Štedrá večera bez ryby

jajka257
27. nov 2016

Mam taku hlupu otazku. Moze byt na stedru veceru aj bravcova panenka? Nechcem teraz pocut o vseobecnych zvykoch, ale pocut normalny nazor. Totizto, ja poznam, co ma byt na stedru veceru, ale je tu problem a velky, u nas doma neznasame ryby, nejeme ich, nechutia nam. A moji drahi vzdy isli aj so mnou od stedreho stola hladni a nervozni. Tak som sa rozhodla, ze koniec tradiciam v jedle. Ved to ma byt aj o tom, ze si v klude uzijeme atmosferu a nie, ze pozeram na vyhladovanych ludi, ktori su este aj podrazdeni. Je tu niekto, kto robi na stedru veceru ine ako rybu? Dakujem za odpovede.

kristinka86
27. nov 2016

Vianoce by mali byť o inom, ako o jedle a darčekoch. To je len doplnok. 🙂

jajka257
autor
27. nov 2016

Gita17. Ja nie som truhlik ani nesamostatna. A urcite nie som typ, kde ma posadia , tam sedim. Ale par rokov trvalo, aby som pochodila s tymto nazorom doma. Blby zvyk, ze s nami vecerali aj rodicia. Posledne, co som chcela handrkovat sa so svokrou na stedry den. Tak som prekusla. Vlani sa stalo, ze odmietli prist, lebo bol losos a tak som tento rok rozhodla inac. Este raz, ja nepotrebujem nicie pozehnanie, len som chcela vediet, ci su aj ini rebelmi proti tradicii.

jajka257
autor
27. nov 2016

Este nieco, ak ma niekto problem urobit nieco inac, tak to neznamena, ze je mentalne zaostaly. Niekedy su aj ine dovody. A skor, ako niekto zareaguje, ze ci byvam so svokrou. Odpoved je nie. Nebyvam. Uz 9 rokov zijeme v nasom. A nie, nie sme na nich odkazani, sme schopni ludia. A ano, vecere som prisposobovala im, aby som nekukala cely vecer na ofucanu tvar.

gita17
27. nov 2016

a co by ako urobila svokra, keby okrem ryby pripravis aj rezne?

stellamaris
27. nov 2016

My sice ryby obcas jeme,ale tradicne mame na Vianoce vyprazany kuraci plneny rezen alebo pecenu krkovicku.takze kazdemu podla chuti🍸

lenka1993
27. nov 2016

Ani u nas sa neje ryba. Minuleho roku bola klasika rezne, tohto roku bude ako u vas, panenka 🙂

sense
27. nov 2016

Minuly rok sme mali kuracie rezne...takze kludne moze byt aj panenka...hlavne ze je rodina pokope a spokojna

sense
27. nov 2016

Apropo moj brat za 26 rokov zjedol ax lyzicu zem salatu aj to pred 4rokmi u nas zo slusnosti ...takze mava zemiaky naco ho "tyrat" salatom...

alaguema
27. nov 2016

@jajka257 ale na Slovensku vôbec nie je tradíciou iba ryba. V závislosti od lokality sú to rôzne jedlá od polievok, kapustníc na rôzne spôsoby, cez pirohy, šúľance, bobaľky, fazuľovo-jačmenné kaše. Ryba je len náhrada mäsa u kresťanov, ktorí nejaké mäso na štedrovečernom stole chcú. Iní nemajú ani rybu. Kedysi nemal k rybám prístup každý a mäso nejdeli. Boli iné tradičné jedlá. Múčne, alebo strukovinové, kapustové. Tých tradícií je veľa a rôznych. Za tradičné jedlo už by sa dal označiť aj rezeň. Tvoja svokra tradície neurčuje 🙂 My rybu máme a k šalátu vyprážam zeleninu. Mäso ani sedem chodov a nejaké extra prejedanie mi k duchu Vianoc nejde.

jahodka11
27. nov 2016

My sme u nas doma nemali rybu nikdy....a vobec mi to nevadilo, mam najkrajšie spomienky na VIanoce, takze smelo do toho! 🙂

quaxi
27. nov 2016

@jajka257 my sme na tom podobne, manzel nema rad ryby a ja zase kapustnicu a sosovicu. Tak sme si zaviedli vlastne zvyky, aby to bolo nieco vzacnejsie, rozhodli sme sa pre francuzsku cibulovu polievku a hovadziu svieckovu. Tradicne mame snad len trubicky. Nerobime ani ziadne tradicne kolace, kazdy rok vyberieme dva nase najoblubenejsie, z tych spravime par kuskov a hotovo. Minuly rok deti odhlasovali ako vianocny kolac tiramisu, tak sme si spravili jednu varku, zjedli to potom na jeden sup na ranajky a hotovo, vsetci spokojni. Naco robit tony kolacov, nikdy mi to nebolo sympaticke, ludia sa potom 3 tyzdne len prepchavaju uplne nasilu, uz im to ani nechuti... Okrem toho kvoli sklbeniu cestovania a vsetkych rodinnych navstev si uz asi 6-7 rokov robime stedry vecer doma uz 23.12. a je mi uprimne jedno, ze to nie je ten "spravny" datum. Povodne sme to chceli len kym boli deti male a datumy nevnimali, ale ma to tolko vyhod, ze sme pri tom uz zostali, napriek tomu, ze posledne roky som v ten den vzdy este v praci. A ked ideme na navstevu ku svokrovcom, kde viem ze bude nevyhovujuce jedlo, tak sa dopredu dohodneme ze cast jedla zabezpecime my, a prinesieme to co nam chuti. Postupom casu sa to ustalilo na malych pasikoch kuracich prs vyprazanych v conflaksovej drti, je to zaujimavejsie nez bezne rezne a vacsinou polovica osadenstva neje nic ine nez toto 🙂 Raz sme zo solidarity kvoli dedkovej diete spravili pre celu rodinu vegetariansku stedru veceru a myslim ze to bolo ovela lepsie, nez keby sme sa vsetci tradicne napchavali a dedko by mal sam nieco ine... Urazili sa dvaja ludia z 12, ostatnym sa ta myslienka velmi pacila, takze to povazujem za uspech 🙂

fra
27. nov 2016

pokial viem, rimski katolíci sa kedysi postili bez masa cely advent (takže bez masa by začínali už dnes (ryby sa za maso nepokladali) 🙂 ) a post platil až do štedrovečernej polnoci ... ale tento post sa teraz už vo všeobecnosti nedodržiava ani oficialne nie je predpisany ... myslím, že vo veriacich greckokatolickych alebo pravoslavnych rodinách to byva inak a tam sa o post dba viac a je aj viac postnych dní- a zas napríklad evanjelici tieto bezmasite posty nedodržiavali, takže tam byval aj kus klobasy v kapustnici a podobne, v evanjelickej rodine mojej mamy mavali na Vianoce odjakživa normalne maso a klobasky a tak - takže každý to zvykol robiť podla svojho vyznania a ryba nebyvala ani podla tradicie jedinym štedrovečernym jedlom na celkom Slovensku ... a fakt nevidím dovod jesť rybu ak v rodine nikomu nechutí- ved je to velka slavnosť, kto to kedy videl, na slavnosti jesť niečo, čo človek neznáša? nech si ktokolvek hovorí čokolvek...
.
inak ak by ste fakt dodržiavali ten bezmasity post cely advent, tak by ste si isto vedeli vymyslieť aj ine sviatočne jedlo ako su ryby ak ich nemate radi...

sunny8
27. nov 2016

Z detstva mam taky zvyk aj chut ze ryba mi proste k Vianociam patri mne osobne. Muzovi je to uplne jedno ci je ryba lebo rezne napr este minuly rok sme na vianoce nemali zemiakovy salat lebo proste my s muzom sme ho nejedli a ani mala. Pre koho ho teda zbytocne robit. Nechutil ani mne hnusil sa mi. Ale raz som n neho dostala straasnu chut tak som si ho urobila nemala som tatarku tak som ju tm nedala a cuduj sa svetu odvtedy ho jedavame vsetci. Stacilo zmenit sposob a nejak sme si ho oblubili. Samozrejme svokra ktora miluje a zije pre varenie hned povedal ze bez tatarskej je to onicom ona tam kysle uhorky nedava moja mama ano skusila som aj ja a teraz si ho nevieme vynachvalit. Kazdy ma ine chute. Ked nejete rybky vobec na ziadny aposob tak to zmysel nem stoja nemale peniaze nato aby sa vyhodili a vianoce su o pohode jedlo bu nemalo hrat hlavnu rolu. Napr mama neje kapustnicu tak si robi hubovu polievku na stedrovecerne menu. No a co. Vianoce nesu ine posolstvo. Niektori ludia si nemozu dovolit to co je tradicne inym to nechuti ;) nikto ta za to sudit nemoze ak neurobis rybu 🙂 ja si zas myslim o vianociach ze by sa mali prezit v zostave rodicia a deti. Moja svokra zas ze mame k nim prist na stedru veceru ja s manzelom s dcerou a aj dalsie jej dva deti s rodinami. Toto mi trosku kazi tu radost z vianoc som si to predstavovala inak musim to nejak vyhovorit

sisaka
27. nov 2016

My doma jeme všetko a nepoznáme vyvaranie 10 druhov jedla len preto, ze ten neje to, tamten zase ono. Kazdy ako si naučí decká, ale uz sa nečudujem, prečo tu vznikajú témy dieta nezje to, ono... však rodičia im idu "pekným" príkladom. My jeme vždy kapra, kedze ostatne ryby jeme v priebehu roka a nepríde nám to dostatočne slávnostne. Ako dieta sme jedávali hus (nemecké tradicie) tu v Kanade zase vsetci jedia morku, samozrejme naše deti chceli tiež morku, ale tu jeme na Den Vďakyvzdania tak nebudem ju robiť za ani 2 mesiace znova, tak jeme pekne kapra, ktorého si čerstvého chodíme kupovať do Čínskeho obchodu, kde predávajú čerstvé ryby. Bravčové mi príde absolútne nevhodne mäso, ale ked niekto ani Vianoce neda bez bravčoviny tak je to jeho vec. Keby som bola nútená urobiť Vianoce bez kapra tak sa radšej inšpirujem vianočnými tradíciami z inej krajiny ako vypražiť bravčovy rezeň.

katarinapekna
27. nov 2016

Vyhladovani a podrazdeni???? Len preto,že nie je mäso??? Vianoce nie sú o valove so zradlom a je milión spôsobov,ako nebyť vyhladovany a podrazdeny aspoň jediný deň v roku bez masa.

sunny8
27. nov 2016

sisaka tak na vianoce bravcovy rezen nie je dostatocne slavnostny hej tak okej dodrzujes slovenske vianocne tradicie ale preco ten den vdakyvzdania? To je na slovenske pomery moc americke nie ?

jajka257
autor
27. nov 2016

Neviem preco, ale neda sa mi oznacovat. Som rada, ze niektore pochopili a normalne odpovedali.
Gita, len tolko, vianoce su sviatky pokaja, lasky a mieru. Fakt si ich nebudem kazit hadkou. Ozaj nie.

Katarina, pre teba len tolko, my sa neprezierame. Nevypekame kopu kolacov, vianoce sa mi nespajaju s jedlom. Islo tu o ine. Hold, si mimo misu. A ano, aj ja som zla, ked som hladna. Ty si mozno zvyknuta nejest vobec, ale nech sa paci.

Sisaka, ja viem, ze ty proste musis zhodit uplne vsetko a najst chybu. Tvoje deti zjedia vsetko, nech sa paci, gratulujem ti k vychove. A co sa tyka vzoru dietatu, ty z jedneho jedla, ktore nejeme ides urobit celu vedu o vzoroch v spravani🙂. Nuz, gratulujem...

jajka257
autor
27. nov 2016

Sunny, ju neries, vsade kde citam jej prispevky, je Slovensko zle. Vsetko na Slovensku je. Aj nase rezne, lebo su nezdrave😀😀😀😀aj nase skolstvo, zdravotnictvo, atd.....proste sme hlupy narod....

moni244
27. nov 2016

@jajka257 ako mozte byt hladni, ked nezjete rybu? To salat, kapustnica vam nestaci od hladu?

yanni
27. nov 2016

@fra presne tak je to u evanjelikov. Som aj ja pisala vyssie. Ja som z cisto evanjelickej rodiny a u nas salat a ryba nikdy neboli. Klobasky a udene varene v kapustnici. Potom sa to vybralo na tanier.
Doteraz to tak mame.
Moj muz je bez vierovyznania a k tomu Nemec, vyrastal na inej "tradicii". "4. nebolo nijake extra jedlo az 25. To je prvy sviatok vianocny.
My me si to zaviedli tak, ze mame na stole to tradicne z mojej rodiny, cize kapustnica, klobasa, opekance, ryba (nie kazdy rok, len ked zozenieme nejaku fajnu), chalani rezne a salat popripade zemiakovu kasu (klobasu a kapustnicu velmi nemusia). Moj muz zase sniva cely rok o kapustnici, takze najviac z nej zje on. Ja zase zjem vsetko, nie som prieberciva a zatial aj najmladsia 16 mesacna zje fakt ze vsetko. Od ca. prvych narodenin musi mat ku vsetkemu olivy, cize tento rok budu u nas na stedrovecernom stole aj olivy😂
Ale zase, my sa nemusime nikomu prisposobovat. 24. travime doma len my ako rodina s detmi. Zvysne dni podla situacie. Tento rok odchadzame na lyzovacku na tyzden. Rodinu navstevujeme popr. pride k nam aj po Silvestri. Prvy januarovy tyzden delime medzi svokrovcov a mojich rodicov. Par dni z kazdej strany fakt staci.

sunny8
27. nov 2016

Jajka257 nejde mi oznacovt do komentu:D este som si ju tak nevsimla extra :D co uz s nami sme nenapravitelny narod :D este ze tu mame take ktore nas mozu poucit:D sa chytam fakt za hlavu z niektorych prispevkov a keby jej dieta malo alergiu na rybu to ju musi zjest lebo je to tradicia? Alebo ostane hladne lebo viem ze rezen mu nevyprazi😂😂😂

katarinapekna
27. nov 2016

V tom pripade je tvoja téma zbytočná a nepotrebujes názor, tak si potom opec hoci prasa na razni a. Riad sa svojim hladom a potrebami načo sa pytas.....???

jajka257
autor
27. nov 2016

Moni, my robime kapustnicu. Ale salat som robila len kvoli mm. Tento rok to bude uplne inac. Ja salat nelubim, je mi potom tazko. Malej som robila kasu. Nuz, zemiaky zvladame, ale vzhladom na varenie u nas v sk.jedalni, kde su kazdy den zemiaky, ich fakt nemusime. Zjeme, ale nemusime. Takze hlad tam bol.

Sunny, to vies, rezen nie, lebo je taky slovensky🙂🙂🙂 radsej nieco, zo zahranicnej kuchyne. Hadam nebude robit nieco z takej diery ako je Slovensko.....🙂🙂

jajka257
autor
27. nov 2016

Katarina, prosim ta, najdi si inu obet, daj pokoj, ksa ksa, nocni mora. Nemam chut citat tvoje urazlive komentare.

yanni
27. nov 2016

@sisaka Nemci maju tiez rozne tradicie. Kym jedni jedia 24. vo velkom, cize uz tu tu spominanu hus, ini zase "lahke" a to parky a zemiakovy salat (nie majonezovy).
Moj muz je cistokrvny Nemec (s mnohostorocnym rodokmenom aby si pochopila) a u nich bola tradicia 24. len obycajne jedlo a az na prvy sviatok vianocny "üppig". My sme si vybrali zo vsetkeho to, co nam chuti. Akurat tie parky som uplne zatrhla.😨
A nase deti tiez jedia to, co navarim. Nechces, nemusis, ale ine nedostanes. Ale na Vianoce to mame tak ako to mame.

sisaka
27. nov 2016

Sunny8 Den vďakyvzdania asi oslavujeme v zahranici, nie na Slovensku.
Jajka257 a Čím som zhodila Slovensko a slovenské tradície, ked prave na Vianoce ich dodrzujeme a jeme kapra? Neporušujú slovenské tradície prave ti, co jedia rezeň? 🙃

mimla
27. nov 2016

My mávame kačku. Už ako decko som mávala na Vianoce kačku, a tento zvyk som zaviedla aj vo svojej rodine. Muž je viac ako rád. U nás nie sú ryby práve obľúbené jedlo.

hettinka
27. nov 2016

moje deti tiež nejedia ryby, dcéra zje ešte tak lososa, syn absolútne žiadne ... tak sa najedia ostatného, čo máme - kaša, kapustnica, púčky (to su u nás také tradičné šúlance s tvarohom), zemiaky a koláče, hladný teda nie je.... šalát zemiakový tiež neje, tak smola. Manžel je po operácii žlčníka, tak zvažujem, či vôbec budem robiť tento rok šalát, alebo len zemiakovú kašu.

S tradíciami to nepreháňam, sme pokrstení, ale inak do kostola ani nechodíme ... tak by som to vôbec neriešila, najmä u detí, či zje rybu, alebo nezje ... a ak by malo byť hladné, obalím mu miesto filé kurča a hotovo.

mijo53
27. nov 2016

mizus89 ale taký kapor na masle je mňamka, vyprážané sme nerobili nikdy a ani ja ich nerobím

alaguema
27. nov 2016

@jajka257...toľko vysvetľovania okolo jedla... Chcete bravčové, majte bravčové a pokoj. Nikoho do toho nič nie je. Ja osobne sa najem aj z kapustnice (bez klobásy), chápem, že sa ľudia čudujú, ako môže byť človek vyhladovaný a nervózny po kompletnej večeri, nech by bola akákoľvek jednoduchá. Keby ste boli ozaj hladní, zjete aj suché zemiaky. Ako tu už niekto podotkol, ten pôst, keby sa ozaj držal, možno by bolo aj menej vymýšľania, viac striedmosti a vďaky aj za jednoduché jedlá. Nečuduj sa reakciám, veľa ľudí už irituje celý ten materiálny humbuk okolo Vianoc a to, ako sa každý stará len o svoj pupok a duchovná podstata Vianoc zapadla šunkami, panenkami, koláčmi a darmi.