Ako to je s príspevkami?

mirka3211
19. nov 2011

Ahojte, viete mi niekto poradiť ohľadne nároku na rôzne príspevky?? Aby som priblížila našu situáciu, čakám bábatko, termín pôrodu je marec 2012.. priateľ je nezamestnaný, resp. večný denný študent, tažke papierový príjem absolútne žiaden, vlastne aj hocijaký iný príjem viac nie ako áno.. mne materská vyjde cca 300€, (čo bude náš asi jediný príjem) no uvidíme po novom roku, čo s tým NRSR urobí... každopádne, ja mám 22, priateľ 24... musíme si zobrať do prenájmu byt, pretože nemôžeme žiť ani v malom byte s jeho mamou, ani v dome s mojimi rodičmi a bratom, jednoducho, nemáme tu kde zostať... chcela by som vedieť, či máme nárok na nejakú hmotnú núdzu a trebárs príspevok na bývanie, ten by mal tuším pre dvoch dospelých a jedno dieťa robiť takmer 90€, čo by nám dosť pomohlo s tým bytom.. ale s hmotnou núdzou netuším ako to je, musia sa o nás "postarať rodičia" až kým nebudeme mať 26, obaja alebo jeden z nás? Nemalo by sa to posudzovať ako domácnosť a nejak cez životné minimum?? životné minimum dvojice s jedným nezaopatreným dieťaťom robí takmer 400€, čo ak sa priatel nezamestna, nedosiahneme nijakovsky.. a ak by sme ziskali trebars ten prispevok na byvanie, zaratava sa nam to ako dalsi prijem?? a tym padom nedostaneme nejaku davku v hmotnej nudzi?? myslim teraz to, z coho ziju cigani, ktori v zivote nikdy nikde nerobili a ale nieco dostavaju, neviem co... prosim, poradte niekto 😒

skeblicka77
20. nov 2011

@mirka3211 hej, to mas pravdu, ze ked je v poslednom rcniku, bola by to skoda, ale napr. skola zacala az v oktobri a netvrd mi ze nie, sama som chodila na vysku, doteraz mohol brigadovat, chodit na tyzdnovky a pod...hmotna nudza vam naozaj nevyjde, ale skus to, co som ti vravela, rodinne pridavky na seba nech beire on, ked nebyva s rodicmi... a ze baby hovoria ze je lenivy?...nech si spytuje svedomie sam on, ja chodim sama od 2 malych deti do nemecka na brigadu, pretoze MM je zamestnany sice, ale jemu sa neopati odist z Tpp kvoli dvom mesiacom z roka a sef mu tolko neplateneho volna neda... a nehovor, ze nie je ani ziadna brigada ani nic, ja jednoducho tomu neverim...staci sa len trochu poobzerat, kto chce, robotu si najde...MM bool nezamestnany a chodil robit aj za 250-300 eur, lebo jednoducho musel nas nejako uzivit a to teda zaraba bezne podstatne viac...

mirka3211
autor
20. nov 2011

@sante81 mozno niekomu staci zavolat, mozno niekomu nie, ja neverim ziadnej uradnicke, mam proste take skusenosti, a preto chcem najprv vediet ako to v realy je, ci sa niekomu podarilo dostat nieco od statu , alebo to naozaj nema vyznam ani zacat riesit a drat si boty po uradoch...? takze ono to ma svoje opodstatnenie, preco najprv surfujem na nete a vyzistujem info od normalnych ludi a citam paragrafov kolko sa len da, pretoze neznalost zialbohu neospravedlnuje a ked mam na nieco narok a viem ze ten narok mam tak ma ani tetuska co si kavu miesa na urade neodradi, pretoze viem, ze mam narok a budem za to bojovat...
a k tym ciganom, ak by ta to zaujimalo... dojde ciganka so styrmi detmi dva tyzdne neumyta ti smrdiet na urad ze chce nieco vybavit, hej?? a uradnicka ju posle na cislo dveri ja neviem 212, ze tam jej daju tlacivo, ze si ho ma vypisat atd atd... a ciganka spusti: a kdeeee ja budeeem chodit, sak sa pozriteee, tuna styri deti, kde ja s nima pojdeeem.. do toho smrdi ako zdochnuta ryba, deti robia bordel na chodbe a uradnicka len kvoli tomu, aby mala od nej konecne pokoj, jej to vsetko este aj vypise, pozbiera papiere z celeho uradu na vsetky davky ktore len existuju... a to vsetko len kvoli tomu, aby sa jej zbavila... toto je damy a pani realita... rozpravala nam to par rokov dozadu kamoskina mamca, zial, uz tam nepracuje dlhsiu dobu a aj zakony sa pomenili atd atd...
ale priklad cislo dva... ze pracujuci romovia, hej?? z uradu prace poslu cigana na pohovor, trebars do nejakej manualnej vyroby, kde by mal v cistom 400€ normalne na zmluvu este aj gastrace a odvody zaplatene... a ciganik odmietne job, lebo jemu je vyhodnejsie zostat na urade prace, lebo na davkach dostane to iste a nemusi makat ako kon... a toto je realny pripad, ktory sa stal!!! a oni to este aj narovinu povedia, ze sa im to neoplati... takze takto si vydrziavame ciganov v state aby vam bolo jasne...

cecil36
20. nov 2011

@mirka3211 tak zmen romsku problematiku, zmen ich mentalitu ak si myslis, ze toto ti financne pomoze 😀

mirka3211
autor
20. nov 2011

@cecil36 praveze spochybnuje lebo bolo tu par reakcii, ze ked na to nemam nemala som si robit dieta... a to nema nikto pravo sudit, moje babo sa este ani nenarodilo a uz nan nedam dopustit a nikomu nedovolim takto hovorit...
a zase sa len budem opakovat, ked poviem, ze som chcela vediet, ako to s davkami v realy je a ci vobec nieco si mozem narokovat a ci su vobec sance aby sme nieco dostali...

mirka3211
autor
20. nov 2011

@skeblicka77 a to sa da, ze by si pridavky poberal na seba sam?????? to pocujem prvy raz... este sirotske, to varj hej, ale pridavky na dieta??? a co sa tyka skoly, zalezi asi aka univerzita, jemu skola zacina uz v sept, okolo 10, ale skolne sa platilo este v auguste... mne tiez skola zacina v sept, ja ale chalabohu som externistka od zaciatku a prve tri roky mam chvalabohu este stale zdarma... takze ja to vidim tak, ze do bakalara to musim zvladnut aj s miminom bez prerusenia, aby som neprisla o tu vyhodu, ze to mam este zdarma... a titul si mozem dorobit az ked mala zacne na strednu chodit 😖 nebola by som jedina...

cecil36
20. nov 2011

@mirka3211 bohuzial, nesplnate narok a tak v reali nedostanene nic..... Takze jedine zapojit vlastne sily 😉

cecil36
20. nov 2011

@mirka3211 co sa tyka pridavkov na dieta, moze tvoj priatel poziadat aby boli vyplacane jemu. Ale pochybujem, ze vas 22 eur vytrhne z biedy 😉 Co sa tyka skoly, mozes si ju dorobit ked bude tvoja dcera na strednej, ale to by tu strednu musela tvoja dcera stihnut do troch rokov, co asi nie je realne 😀

mirka3211
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mirka3211
autor
20. nov 2011

@cecil36 no to mi ani nehovor, ze ked si spravim Bc tak do troch rokov musim zacat studovat Ing...

skeblicka77
20. nov 2011

@mirka3211 hej da sa, sestra tak berie a nie je ziadnyu problem v tom.... a tu skolu si budes asi musiet dokoncit neskor, je to tazka situacia, my sme boli na tom velmi podobne, ale MM si tu robotu nasiel, ale zase on nestudoval vtedy VS, ale jednoducho musis ho do toho dokopat, aby si nasiel aspon brigadu, bez toho nemate sancu vyzit a potom dalsia vec mas 100% istotu, ze sa po skole zamestna? takze aspon tie brigady..naozaj dieta je draha vec...

cecil36
20. nov 2011

@mirka3211 jaaaaaaaj to nie ja som myslela, ze chces prerusit studium, vtedy platia tie tri roky 😉

mirka3211
autor
20. nov 2011

@cecil36 fuj, mi porad zle doslo 😀

mirka3211
autor
20. nov 2011

@cecil36 Ing si budem musiet zaplatit, to mi je jasne, ani neuvazujem, kym nebude dost penazi, takze kym nepojdem zase pracovat aj ja... ale Bc musim dorobit teraz ci chcem ci nechcem, zatat zuby, ja nemam problem sa ucit aj v casovej tiesni, takze pohoda... len nesmiem prerusit studium, lebo by som si uz musela potom platit...

mirka3211
autor
20. nov 2011

@skeblicka77 no 100% istotu ze sa zamestna nemam ani teraz, s titulom to moze a nemusi byt o niecom inom... aj ked, v dnesnej dobe je uz vela ing a mgr a ti tiez sa zivia cim sa da.. uz ozaj aj do toho tesca aby si mala titul... ale stale si myslim, ze ked zamestnavatel ma moznost vybrat si medzi titulovanym a netitulovanym bez akejkolvek praxe... vybere titulovaneho a idealne aj s praxou... dnesny zamestnavatelia chcu 25 rocnych ludi s dobrymi napadmi, ukoncenym doktorantom dobre ze nie a 5 rocnou praxou v odbore... to je ten problem... a ludia, co maju potencial, ale su zial bohu menej vyrazny, alebo ich nema kto pretlacit do firmy, no smola...

amouramour
20. nov 2011

@mirka3211 ja sa ani necudujem preco ste v situacii akej ste🙂ja som ti moja mila nepovedala, ze si si babo mala vziat, ked tak som ti naznacila, ze ked na neho neboli podmienky mali ste pockat, no k rodicovstvu ste evidentne nepristupovali zodpovedne...lebo otehotniet nahodou neexistuje🙂spoliehat sa len na prispevky od niekoho je detinske, naivne a hlupe...a to, ze priatel ma zdvihut rit a nieco robit myslim nepotrebuje komentar a stojim si za tym...ja som tiez nemala jednoduchu skolu a pred statnicami som normalne pracovala popri dennom studiu...tu prax svojim spravanim neziska...sorry ale ja by som chlapa ktory nic v takejto situacii nerobi nechcela...

amouramour
20. nov 2011

a sorry mirka tvojim zmyslanim sa dostavas na uroven romskych spoluobcanov na ktorych tak nadavas....ja medzi vami ktori cakaju na spasenie od statu a nepohnu zadkom a nimi bohuzial velky nazor nevidim🙂tvoj priatel je zdravy chlap robit moze je to len o chceni a nechceni....preboha budete rodicmi, tak uz len kvoli babu robte nieco...

mirka907
20. nov 2011

@mirka3211 robota sa vzdy najst da...nehovorim ze v obore ale da sa...u nas v teme mame babu, ktora je na strednej popri rodicovskej, jej priatel zaraba malo, na rodinu sa spoliehat nemoze a obracia sa on aj ona ako sa da....no a co ze ide upratat cudzi byt, ze roznasa letaky a podobne....hlavne ze na dalsi mesiac bude na najom a poviem ti pristup jej a tvoj je pekne odlisny....tvoj vecny student si robotu najst musi a keby znizil svoje naroky tak aj najde....ja sama od 15 robim, zacala som v Tescu, potom som zistila, ze mi idu jazyky a matika, zacala som doucovat, sla som makat do kanclu a poviem ti, ze studovala som dve skoly naraz a popri tom som denne makala v jednej firme....ozelela som chodenia so spoluziakmi.....jedny statnice som mala v januari dalsie v juni a robila som kazdy den....a tu som....a hlavne 5 mesiacov pred druhymi statnicami som mala istu robotu na TPP! preco? lebo som to chcela....tvoj priatel len musi chciet a ozaj nebyt vyberavy a poradite si..ste mladi, zdravi, lubite sa, cakate babatko....ved ste vlastne velmi stastni, staci ked tomu este pomozete

mirka3211
autor
20. nov 2011

@amouramour no, takze bud nevies citat, alebo nerozumies pisanemu textu... posledny krat: ak mas skusenost s behanim po uradoch a prispevkami, na ktore sa pytam, tak to sem napis... ak nie, tak sa prestan laskavo vyjadrovat a urazat ma, rozumies??? alebo si taka, ako ty hovoris, "detinska, naivna a hlupa" a nevies, alebo nechces pochopit, ze mna nezaujimaju tvoje komentare na moju osobu, moje dieta a mojho priatela... mysli si co chces, to ti nikto nezoberie, este raz hovorim, toto je diskusia o nieco inom... mas 27 rokov, uz by si mohla pochopit, ze k comu sa mozes realne vyjadrovat a k comu nemas pravo sa vyjadrovat, okey?? takze sa vyjadri k teme alebo radsej nepis uz vobec nic, lebo potom mozem oznacit akurat tak ja teba za jedno velke decko, ktore si tu bude dupat svoje az do vianoc, alebo kym nedosiahne svoje... co teda netusim ani co tym chces dosiahnut, ze mna a moju rodinu zhadzujes... tak si PROSIIIM TA, usetri sily a nevyjadruj sa uz...

nibiru
20. nov 2011

@mirka3211 dobre a u rodicou si nemoze uplatnit tie alimenti keby mu kazdy dal tych 100€ hned by vam bolo lepsie a je dost mozne ze stymto sa stretnes aj na urade ze vam to odporucia.

mirka3211
autor
20. nov 2011

a to by mohol asi len kym neskonci skolu pytat od rodicov, nie?? alebo do 26... ci do 26 aj keby nestudoval??? to je asi blbost.. asi len kym je v skole...

mirka3211
autor
20. nov 2011

@nibiru a to by mohol asi len kym neskonci skolu pytat od rodicov, nie?? alebo do 26... ci do 26 aj keby nestudoval??? to je asi blbost.. asi len kym je v skole...

amouramour
20. nov 2011

@mirka3211 ja mam sice 27 rokov ale o svoje buduce dieta aspon normalne postarane...bolo ti napisane, ze na urad je najlepsie sa vybrat osobne a neriesit na fore a viac menej,ze podporu nemozes ocakavat v rozsahu, ktory by ta uzivil....a teba zhadzovat prepac netreba, svojim detinskym pristupom aj s priatelom na to stacis uplne sama🙂viacero ludi ti tu chcelo v dobrom poradit ako aspon von zo situacie, ale racionalnym argumentom nerozumies a cakas apaticky na spasenie, ktore nepride...lebo nariekat, nadavat na ciganov a zalamovat rukami vie kazdy...len dospeli ludia napriklad taketo veci riesia, takze asi tak🙂

mirka3211
autor
20. nov 2011

@amouramour jezis, ty sa uz spamataj, zacni riesit seba, nie sa tu obuvat do druhych ked ocividne ani nevies o com je rec... ani tu namahu si si nedala, aby si si tu vsetko precitala...

cecil36
20. nov 2011

@mirka3211 toto je verejna diskusia a @amouramour ma prave tak ako kazdy iny sa do nej zapojit. A odveci k teme tiez nie je, ono to totiz s tym suvisi. Uz ti tu x ludi napisalo, ze nemas narok na davky v hmotnej nudzi a kedze o ine rady ako si pisala nestojis, nevidim dovod pokracovat v teme.

amouramour
20. nov 2011

@mirka3211 ale dala a stacilo mi mirka aby som videla, ze len vyplakavas a situaciu riesit nechcete, ako nic v zlom...ale potom na mna posobis ako som napisala....jednoducho nemate sancu ako nic nerobit a mat nieco, svet tak bohuzial nefunguje....my pracujeme vela, ide to aj na ukor nasho spolocneho casu s partnerom, ale proste inak sa neda, ja babo beriem ako zodpovednost a chcem sa tak aj o neho postarat....

nibiru
20. nov 2011

@mirka3211 v zakone je stanovene nie do 26r. ale dokial nieje schopny samostatne sa o seba postarat alebo studuje denne studium.

mirka3211
autor
20. nov 2011

@amouramour ty len to svoje budes mlet.. to je neuveritelne, ako s tebou niekto moze zit.. nechcela som, ale musim, ako chuda tvoje dieta, ono ked zje cukrik este pred obedom tak mu budes omielat ze sa to nema az do 20tich rokov.. ved si uvedom, ze vsetko ma niekde zaciatok a niekde aj koniec.. a ty si mala skoncit uz davno.. ale hold, ked nechapes, tak ti to nikto nevysvetli.. chod prosim ta, a zacni sa strefovat do niekoho ineho.. teba mat doma, si to hodim na fleku.. super, ked sa niekto navaza do teba a do tvojho sposobu zivota, vsak?? 🙂

@cecil36 ani ja, ved to, co som chcela, som sa dozvedela.. uz len obhajujem vlastne samu seba, ako teraz mi to prijde tak, ze som sa radsej ani nemala pytat, lebo vsade sa najde nejaka zgerba co sa bude strefovat do ludi, co to momentalne vobec nepotrebuju..

amouramour
20. nov 2011

@mirka3211 na tebe sa uz len smiat 🙂

nibiru
20. nov 2011

@mirka3211 v zakone je stanovene nie do 26r. ale dokial nieje schopny samostatne sa o seba postarat alebo studuje denne studium.nech poziada dokym je v skole ak teda uz byvate sami jasne ze nie ak byva u mami a prispevok ktory dostanes na dieta tym 680€+150€ si mozes rozratat az dokym neskonci skolu aby ste mali vobec co jest kedze ked zaplatis najom s materskej ti nic neostane.oblecenie mozes nakupit aj v sekacoch napr. ja chodim do textil house a HM kove veci tam maju za 1-2€ ryfle co tu na bazare predavaju pomali za 10€ maju tam za 1,75€ krasne ako nove kedze vetcinou su to dovezene veci s rakuska len treba chodit a hladat da sa usetrit len sa budes muset zmierit s tym ze nemozes kupit hoci co umna neplati ze usetrim na strave ale skor na obleceni takze treba vyhladavat akcie no co sa tyka stravy ovocie,zelenina,jogurty musia bit kazdy den ale tiez nakupujem v zlavach no aj tak na nakupe nechame tyzdenne nin.50€ kde je este doprava do prace priatela.

sante81
20. nov 2011

@mirka3211 ja ta nechcem sudiť, ale ako sama píses, budete mať príjem 300e mesacne, len nechápem z čoho chceeš ziť, platiť ten podnájom, ked priatel je večny student. ja by som sa na štát nespoliehala, ako sama píšeš romovia dostanu všetko, ale s tym by som nesuhlasila. možno robia deti, ale ty sama by si v takych podmienkach určite nechcela ziť ani s jednym dietatom, a nie ešte so 4. je pekné že dieta sa narodí z lásky, ale treba mu dať do buducna aj niečo viac ako len lásku. a neplet sem zase romov, táto tema je o tebe