Ako postupovať, ak mám deti a manžel nastupuje do väzenia?

viky76
26. jún 2020

Dobrý deň. Potrebujem sa informovať, ak máte skúsenosti. Som vydatá, s manželom máme dve deti( 4 a 6 rokov). Manžel nastupuje do výkonu trestu za nesplatenie výživného na dieťa z predošlého vzťahu, dostal rok. Na čo mám nárok, aby som prežila s deťmi?Študujem na VŠ a popritom brigádujem:/ Koľko mi bude posielať z väzenia a bude môcť vôbec posielať? Neviem, ako to je. Môžem sa obrátiť na UPSVAR a akým spôsobom? Resp. na čo mám nárok :/
Ďakujem...lebo som momentálne úplne zúfalá, z tejto situácie.

mogaa
26. jún 2020

@viky76 no manžel vo väzení môže pracovať a posielať ti peniaze.....samozrejme UPSvR požiadať o sociálnu dávku môžeš, ale to ti situáciu neporieši, lebo to bude minimálna dávka- to ti doplatia len do životného minima(podľa výšky tvojho príjmu, ak teda budeš mať nárok)....môžeš štúdium prerušiť a normálne sa zamestnať, prípadne ak študuješ externe, nájsť si druhú prácu....

pribinak
26. jún 2020

Ak aj manžel začne vo väzení pracovať nejaké horibilne sumy čakať nemôžeš.
V tejto situácii by som najskôr prerušila štúdium a šla pracovať, pretože aj to čo ti úrad do životného minima vyplatí 1 dospela osoba a dve neozaopatrene deti, tak to bude fakt suma ktorá pokryje len nevyhnutne z nevyhnutného

Skôr sa čudujem, že prečo ste spolu nevyplatili radšej dlžnú sumu na výživnom a šiel sedieť.

simca06022011
26. jún 2020

Obratit sa na urad mozes, ale ak ti aj najdu nejake davky, ktore by si mohla cerpat, tak to nebude tolko, aby ste traja dokazali fungovat z toho. Na urad mozes zbehnut aj osobne, na webe ale maju toho popisane dost, tak skus pozriet. Aj kontakty tam potom mas. Skor ti odporucam najst si pracu. Ak ti ma kto pomoct, tak rovno na plny uvazok a skolu si dat externe.

loginexistuje
26. jún 2020

ak aj manzel bude vo vazeni pracovat co dnes nie je samozrejme najprv splaca poplatok za basu a plus nieco na splacanie vyzivneho za ktore sedi vy ste az treti v rade jedine vybavit ruchlo sud na urcenie vyzivneho pre vase deti a potom nahradne vyzivne cez upsvar

pelopeia
26. jún 2020

Pozor! dávka v hmotnej núdzi z ÚPSVaR ani z ďaleka nie je v sume životného minima! Dávka v hmotnej núdzi je len na zabezpečenie základných životných potrieb - jedno teplé jedlo denne, nevyhnutné ošatenie a prístrešie. Pre mamičku s dvoma deťmi je to - 126,20 € dávka + 91,40 € príspevok na bývanie (ak je žiadateľ vlastník alebo nájomca bytu) + možné príspevky za to že deti chodia na ZŠ, ak je žiadateľ externý študent a pod. Od tohto sa bude odpočítavať výživné na obe deti od ich otca.

nafka0483
26. jún 2020

@viky76 No sice to bude zniest hnusne, ale zober si co mala robit matka jeho prveho dietata? Asi tiez nemala z coho zabezpecit vsetko pre dieta a nemala ako "prezit" a tvoj manzel sa nestaral, kedze to dohnala az k tomu, ze ide do vazenia. Takze ty si na tom teraz rovnako, mozes sa vlacit po sudoch a ziadat si vyzivne na manzelku a na deti a manzel to bude platit z neviem coho. O vase dve deti si povinna starat sa aj ty, aj im prispievat na vyzivu, takze prerus studium, pripadne semester teraz konci, tak sa zamestnaj a od septembra studium prerus aby si zvladla uzivit seba a deti.

majkeel
26. jún 2020

Trosku nechapem. Kvoli vyzivnemu na jedno dieta zavriet do basy niekoho, kto ma zivit dalsie dve. Zobral by som vodicak, poslal exekutora, zrazka zo mzdy, dal najskor podmienku, udelil povinne verejne prace a odtial platil, ale komu pomoze to, ze niekto strati rok zivota vo väzeni. Alebo mozno 2 tyzdne, ci mesiac na vystrahu, ale 1 rok sa dava dnes pomaly za zabitie z nedbalosti a este aj tam najskor daju podmienku s 3 rokmi skusobne.

nafka0483
26. jún 2020

@majkeel Ved to tak byva, ze najprv ide vsetko co spominas a ked ani to nezaberie, tak nasleduje trest odnatia slobody. Ked nezaberie nic ine na to aby sa clovek spamatal a plnil si svoje povinnosti, tak co mu to malo prejst len tak?

sendy1977
26. jún 2020

@majkeel tiež tomu nechápem, mame v rodine chlapa, ktorý neplatil, tak ex si vybavila a výživne mu strhávajú z výplaty

simca06022011
26. jún 2020

Mozno aj suhlasil, aby si oddychol od 3 deti a 2 žien :D Lebo normlane, by sa dohodli...

mondolina
26. jún 2020

@majkeel
Podmienku určite už mal predtým, keď dostal rok na tvrdo tak tam už musela byť iná sekera.

majkeel
26. jún 2020

@nafka0483 Uprimne? Vykaslal by som sa na neho, bral by som to ako osobne zlyhanie, ze som mal(a) dieta s neschopakom a uzival si, ze sa o dieta nemusim delit, ani hadat. Toto zavana skor osobnou pomstou, lebo vyzivne z neho aj tak nedostane.
Dobra otazka, preco neposlal aspon blbych 30 eur mesacne a nemusel sediet. Ale je mozne ze podmienka bol vyrovnat cely dlh ...

pribinak
26. jún 2020

@majkeel u nás povinne verejne prace neexistujú a po ďalšie akdostal rok a nepodmienečne, to znamená, že zrejme porušil podmienku

majkeel
26. jún 2020

@pribinak Tak nech to zavedu, nech radsej krovinorezom kosi travu v parku. 🙂 Bude tak uzitocnejsi, ako ho zivit v base.

pribinak
26. jún 2020

@majkeel máš poňatie čo matka toho prvého dieťaťa musí všetko podstúpiť aby sa dostala aspoň k smiešne u náhradnému výživnému?
Toto nie je žiadna pomsta, ale trest za nedodržanie zákona, neplnenie si vyživovacej povinnosti
Byt jeho ženou c. 2 tak ho kopnem každý deň do riti, aby zaplatil aspoň zasratych 30 e za decko a neušiel sedieť a staral sa o rodinu
Čo však kúpi matka dieťaťu za 30e? To nie je ani na jogurt a keks s jablkom na kazd deň

nafka0483
26. jún 2020

@majkeel Vies co, tak toto je skvela rada pre sucasnu manzelku - nech sa na neho vykasle a berie ako osobne zlyhanie ze si vzala chlapa, ktory uz mal dieta z prveho vztahu a vobec sa o neho nestaral. Co cakala, ze o svoje "nove" deti sa bude prikladne starat, ked na svoje prve kasle?
Neverim, ze rovno dostal trest odnatia slobody bez toho aby ho najprv nahanal exekutor, stahoval zrazky zo mzdy atd. Z coho vlastne zivil manzelku a dve deti, ked manzelka studuje na VS? Ak by pracoval, tak mu exekutor strava zo mzdy. Ak pracoval na cierno, tak jasne, exekutor nemal co strhnut, prve dieta obislo na prazdno a o druhe dve sa staral? Teraz ho netrapi ako preziju dalsie dve deti? ocividne ho netrapilo z coho zije to prve, takze mohla manzelka ocakavat podobny pristup aj k dalsim dvom...

pribinak
26. jún 2020

@majkeel tak nech to závedu? Však daj návrh do parlamentu, keď máš takéto super nápady
Či to len tu na koni napíšeš kravinu a robíš machra 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pribinak
26. jún 2020

@majkeel pre tvoje info ak by sj v deň súdu zaplatil, tak ho sudca neodsúdi
A ver tomu, že ho neodsúdili za sumu 250e. Tam musela byt riadna sekera
Smutne že niekto takto rozmýšľa

mondolina
26. jún 2020

@majkeel
Osobná pomsta? 😂 Hej za to že splodil dieťa potom pár ďalších ....veď nech nemá žiadnu zodpovednosť ani následky 👍

majkeel
26. jún 2020

@mondolina
- no pri tom splodeni su vzdy dvaja 🙂
- zavretie "pomoze" hned trom detom
- poukazujem na nerovny meter, preco sa tiez netresce väzenim aj to, ze jeden rodic brani v pristupe k detom druhemu
- z racionalneho hladiska mi to pride nezmyselne, nic to neriesi, ale neberiem nikomu nazor

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
caroline_
26. jún 2020

@majkeel ja s tebou absolutne suhlasim

pribinak
26. jún 2020

@ptmt1011 presne

mondolina
26. jún 2020

@majkeel
Tak matka sa asi stará keď dieťa žije s ňou, či je decko v detskom domove?
To k tomu plodeniu a k tvojim počtom.

kopytko03
26. jún 2020

Niektorí by ste sa mohli najskôr zorientovať v problematike.
Ak otecko výživné neplatí, matka si môže požiadať o náhradné výživné od štátu - keďže schválenie NV je podmienené určitou nie vysokou výškou príjmu matky, je jasné že mamičky, ktoré o NV žiadajú, ho naozaj potrebujú. A jednou z podmienok žiadosti o NV je podať trestné oznámenie za zanedbanie povinnej výživy. (to napríklad podáva Úrad práce, nemusí to urobiť matka). Takže to je vec, ktorej sa v prípade existenčných problémov vyhnúť nedá.
Po podaní trestného oznámenia uplynie niekoľko ROKOV, kým sa celá vec dostane do štádia, že otec ide natvrdo sedieť. Medzitým absolvuje výsluchy, podmienečný súd, skúšobnú dobu, a za celý tento čas môže dlh aspoň čiastočne vyrovnať. Až po uplynutí skúšobnej doby ak sa zistí, že sa na to otec kompletne vysral, ide do väzenia.
Takže nie je to o tom, že exmanželka z pomsty posiela otca detí do basy za to že párkrát neposlal peniaze. Ani to nie je o tom, že ide hneď sedieť a radšej by ho mali nechať na slobode.

mondolina
26. jún 2020

@kopytko03
Presne tak👍

sasa1310
26. jún 2020

@majkeel to je jeho problém. Keby na súde všetko vyplatil, nemusel by ísť do basy. On sa rozhodol, že ho zavreli

tanapeta
26. jún 2020

Takže trošku do obrazu. Hneď po nástupe do výkonu trestu nebude môcť pracovať. Neskôr môže, môže ale aj odmietnuť. Ak bude pracovať, dostane cca necelých 300 eur. Z toho mu ale strhávajú zrážky na náklady, ktoré sú spojené s jeho "ubytovaním". Väčšinou tým väzňom ostáva 20 eur na mesiac, ktoré on raz dva minie v bufete. Na deti štát odtiaľ posiela okolo 10 eur.
Pravdepodobne dlhuje vyššiu sumu, nakoľko alimenty sú jeden jediný trestný čin, ktorý sa dá vymazať priamo na súde a to vyplatením dlhu. Takže ako bolo vyššie spomenuté, keby išiel na súd s peniazmi, nemusel by byť v base. Samozrejme, že potom ako ho pustia na podmienku, dlh musí vyplatiť stále a čo najskôr

nadielka
22. jan 2021

Ahojte.Chcela by som sa opýtať, ci neviete ako postupovať, keď otec dieťaťa sedi v base. Plati 40e na dieťa. Ale je to málo. Mala je chorá a len lieky pre nu ma stoja na mesiac 50e.Neviete ci nemám nárok na náhradne výživné. S tým, že on keď vyjde bude to splácať. Ďakujem