy je spokojny ;)

majulino
27. nov 2016

Neuveris ale prvýkrát som rybu na štedrý večer jedla až keď som spoznala svojho manžela. Doma u mami sa robia rezne, kuracie a bravčové

rora
27. nov 2016

Od malička neznášam ryby, vždy som dostala večeru zvlášť - zemiakovú kašu a rezeň/vysmazany syr. Nikdy som to neriešila. A taktiež teraz keď mám deti, spravím to, čo máme radi.

xstelinka
27. nov 2016

@jajka257 Svokrovci nerobia rybu,vzdy maju rezne a kapustnicu s masom.Moji rodicia su cely den bez masa cize sosovicova,salat s rybou. My sme to mali minuli rok tiez,ale tento rok rozmyslam, ze spravim sosovicovu, zemiakove pyre a nejaku rybku ako polotovar v tvare ryby alebo kuracie rezne spravim ako pise zuzitko74.Nas najmensi bude mat 16 mesiacov,salat nemoze tak co budem vymyslat.Kamarat je vegan a u nich zase jedia makove sulance.A pred par rok zas musel moj starsi syn drzat dietu,nemohol vajcia ani mlieko.Co som sa nahladala receptov,aby to vyzeralo tradicne 😒 preto navarte si co vam chuti a na ostatnych sa vykasli 😎

gita17
27. nov 2016

nechapem ako sa mozte dlhe roky takto trapit a odchadzat hladny od stedrovecerneho stola. To snad ani mozne nie je,ze je niekto taky truhlik. Vy ste asi celkovo take typy, kam ma posadia tam sedim. Nechcem vediet ako to u vas vyzera v inych oblastiach zivota 🙂 Mala by si viac dat na svoj nazor a rozmyslat samostatne. Nemusite byt ako ovecky 🙂

jeennyv
27. nov 2016

@jajka257 bude to co mare radi a uznate za vhodne poznam x variaci ved ani nik nerobi rovnaky zemiakovy salat aj nasi znami detom ryby nevonali tak oni ryba a deto rizky atd..kazdy nech si robi na co ma chut 🙂

mijo53
27. nov 2016

Kto dodržiava kresťanské zvyky, mäso by nemal nejsť, okrem mäsa zo zvieratiek, ktoré žijú vo vode, napr. ryby. Ja som tiež mala v jednom roku na večeri hladného, lebo nemá rad ryby, kapustu, hríbovú mačanku, tak jedol len pirohy. My máme oplátky s medom, kapustnica s fazuľou. opekance s makom, hríbovú mačanku /to je omáčka hríbová na kapustnej juške/, pirohy so zemiakmi a sušenými slivkami a rybu so zemiakovým šalátom /najčastejšie kapra a file/, potom káva a koláčiky, myslím, že nikto by nemal byť hladný a predsa sa jedna duša našla, čo jedla iba pirohy ha ha

mizu89
27. nov 2016

Ja ked som bola mensia tak u nas bola klasika ryba,salat ale ja som mala vzdy sojove maso alebo rybie prsty.ryby som neznasala.teraz rybu zjem ale musi byt dobre pripravena a aj chutna.lebo pre mna ryba nema ziadnu chut a hlavne vyprazanana.ked je dusena na zelenine tak ta mi chuti viac.da sa lepsie ochutit.🙂