Zakalec - seknutá bublanina

11. júl 2023

Dobrý deň, viete mi prosím povedať prečo sa mi vždy z bublaniny urobí zakalec resp. Ked je dopecena tak cesto je seknute ? Recept ktorý som použila:
2 hrnčeky hladkej muky
1 hrnček cukru
1 kypriaci prášok
1 vanilkovy cukor

Zmiešame a pridáme
1 hrnček mlieka
Pol hrnčeky oleja
2 vajíčka
Vždy keď robím bublaninu sa mi toto urobí

Viete mi niekto povedať kde robím chybu ?

slafi6996
11. júl 2023

Neviem síce, čo tým zakalcom presne myslíš, ale podľa mňa môže byť chyba v postupe, ja pri pečení podobných koláčov postupujem tak, ako má naučila babička, teda nie suché a potom mokré ingrediencie, ale klasicky:
Vyšľahať vajcia s cukrom do peny, pridať olej, miešať, nakoniec na striedačku prisýpať múku zmiešanú s práškom do pečiva+ mlieko.

magic08
11. júl 2023

ja vzdy najskor vajicka s cukrom vymiesam do peny, pridam olej, mlieko a tak sypke suroviny a vzdy mi vyjde krasna....

bykaterina
11. júl 2023

neviem co je zakalec, ale problem asi bude v teplote pecenia a ingrediencii,
na hrncekovom kolaci nemas to pokaslat, tam sa nic neslaha iba sa zmiesa suche a potom do toho mokre veci a riadn epremiesat

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
viestta
11. júl 2023

Nikdy nic na bublaninu neslaham. Kydnem vsetko do misy, premiesam, vylejem na plech nahadzem ovocie obalene v polohrubej muke. Ked ju nemas prepecenu, tak znizit teplotu a predlzit cas pecenia.
A bublanina so stavnatym ovocim byva obcas premocena aj ked je upecena, pretoze do cesta pusti ovocie stavu

autor
11. júl 2023

Pripájam foto z netu čo je zakalec :D seknuty kolac

autor
11. júl 2023

Inšpirovala som Tamarku Heribanovou ktorá dala cez víkend na Instagram

viestta
11. júl 2023

do bublaniny davaj vzdy polohrubu muku, bude nadychanejsia.

hedviga2
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
cookie29
11. júl 2023

tak neviem, toto je pre mna vysoke cesto na bublaninu, mozno aj preto...toto je skor na "babovku" a tam sa urcite slahaju zltka s cukrom na penu a potom sa pridava sneh, aby bolo nadychane...

autor
11. júl 2023

@cookie29 foto je stiahnuté z netu pre predstavu ako to vyzerá ale takto vyzerá moja bublanina ide o tu konzistenciu cesta že nie je nádychane ale take seknute

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bykaterina
11. júl 2023

tak to bude aj pomerom a hladkou mukou, na bublaninu ide polohruba

bykaterina
11. júl 2023

ved bublaninu zvladne aj moj muz nic na tom nie je len musis mat rovnaku teplotu ingrediencii a pravny pomer

viestta
11. júl 2023

@elizabet173 pouzivam ten co je hore, akurat davam pol hrnceka cukru a polohrubu muku. A dva hrnceky muky su na mensi plech cca 20x30 cm. Na velky plech treba dve davky

pinkgirl
11. júl 2023

Nezdá sa mi tá receptúra, vyzerá to na veľa mokrých surovín voči múke a cukru. Ja mám radšej z polohrubej múky a zvýšila by som jej množstvo cca o pol šálky.
Alebo si nájdi lepší recept. Odporúčam varecha.pravda - tam sú overené recepty.

erosmal
11. júl 2023

ja tiež všetko nasypem + nalejem dokopy mixnem a pečiem.. nemam čas sa s každou ingredienciou babrať.. ale ja dávam polohrubu múku a niekedy aj hrubú (1/3).

akinomel
11. júl 2023
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
trema
11. júl 2023

Robim presne tento recept, ale s polohrubou múkou, vyslaham vajcia s cukrom, pridam mlieko a olej a nakoniec muku s kypriacim praskom.. peciem na 180

viestta
11. júl 2023

@elizabet173 ja z hrncekoveho spacham kadeco, ked uz nic ine, supnem tam kakao, na horuce natriem dzem a nalejem cokoladu a vyhlasim to za "sacher"

terezka1947
11. júl 2023

No či hladká,či polohrubá muka-jasne,rozdiel,ale to bude aj výškou teploty pečenia a dĺžkou.
Neviem si predstaviť pokaziť bublaninu.

enoula
11. júl 2023

Treba sa pohrať s teplotou v rure a dlzkou pečenia. Kazda rúra pecie inak. Alebo iny recept skúsiť

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
terezka1947
11. júl 2023

@viestta no,úprimne? Myslím,že až tak veľa ľudí to nerozozná 🤣

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
miriam11
11. júl 2023

Máš čudný recept. Upec podla tohto; 4 cele vajcia vymiešať s 300 g kryštál.cukru a 1 vanilkový cukor . Pridať pohár oleja, vymiešaj, pridať pohár mlieka, vymiešať, pridať 400 g polohrubej múky, 1 prášok do pečiva. Pohár je 250 ml.

viestta
11. júl 2023

@terezka1947 @elizabet173 este som nemala tu cest pravy Sacher ochutnat, ale uz z popisu je to pre mna suche. 🙂 Ja potrebujem krem, vela kremu uplne najlepsi zakusok pre mna je cokoladovy korpus, vela vela cokoladoveho kremu (uplne najlepsia parizska slahacka) a poliate cokoladou, horkou. (kedysi robili v Kosiciach budapestianske rezy, tie boli presne podla mojej chuti) Ale kedze sa s tym treba celkom dost obsierat, tak vystaci aj hrncekovy korpus, dzem a cokolada. Aby sa mi od huby neprasilo, ja to chlamcem s kydancom kyslej smotany

h2
11. júl 2023

Nikdy som bublaninu nepiekla podľa receptu, takže presný pomer surovín neviem dať. Ale ja robím z klasického piškótového cesta, čiže žiadne mlieko, ani olej (alebo keď už, tak len naozaj malé množstvo). Veľa vajec. Na jeden veľký plech aspoň 6. Oddeliť žĺtky od bielkov, žĺtky vyšľahať s cukrom (na každý jednu polievkovú lyžicu cukru), bielky vyšľahám so štipkou soli. Používam polohrubú múku, alebo dokonca pol na pol polohrubú a hrubú. Nikdy nie hladkú! Zase rovnaké množstvo lyžíc, ako je žĺtkov a cukru. Do múky nasypem prášok do pečiva, spolu preosejem a všetko spolu zľahka zmiešam. Cesto vylejem na maslom vymastený a hrubou múkou vysypaný plech, po povrchu ZĽAHKA pokladiem ovocie, dám do rúry, vyhriatej na 200 stupňov, hneď po vložení stiahnem teplotu na 180 a upečiem. Čas závisí od výšky cesta, treba to kontrolovať špáradlom. Ešte sa nestalo, že by sa nepodarila.

mojvlk
11. júl 2023

Ja som na dva hrnčeky múky dávala v nedeľu 4 vajíčka, ostatky rovnaké a vydarila sa ale najskôr treba šľahať vajíčka s cukrom a zvyšok potom