Anglické benefity

janhe
2. jan 2014

Ahojte ked pracujem pod agenturou v uk uz viac nez pol roka a otehotnela som, o ake mozne benefity si mozem poziadat pred a po porode? Mam 24 a priatel 29. Zatial ziadne benefity nemame. K akym roznym si mozme poziadat nech este dokazeme aj usetrit aspom trochu popri babatku. Dakujem 🙂

babatkoling
2. jan 2014

@janhe Vsetko zavisi od toho, aky mas s agenturou uzatvoreny kontrakt. Ja som robila pre agenturu, pracovala som na roznych miestach, kam ma agentura vyslala.
Agentura za mna platila vsetky odvody (NI, tax) a kontrakt bol casovo neobmedzeny.
Vcas som im oznamila, ze som tehotna a aj to, ze od nich budem ocakavat SMP.
Ked som odchadzala na matersku, tak sa z toho chceli vyzut, lebo agentura bol moj second job a uz som mala schvalenu matersku z mojho hlavneho jobu. Ale ja som vedela, ze mozes poberat aj dve materske od dvoch roznych zamestnavatelov, ak splnis podmienky, tak mi nakoniec museli platit 😉
Tu si o tom precitaj - je to pisane pre zamestnavatela, co vsetko musia robit ak splnis podmienky:

http://www.hmrc.gov.uk/payerti/employee/statuto...

Musis dodrzat terminy pre oznamenie tehotenstva svojmu zamestnavatelovi a pre vyziadanie' si SMP (statutory maternity pay). Ak chces poslem Ti znenie mojho listu - napis mi sukromnu postu...

Je tam okno - termin porodu minus 15 tyzdnov - vtedy sa pocita 'qualifying period'. Ak sa Ti podari v tom obdobi (tusim je to 8 tyzdnov) zobrat co najviac extra prace, tak budes mat prvych 6 tyzdnov vyssiu matersku (lebo vtedy to pocitaju ako 90% z Tvojho priemetrneho tyzdnoveho zarobku). A musis mat aspon minimalny prijem - vsetko je to na tej stranke vysvetlene.

babatkoling
2. jan 2014

@janhe Tu je to trochu zrozumitelnejsie:

https://www.gov.uk/calculate-your-maternity-pay

Len vypln, co sa pytaju a na konci Ti to povie, ci mas narok a kolko...

janhe
autor
3. jan 2014

Oh dakujem 🙂 vsetko hned popozeram 🙂 a nevies este okrem materskej ze na ake benefity mame narok viem o tom child taxe po porode, s councilu zaziadat o byt, retoze byvat s 10ludmi pre babo urcite nebude bohvie co.. A co este existuje? 🙂