Ako vzniká nárok na materskú?

01katkaa
9. feb 2017

Ahoj chcela by som vedieť ako mám postupovať aby som dostala materskú.Som vo výpovednej lehote ktorá mi končí do konca februára zrušila sa prevádzka termín pôrodu mám júl .Môžem ísť na úrad polroka aby som poberala dávky ale neviem ako mi vzniká nárok na materskú alebo dostanem iba rodicovsky

01katkaa
autor
9. feb 2017

Alebo sa mám nechať vypísať a pracovala som 9 rokov

evkakorcek
9. feb 2017

@01katkaa narok na materskú vzniká vtedy ak si bola v priebehu 2 rokov minimalne 270 dní nemocensky poistená. Neviem od kedy si bola zamestnaná, ale toto musis splnat. A po skonceni TPP by bolo naj poberat davky v nezamestnanosti, teda ak ti vznika samozrejme narok a potom plynule ist na materskú.

01katkaa
autor
9. feb 2017

No pracovala som vkuse 9 rokov takže sa nemám dať vypísať

zalka
9. feb 2017

@01katkaa po skončení PP sa zaeviduj na UP .. a po pár dnoch chod na PN z OL, potom 6t pred termínom pôrodu chod na MD skôr ani neskôr nemôžeš ísť .. po skončení MD, nech požiada partner o RP .. a ty sa eviduj na UP a dočerpaj podporu. Lebo po skončení RD už nárok mať nebudeš.
Toto je najlepší postup.

terezaja
9. feb 2017

Zaujímavé, to som nevedela, ze to tak ide.

01katkaa
autor
9. feb 2017

Ale bude mi patriť len Rodičovský príspevok nie materská

evkakorcek
9. feb 2017

@01katkaa ale ano, kedze si bola zamestnaná 9 rokov dostaneš najprv materskú a potom rodicovský, ale do doby kym ta dr. vypise na materskú si čerpaj podporu.

zalka
9. feb 2017

@01katkaa patrí ti MD, PP ti skončí ked si tehotná, tj. si v ochrannej lehote a máš nárok na MD ... 6t pred termínom pôrodu ...

01katkaa
autor
9. feb 2017

@zalka Mne končí Pp teraz vo februári do konca mesiaca .termín mám až v júli preto neviem či ísť sa dať teraz ešte vypísať či ísť na úrad poberať podporu aby som mohla poberať matersku

zalka
9. feb 2017

@01katkaa prečítaj si môj príspevok ... ešte raz .. nebudem ho tu zase kopírovať ..
nemusíš ísť teraz na PN ... nárok na MD budeš mať ... zase sa opakujem

01katkaa
autor
9. feb 2017

Dobre veľmi pekne dakujem

majusqa77
9. feb 2017

@zalka prosim ta, vies o tom, ze k 1.1. sa koli zvyseniu VZ prepocitali vsetky materske?

zalka
9. feb 2017

@majusqa77 postrehla som to v druhej téme ale neviem o tom nič, i mna to prekvapilo.

majusqa77
9. feb 2017

@zalka normalne mam chut napisat na socialku :D

havana_frost
9. feb 2017

@majusqa77 čo ťa na tom prekvapilo? však to sa čakalo, nie? Všetky bežiace materské sa prerátajú, ak sa zvýši VZ.

majusqa77
9. feb 2017

@havana_frost ved to by sa muselo kazdy rok. a oni to nerobievali. aj v navrhu zakona bolo, ze sa to bude tykat iba novych davok. preratava sa iba ked je %zvysenie...

havana_frost
9. feb 2017

@majusqa77 nerobievalo sa to? To mi príde divné, nie že teraz to spravili 🙂

majusqa77
9. feb 2017

@havana_frost nie. ked raz davka vznikla, vyplacala sa kym bol narok, nerobil sa prepocet ziadnych nemocenskych davok

majusqa77
9. feb 2017

@havana_frost "Tým, ktorí začnú poberať nemocenské dávky ešte v roku 2016 a v poberaní budú pokračovať aj v roku 2017, sa tieto vyplácané nemocenské dávky nezvýšia. Dôvodom je, že nemocenská dávka sa vypočítava ku dňu vzniku dôvodu na jej poskytnutie, t. j. pri nemocenskom ku dňu vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti, pri materskom ku dňu nástupu na materskú dovolenku a pri ošetrovnom ku dňu vzniku potreby ošetrovania alebo starostlivosti o dieťa do 10 rokov veku,“ vraví riaditeľ komunikačného odboru Sociálnej poisťovne Peter Višváder."

majusqa77
9. feb 2017

ale pozeram teraz na stranke soc.poistovne, ze prepocitavaju, ale z dvojnasobku priemernej mzdy 2014