Systém varenia

21. jún 2023

Ahojte žienky gazdinky idem si po radu.. mám 23 a rok bývam s priateľom. Doma som sa nejak variť nenaučila takže zatiaľ sú moje recepty pokus omyl. Niečo nám chutí čo varím opakovane, čo nám nechutilo už nevarím 😅 problém je že už neviem čo variť. Snažím sa v týždni od obmieňať zemiaky na rôzne spôsoby, ryžu,cestoviny knedľu ale aj tak mám pocit že stále jeme to isté. Ako si vy rozvrhujete obedy večere? Rada sa inšpirujem. Večere máme radi skôr studené, problém nastáva skôr s obedom.kedze obaja obedujeme doma. Snažím sa variť na 2 dni aspoň. Inšpirujem sa aj YouTube aj receptami na nete. Ale akosi neviem si to rozdeliť aby sme nejedli napríklad len prílohu ryžu alebo zemiaky . Ako to máte vy.? 🙂

zojazoja
21. jún 2023

Napriklad...Zeleninové šaláty na XY sposobov alebo dusená zelenina, grilovana..a k tomu mäso grilované, na panvici robene.

baboobchod
21. jún 2023

Kuskus, pohánka, quinoa, tortilly, ryža raz s hráškom, inokedy s kukuricou, ryža naturálna, biela, jazmínová… zemiaky raz opekané, popučené, varené… všeličo sa dá vymysieť 😁

mladena
21. jún 2023

no ja to vidím tak, že prílohy tiež stále obmieňame dookola. Ale zemiaky sú celkom vďačné v tom že sa dajú robiť na viacero spôsobov. Včera sme napríklad mali vyprážaný syr a k tomu hranolky, predtým pečené kura a zemiakovú kašu, občas ich robím také zapečené s balkánskym syrom, smotanou, nivou, cesnakom a olivami- veľmi chutná príloha zvlášť k niečomu paradajkovému. V tvojom veku som tiež skúšala, teraz v podstate zotrvávame na tom čo máme radi a už sa mi moc skúšať nové nechce.

anjelicek26
21. jún 2023

Ja nakupujem raz v tyzdni

Obedy mavame:
2x mäso
1x ryba
1x sladke
3x vegetarianske

Toho sa drzim relativne fix... mäso striedam medzi hovadzim, kuracim, kacacim, robievam rada morcacie stehno, dokonca pstrosa (mame tu farmu kusok), takze to nie je stale o tom istom, dusim, peciem, grilujem, s omackou-bez, na prirodno-okorenit, to iste ryba mas milion moznosti, ano priloha striedam zemiaky (hranolky, krokety, zemiakova kasa, zemiakove placky, klasika zemiaky s maslom a petrzlenovou vnatkou) - ryzu to iste, robim na cibulke, bez, s kurkumou, s hraskom a omeletou pokrajanou do toho, ryzu s kukurickou... cestoviny robim plnene, s omackou na milion sposobou... pridam dusenu ci parenu zeleninu... sladke robievam palacinky, lievance, sulance, ovocne gule na milion sposobov, zemlovku...

Neboj sa toho, mne vela pomaha "denne menu" roznych restauracii, kazdy jeden tyzden maju menu a tam sa inspirujem, niektore veci clovek aj zabudne, ze dlho nerobil... kazdu nedelu robim zoznam na ten dalsi tyzden a pondelky chodim na nakup... u nas jeme vsetci siesti doma...

tenerifka
21. jún 2023

Priatel je vo vareni vynaliezavejsi? Chuti ti, co on navari? Ked aj on je v tomto zaciatocnik, bolo by fajn trebars najst nejaky recept -z ingrediencii, co mate obaja radi-a uvarit ho spolu. Zaklad je ist spolu na nakup, nakupit, co mate radi obaja (ak jeden nema rad ryby, tak tazko....), a pestro, priloha moze byt kazdy deñ nieco ine-staci aj miesany salat. Co vam bude chutit, ukladat si. Postupne sa do toho obaja dostanete

zenulkaaa
21. jún 2023

Varim podla chuti a nalady. Zvycajne iba cez vikendy, nakolko cez tyzden mame obedy teple v praci a syn v skole. Vecere mavame suche, max parky, prazenica, leco atd, to nepovazujem za varenie.
Ja ked idem napr na nakup, tak si premyslim co chcem cez vikend varit a podla toho nakupim. Snazim sa obmienat, varim to co mame radi, ale nie stale dokola to iste.

reanda
21. jún 2023

kazdy jedava to iste dokola.. ak varis kazdy den, nevymyslis zakazdym nieco nove.. mozes si to freshnut striedanim sa v priprave jedla s partnerom.. ak nevie varit, moze ta zobrat najest sa von.. alebo si objednajte

autor
21. jún 2023

@anjelicek26 super nápady. Hlavne tá inšpirácia podľa denného menu to skúsim. Diky za rady 🙂

autor
21. jún 2023

@tenerifka práveže on nerád varí 😁 ale za to uprace. Na nákupy chodíme spolu, presne aby sme si povedali na čo máme chuť aj on často povie čo by si dal tak mi to zjednoduší.. ale často ani obaja nevieme 😁

autor
21. jún 2023

@reanda minule som h poprosila že nech uvarí a priniesol jedlo z reštiky 😁 aspoň sa vynašiel. Občas ideme aj von alebo si objednáme ale neoplatí sa to preto radšej jeme doma.

katulienkax
21. jún 2023

a ty nepracujes, ze musis takto varit? My cez tyzden nevarime, okrem rychloviek na veceru, vsak deti maju stravu v jedalni a muz v robote chodi s kolegami.
A napriklad navarit vecer a jest na druhy den, priznam sa ze vacsinou mi to nechuti take z druheho dna. Ja aj ked robim z domu, ale to neznamena, ze teraz 2 hodiny vyvaram, sak mam predsa pracu a tie rychlovarene cestoviny ak by som mala kazdy den jest no neviem

bessie12
21. jún 2023

u nas sa nikdy nevie co sa bude varit. Pri otazke ,,co chces dnes jest" je odpoved stale ta ista ,,neviem". Ale jedlo s nazvom "neviem" som este nenasla a to uz hladam viac ako 10 rokov 😂
Vacsinou to robim tak, ze sa pozriem do chladnicky, potom na net ci do kuchar. knihy a hladam inspiraciu. Vzdy nakoniec aj tak urobim podla seba a vznikne tak, teda aspon pre nas, novy recept.
U nas je kazdy den maso kvoli priatelovi. Ale pre seba si obcas navarim aj nieco bezmasite. Najcastejsie sa u nas je ryza alebo hranolky. Obcas urobim aj domacu knedlu k masu, popripade nejake zemiaky. Ci uz stuchane, prazene, pecene, varene. U zemiakov sa mi paci, ze sa mozu urobit na hocijaky sposob. Ryzu taktiez mam rada napr. zapekanu so zeleninou. Najcastejsie robim zo zvysnej ryze bud rizoto, smazenu ryzu alebo to pouzijem do masovych guliek alebo plnenej papriky / kapusty a k tomu paradajkova omacka. Tak isto casto robim plnene tortilly na sposob ako to robia v restikach, ale samozrejem, ze to nie je uplne to iste. Malokedy sa mi podari navarit na 2 dni, ale ja mam rada varenie a pecenie. Je to pre mna urcity druh relaxu 😀

reanda
21. jún 2023

tak mas 23, chapem, ze sa ti este zda, ze sa jedlo z restiky neoplati.. az budes varit denne dalsich dvadsat rokov a nielen pre dvoch, mozno sa na to budes pozerat inac 🙂 .. len, aby si dovtedy partner nezvykol, ze sa netreba inak vynachadzat, lebo najviac sa oplati, ked navaris ty 😉 .. ale nebudem malovat certa na stenu 😀

luccija
21. jún 2023

Obmieňam a aj tak sa mi zdá, že varím 15 jedál dokola.Ale tiež sa snažím nech je v týždni ryba, mäso, strukoviny v polievke, sladké jedlá varím málo.Tarhona k mäsu na stave, zemiaky pečené, pyré, popucene s paprikou a cibuľkou, ryža , halušky..
Mäso môžeš zapiecť v rúre s mozzarellou, smotanou, hribmi, alebo ako minútku na panvici karé, kuracie k tomu volské oko hrášok podusiť, inú zeleninu... zapekám morčacie prsia, hovädzie robím iba v kuchte, ak máš..občas grilovanú zeleninu cuketu, pár paradajok, papriku, šampiňóny, cibuľu...dáš korenie na gril.zelenonu, trocha cesnaku
Zemiaky zapiecť
Bolognske špagety, tuniakove špagety, gnocchi s tunikovou omáčkou, dnes robím filé na masle a zemiaky s vňaťou, soté kuracie...ak máte radi kuskus..raz je mäso na horcicovej omáčke, potom hrášok hríby, ak máte radi čínske rezance a kuracie mäso...
@reanda minule sa mi nechcelo, tak máme blízko reštauráciu a objednala som kuracie stehno ryžu 2x 6.90 eur a nestačila mi tá porcia.A aj tak ja sa stravujem doma, dcéra detto, takže som akurát odsunula problém o jeden deň;)

luccija
21. jún 2023

Ja si často mäso napacujem a len vytiahnem spravím minútku prílohu, šalát a za chvíľu máš obed.Tortillu s pomletym mäsom a fazuľou, kuraciu, halloumi syr opecies na panvici, či plesnivec, hermelin a zemiaky pečené, varené snažím sa variť rýchlo.Ked v kuchte varím na 2 dní mäso, guláš, španielsky vtáčik, sviečkovú za 40 min máš hovädzie mäso.
@bessie12 ako zapekas ryžu so zeleninou tam sa dá smotana?sladká, kyslá?

bessie12
21. jún 2023

@luccija mozes pridať smotanu ci mlieko a taktiež aj rôzne syry. Napr. Tavený syr alebo iný smotanový podľa chuti. Taktiež môžeš pridať nejakú šunku, či klobásku alebo nejaké iné mäso, ak chceš sytejsi obed.

ketrint
21. jún 2023

Ja “varím” väčšinou až v obchode. Zbadám pekný kúsok niečoho (karfiol, mäso, proste niečo mi padne do oka) a už dohodim k tomu iné veci a nejak to skombinujem 🙂 Ale stravujeme sa aj vonku, tak väčšinou si pozriem menu aj iných dni ako co si idem objednať a to je že ahaaa to by ma nenapadlooo, to som dlho nerobila 😅.
Alebo potom - kuchárske knihy! ☺️ Len si treba dobre vybrať… s obrázkami, základnými surovinami a rýchle. Lebo nič tak neznechuti človeka, ako keď tam pozrie pre inšpiráciu a tam rozpis surovín na 100 odrazok a take speci ingrediencie, že by si nezohnala aj keby sa snažíš 🙂)))
Držím palce 🙂

mikadooo
21. jún 2023

Ja mám zoznam na chladničke, jedlá, ktoré mi ako tak zjedia všetci tu u nás. Je ich tam cca 30. Čiže - keby som poctivo varila každý deň, tak máme raz za mesiac "to isté", čo je úplne v pohode 😁. Ak chceš presnejšiu radu, tak napríklad: pondelok sladké jedlo, utorok mäso+ryža (alebo bulgur, tarhoňa, slovenská ryža), streda cestovinový deň, štvrtok mäso+zemiaky (resp. pečené zemiaky/hranolky), piatok sa halušky/pirohy na rôzne spôsoby/s rôznou plnkou, sobota niečo s knedľou (segedín, sviečková, mäs.guľky v rajč.om., mäso s chrenovou om.,...). Nedeľa pečené kura alebo rezne - na striedačku 😁. A raz sprav kuracie stehná a raz kuracie prsia alebo raz morčacie rezne a potom bravčové. Plus rátaj s tým, že v niektoré dni budete proste len dojedať, tým pádom si ten rozpis môžeš posunúť 🙂. Ešte som dokonca zabudla na strukovinové jedlá, tie sú u nás tiež raz za týždeň (šošovicový prívarok / Hrachová kaša / fazuľový guláš). Ajajaj, normálne som unavená len vidím ten zoznam 🤪.

autor
22. jún 2023

@ketrint presne ja už keď vidím milión ingrediencii rovno zatvaram zo začiatku keď som začala mať svoju domácnosť som nakupovala toho veľa a veľa som ani nestihla spotrebovať preto už kupujem len to čo viem že využijem na viac receptov. Ďakujem 🙂

autor
22. jún 2023

@mikadooo to sú dobré nápady , to máš dobrý systém 🙂určite si aj ja chcem spraviť taký zoznam a vytvoriť aj svoju receptar aby som nezabudla na veľa receptov.

mikadooo
22. jún 2023

No, nemám 😄🙈. Ja zďaleka nevarím toľko 🤭🤭🤭. Ale pre inšpiráciu je to dobré, keď neviem čo na zajtra a tak.

semtexka1
26. dec 2023

@mikadooo napísala som si také zoznamy, ze polievky, mäso, bezmäsité, iné a keď neviem vždy preletim zoznam a napadne mi, co sme dlho nemali. U nás majú všetci radi aj prívarky tak mame raz do týždňa šošovicovy, zemiakový, kelovy, špenát a navrch raz volské oko, raz parku, raz fašírky, raz uvarené mäsko..

snowflakenel
26. dec 2023

Ja ked neviem co varit, pozriem napriklad jedalny listok restauracii a podla ich menu navarim. No a niekedy sa mi stane, ze aj objednam. Snazim sa varit kazdy druhy den,,no som na materskej cize nie vzdy sa mi da.