Zdravé raňajky

digysa
28. mar 2013

Dobre som si pozrela temy, aby som nerobila duplicitnu diskusiu. Posledna tema o ranajkach bola zamknuta a ostatne temy o ranajkach sa tykaju prilis malych deti.
Moja dilema je kazde rano pripravit zdrave, chutne a "roznorode" ranajky pre moje skolopovinne deti. Chcela by som, aby tato tema sluzila na inspiraciu.

Potrebujem to striedat pocas tyzdna ale nejako sa mi zda, ze robim stale tie iste ranajky.

Za kazdu radu a kazdy zaujimavy recept budem vdacna.......Fotografie su velmi vitane.......

briketa
28. mar 2013

@aurelkan u nas kvasovy chlieb predavaju v "zdravych" potravinach. Niekolko druhov, od malych miestnych farmarov.
Je to fajn chlieb, lebo ho vela nezjes, je velmi syty.

mamainprogress
28. mar 2013

@digysa @briketa baby please dajte recept na belgicke wafle, mnam to znie dobre!

lussy23
28. mar 2013

@briketa poprosila by som recept na tu vajičkovu omeletu plnenu avokádom, rajčinami.

aurelkan
28. mar 2013

@alami ja ho mam od zaciatku roka a zatial iba chlebik, nasladko som neskusala, treba sa s tym najskor trochu zzit, teda aspon ja som musela. ALe ked uz tak na sladko treba krmit kvasok (vraj) psenicnou mukou, aby nebolo cesto kysle. Najkyslejsie cesto je z razneho kvasku. Ked je kvasok dlho hladny, tiez zostane kysely. Aj to sa mi uz stalo ale 99 percent chlebikov su vyborne. Nenakysnu tak ako s drozdim, ale najviac vystupa psenicny. Taky bazal, Irenka na mimibazari - ten link co som poslala tam ma cele elaboraty ako sa prepocitavaju mnozstva, ja vacsinou pouzivam univerzalny 400g kvasok, 800 g muka (polka psenicnej celozrnnej) a cca 550 vody ale to kolise podla typu muky. A este ohladom vedenia kvasku, takto to funguje vyborne- aby chlebik nebol kysly http://www.cuketka.cz/?p=11261 . Drzim palce!

aurelkan
28. mar 2013

@briketa hej aj u nas sa da kupit, robia ho vyborny. Ono tie naklady ked chces dak kvalitnu celozrnnu muku su len o nieco nizsie ako kupovany, ale predsa...

alami
28. mar 2013

@aurelkan ďakujem, už som to všetko na MMB naštudovala, hádam to teda skúsim 🙂

aurelkan
28. mar 2013

@alami je to radost ked nim rozvoniava dom ;)

digysa
autor
29. mar 2013

@mamainprogress Ja ich uz kupujem hotove z mrazenej sekcie... Davam na ne najcastejsie banan s jogurtom alebo jahody s jogurtom. @briketa ti musi povedat, ako robi samotne waffle. Ja

briketa
29. mar 2013

@mamainprogress
robim podla tohto receptu , je to v anglictine. ak treba prelozit, daj mi vediet
http://allrecipes.com/recipe/belgian-waffles/

briketa
29. mar 2013

@lussy23 to nie je recept ako taky - rozslahas si vajicka v pohari s trochou sladkej smotany, nabok si priprav na male kococky nakrajanu cibulku, paradajku a avokado.
Najprv si na troche rozpusteneho masla osmahni cibulku dozlatava. Supni na to rozslahane vajicka a pekne to stierkou rovnomerne rozloz po celej panvici. Nasyp kockocky avokada a paradajok a daj na panvicu pokrievku.
Ked uz mas vrch taky trochu hustejsi, ale stale nie zrazeny, daj na postruhany syr (ja mam najradsej kozi! ) a spatulou tu celu omeletu na panvici preloz napolovicu. Potom ju opatrne vyber a na tanieri daj navrch salsu. Da tomu smrnc.

layla
29. mar 2013

Mnam baby, narobili ste mi chute 🙂 Este nemam deti, ale tesim sa, ked im budem moct robit taketo ranajky. Momentalna situacia je u mna taka, ze neranajkujem a cez vikend iba niekedy 😒

aliza
29. mar 2013

@digysa ja len, ze si sa pytala na zdrave ranajky, tak pardon, ze som si dovolila vyslovit nazor, ze nutellu a cokoladu nepovazujem za zdrave ranajky pre deti.

aliza
29. mar 2013

@jonas17 myslela som, ze sa bavime o nutelle z obchodu 😉

digysa
autor
29. mar 2013

@aliza nie, spravne hovoris...nemusis sa ospravedlnovat. Verejne vyhlasujem, ze Nutella nepatri medzi zdrave ranajky.

aliza
29. mar 2013

@digysa 🙂

andrejka1978
29. mar 2013

@aliza ja si nemyslim, ze ked obcas pre zmenu si dame do kase trochu nutely alebo kusok cokolady, tak sa nam nieco stane. vsetky kase su v vacsinou bio kvalite a rozne druhy vlociek tiez a ovocie a oriesky hovoria same za seba. a teda zakladna zlozka celych ranajok je az brutalne zdrava..... pre zaludok nezatazujuca a pre deti energeticky vynikajuca. a ten kusok sladkosti raz za cas je aspon pre naseho syna vitana odmena. ved obcas treba aj zhresit 😀

jonas17
29. mar 2013

@aliza ja si stále myslím, že dotyčná mala na mysli nutelu z obchodu, len som sem dala aj túto, akurát včera som ju našla 😉

digysa
autor
29. mar 2013

@andrejka1978 Aj ked nerada, ale musim s tebou suhlasit......zhresila som viac nez obcas....

Ja proste sladke na ranajky mozem........... Vraj sa hovori, ze sladke treba "mlsat" do obeda.

Ja osobne radsej davam na chleba arasidove maslo (bez prezervativov) a med. To moje decka mozu jest kazdy den.

Este som sa chcela spytat, ci chlieb s maslom a medom povazujete za uplne nezdrave ranajky, stredne zdrave, alebo OK ranajky.

alami
29. mar 2013

@aurelkan kvások som si práve založila, skúsila som teda dva - ražný(na chlebík), aj pšeničný (na sladké). Teším sa.

baby, narobili ste mi chute na kaše, dlho som nemala nejakú takú fajnučkú - ovsenú. Mňam.

Moje deti si práve pochutnali na chlebíku s maslom, troškou soli a redkvičkou. Dostali k tomu ešte pokrájanú mrkvu na kolieska a zjedli to len taký fukot. - tiež dobré aj na raňajky 🙂

aliza
29. mar 2013

@andrejka1978 precitaj si nieco o nutelle 😉. tu by som detom nedala ani raz za cas. Ja neviem, ale nevidim dovod detom nadavat do ranajok biely cukor, ked netreba. Cim menej zhresia, tym lepsie pre ich zdravie. Aj tak cez den zrejme zjedia dost sladkeho, tak naco ho davat aj tam, kde netreba. Ved ak davas ovocie, tak to sladke musi byt tak ci tak. Bavime sa o zdravych ranajkach a tam cokolada a nutella zial nepatri. Nic viac som nechcela napisat 😉.

josenka
29. mar 2013

@digysa
@aliza
@andrejka1978 Baby, na okraj k nutele - keď som bola v Belgicku, tak oni normálne buď na raňajky alebo na desiatu si dajú takú tenkú tabuľku horkej čokolády medzi dva chleby, akože obložený chlebík 😎 . Ale aký dobrý!

lussy23
29. mar 2013

@aliza nemam rada fanatizmus. fanatizmus škodí. Keď sa človek fanaticky zdravo stravuje a ešte k tom usvoje deti, len im to uškodí. Rovnako ako keď fanaticky jedia nezdravo... Najlepšia je zlatá stredná cesta. ted aobčas zhrešiť.

@briketa ďakujem. vyskúšam.

lussy23
29. mar 2013

@josenka Tak Belgicko. Pre nich je čokoláda ako pre nás bryndzové halušky. Belgická čokoláda patrí medzi najkvalitnejšie. Takže to niet pochyb.

lussy23
29. mar 2013

@briketa tú salsu kde zoženiem?

briketa
29. mar 2013

@lussy23 v slovenskych podmienkach si uplne nadrobno pokrajas paradajky (odjadierkovane), stiplavu alebo nestiplavu papriku, cibulu, maly cesnak.
Pomiesas dokopy, pokvapkas limetkovou stavou. Sol a korenie. Ak zozenies tak nadrobno nasekat koriandrovu vnat. Ak nie, tak bez.

aliza
29. mar 2013

@lussy23 prosim ta, aky fanatizmus? ze nedam detom na ranajky nutellu a cokoladu je fanatizmus? to snad nemyslis vazne. Moje deti su zdrave, maly este nemal v zivote ATB, dcera naposledy pred rokom, celu zimu boli zdravi....tak by ma vazne zaujimalo, ze ako im ta zdrava strava skodi. Tema su ZDRAVE ranajky, nemozem za to, ze niekto ma problem pochopit nazov temy.

april171
29. mar 2013

Neviem z coho sa sklada Nutella, kedze to nekupujem, ale predpokladam, ze nieco podobne je cokoladovo - lieskovcova natierka z DMky. A ta ma zlozenie 45 percent lieskove oriesky, surovy trstinovy cukor, palmovy tuk, kakaovy prasok, susene plnotucne mlieko a aromy. Denne to nekonzumujeme, ale sem- tam zamiesat do nejakeho sladkeho jedla (napr. do ovsenej kase) je podla mna lepsie ako zamiesat Granko.
@aliza

april171
29. mar 2013

Mimochodom, podla vyzivarov a zubarov je kvalitna cokolada asi najlepsia sladkost, ak teda uz dat nejaku sladkost. U nas je oblubena 60ka je to taky ideal medzi mliecnou a horkou.