Ako po skončení rodičovskej dovolenky?

catmartina
9. júl 2021

ahojte, stalo sa mi, ze náhle ma prepustili alebo teda prepustia k septembru, po skonceni RD,lebo zamestnávateľ zrušil moje pracovne miesto, celkovo som to nečakala a nema náhradné, cize výpoveď. Premýšľam, ze co dalej, chceli sme druhe dieťa a teda jedine ze by sme ltt skúsili ale bojím sa, ze by sa to nestihlo a mam paniku ze by som zostala bez práce a tehotná,. Ak by tento variant vyšiel, mam nárok na normalnu materskú ci iba nejaku v minimálnej výške? Mate s tym niekto skusenost?diky

zuzkaa1991
9. júl 2021

@catmartina ak by ste otehotnela este pred vypovedou tak budete spadat do ochranej lehoty co va. Vznika materska dalsia....ale dievčatá vedia viac poradit ktoré. Maju skúsenosti asi.mate.este.aj dovolenku atd ohladom.financnej stránky.....plus mozete cerpat.podporu ak.mate.odrobene 270.dni, alebo stale bezi pandemicky rodicak ktorý poberam.od aprila.kedze v marci dovrsila mala 3r

lilinka88
9. júl 2021

@zuzkaa1991 podpora a 270 dní nemá nič spoločné. Na podporu musíš byť odrobene 2 roky za posledné 4 roky. 270 dní je podmienka na tehotenské, materské,...

@catmartina pokiaľ si počas RD nepracovala a máš ešte nejakú dovolenku, dá sa spraviť tak,aby si mala Max podporu
A čo sa týka ochrannej lehoty - pokiaľ by si otehotnela ešte počas PP, máš ochrannú lehotu 8 mesiacov, čiže pokiaľ spĺňas ostatné podmienky, mala by si aj napriek výpovedí nárok na tehotenské, materskú, PN.
Ale pokiaľ by si neotehotnela, dá sa potom aj dobrovoľne poistiť

catmartina
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzkaa1991
10. júl 2021

@lilinka88 ja som bola v tom ze aj podporu musis min odrobit tolko ....viemvlen ze do 2r. Od vypovede ma človek možnosť vyčerpať ja som sa dozvedela neskôr tum pádom mi prepadla kedze mne vypovedali zmluvu počas tehu ;)