Ako to bude s mojou materskou?

lussy1305
17. jún 2014

Prosím Vás o radu
Som zametnana na dobu urcitu a zmluvu mi predlzuju stale po troch mesiacoch, pracujem tam uz od apríla 2013. Tuto poslednu zmluvu mam na 4 mesiace do konca augusta. Pracujem na 6 hodin denne. Moja hrubá mzda je okolo 800-900e zálezi od mesiaca.
Ako to budem mat z materskou ak otehotniem po auguste, napr v septembri a nikde by som si rychlo nenasla pracu?

lussy1305
autor
17. jún 2014

Mám si začať niečo platiť ak by mi to malo pomôcťž k vyššej materskej? Vôbec sa v tom nevyznam

elizita
17. jún 2014

Vies o tom, ze zamestnavatel kona protizakonne? Zmluva sa moze predlzit maximalne 2 krat a to maximalne do 2 rokov. Po 2 rokoch ti uz musi dat zmluvu na neurcito. Mas to celkom komplikovane ti poviem. Teraz su zmeny v dobrovolnom pripoisteni... ak si chces priplacat, tak popri zamestnani sa da uz len ak si to otvoris do konca juna. A potom musis otehotniet do 270 dni, inak ti cele pripoistenie prepadne. Potom si mozes priplacat uz len ako nezamestnana.

lussy1305
autor
17. jún 2014

Z coho sa rata ten priplatok? Kolko je to asi mesacne?

lussy1305
autor
17. jún 2014

Vymeriavaci zaklad mam 910e, platia mi do vseobecnej zdravotnej positovne, invalidne, nemocenske poistenie tam mam odvod firma 12,75, odvodo zamestnanec 12,75e
poistenie v nezamestnanosti odvod firma 9,10 odovod zamestnanec 9,10e
starovne poistenie odvod firma 127,52e a odvod zamestnanec 36,43e
celkovo odvody firma mam na paske 320,58 firma, odvod zamestnanec 122,03e

podrate mam si platit dobrovolene poistenie? Chceme pracovat na babatko od septembra. Len sa moze stat ze od septembra si budem musiet hladat aj novy job.

elizita
17. jún 2014

mas celkom slusny zaklad... neviem, ci sa ti oplati spekulovat si priplacat... maximalna materska vznika z 1200 € v hrubom... ak si ale chces priplacat na matersku, tak z rozdielu do 1200€... ak si zacnes este v juni, tak musis potom do 270 dni otehotniet... ak nie, tak ti vsetko priplacanie prepadne... po 1.7 si mozes priplacat uz len ako nezamestnana... ak si nebudes nic priplacat a pojdes na matersku v 2015, ta sa ti bude pocitat z priemeru za rok 2014...

elizita
17. jún 2014

@lussy1305 a ak by si si teda priplacala z rozdielu, co je cca 300€, tak by si 9 mesiacov (resp. 270 dni) platila cca 140 €/mesiac.

obcansr
17. jún 2014

@lussy1305 ja byt na tvojom mieste nerozmýšlam a idem na materskú , ak otehotnieš pred skončením zmluvy vztahuje sa na teba ochraná lehota 8 mes, ak otehotnieš neskor tak ku dnu porodu musíš mat 270 dní poistenia , ja som robila 6 rokov od 1.5 2007 som mala výpoved a 23.3 2008 som porodila a nevznikol mi nárok na materskú , a bolo to len 10 mes od prepustenia,

lussy1305
autor
17. jún 2014

aku si potom mala matersku?

lussy1305
autor
17. jún 2014

@obcansr co znamena chránena? Akoze aj keby mi nechceli predlzit zmluvu predlzia ju? to sa mi nezda

obcansr
17. jún 2014

@lussy1305 žiadnu mala som len rodičák, ak ta pepustia už tehotnú že maš narok na materskú , neviem či ti ju predlžia , lebo ked ta prepustia a nebudeš tehu tak neviem nebudeš mat asi narok na materskú lebo ak pojdeš až budúci rok tak sa ti bude brat poistenie 2 roky pred porodom a to neviem či budeš splnat, najlepšíe je ked si tehu skor ako skončíš prac pomer , mylsím si

janickacrazy
18. jún 2014

@lussy1305 Najlepsie by bolo keby si otehotnela co najskor, este ked budes zamestnana. Potom budes mat narok na matersku a pripadne by si mohla ist PN a vtedy by ta nemohli prepustit. Ak ti skonci zmluva a potom otehotnies a nenajdes si pracu mozes dopadnut ako obcansr a nebudes mat narok na matersku, ale len rodicak co je len 200 eur mesacne. Alebo potom najst si najskor inu pracu az potom zacat pracovat na babatku.

zalka
18. jún 2014

@lussy1305 si zamestnaná cez agentúru? alebo priamo u zamestnávateľa? máš všetky 4 zmluvy u seba? resp. dodatky predlžujúce ich platnosť?

nataliaslivkova
18. jún 2014

@lussy1305

presne tak zmluva sa moze predlzit max 2 x resp da ti zmluvu napr na 3 mesiace rok alebo pol roka a potom ti ju moze max prelzit 2x iba...automaticky by si mala byt na dobu neurcitu

zalka
18. jún 2014

@nataliaslivkova to nemusí byť pravda čo píšeš, lebo ak by @lussy1305 pracovala cez agentúru, tak agentúra môže donekonečna predlžovať zmluvy ... čítaj Zákonník práce § 48 odst. 9 ...

elizita
18. jún 2014

@janickacrazy @lussy1305 pokial ma zmluvu na urcito, otehotnie a pojde na PN tak jej podla mna konci zmluva k uvedenemu datumu bez ohladu na PN, nie? jednoducho jej skonci zmluva, nie? aky ma potom vyznam zmluva na urcito?

janickacrazy
18. jún 2014

@elizita No mas pravdu zmluva jej skonci bez ohladu na PN, ale bude mat narok na matersku, ked otehotnie este ako zamestnana a potom sa da PN. Kamoska tak bola a jej odporucili radsej sa dat PN ako na urad prace ako nezamestnana, vraj tak je vyšla vyššia materska. Lebo ako tehotna sa asi tazko zamestna inde.

nataliaslivkova
18. jún 2014

@zalka ano to je jasne ...ine je cez agunturu ale agunturu nepsomina....a kadze nepoznam ziadnu agunturu co ti da zarobit 900e v hrubom , tak som si myslela , že je normalne zamestnana na TPP 😉

@lussy1305 treba lepsie uviest do obrazu 😉

gapa
18. jún 2014

@lussy1305
podla teraz účinných zákonov ozaj záleží či:
1. - budeš tehotná v čase ukončenia prac.pomeru
(tehotenstvo sa ráta od prvého dna posl. menštr. tj. záleží od lekára, ako ti to potvrdí, či si bola v posledný den trvania prac.pomeru/nem.poistenia tehotná, napr. ak PM 15.8.2014 a PP skončí 31.8.2014 a budeš tehotná, tak by to mohlo vyjsť, teda myslím 8mesačná ochranná lehota z posledného nem.poistenia,
2. - ti vznikne nové nem.poistenie PO ukončení tohoto zamestnania, pozor!! lebo ochr. lehota končí, ak ti vznikne nové nem.poistenie!!! (ak vznikne iné nem.poistenie počas trvania prvého, to je tiež iný prípad). Aj ked podla teraz účinného zákona, za istých okolností to nevadí, ak vznikne nové zamestanie, ktoré nebude trvať s platením 90dní a ak v predchádzajúcom kal.roku je aspon 90dní platené nem.poistenie z toho predchádzajúceho pp)
3. - a vznikne nové poistenie, tak
-- aké (dobrovolné alebo zamestnanie-pp či dohoda s pravidelným príjmom) a
-- ako dlho bude trvať do nástupu na MD,
--- pri zamestnaní či aspon 90dní s platením (dni pn, očr, nepl volno sa do toho nerátajú) alebo menej,
--- pri dnp či aspon 26týž. pred nástupom na md (no nástup na md najneskôr 6týž. pred očak. termínom pôrodu)

lussy1305
autor
18. jún 2014

@zalka pracujem normalne vo firme ako zamestnanec ziadna agentura

lussy1305
autor
18. jún 2014

@lussy1305 a este toto mam len dohodu nie plny uvazok, pracujem len 6 hodin denne

lussy1305
autor
18. jún 2014

@gapa v septembri mame svadbu a fakt neviem co mam robit ci zacat pracovat na babatko ked ho aj tak chceme po svadbe ale to uz mozem byt bez prace a neviem ci potom bude mat narok na matersku alebo nie......neviem

zalka
18. jún 2014

@lussy1305 tak potom nerieš .... aj ked papierovo máš dobu určitú ... už si druhý mesiac zamestnaná na dobu neurčitú,
nakoľko zákon hovorí o 2 predlženiach doby určitej v 2 rokoch .
Ty si písala, že ti už 4 x predlžili zmluvu , čím porušili zákon a tvoj pracovný pomer sa stal pracovným pomerom na dobu neurčitú.
Ak by ti chceli ukončiť PP v septembri, tak s tým nesúhlas odvolaj sa a chodievaj stále do práce, alebo zavolaj na inšpektorát práce.... alebo navštív právnika. Šlo by o neplatné skončenie PP ...

AK by s tebou chceli skončiť PP museli by ti dať minimálne výpovednú lehotu tj. 2 mesiace , alebo by sa museli s tebou dohodnúť na skončení PP dohodou a tam by bol nárok na 1 mesačné odstupné.