Ako to je s príspevkami?

mirka3211
19. nov 2011

Ahojte, viete mi niekto poradiť ohľadne nároku na rôzne príspevky?? Aby som priblížila našu situáciu, čakám bábatko, termín pôrodu je marec 2012.. priateľ je nezamestnaný, resp. večný denný študent, tažke papierový príjem absolútne žiaden, vlastne aj hocijaký iný príjem viac nie ako áno.. mne materská vyjde cca 300€, (čo bude náš asi jediný príjem) no uvidíme po novom roku, čo s tým NRSR urobí... každopádne, ja mám 22, priateľ 24... musíme si zobrať do prenájmu byt, pretože nemôžeme žiť ani v malom byte s jeho mamou, ani v dome s mojimi rodičmi a bratom, jednoducho, nemáme tu kde zostať... chcela by som vedieť, či máme nárok na nejakú hmotnú núdzu a trebárs príspevok na bývanie, ten by mal tuším pre dvoch dospelých a jedno dieťa robiť takmer 90€, čo by nám dosť pomohlo s tým bytom.. ale s hmotnou núdzou netuším ako to je, musia sa o nás "postarať rodičia" až kým nebudeme mať 26, obaja alebo jeden z nás? Nemalo by sa to posudzovať ako domácnosť a nejak cez životné minimum?? životné minimum dvojice s jedným nezaopatreným dieťaťom robí takmer 400€, čo ak sa priatel nezamestna, nedosiahneme nijakovsky.. a ak by sme ziskali trebars ten prispevok na byvanie, zaratava sa nam to ako dalsi prijem?? a tym padom nedostaneme nejaku davku v hmotnej nudzi?? myslim teraz to, z coho ziju cigani, ktori v zivote nikdy nikde nerobili a ale nieco dostavaju, neviem co... prosim, poradte niekto 😒

mirka3211
autor
20. nov 2011

@amouramour ty nemas konca kraja... vidis, ty sa smejes, ale ja k tebe uz len lutost mozem prejavit.. ja mam svoju hrdost a mudrejsi ustupi, takze toto je posledna reakcia co odomna smerom k tebe citas 🙂

maznacik007
20. nov 2011

no ja uz len dodam ze som dala ze tato tema nie je ok lebo uz ma nebavi citat tieto neustale rasisticke narazky zadavatelky temy ....
bolo by zaujimave vidiet percentualne podiely poberatelov davok v hmotnej nudzi v percente co sa tyka romskeho etnika a majority... mozno by bola sama prekvapena...

v kazdom pripade s danymi parametrami, ktore si zadala nesplnas /a ani nesplnate spolu/ narok na davku v hmotnej nudzi a tym ani na dalsie priplatky k nej....

nebudes to splnat ani ked tvoj prijem klesne len na RP ...

jedine co ti bude odporucene je poziadat o vyzivne od priatela na vase spolocne dieta a na teba .... aj na to mas narok....
z pohladu priznania davok v hmotnej nudzi si najprv musis uplatnit zakonne naroky /a to je to vyzivne/ az potom mozes ziadat stat ...

neni k tomu viac co dodat... a to ci budes pachnut na chodbe uradu alebo budes vykrikovat na tom nic nezmeni... narok aj tak neschvaluje priamo dotycna pracovnicka co od teba preberie podklady....

mirka3211
autor
20. nov 2011

@sante81 tato tema je o prispevkoch, nie o mne... a ja som nikdy nepovedala, ze sa spolieham na stat, haloooo, ludia, neviete citat uz naozaj??? ja som len chcela vediet, ako to s prispevkami v tomto state je!!!

mirka3211
autor
20. nov 2011

@maznacik007 mozno by som bola prekvapena zo statistik, mozno... ale tiez si uvedom narodnostny pomer v state..
a nie, neschvaluje, ale maju to minimalne znacne ulahcene a neni to fer

amouramour
20. nov 2011

@mirka3211 mirka si inak strasne arogantna a fakt ten rasizmus v tejto teme je nechutny, to ma maznacik pravdu....si daj na to pozor

sante81
20. nov 2011

@mirka3211 táto tema nieje o tebe? ved ty si ju zalozila. a toto je diskusné forum, takže každy ma právo vyjadrit svoj názor, ale ako tak čítam príspevky niektorych mamičiek, ked ti nepísu čo chceš čítať, tak sa do nich obuvaš.
vieš len posudzovať a porovnávať s romami, aj v uvode ich spomínaš. dali sme ti niekolko riešení, a to je aby tvoj priatel začal pracovať, a neverím že si otehotnela ked si brala antikoncepciu. budeš to mať veľmi tažké, ale tak vybrali ste si sami

gubcikova
20. nov 2011

ja som sirota.a ked som sa pýtala na pomoc v hmotnej núdzi(nemám byt po rodičoch,ani peniaze) tak mi bolo povedané,že nemám nárok,lebo bývam spolu s priateľom a ten sa má o nás postarať a tak sa aj stará.a predstav si museli sme bývať so svokrou,svokrom a švagrom.platili sme nájom z materskej 200€ a materskú som mala 250€ .prežili sme aj bez dávok.vydržali sme to rok s dieťaťom a 2 roky bez malej.a radšej sa postaviť na vlastné nohy ako čakať pomoc od cudzích

diabliq6666
20. nov 2011

@mirka3211 k materskej tusim nedosrtanes nic,ale k rodicovskemu mozes dostat aktivacny priplatok pokial budes dalej studovat...ja som pozerala uz tusim vsetky mozne prispevky,kedze som sama s malou a otec neplati na nu ziadne vyzivne,ale ja ako osamela matka nemam narok na nic..aj ked nemam s malou zivotne minimum...skus sa pozret na stranku uradu prace..tam to mas vsetko rozpisane...a hned ked budes vybavovat pridavok na babo,vybav si aj priplatok na male..je to sice len 10 eur,ale aj to pomoze

briana
20. nov 2011

@mirka3211 ja len že, ked niekto velmi chce robotu si najde. ja nemam este ani vysoku (chystam sa na nu samozrejme) a nasla som si robotu (nemala som takisto ziadnu prax) s dost slusnym platom. ked uz si nenajde normalnu robotu nech ide aspon na brigadu, aj ked zarobi malo, budu to aspon nejake peniaze. kto CHCE ten si robotu najde aj ked to nie je jednoduche. vela stastia 😉

limoncino
20. nov 2011

@mirka3211 ak chceš vedieť, ako je to s dávkami v tomto štáte, tak navštív najbližší úrad práce. Nečuduj sa, že niektoré dievčatá boli ostrejšie, Tvoje príspevky sú naozaj na veľmi nízkej úrovni. len kričíš, že ty to a ono nedostaneš a "cigáni" áno, nuž, takto by som to nezjednodušovala, len jednoducho "cigáni" majú lepší prehľad o tom, na čo majú nárok a na čo nie, než ty.
A kto chce, hľadá možnosti, kto nie, hľadá výhovorky, to je veta, ktorá mi napadla na margo Tvojho priateľa, v mojich očiach to je jeden nezopovedný povaľač. Šudent, ktorý vyciciava štát, aj tak ho napríklad vnímam, Pochybujem, že má každý deň skolu od rána do večera, to Ti nezožeriem. A prečo nezarábal cez prázdniny? VŠ začína až v októbri to sú 3 mesiace na práce, to mohol ísť aj oberať jahody či jablká do zahraničia. Jednoducho vždy existuje riešenie, len treba mať chuť ho hľadať..

fide
20. nov 2011

Naozaj zaujímave.... Prečo tvoj priatel nepožiada svojich rodičov o rodinne prídavky ktoré na neho dostávajú ked je ešte študent??? Ja som tiež študovala som zo 4 deti a od rodičov som mohla dostať 2000 Sk na mesiac čo mi stačilo na zaplatenie bytneho a 500 sk som mala na stravu a všetky ostatne vydavky. .... no chodila som na brigady a dokázala som si zarobiť viac ako moja mmina dostala min mzdu 😎 Keď sa chce všetko sa dá. ....treba ale zodpovedný prístup. Nechcem ťa strašiť ale ak budeš dojčiť tak by ste teoreticky s babatkom mohli vyžiť z 300 eur, Ale ak dojčiť nebudeš nemaš šancu. Jedna krabica nutrilonu stoji 13-16 eur a na mesiac ti ich bude treba min. 4 ....a ešte kde sú plienky a všetko ostatné.... 😒

cecil36
20. nov 2011

@mirka3211 a ktoru z ponukanych moznosti, od kociek co sa ti snazili poradit, ako vyriesit situaciu si si vybrala? Ani za jednu zmysluplnu radu si nepodakovala. Obhajujes svojho priatela a nadavas na romov. Toto ti fakt nepomoze a ukazuje to i istu inteligencnu uroven.

martinkatinka
20. nov 2011

@mirka3211 - nemáš nárok na žiadne príspevky od štátu, dostaneš materskú a prídavky! Tvrdíš, že dieťa nie si, ale tak neoznačuj ani svojho priateľa za dieťa, ktoré chce od rodičov výživné....
Ak ti zlyhala antikoncepcia, daj na súd firmu, ktorá vyrába tabletky a pýtaj výživné od nich, dokáž, že si tabletky užívala a ani na jednu si nezabudla...
Všetko sa dá, len treba chcieť.... my nesmieme súdiť teba, ale pozri sa na príspevky, ktoré si napísala a ako urážaš každého, kto ti napíše, aby ste si svoj finančný príjem riešili prácou....

martinkatinka
20. nov 2011

@amouramour - ja mám taký pocit, že každý, kto autorke napíše, že sa má postarať priateľ je podľa nej zlý... nevidí situáciu reálne... a potom sme tu za zlé osoby... tak teraz urazila ona nás 😀

amouramour
20. nov 2011

@martinkatinka asi tak🙂

estterka
20. nov 2011

no co sa cudujete,cakala ze jej niekto poradi,ako dostat viac penazi od statu len tak a padli navrhi,ze maju zacat robit,teda aspon jeden z nich. neviem si predstavit,ze muz,ktory bude onedlho otcom nechce ist robit. ja mam vela priatelov vysokoskolakov a takmer nepoznam ani jedneho co minimalne narazovo kde tu nebrigaduje,cez leto makali asi vsetci kde sa dalo. hoci nemuseli zivit rodinu,ale chceli nieco viac,ako vreckove od rodicov. da sa robit cez vikendy mimo skoly. proste hlavu dole a robit co sa da a taku robotu,aka je,nie si vyberat v takejto situacii a cakat,ze nieco dostanem zadarmo.

briana
20. nov 2011

aha a este jedna vec. kolegyna je popri praci na plny uvazok aj na dennom studiu na vs. upravila si rozvrh a pracovny cas. takze da sa aj takto ked uz tak velmi nechce priatel prerusit studium.

sashabb
20. nov 2011

@amouramour súhlasím s tebou v podstate vo všetkom 😉
@mirka3211 prečítaj si ty, svoje príspevky čo si popísala. Taktiež je trochu od veci, aby si tvoj priateľ (dospelý a nie dieťa) pýtal od rodičov výživné aby sa mohol o vás postarať 😕

Už ti tu toho popísali dosť, stále sa opakujúce slová, že NEMÁŠ nárok na nič! no zrejme to asi nechápeš, keďže vždy to otočíš že "cigáni" majú to a ono 🙄

dazdovka
20. nov 2011

@mirka3211 zvrhlo sa to tu na posudzovanie toho, aka si, ze preco si v situacii, v akej si a preco ziadas to, co sa ti zda, ze maju ini. Ja by som ti poradila nieco ine, co tu este nebolo spomenute. Od septembra nastup na denne studium, budes si moct poziadat o pridavky na dieta, aj tvoji rodicia by mohli dostavat pridavky na teba (z titulu ze studentka denneho studia do 26rokov). Okrem toho, mozes dostavat socialne stipendium, aj keby bol tvoj mlady uz zamestnany od septembra, dolezite je, ze byvate mimo rodicov a ak naozaj tak perfektne zvladas studium a lahko sa ucis, mozes ziskat prospechove stipko, co je fakt fajna injekcia. Okrem toho sa mozete s mladym striedat pri varovani babatka a chodit na studentske brigady (ja som takto chodila cez noslus v bb, velmi dobru skusenost som s nimi mala). Optimalne by bolo aby ste si nasli brigady v odbore, ktory studujete, tym by ste ziskali aj prax, ktora vam bude otvarat dvere k pracovnym prilezitostiam ked dokoncite skoly. Ale myslim, ze ak si sikovna a rozvazna, tuto moznost ste uz preberali. Nepaci sa mi vsak, ze hovoris o ZV ze je hladova dolina, brigady tam su, mozes robit promoterku v hypermarketoch - to je snad najlepsie platena brigada ktoru som tam mala, prace je dost, len treba brat co ponukaju. Neexistuje zla praca, kazda ti da prilezitost dozvediet sa nieco o svojich moznostiach, nikdy nevies kedy sa ti zidu kontakty, ktore tam ziskas, alebo informacie, ktore ta mozu posunut dalej...

liz_lemon
20. nov 2011

@dazdovka no, ale autorka temy tu spominala, ze len chce studovat, a dostat sa na denne nie je take jednoduche, ako na externe, vacsinou su tam prijimacky, a keby sa rozhodla pre externe, tak na denne sa vacsinou neda prestupit
@martinkatinka dufam, ze s tou zalobou na farma firmu si to myslela ako zart 🙂 pretoze ziadna firma nie je taka hlupa, aby zarucovala zabraneniu pocatiu na 100%, tym padom, su zaloby vylucene

dazdovka
20. nov 2011

@liz_lemon ucila som na univerzite 3 roky, mali sme studentov, ktori boli excelentni na dialkovom, v prijimackach na mgr studium sa hlasili na denne, presli a pokracovali na dennom.

martinkatinka
20. nov 2011

@liz_lemon - jasné, že ako vtip.. je jasné, že žiadna firma by jej toto nezožrala... jej ide o presunutie zodpovednosti za dieťa z jej priateľa na niekoho iného... na štát, na jeho rodičov, len aby sa on nestaral... to je moj názor z jej príspevkov a aak si niekto myslí, že som zlá, nech sa páči... ale som realista!

liz_lemon
20. nov 2011

@dazdovka no, ale toto je jasne, ze to sa da, mne islo skor o prestup pocas Bc. studia, lebo to sa da, ale velmi vynimocne

liz_lemon
20. nov 2011

@martinkatinka suhlasim, ze kazdy sa ma snazit starat hlavne sam, a ked na to nema, treba sa uskromnit, ako sa len da, ved preco musia byvat v podnajme? zbytocne vyhodene prachy...takychto ludi ja len tazko pochopim
poznam babu, co maju strasne vela dlhov, ktore narobili vlastnou hlupostou, ale miesto toho, aby sa snazili ich splacat, chodia si po dovolenkach, kupuju zbytocnosti, a inych zahrna vycitkami, ze preco im nepomozu 🙂 toto je ide mimo mojho chapania

czechzuzanaba
20. nov 2011

Drza je jak opica, ta @mirka3211 🙂 Clovek kdyz chce od okoli radu, tak se chova jinak 😉

martinkatinka
20. nov 2011

@liz_lemon - my tiež bývame v podnájme a manžel momentálne nemá stálu prácu, ale tak brigáduje... lebo vie, kolko potrebujem na živobytie a to nemíňam veľa, svokra ma skor pochválila, že viem s peniazmi robiť....Ja mám vytúžené dieťa, veľmi som ho chcela a dosť som si prežila, kým som ho mala... a naučila som sa vyžiť z toho, čo máme a staráme sa sami....

liz_lemon
20. nov 2011

@martinkatinka ja chapem, ze sa ludia chcu osamostatnit, ale nechapem, ked nie je pomaly co do ust dat, tvoj manzel sa aspon snazi

martinkatinka
20. nov 2011

@liz_lemon - no keby sa nesnažil, kopnem ho do zadku a podám si návrh na výživné 😀 Milujem ho, ale som realista.

mamilia
20. nov 2011

@martinkatinka ..takisto sme v podnajme ..manzel sice ma stalu robotu ..ale nie e vyplateny uz hodnu donu ..a tak to je cele na prd ..ale tiez s asnazim obracat kazde € ...a carovat a vymyslat co a ako ....tiez sa starame sami stazovat sa nastazujem len ked ma faaakt ze vytoci ........ tak mu poviem svoje ...ale stazovat sa nema zmysel sme dospely ludia a musime sa postarat sami o seba a a o deturence...🙂 KAzdemu perajem vela sil ...) 🙂

viera27
20. nov 2011

ze pytat vyzivne od rodicov? To co uz je? By som sa ani do zrkadla nevedela pozriet!