Ako postupovať po skončení rodičovskej?

andula77
28. feb 2014

Asi by som mala tieto otazky polozit skor na UPSVAR, ale bohuzial pokial nenatrafite na normalneho cloveka tak vam toho vela neporadia...preto sa chcem najprv spytat tu. takze v july mi skonci RD, syn zacina skolku od septembra. Ja si chcem hladat pracu. Moja otazka znie ci vobec mam narok na nejaku podporu kedze som bola na MD s dvoma synmi cize od roku 2008 a navyse som od roku 2004 -2008 pracovala v Irsku. Po navrate som sa musela zahlasit asi na 3 mes. na urad prace, aby som mala moznost previest podporu z IRL na SK.Potom som presla na MD kedze prvy syn mal vtedy ani nie rok; potom z prvej materskej do druhej. Na Slovensku som naposledy pracovala do oktobra 2004. Potom 2005-12/2008 praca v IRL, potom 6mes. materska v IRL, nasledne 3 mes. ako nezamestnana v IRL a potom navrat na SK. Pracu si chcem a potrebujem hladat, ale chcem aspon vediet ci kym si nejaku pracu najdem budem vobec mat narok na nejaku davku ci nie...ak ano, z coho mi to vobec vyrataju? Ak by mi niektora vedela cosi poradit, budem povdacna ! 🙂

zalka
28. feb 2014

@andula77 nárok na podporu v nezamestnanosti nemáš, a nepíšeš či si vydatá alebo nie, či máš nehnuteľnosť alebo nie.
No ak si vydatá, a mng. zarába tak nemáš nárok ani na dávku v hmotnej núdzi.

andula77
autor
28. feb 2014

Vydata nie som, ale zijeme v jednej domacnosti, hypoteka aj byt je na nas oboch...vidim to tak, ze cim skor si najdem pracu ty lepsie...predstava byt nezamestnanou sa mi moc nepaci,ale nikde nie napisane, ze si pracu najdem rychlo...no, ale nebudem to dopredu malovat na cierno 😉

andula77
autor
28. feb 2014

@zalka a vdaka za prispevok 😉

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zalka
28. feb 2014

@andula77 ak nie si vydatá, tak treba požiadať súd o určenie výživného na deti, a potom s rozhodnutím ak bude určené výživné nižšie ako dávka v hmotnej núdzi , môžeš požiadať o dávku v hmotnej núdzi a príspevok na bývanie .... takže by som to riešila už teraz .. to podanie na súd ...

andula77
autor
28. feb 2014

@fidka79 Vdaka za prispevok. Ja sa tu ani tak nestazujem, skor konstatujem a vobec ma netesi ist na UPSVAR, skor som len chcela vediet ako sa veci maju, ci vobec mam na nieco narok, na tom predsa nie je nic zle. Podporu co sm cerpala mi vlastne platilo Irsko, slovensky stat mi to len preplacal po dobu 3 mes ;o) A inak som bola vo svojom zivote nezamestnana celkom asi cca 3 mesiace co si nemyslim, ze je take strasne kedze mam 36 ;o) ci si najdem pracu rychlo to asi nemoze niko povedat, nezda sa mi ze je to take lahke aj podla toho co tu citam ine prispevky...moj sused ma VS, 2 jazyky, kopec skusenosti, hcodi na pohovory a pracu si hlada uz par mesiacov takze asi to azz take lahke nie je...mozno v okrese Cadca ano, ale to pochybujem

andula77
autor
28. feb 2014

@zalka joj, to ste ma asi zle pochopili...ja svojho partnera lubim, nechcem ziadat sud o ziadne vyzivne a pod ...chcela som len cisto teoreticky na com som... 🙂

andula77
autor
28. feb 2014

@fidka79 no, mne konci RD zaciatkom augusta a teraz je februar a ja sa uz obzeram po robote takze snad nie som az tka necinna 😉 a pocas RD som si urobila statnicu zAj, teraz chodim na spanielcinu, nesedim len na zadku a necakam, ze mi budu pecene holuby padat do ust 😉

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zalka
28. feb 2014

@andula77 ved to s láskou nemá nič spoločné, je to len súdom určené výživné na deti aby si ty mohla požiadať o dávku v hmotnej núdzi ...
ak dáte návrh na súd na výživné 30e na dieťa ... dokopy je to 60e a potom požiadaš o dávku v hmtonej núdzi a príspevok na bývanie čo by bolo v tvojom prípade 206,40 eur od toho sa odráta 60e výživné ... a ty dostaneš dávku v hmotnej núdzi vo výške 146,40 eur ...
láska a peniaze nemajú nič spoločné 🙂 ak to neurobíš, tak nárok na dávku v hmotnej núdzi ti nevznikne

andula77
autor
28. feb 2014

to hej, ja som len myslela vyslovene nezamestnana...byt matkou na MD a RD nepovazujem za nezamestnanost...aj ked viem co si tym myslela, ze stat za mna vsetko platil...no a co ked, ved som obcan SR a mam nejake roky odpracovane do 2004 tak sa nebudem citit zle, ze som bola doma s detmi. Ak nemam narok na nic tak s tym nic neurobim, chcela sm len nejake info.

andula77
autor
28. feb 2014

@zalka Aha...len to uz mi pride akoby som fakt chcela od statu tahat peniaze za nic 😉 ale dik za info, je dobre vediet na co ma clovek narok a na co nie.

andula77
autor
28. feb 2014

@fidka79 ja som si tam isla hlavne zarobit a hoci som skoro 4 roky robila v jednej firme, nejaka supe skusenost to nie je. Pretdym som robila v rafinerkach v CR aj na SK, ale v Ziline rafinerka nie je 😀 robit viem a svedomito - ako 2 Irky dokopy tak snad sa nestratim 😀 Aj ty si hladas robotu?

traffic
28. feb 2014

a musim sa ist odhlasit z rodicovskeho, viem ze ma evidovat uz nebudu ze napr v maji mi skonci rodicovsky tak oni mi uz nebudu vyplacat rodicovsky ale treba tam ist nejake papiere podpisat ak uz budem vmaji zamestanna alebo tam vobec netreba ist, popripade treba ist na socialnu poistovnu

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andula77
autor
3. mar 2014

@traffic vdaka za reakciu. Ale staci tam ist az tesne pred koncom alebo nasledujuci mesiac, ze?!