Ako sa vypočítava materská? Viete poradiť?

alline
14. okt 2008

Ahojte, neviete náhodou poradiť ako sa vypočítava materská? Za aké obdobie a z akej sumy? Je to z hrubého platu? A táto suma je prvých 6 mesiacov? Ďakujem 🙂

gapa
7. jan 2009

snehovákralovna,
ak si si doteraz DNP neplatila a nemáš nejaké ukončené nem.poistenie v období posledných dvoch rokov pred pôrodom, tak je už neskoro. Dobrovolne si sa mala prihlásiť ešte pred otehotnením!!!, lebo nestihneš splniť podmienku aspon 270dní nem.poistenie v posledných dvoch rokoch pred pôrodom z DNP.

snehovakralovna
7. jan 2009

Gapa, nechápem presne : nejaké ukončené NP v období posledných 2 rokov pred pôrodom. DNP som doteraz neplatila, predchádzajúci pôrod som mala 03/06 od 1.7.07 som v prac.pomere, takže lehotu 270 dní pred pôrodom mám splnenú, len to DNP..

gapa
7. jan 2009

glumisek,
od 28.11.08 do 16.7.09 uplynie 231 kalend.dní. Takže ak si nebola už predtým DNP alebo napr. zamestnaná v období cca 7/07 do 27.11.08, tak z oboch nem.poistení ti nárok na materské nevznikne.

Ak chceš zíškať nárok na materské z DnP z vymeriavacieho základu 22119,- t.j. rozdielu 30219-8100 (pedpokladám, že z povinného NP SZčo si platila v obd.11-12/08 z tohto minima a z DNP z tohto rozdielu t.j.22119,-), tak treba ešte pred nástupom na MD!!! ukončíť alebo prerušíť živnosť. Inak by ti vznikol nárok na materské len z povinného NP szčo a rátal by sa z r.2008, t.j. bol by rátaný z minimálnych VZ v r.2008.

gapa
7. jan 2009

snehová..., SP si však vyžaduje, aby bolo 270dní ... splnených z každého nem.poistenia zvlášť, aj ked to v zákone vôbec uvedené nie je. Majú vraj na to svoj výklad ☹
istého času sa o tom vela na porade popísalo

glumisek
7. jan 2009

Ďakujem gapa. Aby som tomu úplne rozumela. Čo sa stane ak preruším na začiatku materskej živnosť? Budú mi počítať materskú z maxima? Takže ty by si odporúčala prerušiť živnosť? Bože, že som si ja nezačala platiť tú zvýšenú nemocenskú skôr :O(

alex21
7. jan 2009

gapa viem, že bolo v zákone doslova napísané že musíš byť poistená 270 dní a rôzne druhy poistenia sa nemohli sčítať napr. dobrovolné s povinným, ale mám taký pocit že to v roku 2008 zrušili nie 😅 teraz by sa malo dať sčítať.
Ja to už teraz tak veľmi nesledujem ale sledovala som kým som ja išla na matersku. A než pôjdem na druhú si to budem musieť zasa sledovať. Ale dovtedy sa to zas zmení

gapa
7. jan 2009

glumisek, presne tak.
Ale pozor, treba ju prerušiť pred nástupom na MD, nie napr. až dnom nástupu!!! Ale na druhej strane potom na teba sa nebude vzťahovať platenie poistenia štátom od nástupu na MD do pôrodu!!! je o tom písané v linku v téme o nástupe na materskú od 1.1.09. Takže všetko má svoje pre a proti 😉

Ak prerušíš živnosť, tak odo dna prerušenia nemusíš platiť povinné nem.poistenie ako szčo, takže akobysi ho nemala. No a dni prerušeného nem.poistenia sa ti prirátajú k dnom DnP, takže splníš podmienku 270dní. No a mateské nebude maximálne, aleb rátané z VZ 22119,- t.j. LEN z VZ z DNP (vym.základ z povinného NP szčo sa neprirátava!!!) t.j. cca 392-393Sk na kalend.den.

no a ešte dôležíte, aby si nenastúpila na MD skôr ako 29.5.09!!! lebo 28.5.09 uplynie potrebných 26týždnov od prihlásenia na DNP. Ak by si nastúpila na MD v období do 28.5.09 vrátane, tak by bolo tvoje materské rátané len z aktuálnej min.mzdy t.j. z VZ 295,5eur :30 x 55% = to by bolo tvoje materské na kalend.den.

Maximálne materské (z VZ 30219) by si mohla dosiahnuť už len zo zamestnania, ak by si ukončila živnosť a pred nástupom na MD sa zamestnala z max.VZ. Dnp ti je potom z dôvodu nároku na materské zbytočné.

anaxamon
9. jan 2009

ahojte, so sesternicou riesime jednu otazku.
Ked by si chcela doplatit za 2 mesiace v min. roku (2008) /jan.feb. - bola na urade prace/ akoze poistenie aby mala co najvysiu matersku, tak ci to ide vobec alebo to uz matersku neovplyvni. teraz je v 4 mesiaci. Od vtedy je v kuse zamestnana.

Dakujem

ps: pisala som aj gape do Ip ale mozno niektora z vas bude veidet tiez pomoct skor 😀

daji
9. jan 2009

ahojte ja by som sa chcela spytat ze od 22.12.2008 mam novu pracovnu zmluvu s hrubym platom 16000 skk. mala som odpracovanych 5 dni plus sviatky a vymeriavaci zaklad mam 5566skk. Chcem sa spytat ci je to spravne pretoze mi to ovplyvnuje vysku materskej. Dakujem.

ejusa
9. jan 2009

Ahojte,ja sa chcem opytat,ci mi niekto neviete poradit,od 8.12. som na materskej a teraz k 31.12.som dostala vypoved,a kto mi bude teraz platit ?

gapa
9. jan 2009

alex,
dni sa dajú sčítať, no soc.poistovna si k tomuto urobila svoj VÝKLAD a prirátava len dni "ukončeného nem.poistenia" a samozrejme nie tie isté dni k dvom np, tiež sa samozrejme dni nemôžu prekrývať. No sama neviem, ako to presne robia.
Je istejšie, ak si uplatnuješ nárok "z dvoch poistení" napr. zamest+DNP, aby tých 270dní bolo z DNP samotného. Aj ked je asi aj možnosť pripočítať dni zo zamestnania. No na Porade bolo písané, že tažko povedať, "či vám tie dni z ukončeného nem.poistenia zamestnania neprirátajú k zamestnaniu". Tak to ma dosť zarazilo. No istotu ozaj mať nemôžeš, ked to nie je v zákone a ich presný výklad neovládajú ani pracovníčky SP.

gapa
9. jan 2009

anaxamon,
to, že nebola nemocensky poistená 2mesiace, ak bola poistená predtým aj potom, vôbec nevadí. Aj keby bola napr. 3mesiace zamestnaná, potom 15mesiacov nie a potom sa zamestná a hned otehotnie, tak to nevadí. Treba byť poistená nemocensky aspon 270dní (t.j. cca 9mesiacov) v posledných dvoch rokoch pred "pôrodom". Takže ak je v 4mesiaci, tak porodí cca v juni 2009. Takže ak v období od cca6/07 do 6/09 bola zamestnaná a teda aj nem.poistená aspon tých 270kalend.dní, tak je to OK.

Materské sa jej bude rátať z tohto posledného zamestnania. Odvod z predchádzajúceho zamestnania výšku materského vôbec neovplyvní. (materské sa ráta z tzv. rozhodujúceho odbobia a to nie je totožné s tými dvomi rokmi späť, ani 270-timi dnami)

No a nemocenské poistenie sa spätne doplácať, teda spätne sa prihlásiť + zaplatiť, nedá!!!

anaxamon
9. jan 2009

gapa dakujem velmi pekne za odpoved, clovek vie na koho sa obratit a kto mu vzdy pomoze...ako sa odvdacim??

anaxamon
9. jan 2009

gapa a este mi prosim napis, co je v tomto pripade rozhodujuce obdobie...rok 2008 alebo doba zamestnania u posledneho zamestnavatela?

gapa
9. jan 2009

ejusa,
predpokladám, že si nedostala výpoved, ale ti 31.12.08 skončil tvoj prac.pomer (napr. ak si mala zmluvu na dobu určitú).
Nemaj obavu. Materské vypláca soc.poistovna. A aj ked ti skončil PP, tak aj nadalej ti SP bude vyplácať materské. Si v tzv. ochrannej lehote.

Je dôležité, aby si si potom po pôrode podala prihlášku na SP, aby si bola dôchodkovo poistená. Od 1.1.09 už nie si poistená nemocensky, v nezamestnanosti ani dôchodkovo. Ak by tvoj PP trval (predpokladám do pôrodu, lebo to v zákone chýba napísané), tak by za teba štát platil aj za obdobie do pôrodu. No to by bolo na dlhú debatu vysvetlovať. No velky rozdiel to u teba nebude.

POtom zájdi s rozhodnutím o nároku na materské zo SP na svoju zdrav.poistovnu, lebo predpokladám to budú potrebovať odo dna, ked už nie si zamestnanec. Tam sa aj opýtaj, čo ešte budú potrebovať, po skončení poberania materského.

Možno pouvažuj o "dobrovolnom poistení v nezamestnanosti", no na to máš ešte čas. To v prípade, ak by si chcela po dovršení 3-och rokov dieťaťa mať nárok na podporu v nezamestnanosti. Ak nič neurobíš, nárok na podporu mať potom nebudeš. POtrebudeš byť poistená v nezamestnanosti podla terajšieho zákona a podla okolností bud 2 alebo 3roky v posledných štyroch rokoch pred zaevidovaním.

ejusa
9. jan 2009

Vdaka gapa,ale mne to tak pomaly uz teraz pali,takze prvu vec co mam urobit je po porode ist na tu SP,ze?

gapa
9. jan 2009

ejusa,
tam zajdi radšej už teraz a vypýtaj si tlačivá k tej prihláške (teda dá sa aj cez internet, no tam ti poradia), t.j. RLFO aspon 2x (bude treba sa potom odhlasovať), čestné vyhlásenie + oznámenie o sporitelovi, ak si v II.piliery. Potom budeš potrebaovať aj kopiu rodného listu. Hned sa poinformuj, ako to vyplniť. Treba to podať do 45dní od pôrodu (pri narodení bábätka do 31.12.08 platilo 15dní).

halintoa
10. jan 2009

Babulky, ja som z tých príspevkov o materskej tak trochu jeleň 😅 . Keď si z hrubého príjmu za predchádzajúci rok vyrátate, koľko by mala byť materská, tak sa z nej ešte niečo strháva (dajake odvody, daň...) alebo je to v čistom? A keď mám okrem klasických 12 platov ešte 13 a 14 a štvrťročne odmeny, ako budem rátať svoj vymeriavací základ na materskú? Pomohol by mi prosím niekto hoci aj cez IP vyrátať približnú sumu? Spracovávam manžela na bábätko a rada by som mu predložila fakty, snáď to pomôže, aby sa prestal báť, či to utiahneme 😨 .

tina55
14. jan 2009

Ahojte vedeli by ste poradit ci je mozne pracovat na dohodu pocas MD?

gapa
14. jan 2009

môžeš

tina55
15. jan 2009

Dakujem za radu

tlenka
15. jan 2009

ahoj gapa, chcem ta poziadat o radu, ci mi vyjde max. materska
bola som zamestnana na plny uväzok: 1.1.2007 - 31.5.2008
a zaroven taktiez zamestnana na skrateny prac. cas: 1.9.2007 - 31.5.2008

od 1.6.2008 - doposial som nezamestnana, vedena na urade prace, nemam v plane sa zamestnat uz
od 1.11.2008 si platim dobrovolne nemocenske poistenie z max. vymeriavacieho zakladu

28.7.2009 stanoveny nastup na MD
8.9.2009 stanoveny datum porodu

ak som dobre pocitala, tak ten 270-ty den nemocenskeho poistenia mi vychadza presne na toho 28.7.2009 ten jeden den 28.7.2009 sa zapocitava do tych 270 dni, alebo to uz je den zaciatku materskej? pripadne, ak by som potom poziadala, aby mi vypisali o den neskor matersku? da sa to?
netreba mi uz menit vysku VZ ani nic podobne, mozem platit nadalej z max. VZ?

dakujem vopred velmi pekne odpoved 😉

emjee
15. jan 2009

obroni • Dnes o 15:12
Viete mi poradit ako to je s materskou v mojom pripade?
Som viac ako 4 roky zamestnana.
Uvazujem nad tym ist na polovicny uvazok, v tom pripade bude moja hruba mzda polovicna a teda 24tisic v hrubom.
Viete mi prosim poradit z coho sa mi bude vyratavat materska?
Budem mat narok na maximalnu matersku aj ked na matersku pojdem z polovicneho uvazku?

dakujem moc za rady

sassi • Dnes o 15:14
materska sa počíta rovnako ako nemocenská
teda 60% z hrubej mzdy

emjee • 37tt • Dnes o 15:23
a nie nahodou 55%?

anib
15. jan 2009

emjee, sa Ti nebude ratat materská z VZ za rok 2008? Teda 55% z hrubej mzdy z r.2008? Bola si min.rok zamestnana na prac.pomer a mala si 48 tis v hrubom? Tak to by si mala mat maxim maters, uz z prijmu 30 219,- myslim. Neviem, ake je tvoje RO - mozno niekto viac poradi, ale budes musiet viac toho napisat /ako to bolo s tym prac.pomerom - prijmom, ci si bola aj dobrov.nem.poist...atd/

obroni
15. jan 2009

anib, bola som normalne zamestnana(stale som), mala 48tisic v ruhom mesacny plat+odmeny, ziadne dalsie dobrovolne nem.poistenie si neplatim.

janka1
15. jan 2009

tlenka...podla mna to nebude uplne max. materska nakolko sa ti bude zapocitavat rok 2008 a tam bola mensia vyska minimalne mzdy ako je teraz , takze nejaky ten rozdielik tam bude,ale urcite ti najlepsie poradi gapa ona je v tejto oblasti perfektna 😉 mne pomohla velmi 🙂

gapa
15. jan 2009

tlenka,
je to v poriadku. Pre teba bolo dôležité, aby od posledného prihlásenia na DNP uplynulo do nástupu na MD 26týždnov. 26týždnov vychádza na 1.5.2009, takže už 2.5.09 by si teoreticky mohla ísť na MD a mala nárok na materskú z vym.základov v obd. od 1.11.-31.12.08.

Tých 270dní treba splniť do pôrodu a nie do nástupu na MD. Ty máš okrem toho v posledných dvoch rokoch pred pôrodom aj ukončené nemocenské poistenia. Dni týchto nemoc.poistení zo zamestnania sa ti môžu prirátať ku dnom z DNP.

No pre istotu sa spýtaj pracovníčok SP, či si máš platiť DnP až do 270-teho dna, no podla mna nie, vzhladom na tvoje ukončené nem.poistenia a už teraz splnenú podmienku 270dní. Teoreticky, ak by si nastúpila na PN-ku najskôr od 2.5.09, tak máš nárok na nemocenské z maxima, ak by si nastúpila na PN-ku skôr, tak máš nárok tiež, ale len z minima (nesplnených 26týždnov)-

Plať nadalej z maxima (ak by si poberala nemocenské, tak za dni poberania nem.dávok platiť DNP nemusíš). Zmenu VZ si môžeš dať najskôr od 1.5.09 (po 6mesiacoch od 1.11.08) ak ju podáš na SP v 4/09.

gapa
15. jan 2009

oboni,
záleží od dátumu nástupu na MD. Materské, ak ti bude tento dlhodobý prac.pomer trvať (lebo už som ti odpovedala v inej téme na variant, ak by tvoj PP netrval k nástupu na MD), sa ráta z vymer.základu pre nem.poistenie v predchádzajúcom kalend.roku. Pri nástupe na MD v r. 2009 teda z r.2008, kedy boli maximálne VZ do 6/08 28142 a od 7/08 30219,- (ty si v tom období roku 2008 platila nem.poistenie maximálne z týchto vym.základov). Takže ako je písané vyššie, materské síce bude maximálne, no nie z aktuálneho maxima.

ladybird1l
17. jan 2009

ahojte mamicky, poprosila by som radu od skusenej: druhy rok mi bezi materska dovolenka a o chvilu cakame druhe mimco. Pred prvym tehu som bola riadne zamestnana, 10 rokov v jednej firme. Pracovny pomer nie je dodnes preruseny. Ide o to, ze uz som si zacala vybavovat papiere, viem ze pridem automaticky o rodicak pre prve dieta, no budem mat narok na matersku. Lenze zaskocila ma jedna vec: pre socialku potrebujem od zamestnavatela vypocet predpokladanej mzdy za obdobie januar / od zaciatku januara po zaciatok materskej dovolenky, co je u mna 29-1-09/, cize aku by som mala mat mzdu, keby som pracovala. Nasa ekonomka to prvy krat pocula. Neviete prosim, ako sa potom rata vyska materskej? dakujem.

gapa
18. jan 2009

ladybird, máš trochu nepresné informácie.

Ak máš dlhodobý prac.pomer, tak pri nástupe na MD v r.2009 je "obvykle" rozhodujúce obdobie (RO) pre výpočet materského "predchádzajúci kalendárny rok" vid zákon o sociálnom poistení § 54 ods.1 = rok 2008.

To by však platilo predpokladám, iba v prípade, ak by si nastupovala na MD počas "trvajúceho nem.poistenia" (no počas RD máš nem.poistenie prerušené). Ak by si za týchto okolností nemala v RO = r.2008 vymeriavací základ pre nemoc.poistenie aspon jeden jediný den, tak sa materské neráta z RO, ale z pravdepodobného vym.základu *(vid nižšie)- vid zákon o sociálnom poistení § 57 ods.1 písm.a) + ods.2

Ak však nastupuješ na MD počas prerušenia nem.poistenia (počas čerpania RD), tak sa tvoje materské ráta z pravdepodobného vymeriavacieho základu*, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD podla zákona o sociálnom poistení § 57 ods.1 písm.b) + ods.2, t.j. akoby tvoje nem.poistenie vzniklo v den vzniku nároku na nem.dávku.

pri PTP 11.3.2009 a teda nástupe na MD najneskôr 28.1.09 by mala mzdárka uviesť, aký by si dosiahla VZ pre nem.poistenie v mesiaci január 2009 (t.j. obvykle podla aktuálnej prac.zmluvy. Ak medzitým napr. zvyšovali mzdy, tak môže aj porovnatelne s platmi tvojich kolegýn).

Materské na 1 kalendárny den sa potom vyráta ako 55% z jednej tridsatiny tohto vymeriavacieho základu, ktorý uvedie mzdárka do potvrdenia pre soc.poistovnu.