Aké mám možnosti, aby som mala nárok na materskú?

wanttobemom
30. mar 2019

Ahojte maminky, prosim poradte mi. Cakame s manzelom prve babatko, teraz sme 8+3tt. Priblizim moj stav, aby ste mi vedeli poradit. Aktualne som vedena na urade prace. Predpokladany termin porodu je 30.10.2019. To znamena ze obdobie 2roky a 270dni pocitam od 30.10.2017. Je to spravne ? Od tohto obdobia som bola zamestnana u viacerych zamestnavatelov na TPP 230dni, to znamena, ze na splnenie poziadavky mi chyba 40dni. Nemam ziadne dlzoby voci poistovniam. Na socialke mi povedali, ze tych 40dni si nemozem doplatit ako samoplatitel, nakolko by sa mi to nezapocitalo. Z toho mi vyplyva, ze sa na tych 40dni musim zamestnat. Otazkou ale je, ci sa mam zamestnat teraz a dat vypoved, alebo byt zamestnana a zo zamestnania odist na matersku. Z toho plynie dalsia otazka ako naplanovat datumovo, aby to sedelo. Som z toho zufala 🙈 dakujem za vsetky rady 😘

evittam
30. mar 2019

@wanttobemom Lepsie je sa zamestnat a zo zamestnania ist na MD a mozes este získat aj max.MD ak mas moznost zamestnať sa minimálne na 90dni bez PN a OCR na max.VZ.
Btw.keby si si dala DNP tak ti to tiež pomoze ale MD by bola z minima. Na SP ti velmi zle poradili.

08monika08
7. apr 2019

Ja mam podobný problém. Zmluva mi končila 30.novembra keď som marodila s členkom až do januára a na konci januára keď som skončila pnku som zistila ze som tehotná a teraz som na úrade a neviem ci budem mat nárok na materskú, do práce ma už asi nikde nezoberu keď zistia ze som tehotná

evittam
7. apr 2019

@08monika08 Nie nemas. Nie si v OL a nemáš ani aktívne NP. Ak mas splnenu hlavnu podmienku nároku na MD tak sa zamestnat.

wanttobemom
autor
9. apr 2019

@evittam dakujem pekne za radu 🙂

08monika08
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
08monika08
9. apr 2019

@evittam áno ďakujem dnes mi bolo povedané na socialke ze ak sa zamestnam na 90 a viac dní bude mi vypočítaná s tohto zamestnania a ak na menej napr. Na mesiac tak mi bude vypočítaná z minulého roka

danusskaaa
9. apr 2019

Ako prvé, ty si tehotná a nie tvoj manžel 😉
Ak splnas podmienku 270 odpracovaných dní tak je to super. Najlepšie by bolo aby si sa zamestnala na aspoň 90dni s čo najvyšším platom aby ti z toho vyrátali materskú.

wanttobemom
autor
10. apr 2019

@danusskaaa to malo byt adresovane mne ?