Používame cookies. Viac informácií tu. OK

3 mesiace som sa nenahlásila na ÚPSVaR. Prídem o RP?

koran
8. aug 2011

Môj problém je taký. Pred 2 mesiacmi som ukončila VŠ, mám 27 rokov. Nebývam v mieste svojho trvalého pobytu, som 150 km odtial. Z istých dôvodov som sa nemohla dostaviť domov, tak som sa nebola zahlásiť na úrade práce, keďže to sa musí v mieste trvalého (TB) bydliska. Chystám sa zmeniť si TB, ale ešte tak nemôžem spraviť asi dva týždne, kôli určitým právnym úkonom, ktoré ma ešte čakajú ohľadom nehnuteľnosti. Hneď ako dostanem správu že môžem, pôjdem si pobyt prehlásiť + všetky ostatné veci (zdravotka, úrad práce atd). Bojím sa ale, či preto, že som teraz vlastne už tretí mesiac "nič" tak nebudem mať potom nárok na rodičovský príspevok + rodinné prídavky. Budem musieť niečo doplatiť, aby som o ne neprišla? Prosím viete mi niekto v tomto poradiť? Bola som aj na sociálke sa pýtať na túto vec, ale odpovede som sa nedočkala.. Ďakujem

liz_lemon
9. aug 2011

ked si na rodicovskej dovolenke, preco by si sa mala hlasit na UP?, ked ti skonci, potom sa chod hlasit

diabolico
9. aug 2011

Ahoj
Zahlasit sa na Úrad práce nemusiš, ale nebudeš mat doplatenu zdravotnu poistovnu za to obdobie od skončenia VŠ. Na rodičovsky prispevok narok budeš mat tak isto aj na pridavky na dieta aj ked by si mala v zdrav.poistovni nejaky dlh. Viem z vlastnej skusenosti. Ale každopadne ked si dáš všetko doporiadku chod sa zahlasit na Urad prace, aby ti dlh zbytočne nenarastal.

koran
autor
9. aug 2011

Ahojte. Ďakujem, to ste ma moc potešili. liz_lemon: prosím ťa môžeš mi vysvetliť, čo je to rodičovská dovolenka? Ešte tieto pojmy nemám naštudované... 🙂 ďakujem. A diabolico: zdravotnú si platím, takže dlh nebude. Ja si skôr myslím - nebude potreba doplácať sociálku?

koran
autor
9. aug 2011

@liz_lemon tak už som si čítala o tej rodičovskej, ale to je predsa následne po materskej, ak som to dobre pochopila, proste po skončení materskej požiadam zamestnávatela o rodičovskú, čo je max. do veku 3 rokov dieťaťa. Takže to so mnou asi nemá nič spoločné..

koran
autor
9. aug 2011

@diabolico no ja som totiž minule čítala v časopise, že nárok na rodičovský príspevok má osoba, ktorá študuje alebo si aktívne hľadá zamestnanie. Čiže ja som teraz akoby nič (ani jedno) preto som sa bála či neprídem o ten príspevok.

diabolico
10. aug 2011

Nárok na príspevky v plnej výške by mali mať rodiny, v ktorých aspoň jeden z rodičov počas predchádzajúcich štyroch rokov odpracoval minimálne 270 dní. Počas tohto obdobia musí teda platiť nemocenské poistenie, čo sa však netýka ľudí vykonávajúcich aktivačné práce. Cieľom novely je tak zvýšiť motiváciu nájsť si a udržať zamestnanie aj v nižšie platených pozíciách.

Ľudia by sa tak už cez túto dávku nemali spoliehať na pravidelný prísun príjmu. Ako však upozornil Kaník, výnimkou by mali byť študenti vysokých škôl a ľudia, ktorí v sledovanom období ukončili štúdium na vysokej alebo strednej škole.

Tak toto by mali niekedy teraz schválit a platit by to malo od budúceho roka. Rodičia ktorý pracovali budú dostávat asi to čo doteraz čiže cca 190eur a rodičia ktorý nepracujú a neplatia si DNP tak dostanu 90eur. Avšak toto neplati pre študentov a čerstvých absolventov škol ti by maly dostavat tých 190eur. Každopadne narok na rodičovsky prispevok mat budeš vždy . A ak niesi zahlasena na Úrade práce a nikde nepracuješ tak si dobrovolne nezamestnaná.

A áno rodičovska nasleduje po 6mesačnej materskej dovolenke, lenže matersku dovolenku ti vyplaca zamestnavatel a ak som pochopila tak si nezamestnana.

ianitka
10. aug 2011

@koran
nejako som to nepochopila, si zamestnana? resp. bola si ? ako pise @diabolico , z akeho titulu chces potom poberat matersku?

liz_lemon
10. aug 2011

@diabolico prosim ta, kde si nabrala, ze matersku vyplaca zamestnavatel? ved MATERSKE je nemocenska davka, ktoru vyplaca prostrednictvom socialnej poistovne
a dalsia vec je, ze materska dovolenka trva 34 tyzdnov, nie 6 mesiacov

sssimi
10. aug 2011

Ty máš do augusta prázdniny-treba sa prihlásiť až k 1.9.2011. Zatiaľ si nič neprešvihla.

koran
autor
10. aug 2011

@ianitka Jejdanečku 🙂 ja som nepisala nič o materskej, je mi jasné že ked som nepracovala tak nemám nárok na materskú... myslela som rodičovský príspevok 190 eur + tých 22 (prídavok na deti či ako sa to volá).
nie som zamestnaná a ani som nikdy nebola, chodila som denne na VŠ a teraz v júni som skončila (Mgr). No a prácu som si žial nenašla, teraz by ma tehotnú nikam nevzali, hladám brigádu ale cez prázdniny nenajdem u nás asi nič...

koran
autor
10. aug 2011

@ianitka aha pochopila si to asi zle z mojho príspevku ďalšieho, to som len dedukovala ohladom materskej a rodičovskej, bola to len reakcia na liz_lemon

ianitka
11. aug 2011

@koran jaj tak som to zle pochopila z tej reakcie 😉

riana12
11. aug 2011

@sssimi podla mojich vedomosti, student VS konci studiom dnom zlozenia statnych skusok, ak skoncila pred dvoma mesiacmi skolu uspesnymi statnicami, ma titul (prvy, druhy ci treti stupen), uz mala byt davno zahlasena na UP... do konca augusta to plati len pre stredne skoly...

cigaretka5
11. aug 2011

@riana12 presne tam je lehota 5 ci 7 dni na nahlasenie na up,problem pre
@koran je ten ze od momentu skoncenia skoly a dna kedy sa na UP nahlasi nikto za nu neplati zdravotne poistenie a to bude musiet doplatit. Narok na podporu tieez mat do nastupu na MD mat nebude, kedzi si neplatila odvod do fondu nezAMESTNANOSTI. Dostane len nejaky socilany mini prispevok od socialky a potom nastupom na MD bude hned poberat rodicovsky prispevok. Ak sa k 2012 nezmenia zakony

kristinka123
11. aug 2011

@koran ja som koncila v zamestnani asi mesiac a pol pred nastupom na matersku a tiez som sa nehlasila na urad prace, nechcelo sa mi kvoli tomu vsetko obiehat a ani by som to uz asi nezvladala. Potom som zasla na poistovnu, nechala si vypisat sek a len si doplatila zdravotne, nic viac.

sssimi
11. aug 2011

@riana12 tak to som nevedela, ospravedlnujem sa za zlú info 😉

riana12
11. aug 2011

@sssimi v pohode, nič sa nedeje, už budeš aj ty do buducna vediet 🙂

koran
autor
11. aug 2011

@cigaretka5 Ja som písala že zdravotnú si platím, takže doplácať nebudem nič. Každopádne díky všetkým za info.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli