Ako sa počíta materská pre rodičky v roku 2008?

libka1
23. nov 2007

Ahojte, ak máte niekto info, či sa niečo zmenilo vo výpočte materskej pre mamičky, ktoré čakajú bábo v r. 2008, asi by nás to zaujímalo mnohé 😀 Rady od personalistiek a mzdárok sú obzvlášť vítané 😀

gapa
30. sep 2008

ejanotkova,
z každého nemocenského poistenia, ktoré ti bude trvať k nástupu na MD sa bude samostatne zistovať tzv. rozhodujúce obdobie, z ktorého sa bude rátať materské a aj samostatne zistovať, či si z daného NP-ia splnila nárok na materské.
Ale sčasti máš pravdu, že ak ti terajšie zamestannie bude trvať až do nástupu na MD a ten bude v r.2009, tak tvoje rozhodujúce obdobie pre výpočet materského "zo zamestania" bude obdobie 1.9.-31.12.08.
Ak ešte nie si tehotná, sa napr. prihlásiš na DNP od 1.10.08 a budeš si platiť DNP z VZ do maxima (tj. 302189-tvoja hrubá mzda) a nepodáš už žiadnu prihlášku ani odhlášku z DNP (zmenu podať môžeš napr. od 1.1.09) až do nástupu na MD a nastúpiš na MD v r.2009, tak rozhodujúce obdobie pre výpočet materského "z DNP" bude 1.10.-31.12.08.

Sú aj lasnejšie riešenia, no už sú tu asi spomenuté. Ak si napr. z blízkosti Ba, tak bude 7.10.08 bezplatné školenie pre mamičky týkajúce sa materského, organizuje p. MIhál. Pozri na www.porada.sk a vyhladaj cez školenia.

ejanotkova
1. okt 2008

Ahoj gapa,
dakujem Ti velmi pekne za vysvetlenie. Dnes som bola v socialnej poistovni, tak som sa tam poinformovala. Zacala som si to platit, z tej sumy 30219-moja hruba mzda. Z toho co pises, tak ak som spravne pochopila. Od 1.10.2008 do 31.12.2008 si mam platit z tej najvyssej sumy a potom od 1.1.2009 si mozem zmenit na min.? A vypocitaju mi vysku materskeho za obdobie 1.10.2008 - 31.12.2008.
Som teraz z toho trosku mimo, lebo mi na socialnej poradili, ze si mam dat teraz z minima - platit si len 3 mesiace a potom sa mam odhlasit. Ked otehotniem, tak sa mam opat prihlasit a platit si z maxima zvysnych 6 mesiacov. hm... Trosku som si nebola ista s tym co mi hovorili, tak som si dala radsej hned z maxima.
Co sa tyka skolenia.Uz som si to citala, ale som z Oravy, preto mi robi problem ist nan... a vraj uz inde nebude, tak... ☹ ☹

veronka73
1. okt 2008

ahojte chcem sa spýtať radu...pracovala som dlhodobo v GB, 3. marca 08 som skončila pracovný pomer, potom som síce ešte asi 2 mesiace bola v GB no už som nepracovala , od 1. mája som zamestnaná na Sk...môj termín pôrodu je január, február...neviete mi poradiť či budem dostávať nejakú materskú...obvolala som už snáď všetky oddelenie na soc. poisťovni, bola tam osobne no nikto mi nevie povedať...doma mám forlmulár E 104 no nikto ho odo mňa nechce...kde sa mám obrátiť?...a mohla by som si doplácať aby som mala vyššiu materskú...a kde sa to dopláca?....ďakujem veľmi

gapa
1. okt 2008

veronka,
ak si od 1.5.08 zamestnaná na riadny prac.pomer na SK a až do pôrodu budeš súvisle nemocensky poistená ako zamestnanec (t.j. bez neplateného volna, bez očr nad 10dní...), tak v prípade, že porodíš najskôr 26.1.09, tak nárok na materské mať určite budeš. Lebo od 1.5.08 do 25.1.09 uplynie presne 270dní nem.poistenia na SK (nevadí aj keby si bola počas PP napr. PN), čo je jedna podstatná podmienka na nárok na materské.

Podla mna, aj keby si porodila skôr, mala by si túto podmienku splnať, lebo by sa mali zarátať aj dni nemoc.poistenia v UK do potrebných dní NP, ktoré budú v období posledných dvoch rokov pred pôrodom (všade to tak aspon prezentujú). Dni nemoc.poistenia ti potvrdzuje, predpokladám, aj ten formulár E 104? Alebo nie? O tomto ale info zo SP velmi ťažko získať a baviť sa o tom s radovými zamestnankynami nemá podla mna absolútne význam. Teba hladať, kto má na starosti EU.

Na vylepšenie materského z dobrovnolným nem.poistením je pre teba neskoro. Zvýšiť materské sa dá len zmenou prac.pomeru. U teba jedine ukončiť terajší PP jeden den a uzatvoriť nový PP hned na další den (aby si nemala žiaden den medzeru) s maximálnym VZ t.č. 30219mesačne, ale treba to prispôsobiť presne na dni, podla konkrétnych dátumov nástupu do nového zamestnania a nástupu na MD.

veronka73
2. okt 2008

ahoj Gapa velmi Ti dakujem za odpoved...nadej na peniazky na materskej urcite potesi...drz sa a dik

scandya
16. okt 2008

Ahoj Gapa to som zasa ja,
prosim potrebujem surne pomoc. keby mi zamestnavatel dal od 1ho novembra 2008 vypoved a sla by som na podporu, mala by som narok na maximalnu matersku, alebo by som nemala narok na ziadnu matersku, lebo ma strasia ze ak som cely rok pracovala s prijmom 40ti a posledne 2 mesiace v roku 2008 budem na podpore tak mi nedaju nic. Teraz som z toho jelen a potrebujem vediet ako sa mam zajtra dohodnut s majitelom, ci mi napise vypoved k 1.novembru teraz a 2 mesiace odstupneho, alebo do 31.decembra 2008 bez odstupneho.
prosim odpis mi, dakujeeeem ☹

dexi
18. okt 2008

j

dexi
18. okt 2008

Ahoj Gapa,poprosila by som ta o radu.Od 1.oktobra 2008 som zamestnana,hruby mesacny prijem by som mala mat okolo 25.000.Co ma zaujima je ci sa da extra priplatit nemocenske poistenie a preco sa berie rozhodujuce obdobie od oktobra do decembra?A co od januara 2009?To im staci platit posledne 3 mesiace co najvyzsie nemocenske a budem mat najvyzsiu matersku?Nejak mi to nejde dokopy.A druha vec co mi nesedi,na strankach soc.poistovni sa materska jednym rata z 270 dni inym z 300,znamena to ze cim dlhsie sa plati nemocenske tym lepsia materska?Alebo je nato nejaky strop. Kedze zaciatkom roka planujeme babo,rada by som pracovala len prve 3 mesiace tehotenstva,nejak do aprila potom dam vypoved ale kedze chcem matersku tak si nemocenske musim platit potom dobrovolne,ak to dobre chapem...dakujem za odpoved

anib
19. okt 2008

ahoj dexi, môzem ti odpovedat na to,čo som zistila: Tvoj zamestn.bude za teba platit nem.poist, zároven sa aj ty v soc.poist môzes dobrovolne pripoistit -teda vypisat prihlásku na DNP.Zo zaciatku si ho môzes platiť min.z VZ 8100sk je to 357,-Sk. Pekne sa ti budu scitovat dni /treba 270/, ked vsak zistis,ze si tehotná/do 6/8 tyzdna tehot/, vypis odhlasku a na druhy den prihlasku na max VZ/Tj suma medzi tvojou mzdou a 8100Sk/a musi ti trvat 26 tyzdnov cize az do odchdu na matersku. Platit tie 3 mes,čo tu citas, je aktuálne pre tie baby,čo otehotneju pravdepodobne do konca roka2008, kedze na matersku pojdu v r.2009 a vyrata sa spatne za r.2008. Myslim,ze im stacia tie 3 mes,ale samozrejme za posl.2r musia byt nem.poist.270dni.Co vsak v pripade,ze planujes babo po novom r.2009 a este aj na matersku pojdes v r.2009-to zatial neviem.Ci sa to tiez rata za r.2008? Myslim,ze hej, len neviem,ako potom dosiahnut max.matersku, skus este patrat

anib
19. okt 2008

A ozaj dexi, klikni si v paragrafoch nazov Lepsia materská? a najdes aj na toto odpoved od gapy z 2.5.2008 na strane 4. Pise, ze ak planujes otehotniet v r.2009 a tiez aj ist na MD v r.2009, tak teraz hned sa radsej prihlas do soc.poist. s MAX VZ/rozdiel 30219-tvoja hruba mzda=z toho 4,4% =............. SK,tolko plat odvody do soc.poist a potom chod opat ku koncu decembra/pozor na strankove hod/ a vypis ZMENU na min.VZ platnu od 1.1.2009. Preto už aj prihlasku lebo kolko dni do konca roka + od zmeny tých 26tyz platit z noveho poistenia, aby si vôbec mala tych 270dni dokopy,do nastupu na MD,lebo ti ju vyrataju len z minima 8100 - +-4300Sk.

adka12
19. okt 2008

Koľko % je materská z platu?

danuska24
19. okt 2008

55 - je to na prvej strane

snehulienka
20. okt 2008

cisto teoreticky sa mi oplati byt na PN do 34tt a neist uz 36tt, ak mam prijem vacsi nez je max. vymeriavaci zaklad. kedze za PN dostanem viac penazi...????

kaza
24. okt 2008

gapa možeš poradiť aj mne? som na MD a planujeme druhe babatko. ak by som sa prihlasila na socialke na dobrovolne platenie v akej vyške by som to mala platiť? počita sa to od zamestnavatela alebo z materskej?
dik

gapa
25. okt 2008

dexi,
nepíšeš, či si robila (bola nemocensky poistená) aj pred 1.10.08, to je dosť podstatné. Ak by si bola už predtým nem.poistená a splnila podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom zo zamestananiia pred 1.10.08 + terajšieho zamestania, tak by sa možno dalo "za určitých podmienok" uplatniť nárok na materské zo zamestnania v ochrannej lehote. Tam je však podmienka, že po ukončení tohto nem.poistenia (zamestnania) už nebudeš inak nemocensky poistená, teda ani DNP. To by ti potom podla postupov SP ochranná lehota neplynula (no v zákone to uvedené nie je).

Takže podstatné je ktoré nem.poistenia ti budú trvať k nástupu na MD, ak žiadne, tak či si v ochrannej lehote. (neviem, nepýtala si sa aj na porade? som tam dala radu s neplateným volnom, ak nie si si istá, či prac.pomer bude trvať k nástupu na MD)

K tomu výpočtu materského. To sa ráta vždy len z posledného nem. poistenia v rozhodujúcom období. A rozhodujúce obdobie (RO) môže byť aj jeden jediný den ( napr. RO bude 31.12.08, t.j. jeden den, ak začne PP 31.12.08 a nástup na MD je rok 2009) alebo aj 365dní (RO je rok 2008 = od 1.1. do 31.12.08, ak PP začal v r. 2007 a nástup na MD je rok 2009 celý predchádz. kal. den).
RO je nezávislé od splnenia podmienky 270dní, tú treba samozrejme splniť, inak nárok na mateské vôbec nevznikne. No z týchto 270dní sa neráta materské, to sa ráta z rozhodujúceho obdobia (RO).

gapa
25. okt 2008

scandya,
ak ukončíš PP počas tehotenstva a po ukončení tohto nemocen.poistenia zamestanca už nebudeš inak nem.poistená, tak si v tzv. ochrannej dobe 6mesiacov. Pri ukončení PP napr. dohodou dnom 31.10.08 by si bola v ochrannej lehote do 30.4.09. Do 30.4.09 nastúpiš na MD a ak máš splnenú podmienku aspon 270dní nem.poistenia ..., tak nárok na mateské budeš mať.
Ale pozor, ak tvoj PP zanikne 31.10.08 (alebo aj 31.12.08) a ide o dlhodobý prac.pomer, tak tvojím rozhodujúcim obdobím pre výpočet materského bude rok 2007 (nie rok 2008!!!).

scandya
16. feb 2009

Ahoj Gapa 🙂
Tak ja sa uz pomaly gulam mam navyse skoro 17kg chi chi. Chcela som sa ta spytat, ze posledny PP mi skoncil 1.12.2008- takze som v ochranej dobe tych 6 mesiacov? od tohto datumu som na podpore a poberam davku v nezamestnanosti 18tis. co si myslela tym, ze sa mi bude ratat rok 2007?
Dakujem

gapa
16. feb 2009

písala som, ak ide o dlhodobý PP! Kedy začal?

scandya
17. feb 2009

mala som dva ten co mi skoncil uz v oktobri bol od septembra 2007 a ten posledny co mi skoncil 1.12.2008 zacal jul-august 2008 len.
🙂

scandya
17. feb 2009

Tym ze som na urade prace od 2.12.2008 mam si zaplatit nieco navyse aby mi to nepokazilo matersku?

scandya
17. feb 2009

Prepac ten PP co mi skoncil 1.12.2008 zacal februar 2008.

gapa
17. feb 2009

scandya,
netreba platiť nič. Teda predpokladám, bola si nem.poistená aspon 270dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom t.j. cca od 16.5.07 do 1.12.08!!!!
Už som písala, že budeš v OL z posledného nem.poistenia (t.j. posledného zamestnania), ak nebudeš mať iné nem.poistenie. Takže ak chceš byť v OL z tohto PP, lebo si v nom mala dobrý VZ a 270dní máš splnených, tak už iné NP nepotrebuješ.

Ak tvoj PP, ktorý skončil dňom 1.12.08, začal v júl 2008, tak sa ti materské bude rátať z obdobia júl 2008-30.11.08.

scandya
17. feb 2009

Tak to som si vydychla a uz tomu rozumiem- laik :DDD, ty tu kazdemu ochotne radis, ved za to by si mohla byt platena, preco si nezriadis vlastnu www ? Dakujem veeeemilmi pekne. A ako sa maju deticky? ja cakam kraaaasne dievcatko - Lindušku 🙂

gapa
17. feb 2009

ups, scandya,

takže ty si mala v obd. júl-okt.2008 dva prac.pomery??? v sumáre hrubá mzda 40tis.? tak to by mohlo zásadne meniť situáciu. Si myslím vyššie písala o max.materskej?

V súčte z oboch môže poistenec totiž platiť nem.poistenie len z maximálneho VZ, čo je od 1.júla 2008 30219,-Sk.
Tak toto bude za istých okolností oriešok aj pre soc.poistovnu, no a samozrejme aj pre mna. No v takom prípade ti neviem zaručiť, ako sa ti bude rátať materské. Mám na to síce svoj názor, no neviem, či ho vôbec opisovať. Lebo to už by bolo treba podrobné údaje a ty neuvádzaš ani presné dátumy, nieto sumy. NO a to podla mna ozaj záleží na hrubej mzde v každom PP osobitne v mesiacoch, kedy došlo k súbehu.

Mala si ešte nejaký iný PP v období od 5/07?
PP A od xx.9.2007 do xx.10.2008
PP B od xx.7.2008 do 1.12.08
ide mi teraz o to, či by si mala podmienku 270dní nem.poistenia splnenú z dvoch PP a skúsiť si uplatniť nárok z oboch v ochr. dobe. No vlasten neviem, kedy presne tvoj PP A skončil, takže neviem, či by ti och.lehota ešte vyšla do nástupu na MD (pri termíne 16.5.09 je to 4.4.09). No a tiež by nemuseli obe OL uznať, podla nejednotných postupov v SP.

Príp. máš možnosť sa zamestnať u niekoho ešte na pár dní z max.VZ?

To len zistujem situáciu. Ak však chceš odo mna názor, tak treba viac údajov. No a ako som už písala, tak nezaručím ti aj tak postup SP, lebo toto je dosť na nich, v zákone to nie je jednoznačne dané. Vlastne váham, či ti vôbec ponúkať radu, ak si nie som sama istá postupom (sú také medzery v postupoch). ☹ 😲 😨 🤐

scandya
17. feb 2009

PP A od 1.9.2007 do 17.10.2008 brutto 40tis
PP B od 1.8.2008 do 1.12.2008 brutto 20tis ale posledny mesiac november mi dali brutto 60tis

Ak je potrebne aby som ti napisala aj predchadzajuce zamestnania, tak napisem, len tu prehadzujem papiere a nemozem to najst a nervacim tu xixi.

aaaaa nieco som nasla :D alebo si pamatam, smozrejme ak potreba tak najdem presne, daj vediet
PP C od 8.3.2007 do 30.6.2007 brutto 35tis
PP D od asi jul 2005 do februar 2007 brutto 15tis
PP F od september 2006 do februar 2007 brutto 35

Ako vidis 2x som mala po 2xPP zaroven skoro, to preto, lebo ked chceli zvysit plat, tak mi ich skryli inde.
Dakujem ti velmi pekne uz za ochotu

gapa
17. feb 2009

scandya,
(inak pekný nick máš, sa mi zdá, že na lodi/trajekte takej spoločnosti som išla z dánska do švedska)
napíšem ti neskôr, lebo musím sa venovať malému,
no porozmýšlaj, či má možnosť sa zamstnať aspon na 2dni u niekoho z maxima, to by bolo podla mna v tvojom prípade najistejšie. Neskôr ti napíšem trochu podrobnejšie prečo.
No nestresuj sa, máš ešte čas. 🙂 do apríla 🙂

kosska3003
17. feb 2009

Gapa ahoj som sa tu zacitala a ma to zaujalo
neviem ci si este tu ale chcela by som sa ta spytat ja som od juna 2008 som nezamestnana neberem ziadnu davku ale pred tym som robila rok a pol na polovicny uvezok
mam narok na matersku v maji mam termin takze tak v marci aprili by som mala nastupit
dakujem

scandya
17. feb 2009

🙂 to neviem ze je taka lod ci trajekt lebo som to zkombinovala zo scania -pre kamiony a zmenila :DDD ale si ma zarazila lebo som pracovala na vyletnej lodi 4,5roka do 2005, rada na to spominam :D
ok tak cakam tu na teba ja si idem lahnut bo som moc unavena, pridem neskor :D a malinkeho poceckaj :DDDD

gapa
17. feb 2009

Skandia
takže k tvojim udajom.
pravdepod.termín pôrodu (PTP) je 16.5.09 a
nástup na MD 6týždnov pred PTP 4.4.09

Treba vedieť, že nárok na materské sa zistuje z každého nem.poistenia SAMOSTATNE!!!*.
A)
PRE VZNIK NáROKU NA MATERSKé treba z každého nem.poistenia, z ktorého sa uplatnuje nárok na materské splniť podmínky (toto platí pre zamestnanie):

1.)
nem.poistenie musí TRVAť k nástupu na MD alebo MUSí TRVAť OCHRANNA LEHOTA z ukončeného nem.poistenia k nástupu na MD.
ochranná lehota (OL) z ukončeného nem.poistenia, ak nem.poistenie (PP) skončilo počas tehotenstva, je 6mesiacov.
Ak nem.poistenie neskončilo počas tehotenstva, tak je OL až na výnimky 42dní

t.j. ak budeš nastupovať na MD 4.4.09, tak 6mesiacov späť, t.j. OL trvá z nem.poistena, ktoré skončilo 4.10.08 a neskôr. V tom čase 4.10.08 si bola určite tehotná.
Neviem, či soc.poistovna uznáva trvanie aj viacerých OL?** No dajmetomu, že áno I. (neskôr rozoberiem prípad, ak nie II.). Takže ak áno, tak si v ochrannej dobe z ukončených NP z prac.pomeru A (skončil 17.10.08) a B (skončil 1.12.08).

2.)
podmienka TRVANIA nem.poistenia ASPON 270kalend.dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, t.j. u teba zatial podla podla PTP sa sleduje obdobie dvoch rokov späť, od 16.5.07 do 15.5.09
PP A trval od 1.9.07 do 17.10.08, takže to je 413kalend.dní = podmienka splnená
PP B trval od 1.8.08 do 1.12.08 t.j. len 123dní, teoreticky (***podla postupov SP v prípade trvajúceho nem.poistenia) by sa dalo k nemu prirátať aj dni ukončeného nem.poistenia v období posl.dvoch rokov ...,
také máš však len pri PP C v obd. od 16.5.07 do 30.6.07 tj. len 46dní, takže by to nestačilo (123+46 je menej ako 270) a podmienka nároku z tohto PP B by nevznikla

Variant:
I.) v tomto prípade by uznali nárok na materské len z PP A

II.) ak by SP teoreticky neuznala plynutie OL z oboch NP, tak by "predpokladám" zistovala nárok z PP B, ktorý trval najdlhšie a ku dnom PP B by prirátala dni z PP A, takže podmienka 270dní by bola z PP B splnená.

Neviem, či neexistuje ešte iný variant, pri rôznorodých postupoch SP

B)
a teraz VYPOčET MATERSKéHO
1.) zistí sa tzv. rozhodujúce obdobie (RO), z ktorého sa ráta materské
2.) zistia sa vym.základy z daného nem.poistenia v RO, či nedošlo k prekročeniu maximálneho vymeriavacieho základu (VZ) pre nem.poistenie (max.VZ pre NP bol v období od 1.7.07 do 30.6.08 suma 28142,-Sk a od 1.8.08 bude do 30.6.09 v sume 30219,- Sk teda t.č. už 1003,09eur)…, počet kalend.dní v RO …
3.) vyráta sa denný VZ a z neho 55% je materské na 1kalend.deň

v prípade I.)
PP A trval od 1.9.07 do 17.10.08,
v ochrannej dobe sa zistuje RO k poslednému dnu trvania nem.poistenia (pri trvajúcom NP sa zistuje ku dňu nástupu na MD), akoby si nastupovala na MD v posledný den PP. V tvojom prípade PP A by bolo RO obdobie 1.9.07-31.12.07.
Aj ked si v tomto období mala HM 40tis, tak max.VZ pre nem.poistenie v tom čase bol 28142,-Sk takže cca tvoje materské by bolo 55% z neho tj. cca 15500,-Sk mesačne (aj ked materské sa ráta tak, že sa zrátajú konkrétne VZ a vydelia počtom kalend.dní a 55% z toho je materské na den, t.j. 4mesiace x 28142 : 122dní v obd. 1.9.-31.12. x 55% = t.j. cca 507,5Sk materské na 1 kalend.den). Ešte je dôležité, že si nemala v RO okrem tohto PP(NP) súbežne žiadne iné nem.poistenie, to by mohlo za istých okolností výpočty skomplikovať.
Takže v tomto prípade by ti vyšla slušná materská. Dúfam, že aj takto by to mali robiť.

prípad II.)
PP B trval od 1.8.08 do 1.12.08.
RO z tohto PP B je 1.8.-30.11.08.
Z toho
v období 1.8.08-17.10.08 si predokladám z dôvodu PP A, v ktorom si dosiahla maxim.VZ pre NP = 30219,- (HM 40tis.) neodvádzala za seba v PP B žiadne nem.poistenie, tj. VZ bol 0,-Sk (****jedna osoba môže byť súčasne poistená nemocensky najviac z maxim.VZ. Ak má viac prac.pomerov, tak sa prednostne hradí NP z prac.pomeru s vyšším VZ, čo je u teba PP A),
v období 18.10. - 31.10.08 si mala VZ cca 20tis. :31x 14kalend.dní = cca 9033,-Sk a
v období 1.11.-30.11.08 VZ 30219,- (HM 60tis.),
Ak by rátali materské z tohoto PP B, tak materské na 1kal.den by bol predpokládám cca (9033+30219) : 122dní v obd.1.9.-30.11.08 x 55% = cca 177Sk na den!!!!!
Takže toto bol ten prípad, ktorého som sa obávala, že by sa mohol stať, kde si zrazu napísala, že máš súbežne ešte iný PP.

Neviem, či môže nastať ešte iný variant? Vo výpočtoch som sa stretla u mna konkrétne s vícerými chybami u pracovníček, takže nie som optimista. Možno skús si to zistiť priamo v soc.poistovni zamestnávatela. Zisti, kto ti bude rátať materské, ku komu patríš podla priezviska (tak to zväčša rozdelujú), snád ti povedia.

Inak pre istotu, ak máš možnosť. Ak by si sa zamestnala (najvýhodnejšie z hladiska výšky materského ešte vo februári) aspon na 2dni, tj. napr. od 23.2.- 24.2.09 (ukončiť PP môžeš v skúšobnej dobe), tak by sa ti rátalo materské z tohoto posledného PP. Ak by bola hrubá mzda za tieto dva dni 2159,- (30219:28dní vo febr.x 2dni PP), tak by bolo potom materské na 1kalend.den cca 593,7Sk (2159:2x55%). Ale toto platí len pri PP vo februári!!! Pri PP v marci je to menej (má viac dní) a v apríly ešte menej.

Takže dúfam, že som ťa zbytočne nevystrašila 😢 😨 🤐 , no radšej si to zisti, ako to budú robiť. Snažila som sa to vysvetlit zrozumitelne a podla mojich poznatkov, až sa mi z hlavy parí, snád som na nič nezabudla. Dúfam! Najprv som myslela, že bude platiť variant II, no teraz trochu viac priklánam k I. No je tam tolko záludností. Radu ti dať jednoznačnú neviem, aby si zbytočne nerobila, čo nemusíš, lebo s tým novým PP je dosť papierovačiek. Ak by som mala príležitost na ten krátkodobý PP, tak by som to asi spravila. Možno podla Info zo SP???, aj keď s tým mám velmi zlé skúsenosti (dokonca aj ich metodička ma zle informovala). Povedia ti A, a kde príde na to, tak platí B. A budem rada, ak dáš potom vedieť, ako to dopadlo. 😉

gapa
17. feb 2009

kosska,
ak nič nespravíš, tak nárok na materské mať nebudeš.
Podmienku aspon 270dní vid príspevok vyššie (máte obe PTP 16.5.09 🙂 ) máš splnenú, lebo si v období cca od 16.5.07 do mája 2008 bola nemocensky poistená ako zamestnanec.

Nemáš však sponenú podmienku trvania nem.poistenia alebo trvanie ochrannej lehoty.

Ak by si však mala teraz nejaké nem.poistenie, napr. zamestnanie (stačí ako som písala aj scandyi na 2dni), tak nárok na materské budeš mať z tohto posledného PP.

Ak by si nemala inú možnosť, tak sa môžeš pred nástupom na MD (stačí pár dní) prihlásiť na DNP. Ale v tom prípade budeš mať nárok na materské len vo výške 295,5eur :30 x 55% na kalend.den = cca 5,408eur = cca 162,25 až 167,65eur na mesiac. Rozmysli si, či sa ti to oplatí. No to by bolo treba si viac info zistiť o dobrovolnom nemocenskom poistení (DNP)

Ak nie, tak budeš mať nárok na rodič.príspevok cca 158,66eur (4780,-Sk) od mesiaca narodenia dieťaťa.