Ako dostať čo najväčšiu materskú?

adka72
28. apr 2015

Ahojte, prosím o radu, momentálne bude mať moja dcérka v júni 2015 tri roky, ale k pôvodnému zamestnávateľovi sa vrátiť nechcem, mám osobné dôvody. Takže vyčerpám si dovolenku a skončím asi koncom júna to vychádza. S manželom sa snažíme o druhé dieťa, ale vzhľadom na to, že som dosť v strese, tak neviem neviem. Kamarátka by mi chcela pomôcť. Sama má s.r.očku a chce ma zamestnať aspoň na dohodu, aby mi mali z čoho vypočítať materskú, ak otehotniem. Ak je tu niekto kto by mohol pomôcť, prosím aby sa mi ozval. Aký by som mala mať plat, aby mi vyšla najvyššia materská? Nebudem dohromady nič robiť a dohodnuté sme aj na určitej kompenzácii, ide teraz o to, aby som v prípade tehotenstva dostala tú najvyššiu materskú. Ďalšia kamarátka hovorí, že kľudne od 1.7 dať minimálku 380 Eur a potom ak otehotniem, tak tri mesiace pred termínom nástupu na materskú dať 1200 Eur plat - je to tak správne? Lebo toto vraj u jej kamarátky platilo pred dvoma rokmi.
Ďakujem veľmi pekne za Vaše skúsenosti a rady. Andrea

sebaastian
28. apr 2015

@adka72 ahoj no tiež som si zistovala všetko mozne vzhladom nato ze mam minimalnu sumu na zmluve ale keďže rodičovský príspevok dostavas pol roka a potom už len matersku smiesnych 203,20€ a 23,52€ pridavky... asi to spravim tak ze 3 mesiace predtým ako nastupim na matersku si dam zvýšiť plat na cca 1200€ vtedy ti vychadza materska 792€ teda ono by ti stacilo mat zmluvu a plat len jeden mesiac zvýšený a materska by ti mala nabehnúť vysoká.

dancuuul
28. apr 2015

Nepocita sa nahodpu materska z prijmu v roku 2014? Pozri link http://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/vypocet-mate...

danulicek
28. apr 2015

@adka72 Ahoj, neviem teda úplne presne, ale mám pocit, že materská sa ráta z celého predchádzajúceho roku pred nástupom na MD. Čiže ak by si išla na materskú v 2016, tak sa ti bude rátať z príjmu za rok 2015. K ostatnému žiaľ neviem povedať viac informácií, ale nezdá sa mi, že by stačilo mať vysoký plat len mesiac - dva pred nástupom na materskú a zvyšné mesiace mať minimálku.

sebaastian
28. apr 2015

@adka72 tak som som sa pytala neviem ci ti to dobre vysvetlim aj ja som ostala v soku materska sa ti pocita za predchádzajúci rok aký si mala prijem t.z.ze ak si mala za rok 2014 prijem mesačný 402,50 vychádzať ti materska 260€ po dobu 34 mesiacov.
Matersku máš vlastne 65% z vymeriavacieho platu za predchádzajúci rok. Čiže výšku materskej ti urči rok 2014 ak 2015 ideš na matersku

evittam
28. apr 2015

@sebaastian Matersku dostavas 34tyzdnov a potom RP do 3 rokov dietata. Ano a MD sa rata z rocneho VZ -ak nastupis v r.2016 tak VZ za rok 2015,tak isto sa rata aj PN. A nie je na tom nic sokujuce.

ivuska027
28. apr 2015

Ak este nie si tehotna, tak na matersku pojdes najskor v roku 2016 a materska sa pocita za cely rok 2015. Ale musis mat odrobenych 270 dni pred nastupom na nu. Pri prijme 3*380 a 3*1200 by ti materska vysla cca 510€. Ale to je velmi zjednoduseny vypocet. Max vymeriavaci zaklad je cca 1200€, takze pre max matersku 800€ by si musela mat prijem vsetkych 6 mes v roku 2015 takuto sumu 😕 Prijem v roku 2016, tvojich spominanych 3*1200€ pred nastupom na matersku v tom rolu nezohra. Ak chces ist na matersku v r 2016, rozhodujuci je tvoj prijem v r 2015

dancuuul
28. apr 2015

@ivuska027 mozem sa este pre istotu opytat, VZ je hruby ci cisty prijem? Dakujem

ivuska027
28. apr 2015

@dancuuul hruby

adka72
autor
28. apr 2015

Babenky ano - toto platí, ak trebárs otehotniem v roku 2016 a počíta sa celý príjem roka 2015. Takto to je aj pri nemocenských. Ale aj pri nemocenskej platí, že ak trebárs nebude niekto robiť v roku 2014 január až september, trebárs bude nezamestnaný, potom si nájde od 1.10 2014 prácu a potom trebárs v 2/2015 ostane PN, tak sa PNKa počíta z 10,11,12/2014 mám pocit - veď čo tam napočítaš, ak v iné mesiace nemala príjem? A zase viem, že bez PNky neostane, tak z čoho sa to môže počítať?

ivuska027
28. apr 2015

@adka72 to je jednoducha matematika, nemas prijem, nevznika narok 😕 Potom mas len narok na rodicovsky od zaciatku, resp. ak mas minim.mzdu, minimalna materska je tusim 260€, ak sa nemylim 😕

dancuuul
28. apr 2015

@adka72 nie je splnena podmienka 270 dni odpracovamych

danulicek
28. apr 2015

@adka72 našla som toto, myslím, že by ti mohlo pomôcť: http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi... Je tam písané aj o tom zvýšení, že ti neovplyvní výšku materskej - "Zvýhodňuje sa dlhodobé nemocenské poistenie pred krátkodobým poistením. Výšku materského preto neovplyvní, ak zamestnávateľ zvýši zamestnankyni mzdu tesne pred nástupom na materskú dovolenku, prípadne ak poistenkyňa zmení zamestnávateľa pred nástupom na materskú dovolenku."

sebaastian
28. apr 2015

Je to hrozne taka materska keď nemas dobre zarabajuceho manzela z tej almuznej co dava stat by sa moc vyskakovat nedalo.

karotka12
28. apr 2015

@adka72 zajdi na socialku a povedz im ako sa veci maju, oni ti presne povedia kolko dni musis platit a ake odvody aby ti vysla najvyssia mmaterska, treba si platit do socialky odvody neviem kolko eur to spravi mesacne, oni ti to tam vypocitaju aby ti vysla najvyssia materska a netreba sa ani zamestnat, staci ti doplatit si to neviem mozno to vyjde 50 eur mesacne ale urcite sa to polati, skus tam zajst oni ti poradia, alebo niektore babenky, ktore to vyuzili by ti mohli poradit co treba ako treba urobit, ale v kazdom pripade to treba vyuzit

evittam
28. apr 2015

@karotka12 Veľmi zle píšeš a radíš, to o čom píšeš už zrušili od 1.7.2014 - bolo to dobrovoľné nemocenské poistenie. Kompletne to zrušili a nie je ani možný súbeh byť zamestnanec a ešte aj dobrovolne nemocensky poistená osoba 😉 . Takže buď sa zamestná a stihne tých 270 dní NP a bude sa jej to rátať tak ako sme písali alebo sa stane dobrovolne poistená kde keby platila z minima tak platí cca okolo 130 Eur mesačne odvody a dostane minimálnu materskú alebo môže platiť z max.VZ a vtedy to robí okolo 420Eur mesačne a dostala by maximálnu materskú. A na SP jej neporadia ak tam nemá známu - povedia ti že je to "zneužívanie systému" - bohužiaľ - moja skúsenosť a ešte tam aj väčšina tých tetušiek ani len netuší a nepozná čo a ako - teda česť výnimkám. 😉

evittam
28. apr 2015

@ivuska027 Ak by mala aj nárok na materskú a bola by napr. nižšia ako rodičovský príspevok tak napríklad 150,- Eur jej zaplatí Sociálna poisťovňa a zvyšok do výšky RD jej doplatí UPSVaR, 😉 - nie viac.

karotka12
28. apr 2015

@evittam nevedela som to ze to uz zrusili, jasne vzdy zavisi od tetusiek ako sa vyznaju a hlavne ake su ustretove, kamosky co si to vybavovali, tak im tetusky vsetko ochotne vysvetlili a nemali problem im to vsetko urobit,

sardinka333
28. apr 2015

@adka72 tak to máš super kamarádku, posledné tri mesiace ti može dať najvyššiu možnu mzdu, teda vymeriavací zaklad 1200e ....dajme tomu aj len na papieri ale odvody su z toho tiež paradne....to bude platiť ona?

mirabellka8
29. apr 2015

ak som v roku 2014 nemala žiaden príjem t.j. bola som na RD a potom do konca roka na úrade evidovaná a až od 1.1.2015 som zamestnaná - na MD nastupim cca oktober 2015, tak sa mi materské môže počítať jedine z príjmu za rok 2015. tak je?

danulicek
29. apr 2015

@mirabellka8 áno, v tomto prípade by to tak malo byť. Je to napísané zložito, ale tu je vysvetlenie:

» ak nemocenské poistenie zamestnanca vzniklo v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, a obdobie nemocenského poistenia, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie bolo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského.

Mala by však byť splnená podmienka odpracovaných 270 dní, čo by pri situácii január-október malo vyjsť 🙂

wewika1
29. apr 2015

@mirabellka8 podla vsetkeho nemas narok na matersku, len na rodicovsky príspevok, kedze materska sa pocita z predchadzajuceho roku a to si nepracovala

mirabellka8
29. apr 2015

@wewika1 pozri vyššie čo napísala kolegyňa.

» ak nemocenské poistenie zamestnanca vzniklo v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, a obdobie nemocenského poistenia, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie bolo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského.

podmienku 270 dní splním v septembri.

havana_frost
29. apr 2015

@wewika1 Koníkom patentovanú vetu "materské sa počíta z predchádzajúceho roka" si prosím všetci vyhoďte zo slovníka 😀 To platí, LEN ak žena pracovala a pracuje stále u toho istého zamestnávateľa celý predchádzajúci rok pred nástupom na MD. Všetky ostatné prípady (t.j. nespočet) sa rátajú inak. Materské sa dá vypočítať aj z omnoho kratšieho obdobia a aj z roka (aktuálne z 2015), kedy žena nastupuje na MD, alebo aj z obdobia spred viac rokov, keď nastupovala na prvú MD a ide o reťazové pôrody.

dena1973
29. apr 2015

@mirabellka8 Ano, materske sa ti bude pocitat z prijmu za obobie od 1.1. do 30.9.2015 (ak nastup na materske bude 10/2015 a za predpokladu, ze do nastupu na materske mas odpracovanych 90 kal.dni bez PN, OCR).

havana_frost
29. apr 2015

@adka72 Ak sa zamestnáš u jedného zamestnávateľa, nepomôže ti len posledných 90 dní vyšší VZ. Pretože jeden zamestnávateľ (jedno poistenie) sa berie ako celok, nerozlišuje sa predtým/ a potom posledných 90 dní. Musela by si na tých 90 dní pracovať u iného zamestnávateľa. Tebe by však stačilo aj len tých 90 dní, lebo sa ti rátajú dni nemocenského poistenia až do ukončenia prac. pomeru (dovolenkou), t.j. do konca júna 2015. Nepotrebuješ nových 270 dní.
Alebo si založ dobrovoľné poistenie a 26 týždňov plať z maxima. V tvojom prípade by sa to dalo, až keď budeš tehotná (ak otehotnieš pomerne skoro), založíš a 26 týždňov platíš, takže by si nevynakladala zbytočne bez toho, že by si nevedela, kedy otehotnieš. Ale budeš platiť cez 400 euro odvody a potom dostaneš 800 euro materské. Takže "zisková" budeš len cca 400 euro po dobu 26 týždňov, potom po zbytok (27 - 34 týždeň) 800 euro. Stále sa to vyplatí, ale chce to dobré prepočty.

wewika1
29. apr 2015

@havana_frost co znamena retazove porody? Akoze napr. Zena pracuje povedzme 4roky, potom ide na matersku, vyrataju jej z prijmu za uplynule obdobie, potom pobera povedzme do 2rokov dietata rodicovsky a potom nastupuje na dalsiu matersku vyratanu z obdobia kedy pracovala? No to sa mi nezda, taky stedry nas system nemoze byt 😀

evittam
29. apr 2015

@havana_frost Alebo zaplati odvody aspon mesiac -alebo ani nemusi a da sa PN do nastupu na MD😉

evittam
29. apr 2015

@wewika1 Presne tak, a system nie je stedry k nam ale my k nemu zo vsetkymi tymi odvodmi a daniami😉

havana_frost
29. apr 2015

@wewika1 Reťazový pôrod znamená, že žena (zamestnaná) nastúpi na MD a potom na ďalšiu bez toho, aby prerušila RD so starším dieťaťom. To jest nastúpi na ďalšiu materskú do 3 rokov veku staršieho dieťaťa. V takom prípade sa jej materská ráta z predpokladaného príjmu, t. j. z posledného obdobia, t.j. dostane takú materskú ako mala pri prvom, aj pri ďalších deťoch. Stále má nárok na materské, aj keby celé tie roky nepracovala a "len" bola doma na MD-RD-MD-RD-MD... Za predpokladu, že stále má zamestnanie.

adka72
autor
29. apr 2015

Ahojte ja som tu včera nebola, vidím, že ste tu popísali hodne 🙂
Podľa tohoto všetkého by som najlepšie spravila, ak by som teraz bola trebárs na úrade práce, potom ak otehotniem, počkať aby bolo 90 dní pred materskou, potom by mi kamoška spravila zmluvu na 1200 Eur a hotovo? Ak som to správne pochopila.
ale zlaté ste, len sami vidíte, ako to je zložité. Videla som tu aj radu, že spýtať sa babiek na sociálke, no tak to asi neviem či je dobre, totiž to čo sa tu písalo, že si budúce mamičky pomáhali dobrovoľným poistením už neplatí, takisto na posledný mesiac zdvihnúť plat už neplatí - proste zákonodarca prišiel na diery v zákone, ktoré potom ženy robili, tak to samozrejme bolo treba ošetriť haha takto to vyzerá, keď zákony robia tí, ktorí nevedia potom nič o tom, ako to aplikovať..
Ale tak ešte raz - takže nič teraz, počkať kým otehotniem, potom počkať až bude dátum, ktorý bude 90 dní pred nástupom na materskú a nech mi spraví zmluvu na tých 1200 Eur? A tá suma 1200 Eur platí stále ako maximálny?