Ako sa vypočítava materská? Viete poradiť?

alline
14. okt 2008

Ahojte, neviete náhodou poradiť ako sa vypočítava materská? Za aké obdobie a z akej sumy? Je to z hrubého platu? A táto suma je prvých 6 mesiacov? Ďakujem 🙂

standa82
24. nov 2009

"Nárok na nemocenské pri PN alebo na materské z DNP je len vtedy, ak v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN alebo pred pôrodom trvalo DNP (hoci aj prerušovane) aspoň 270 kalendárnych dní. Do toho sa započítavajú aj dni iného, už ukončeného nemocenského poistenia." Áno, ale to platí len pri DNP, nie aj keď máš prac. pomer. A posledná veta znie: "Do toho sa započítavajú aj dni iného, už ukončeného nemoc.poistenia."
Ja to chápem tak, že ak splní podmienku 270 dní v TPP, potom v DNP ich nemusí splniť, stačí tých 26 týždňov do nástupu na MD.

zajacik...
24. nov 2009

Vergulka tebe sa staci prihlasit na DNP ked uz budes tehotna, co mozno najskor, najneskor vsak do 8tt, aby si stihla tych 26 tyzdnov od posledneho prihlaseina. Tych 270 dni budes mat splnenych, lebo sa ti do toho zapocitava aj to uz ukoncene DNP.
A sestra nech sa prihlasi na DNP, ak by isla na MD buduci rok, tak materska sa jej bude pocitat zo zamestnania za cely rok 2009 a z DNP od prihlasenia na DNP do konca roka (teda napr. od 1.12.-31.12.2009)

tulip_an
24. nov 2009

standa82,
uf, ja mam z toho riadny gulas. A je sila, ze pani v soc. poistovni, mi tvrdila, ze musim splnat aj v DNP tych 270 dni (nie tyzdnov, moj preklep 😉 ). Teraz som to nasla aj na ich webe. Dakujem.
Ale teraz si neviem vypocitat, kolko by som musela platit ako DNP osoba a kolko by mi potom vysla materska?
Vedela by si mi na to hodit nejaky vzorec?

zajacik...
24. nov 2009

Podla mna to chapes zle. Je tam jednoznacne napisane ze narok na materske z DNP vznika vtedy, ak DNP trvalo 270 kalendarnych dni... (to je jedno ci je zena este k tomu zamestnana alebo SZCO, tu sa hovori o davke z DNP, ktoru kazda chceme kedze si DNP platime)

standa82
24. nov 2009

Tulip_an, tvoja hrumá mzda x 12 mesiacov (počíta sa za kalendárny rok) : 365 dní= .......x 55% = ......denná výška materskej x 30 dní v mesiaci = .......výška mes.materskej a takto si to vypočítaš aj z DNP. Spočítaš výsledku dennej výšky x 30)

zajacik...
24. nov 2009

Tulipan ale ked si v 8tt tak uz nestihas tych 270 dni do dna porodu, tak naco si to chces platit?

zajacik...
24. nov 2009

Standa este si pozri tu, len musis ist trochu nizsie - materske v roku 2009, 5. cast Ako ziska co najvyssie materske zamestnankyna a tam je to hned pri 1. bode uvedene, ze sa na DNP treba rihlasit este pre otehotnenim kvoli tej podmienka 270 dni (a plati to pre zamestnankynu):

http://jozefmihal.blogspot.com/search/label/mat...

tulip_an
24. nov 2009

A toto som nasla na http://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s

"nemocenské dobrovoľne nemocensky poistenej osoby sa určuje z PDVZ, ak bola nepretržite nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti (nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň)"
...nie je to to, co pisala standa82?
Tym padom, by som to aj v 8 t.t. stihla, nie? Ci som uplne mimo?

standa82
24. nov 2009

Zajačik, a toto si čítala? Je to v bode 4.
Poznámka: Preto je napríklad dôležité pri otehotnení prihlásiť sa na DNP najneskôr v 8.-mom týdžni tehotenstva, aby pri nástupe na materskú v 34.-tom týždni bola dodržaná lehota trvania DNP najmenej 26 týždňov - samozrejme toto má zmysel vtedy, ak pred aktuálnym DNP mala budúca mamička nejaké iné nemocenské poistenie tak, aby v posledných dvoch rokoch pred pôrodom trvali nemocenské poistenia v súčte najmenej 270 dní.

zajacik...
24. nov 2009

Tulipan ano to je sice pravda, ale prvotna podmienka je tych 270 dni, tu musis splnat. Tych 26 tyzdnov sa tyka uz len toho z akej vysky ti to budu vypocitavat, ak splnas okrem tych 270 dni aj 26 tyzdnov, tak sa pocita z VZ v RO, ak nesplnas 26 tyzdnov, tak z minima. Ale ty nestihnes splnit tu podmienku 270 dni.

Standa: "... to ma zmysel vtedy, ak pred aktualnym DNP MALA (nie ma) nejake ine NP..." ... tam musi ist uz o ukoncene nemocenske poistenie (ci uz DNP alebo zo zamestnania), aby sa to pripocitalo do tych 270 dni. Ale Tulipan nema ukoncene NP zo zamestnania, jej stale trva, takze sa jej to do DNP nezapocitava...

standa82
24. nov 2009

No mne pani na sociálke povedala, že sa to priátava. Ja mám tiež TPP. Stačí mi splniť 26 týždňov o nástupu na MD, ale prihlásila som sa skôr, aby som to mala splnené kvôli PN.

zajacik...
24. nov 2009

Standa a pred tymto TPP si mala aj nejaky iny TPP? Lebo v tom pripade by sa ti ten ukonceny TPP zapocital do tych 270 dni DNP. Ale sucasny TPP sa ti nezapocitava do 270 dni DNP ale do 270 dni zo zamestnania...

standa82
24. nov 2009

Mala, ale trval cca. 6 mesiacov.

tulip_an
24. nov 2009

Ja som z toho zufala.
Kamoska je napr. v 12 t.t. a bola si to v soc.poistovni vyratat, a povedali jej, ze jej to este vychadza, ale ratali jej to z minimalnej mzdy.
Tak neviem, ako... ☹

standa82
24. nov 2009

Tulip_an, ráta sa z min. mzdy, keď nesplníš 26 týždňov.

zajacik...
24. nov 2009

Standa takze tych 6 mesiacov sa ti zapocitava do 270dni DNP 🙂

Tulipan ak je kamoska v 12tt a stihne splnit podmienku 270 dni DNP (samozrejme k sucasnemu DNP na ktore sa prihlasi musi mat aj nejake ine uz ukoncene nemocenske poistenie aby splnila tych 270 dni), tak bude mat narok na materske aj z DNP, ale kedze nestihne splnit tych 26 tyzdnov od prihlasenia na DNP do nastupu na matersku, tak preto sa jej bude vypocitavat materska z minimalneho VZ z DNP.

tulip_an
24. nov 2009

..a to v mojom pripade, je asi nevyhodne, mam pravdu?

standa82
24. nov 2009

Tak áno, je to zbytočné.

tulip_an
24. nov 2009

Takze Vam aj napriek tomu dakujem. A zelam vsetko dobre.
Zajacik, mozno sa v nejakej nemocnici aj stretneme. 😉

zajacik...
24. nov 2009

Tulipan ved prid do temy Jul2010 (v casti Spolocny termin) 🙂

standa82
24. nov 2009

Zajačik, ďakujem za radu. Je to tak ako si mi písala. Pekný deň. 😖

zajacik...
24. nov 2009

Standa nemas za co, aj tebe pekny den 😉

vergulka
24. nov 2009

zajacik, a vies mi potom prosim ta vypocitat to aku bude mat sestra matersku? zaraba v hrubom okolo 22000 SKK.diky

zajacik...
24. nov 2009

Vergula nech sa prihlasi na DNP z maxima a potom aj materska bude maximalna. Teda VZ z DNP bude max. VZ - VZ zo zamestnania (1084,55 - 730,27)=354,28€. A z toho bude mesacne odvadzat poistne vo vyske 4,4%, cize cca 15,5€.

vergulka
24. nov 2009

zajacik!
ale musi splnit na to DNP 270 dni do porodu, ze?

zajacik...
24. nov 2009

Jasne 🙂

vergulka
24. nov 2009

dakujem velmi pekne ! si zlata 🙂

vergulka
24. nov 2009

standa82!velka vdaka!

pipussa
24. nov 2009

kolko to bude po materskej ??????? aku sumu dostaneme ? / na rodicovskej dovolenke /

set
24. nov 2009

a viete poradit niekto ci sa moze popri materskej ked som SZČO podnikat tento rok?