Čerpanie dovolenky pre vyššiu materskú

spokojnamamicka
12. nov 2020

Ahojte.
Potrebovala by som poradiť 😊 som momentálne na rodičovskej dovolenke a znovu tehotná. Pôjde teda o reťazový pôrod a som zamestnaná na dobu neurčitú. Dočítala som sa u pána Mihála taky trik, že keď žena čerpá dovolenku v tomto roku a nastupuje na materskú budúci rok, počíta sa jej materská z tej sumy za dovolenku, tým pádom si ju vie zvýšiť. U mňa nastal problém v tom, že mám základný plat nižší ako ten z ktorého sa mi počítala prvá materská pretože je bez odmien. Nebude tým pádom materská nižšia ako prvá a neoplatí sa zákon o rovnakej výške materskej pri reťazovom pôrode? Ak mi vie niekto poradiť budem vďačná 😊

draik
12. nov 2020

@spokojnamamicka
Ak nebudete čerpať dovolenku, materské nižšie nebude ako terajšie.

spokojnamamicka
autor
13. nov 2020

@draik škoda, dúfala som že si budem aj ja vedieť nejako zvýšiť materskú. Ale nejdem teda riešiť dovolenku, aby mi nevyšla nižšia. Ďakujem pekne za odpoveď 😊

nikiki29
13. nov 2020

@spokojnamamicka ja by som to neriešila, aby pri čerpaní dovolenky nakoniec nebola materská nižšia. Pretože jej vyčerpaním prichádzate o možnosť reťazovej materskej a teda jej výška bude počítaná nezávisle od tej prvej.

alana1
13. nov 2020

no to by si si musela prepocitat. hlavny rozdiel je v tom, ze pri riadnej dovolenke sa to rata ako mzda/ priemerny pocet pracovnych dni v mesiaci kedy chces cerpat dovolenku (ale to len za predpokladu ze si bola cely rok na rodicovskej) cize napr 1000/21=47 , a materska ako mzda/ pocet kalendarnych dni v mesiaci kedy nastupis na matersku cize napr 1000/31= 32 vidis ten rozdiel?