Ako sa vypočítava materská? Viete poradiť?

alline
14. okt 2008

Ahojte, neviete náhodou poradiť ako sa vypočítava materská? Za aké obdobie a z akej sumy? Je to z hrubého platu? A táto suma je prvých 6 mesiacov? Ďakujem 🙂

januska712
6. jún 2011

@deniskateniska
mno popytam sa,.. zajtra budem uz mudrejsia::D

januska712
7. jún 2011

@deniskateniska
ahoj tak od dnes som na materksje dowolenke:D::D

deniskateniska
7. jún 2011

@januska712 tak super 😉

harka
17. júl 2011

Ahojte, vôbec nemám prehľad o výške materskej. Som zamestnaná už 23 rokov a idem po 15 rokoch na MD.
Jeden termín mám 25.12.2011, druhý až 4.1.2012. Do 18.5.2011 som riadne pracovala, odvtedy som na PN. Chcem vedieť, či moja PN bude mať vplyv na výšku materskej. Asi by bolo lepšie porodiť ešte v r. 2011?

lucia.kl
17. júl 2011

@harka PN ka nemá žiaden vplyv na výšku materskej. a výšku si ľahko vyrátaš, je to 60% z tvojej hrubej mzdy... a máš úplne jedno kedy porodíš, lebo na MD nastupuješ 6tt pred termínom a to je pri oboch termínoch rok 2011 🙂

mato75
30. aug 2011

ahojte, vedel by mi tu niekto poradiť? Od 01.02. 2011 som evidovaná na UP. Predtým mám dva roky odrobené. Som tehotná, termín pôrodu 10.11.2011. Nástup na MD je 29.09.2011. Ak by som sa k 01.09. 2011 zamestnala a platila najvyššie možné odvody, stačilo by to na max. výšku materského? Myslím počet odpracovaných dní... ďakujem. 😉

denaalubos
4. sep 2011

ahoj @deniskateniska mne by si neviedela poradit termin mame taky isty skoro teda mesiac sedi, a kedze mam odrobene 4roky urcite ale mamm minimalnu mzdu, budem dostavat prvych 6mesiacov 60percent z platu,nic viac nic menej? a potom budem mat aku MD? A ozaj neviem este ci neostanem na rizikovom kedze som bola tento tzden v nemocnici lebo som krvacala uvidim co zajra povie doktor, prosim kto sa vyzna poradte .. Dakujem

zebra41
5. sep 2011

ahojte, momemtalne som na MD este 3 dni, potom mi zacina RD. Ak vsak znovu otehotniem,tak mam znovu narok na MD a vyska materskej bude taka ako teraz? alebo proste bude dostavat rodicovsky prispevok do troch rokov veku druheho dietata? dakujem

erika1111
12. sep 2011

ako dlho trva MD?je pol roka ci viac? potom bude okolo tych 190e-co ma byt od januara??

katyka10
12. sep 2011

Ahojte aj sa pridam ja som si dala ziadost o výpoveď z dôvodu stahovania.no ostala som tehu a na on.vypoved mi dali podpisat.na urade prace má nezobrali koli pn a teraz neviem ked pôjdem. Na matersku či budem mať nárok na md teda nejaké peniaze

bapi1
12. sep 2011

@erika111 materská podľa súčasného zákona je 34t, potom je RP a ten je 190,10 Eura. Ako to bude od januára - uvidíme, čo bude schválené. MD by sa mala predĺžiť o 6 týždňov a zvýšiť o 5%.

lulu1988
9. okt 2011

Ahojte babenky, budem rada ak mi niektora z Vas poradi... Viem ze pridu nejake zmeny teda mozno od noveho roku ale teraz sa na to teda nepozerajme 🙂
Prosim Vas som v 6tt predpokladany datum porodu ak vsetko dobre pojde je 9.6. od augusta 2010 si platim DNP sumu 39.9EUR. cize je to zo zakladu 900EUR. Ak by som chcela este vyssiu matersku co mam spravit? mam si poistenie navysist? lebo vlastne materske sa mi bude ratat z roku 2010. Ale pocula som ze ked si poistenie zrusim a potom ho navysim tak je to ine...no nevyznam sa v tom...viete mi poradit? dakujem vopred

poisonblu
23. okt 2011

Baby, potrebujem poradit, kedze stale dokola to citam a nejak sa zamotavam.

Takze zamestnana som bez prerusenia od roku 2007. V roku 2011 v septembri som potratila, takze pravdepodobne pojdem pri dalsom tehotenstve na rizikove. Este poznamenam, ze v roku 2012 k 1.1. zostanem na 80 % nezamestnana, kedze sef ide zakladat novu firmu a sme tam 2 ekonomky, bude mu stacit uz iba jedna. A mozno dam vypoved aj sama

Moznosti:
1. zacat od 1.11.2011 platit DNP z z rozdielu VZ a pockat s otehotnenim do decembra, prip. januara, aby mi vyslo tych 270 dni DNP. Ak by ma vyhodil, tak by som si na DNP zmenila VZ na maximalny.
2. zacat DNP platit az ked ma zamestnavatel prepusti a to bez ohladu na to, ci otehotniem tento rok, alebo az buduci rok. AK budu poistenia na seba nadvazovat, je nutne mat z DNP 270 dni?
3. neplatit si DNP vobec, otehotniet co najskor..ale potom si nie som ista tym, ze ak by som ostala k 1.1.2012 nezamestnana, vznikol by mi narok na matersku, ak by som rodila v 08/2012?

Alebo aky je vas nazor?

zuziq
3. nov 2011

@gapa ahojky, vsimam si ze si riadna odbornicka na matersku a veci s tym suvisiace 😵 mam len otazocku, mozno poradis aj mne. Ak som teraz na rodicovskej dovolenke a som znova tehotna, tak dalsia materska sa mi bude ratat z mojho predpokladaneho platu? Na materskej som od januara 2010 a teraz od januara 2011 som dostala zvyseny plat, mam o tom normalne dodatok k zmluve od zamestnavatela ( viem ze zvlastne, aj ked nerobim 😀 ) Bude sa mi teda vypocitavat materska uz z tohto platu? Staci len ten dodatok k zmluve alebo budem musiet zamestnavatela poziadat o potvrdenie ineho tlaciva?
veeeelmi pekne dakujem 😉

gapa
3. nov 2011

@zuziq
ak bude v platnosti znenie zákona, ako je teraz ( Zákon o soc.poistení § 57 ods. 1 písm. b) + ods.2), bude ti trvať tento prac.pomer a na druhú MD nastúpiš tak, že jeden den čerpáš RD a následný den nastupuješ na Rd, tak sa ti ráta materské na jeden kalendárny den vyráta ako 60% z jednej tridsatiny vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na md. A zamestnávatel by mal na potvrdenie pre soc.poistonvu, ktoré sa pripája k žiadosti o matesrké uviesť ako pravdep. vz tvoju aktuálnu mesačnú mzdu, tj. podla najnovšieho dodatku.

zuziq
3. nov 2011

@gapa jeej supis, dakujem. dufam ze to nezmenia 😀

gapa
3. nov 2011

aha, mám tam chybu. malo tam byť ... jeden den čerpáš RD a následný den nastupuješ na MD (nie RD)...

czechzuzanaba
4. nov 2011

Ahojte, muze mi nekdo napsat, za jak dlouho vam doslo rozhodnuti o vysi materske ze socialni pojistovny? Manzel tam nesl papir od doktora dva tydny dozadu a zatim nic neposlali. Na materskou sem nastoupila 24.10. Aspon teda doufam 🙂

bapi1
4. nov 2011

@czechzuzanaba ja som nastúpila 23.10., papiere zaniesla 24.10. a rozhodnutie takisto ešte nemám. Majú na to 60 dní, tak vyčkaj. Niekedy príde skorej materská na účet než rozhodnutie.

czechzuzanaba
4. nov 2011

@bapi1 No prave oni zase chcou to rozhodnuti na tom urade UPSVaR, kvuli zruseni rodicaku....Tak to su z toho blazen, jak jim to mam dorucit, kdyz to nemam 🙂

bapi1
4. nov 2011

@czechzuzanaba ja som rd stopla 24.10. a ked pride rozhodnutie,tak im ho donesiem. A nemali s tym problem.

adiika
9. nov 2011

Ahoj 🙂 mám takú otázočku.. pracujem rok a pol .. termín pôrodu mám zatiaľ na 11.2.2011 čo mi vychádza na 1.1.2012 nástup na materskú, kúsok sa ale bojím bo mimco je vacsie .. Moja otázka sa týka výpočtu materskej..ak by som nastúpila 1.1.2012 bude sa mi rátať materská z roku 2011? a keby som nastúpila ešte tento rok bude sa mi rátať za 2010 ked som mala ovela nizsi plat?? Ďakujem za pomoc lebo som v tom uplne stratená 🙂

gapa
9. nov 2011

@adiika
je to ako píšeš. Ak máš státle ten istý prac.pomer. Treba sa dohodnúť s lekárom, aby ti dal termín taký, aby 6týž. pred očak.pôrodom bol rok 2011. Ono na pár dnoch nezáleží, myslím nie je problém sa dohodnúť.

adiika
10. nov 2011

@gapa takze ak to dobre chapem... ak nastupim 1.1.2012 dostanem matersku z roku 2011 ale ak ma vypisu uz v decembri budu mi ju pocitat z roku 2010? no pekne :D musim hodit rec s pani doktorkou 🙂

gapa
10. nov 2011

@adiika
potrebuješ PTP najskôr 12.2.2012, tak snád pochopí 🙂

ivanka.7
14. nov 2011

@gapa mam otazku k materskej - mam sice konstantny mesacny plat, ale kedze mame vo firme aj isty system odmenovania, casto sa stava, ze nemam plat 750 eur (vymyslene cislo) ale nejaky mesiac povedzme 850, potom zas 790 a pod. To je samozrejme na vyplatnej paske vidiet ako hruba mzda - pocita sa mi tento prijem a nie to, co mam v zmluve, vsak? Cize pre orientacny vypocet si musim spocitat prijmy z vypl. pasky za rok 2011 (nastup na matersku mi vychadza 21.2.), vyratat vymeriavaci zaklad a z neho 60%. Chapem to spravne?

gapa
14. nov 2011

@ivanka.7
áno, berie sa skutočný vym.základ v rozhod. období, vyráta sa denný vym.základ (súčet vym.základov sa vydelí počtom kalend.dní za ktorý sa toto poistneie platilo) a z neho 60% je matetrské na 1kalned.den) nie z pr.zmluvy.

ivanka.7
15. nov 2011

@gapa dakujem, to je rozhodne potesujuce🙂

apoloma
18. nov 2011

baby vie mi tu niekto uplne laicky vypocitat kolko asi budem dostavat matersku?? zamestnana som bola od 14.12. 2010 na polovicny uvezok koli skole od 1.6.2011som ale na rizikovom a k 30.9.2011som dostala vypovedat nakolko som bola na dobu urcitu..dnpo si platim asi cca 2roky diki za rady))

bapi1
18. nov 2011

@apoloma teba tuším v každej téme stretnem na ktorú kliknem 😀 Všetko závisí od VZ (zo zamestnania i z DNP), ak nenapíšeš aké sú tvoje VZ, tak ti niekto ťažko poradí presne koľko. Ale na túto otázku sa dá odpovedať aj takto (ak teda neuvádzaš svoje VZ): 60 % z VZ zo zamestnania + 60 % z VZ z DNP. VZ sa berie za predchádzajúci rok.