Aká je dĺžka materskej dovolenky pre mňa v roku 2014?

lucinkab
11. sep 2013

Baby, chcem Vás poprosiť o radu lebo som z toho mimo. 😝 V apríli 2014máme termín pôrodu. Som Slobodná, trvalý pobyt mám u mojich rodičov v ZC , partner a otec dieťaťa ma trvalý pobyt u rodičov v BB. žijeme spolu v jeho byte tiez v BB ale iná adresa ako jeho rodicia , kde ani jeden z nás nemá nahlásený pobyt a ani prechodný. Dieťa po narodení dostane trvalý pobyt po mne ako matke. Mám však nárok na dlhšiu MD ako slobodná matka? ☹ Svadbu neplánujeme, chceme zatiaľ len spolu žiť. Pre pôrodom však chceme dať vyhlásenie o otcovstve aby malo dieťa priezvisko po otcovi. Ďakujem Vám za odpovede. 🙂 🙂 🙂 🙂 😀

aalinka
11. sep 2013

pre teba plati to iste ako pre vydatu matku, materska do pol roka dietata a rodicovsky do 3 rokov veku. potom ak by malo dieta nepriaznivy zdravotny stav mozes poziadat o predlzeny rodicovsky

susanne6
11. sep 2013

ja som toto riešila v roku 2011 so svojím synom. s terajším manželom sme boli iba partneri, spolu sme žili v byte ale trvalé pobyty sme mali každý u rodičov. takže stačilo dať pred nástupom na MD na sociálku prehlásenie, že som budúca slobodná matka a žiadam o predlženú MD. Vyhoveli a vtedy predlžovali o 3 týždne, teraz sa to asi ešte nezmenilo. Na socílku nechceli žiadne potvrdenia o trvalom pobyte,že oni si to overia.

nivi
11. sep 2013

no slobodna a osamela matka je rozdiel a iste pravidla ta su. podla mna narok na dlhsiu MD nemas. ale na niektorych uradoch sa da vybavit.

danielatn
11. sep 2013

ja som bola v tej situacii v roku 2009. Len som podpisala vyhlasenie, ze som buduca slobodna matka a bolo. Ja trvaly pobyt u rodicov, partner u svojich a byvali sme v mojom byte v inom okrese, kde sme vsak nikto nemali trvaly pobyt. Uznanie otcovstva sa robi na matrike - ide to mimo socialky - tu do toho nic. Ale je pravda, ze ked som nastupovala na matersku (pred porodom) este sme spolu nebyvali. Ale zatial som sa nestretla s tym, ze by prisla socialka na kontrolu. Aj moja kolegyna bola pripad ako ja a nic. Tym vsak nevylucujem, ze mozu prist. U nich clovek nikdy nevie 🙂

dena1973
11. sep 2013

Vyhlásenie o tom, že si slobodná matka sa dáva až pred koncom riadneho materského príspevku, ktorý je 34 týždňov. Na preĺžené materské (37 týždňov) ma matka, ktorá nežije v spoločnej domácnosti s otcom dieťaťa, iným partnerom, rodičmi... No ako som si čítala tvoj príspevok, tak žiješ s otcom dieťaťa v spoločnej domácnosti (to je ako by ste boli manželia, nakoľko zdieľate spoločnú domácnosť) a vtedy nie je nárok na predĺžené materské... Tam sa nesleduje trvalý pobyt, ale či žiješ v domácnosti iba sama s dieťaťam. Na tvojom mieste by som to neriskovala, písať vyhlásenie o tom, čo nie je pravda.....mohlo by sa ti to vypomstiť....

havana_frost
18. sep 2013

Osamelá matka má nárok na dlhšiu materskú dovolenku. Preukazuje sa to čestným vyhlásením, že si osamelá, t.j. vyhlasuješ, že ani nebývaš s partnerom. Nemyslím však, že to niekto naozaj aj skúma, určite to tak robí drvivá väčšina nevydatých matiek. Prakticky túto podmienku nespĺňaš, ale teoreticky ak to vyhlásiš a nebude ti vadiť, že klameš, budeš mať predĺženú materskú.

laylaba
8. nov 2013

Dobry den, chcem sa informovat ohladom materskej davky. S partnerom cakame babatko, moj mesacny prijem od aprila 2013 je 330€,predchadzajuce mesiace som pracovala na dohodu moj prijem bol do 60€ mesacne plus som poberala podporu v nezamestnanosti vo vyske 400€. S partnerom zatial nie sme zosobaseni. Poradte ake vyhody - nevyhody mi z toho plynu, ake su moje povinnosti. Co je financne vyhodnejsie, zostat co najdlhsie ako slobodna mamicka alebo sa so snubencom zosobasit? Z ktorej pozicie plynu vacsie vyhody? Zostat zamestnana alebo bez prace, pripadne sa zo zamestnavatelom dohodnut na zvyseni platu iba papierovo?