Ako sa vypočítava materská? Viete poradiť?

alline
14. okt 2008

Ahojte, neviete náhodou poradiť ako sa vypočítava materská? Za aké obdobie a z akej sumy? Je to z hrubého platu? A táto suma je prvých 6 mesiacov? Ďakujem 🙂

avanka
14. okt 2008

Alline, bude sa ti brat sa priemer za rok 2008, spocitaju sa ti vsetky hrube platy za ten rok, vydelis to 12-timi, dostanes priemerny mesacny hruby zarobok a 55 percent z neho bude tvoja materska najblizsich 6 mesiacov
Dufam, ze si pochopila, pisem ako talian, ale ja som sa len pred chvilou zobudila 😀

meliska
14. okt 2008

avanka ano ale iba do urcitej sumy, maximalna materska je okolo 16000

Priklad:
Pani Eva zaraba 35-tisíc korún, materská bude 55 percent z denného vymeriavacieho základu. Keďže pri výpočte materskej platí maximálny vymeriavací základ 30 219 korún

Keďže pri výpočte materskej platí maximálny vymeriavací základ 30 219 korún, materskú si bude počítať z neho a nie zo svojho príjmu, ktorý je vyšší. Denný vymeriavací základ zistí, keď vymeriavací základ 30 219 korún vynásobí počtom mesiacov (12) a vydelí počtom dní (365). Sumu korún zaokrúhli na štyri desatinné miesta nahor - dostane 993,5014 korún. Z tejto sumy potom vypočíta 55 percent (546,42577), výsledok potom vynásobí počtom dní v mesiaci - napríklad 30. Konečnú sumu materskej (16 392,773 korún) zaokrúhli na celé koruny nahor. Eva teda v mesiaci s 30 dňami dostane 16 393 korún materskej.

meliska
14. okt 2008

dufam, ze som poradila 🙂

meliska
14. okt 2008

joj a este:

Materská dávka sa poskytuje šesť týždňov pred približným dátumom pôrodu, ktorý stanoví lekár.
Celkovo má matka nárok na 28 týždňov poberania materského príspevku, slobodná matka ho môže dostávať o 9 týždňov dlhšie, teda až 37 týždňov. Podobne aj matke, ktorej sa narodili dvojičky, či viac detí, sa končí materská až uplynutím 37. týždňa.

katrin79
14. okt 2008

ja mam otazocku za moju kolegynku, ktora ide na matersku o mesiac, bude sa vychadzat z vymeriavacieho zakladu za rok 2007 ? Je to vzdy za predchadzjuci kalendarny rok?

ajdika
16. okt 2008

Katrin, nie je to vždy za predchádzajúci mesiac. Vždy sa berie do úvahy, kedy vzniklo nemocenské poistenie, t.j. zľahčene povedané,od kedy platí pracovná zmluva. Ak si zamestnaná od predminulého roku, VZ sa berie za rok 2008, ak v priebehu minulého roku, tak sa ráta od toho dňa do konca roka a ak v priebehu tohto roka (t.j. aktuálneho, ako nastupuje na MD), tak sa ráta takto: odo dňa začiatku pracovnej zmluvy do posledného dňa mesiaca, ktorý predchádza mesiacu nástupu na MD. V prípade, ak nastúpiš na MD v mesiaci, v ktorom vznikol nový pracovný pomer, jedná sa o dni od podpisu pracovnej zmluvy do nástupu na MD (aj keby to bolo len 1-2 dni). Snáď som pomohla. Podmienkou na MD je však mať aspoň 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom, môže byť aj z viacerých poistení (t.j. z viacerých pracovných pomerov).

leony83
29. okt 2008

ahojte!
baby viete mi poradiť? je to zložitá situácia....
termín pôrodu mám stanovený na 24.1.2009. Na materskú dov. by som mala nastúpiť už od 16.12.2008. Materskú by vypočítali z roku 2007. Ak by som chcela, aby mi vypočítali z roku 2008, môžem zostať do 31.12.2008 v robote? Môj dok. vraví, že v žiadnom prípade... Nemá niekto z vás také skúsenosti?

jaduska
29. okt 2008

Leony, na materskú musíš nastúpiť najneskôr 6 týždňov pred pôrodom. Skús sa dohodnúť zo zamestnávateľom, aby s tebou ukončil prac. pomer napr. k 31.10. a od 1.11. začal nový. Treba riadne podať odhlášky a prihlášky do sociálnej aj zdravotnej poisťovne-to je dôležité. V tom prípade by pre teba bolo rozhodné obdobie 1.11 - 31.12.2008.

ladybird1l
8. nov 2008

ahojte, aj ja prosim o radu: ako sa prosim vypocitava materska, ked buduci rok v marci cakame narodenie druheho babatka, moje prve dievcatko bude mat vtedy dva roky, takze vlastne, predchadzajuci rok som cely bola na materskej "dovolenke". Ako a z coho sa vychadza pri vypocte vymeriavaceho zakladu? Aka bude cca vyska materskeho? Musim poziadat o matersku pre druhe dieta a automaticky stracam doteraz poberany rodicovsky?? alebo budem nadalej poberat rodicovsky spolocny pre obe deti aj po narodeni druheho baby?

veronka73
10. nov 2008

Ahojte viete mi poradit pls? teraz som v 25 tt a cakame dvojicky, zacinaju mi zdravotne problemy a tak by som uz rada ostala doma. Mam nastup na matersku 31.12.2008 a uvazujem ist na PN asi tak od decembra a potom este na dva tyzdne dovolenky, lebo aby mi vyslo tych 270ni odpracovanych na Sk, kedze som predtym zila a pracovala v UK, tak chcem este pouzit tie dva tyzdne dovolenky asi tak do 16.januara. Ovplyvni to ci dostanem matersku ci nie a pripadne jej vysku. Teda ak by som uz teraz bola na PN a od toho 16.1.2008 na materskej? Ako by to bolo najlepsie urobit? poradte pls IP...´dakujem veľmi

ajdika
10. nov 2008

Katrin, bože čítam to tu po sebe a musím sa opraviť ☹ . Prvá veta mala byť: nie je to vždy za predchadzajúci rok (nie mesiac) a ak ide na MD už v tomto roku a je zamestnana od predminulého alebo ešte skôr,berie sa samozrejme rok 2007 (nejako som si dala dokopy teba, že ideš na MD až v roku 2009 a nie Tvoju kolegyňu, ktorá ide už v tomto roku) - tak sorry za chyby. Ostatné platí.

Leony, no, možno by stálo za pokus zistiť, či si musíš žiadať začať platiť materskú už od nástupu na materskú dovolenku a či nie je možnosť žiadať až od nového roka. Teda ak do žiadosti dáš dátum začatia poberania materskej napr.1.1.2009 (sa mi zdá, že na tej žiadosti sa vypisuje aj dátum nástupu na MD, aj zvlášť dátum, od kedy si uplatňuješ vyplácať materskú). Ak by sa to dalo, rátalo by sa to za rok 2008. Tiež som chcela nástup na MD neskôr ako som mala,lekár mi ale nedal neskorší dátum a nikde som sa nedopátrala, či sa to dá urobiť takto. Možno by Ti vedeli poradiť v sociálke. Ak nie, a chceš mať lepšiu materskú, tak jedine potom ukončiť pracovný pomer a začať nový s maximálnym vymeriavacím základom (aj keď len na pár dní), trebárs aj u toho istého zamestnávateľa (ale s tým by musel súhlasiť).

ada21
24. nov 2008

Ahojte,
neviem ci tomu dobre rozumiem. Asi v polovici aprila 2009 pojdem na matersku. Bude sa mi teda materska pocitat z roku 2008? Zamestnana som v tej firme od 2006.
dakujem

gapa
24. nov 2008

ada, áno.
ak ide o ten istý prac.pomer v jednej firme od r.2006, tak pri nástupe na MD v r.2009 je rozhodujúce obdobie pre výpočet materského r.2008

emjee
25. nov 2008

jarose • Dnes o 00:19
ahojte, mam otazocku ohladom urcenia rozhodujuceho obdobia. Na matersku by som mala nastupit cca 12. decembra 2008. Som zamestnana uz cca 9 rokov. V maji 2007 som cerpala 3 tyzdne neplatene volno. Mojim vymeriavacim obdobim bude zrejme rok 2007...:(? Alebo sa nejako zohladni aj to neplatene volno? Da sa nejako zabezpecit, aby bol vymeriavacim zakladom rok 2008 ? Napr. PNkou este pred nastupom na MD.

dupinka
25. nov 2008

jarose:

na matersku zo zakona musis nastupit najneskor 6 tyzdne pred terminom porodu. Preto aj keby si bola na PNke, tak sa ti vlastne ku dnu nastupu na matersku PNka ukonci a si na materskej dovolenke.
Vyska materskeho sa pocita z cisteho osobneho priemerneho platu za predchadzajuci ukonceny kalendarny rok, tzn. v tvojom pripade je to 2007.
Co sa tyka vysky, tu ti vypocita v pohode tvoja mzdova uctovnicka, mala by na to mat program...

martinka17
25. nov 2008

dupinka
trošku ťa poopravím. Na materskú máš nastúpiť najneskôr 6 týždňov pred plánovaným termínom pôrodu. Ale nemusíš. Ja nastúpim na MD 3-4 týždne pred termínom....ab ysom lepšie zarobila. Jediné s čím musíš rátať, že sa ti tá doba na materskej bude rátať od plánovaného nástupu. Mne teda odrátajú 2-3 týždne a miesto klasických 37tt budem na Md oficiálne len 35. Takže ak chceš ísť z práce rovno do pôrodnice, tak je to tvoja vec, ale tých 6 týždňov po pôrode ti už nmikto nedá 😀

dupinka
25. nov 2008

no suhlasim, ale pre urcenie vysky materskej je rozhodujuci datum, kedy mas ist na matersku podla zakona, nie kedy ides realne..... Aspon pokial poznam spravne zakon... 😅

tina55
2. dec 2008

ahojte chcem poprosit o radu na matersku mam nastupit 29.12.2008 podla ktoreho roku sa bude pocitat materska 2008? alebo 2007? som zamestnata od 2006 u jedneo zamestnavatela co mozem spravit pre to aby to bolo 2008 lebo som mala leps.plat ako 2007 niekto tu nieco spomenul ze treba napisat cerpanie od 1.1.2009? poradte
dakujem

jaduska
2. dec 2008

tina, ak na MD nastúpiš 29.12.2008, tak rozhodujúce obdobie bude rok 2007. Nedá sa ti dohodnúť s lekárom, by napísal dátum nástupu najskôr 1.1.? Potom by sa ti počítalo z príjmu za rok 2008...

gapa
2. dec 2008

tina, trošku nerozumiem,
v pase maš napísaný termín pôrodu 25.1.09??? V tom prípade by bol ale obvyklý nástup na MD (6týždnov pred predp.termínom pôrodu) už 14.12.08 !!!!????

Nástupu na MD 29.12.08 by zodpovedal predp.termínu pôrodu 9.2.09. Ak máš takýto predpokladaný termín pôrodu, tak sa skús dohodnúť na posunutí termínu o 3dni na 12.2.09. Potom by mal byť obvyklý nástup na MD až 1.1.09 a teda materské sa už bude rátať z roku 2008 😉

tina55
3. dec 2008

dakujem pokusim sa nieco podniknut 🙂

charlize
5. jan 2009

ahojte, chcela som sa spytat, keby som si platila DNP ako student, napr. z minima, a od otehotnenia z maxima, pocita sa tam nejaky priemer? Viem o 270 dnoch, aj ze to teda musi byt nejaky cas pred otehotnenim, preto by som si chcela platit pre istotu trochu skor, len ta vyska materskej ma potom zaujima, z coho sa pocita ten priemer? alebo sa rovno berie nejaky pocet mesiacov pred nastupom na MD a kolko som platila vtedy? Dakujem pekne....

jaduska
5. jan 2009

charlize, ako rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej sa berie predchádzajúci rok. Takže, ak otehotnieš v r.2009, bude sa počítať z vymeriavacieho základu, z ktorého si platila v roku 2008....

charlize
5. jan 2009

Jaduska, kedy otehotniem alebo kedy nastupim na MD? A ziadny priemer sa nerobi? Tak potom sa mi neoplati teraz platit minimum (pre istotu) a keby som otehotnela, platit maximum, lebo aj tak budu brat to minimum?
Asi sa tam pojdem opytat, nech mi na to daju dake papiere.....dakujem.

jaduska
5. jan 2009

charlize, keď nastúpiš na MD...prepáč, nejako som to brala tak, že je začiatok roka, takže keď teraz otehotnieš, tak pôjdeš tento rok aj na materskú...dúfam, že tým nikoho nepopletiem, takže pre istotu ešte raz:
berie sa vym.základ za rok, ktorý predchádza roku, v ktorom žena nastúpi na MD 🙂

neviem, či ti na sociálke poradia, lebo oni niekedy sami nevedia, kde je sever...trošku počkaj, určite sem dorazí gapa a tá ti to rozpíše presne, ona tie zákony sleduje, ja už veľmi nie....

snehovakralovna
7. jan 2009

Ahojte, chcela by som sa opytat nasledovne: som zamestnanec, som tehotna cca 3 tt, termin porodu by mal by niekedy v septembri. Nakolko nechcem dostavat materske len z mojho platu /55% z VZ/,rada by som si "priplatila" nemocenske, aby som dostala max.vysku materskeho, kedy tak urobit, ako dlho platit DNP. Za vsetky rady vopred ďakujem. 🙂

slunce3
7. jan 2009

ahojte mám tký problém.. ukončenie pn-ky som mala 2O.12. a nástup na mateerskú mám od 17.12. ... tieto dva doklady mi aj z poisťovne poslali späť.. teraz neviem čii ten dátum nástupu stačí len prepísať alebo zase treba vybaviť od gynekologičky novú žiadosť o materské.. Na sociálke mi povedala že v sorievodnom liste je to jednoznačne napísané a tam je len že tie dva dátumi im nesedia.. Ďakujeeem

glumisek
7. jan 2009

Vidím že sa to tu hemží ľuĎmi, ktorí vedia poradiť a tak sa na Vás obraciam s mojou otázkou.

Som SZČO a takže si od roku 2006 platím sociálku z minima. Predpokladaný termín pôrodu mám 17.7.2009. 28.11.2008 som si začala platiť nemocenskú z maximálneho základu. JE mi to vôbec na niečo(nezačala som to platiť neskoro)? Neviete mi poradiť či sa mi bude vyplácať materská z maxima alebo minima? A viete mi niektorá poradiť, koľko je to minimum (myslím koľko budem dostávať materskú)?. Čakám prvé bábo takže som v týchto veciach úplny nováčik a vôbec sa v tom nevyznám. budem rada za akúkoľvek radu.

jaduska
7. jan 2009

slunce:

buď treba nástup na MD dať od 21.12., alebo maródku ukončiť 16.12. Tieto termíny by sa nemali "prekrývať".