Dala som výpoveď a zistila som, že som tehotná

prhlavka
18. aug 2016

Ahojte žienky, chcela by som sa s Vami poradiť, resp. Vás poprosiť o radu ohľadne zamestnania a tehotenstva. Pracovný pomer som žiadala ukončiť dohodou, momentálne čerpám dovolenku a ukončený pracovný pomer by mal byť od 01.09.2016. (v práci stres, zlý kolektív a za skoro minimálnu mzdu). zistila som týždeň do zadu, že som tehotná, čítala som niečo okolo ochrannej lehoty, ale neviem či som to správne pochopila. Týkala by sa ma len vtom prípade keby som výpoveď dostala, zistila, že som tehotná a že by ma nemohli vyhodiť a ja by som chodila i na ďalej do zamestnania? V mojom prípade asi z ochrannej lehoty nebudem mať nič však? No do práce sa vrátiť nechcem, šediviem už len z predstavy, že sa tam mám ešte na 5 dní vrátiť. Čo by ste mi poradili? 😉

lucique29
20. aug 2016

@nivea777 to asi nie lebo moja pozícia bola kvazi ukončená. Malú budem dávať do škôlky na pol dňa prvé mesiace. Tak som zvedavá aké to bude...

papricka33
20. aug 2016

@prhlavka hodiť sa na PN a nejako potiahnuť až do materskej

evittam
20. aug 2016

@andrejkaofina Pri ukončení pracovného pomeru dohodou sa nič nepredlžuje - pracovný pomer končí dňom uvedeným na dohode. To čo píšeš platí len v prípade výpovede danej zamestnávateľom. 😉

evittam
20. aug 2016

@prhlavka Ak si nič nepodpisovala ohladne skončenia pracovného pomeru, tak ani nič nepodpisuj, choď na PN a hotovo. Ak by si mala napr.reťazovú MD tak budeš mať na ňu tiež nárok. 😉

andrejkaofina
20. aug 2016

@evittam ano, to je pravda, zamestnavatel mi dal vypoved z dovodu rusenia pracovneho miesta.

lucique29
22. aug 2016

@nivea777 @liz_lemon este mam otazocku,, sef sa chce bud.tyzden so mnou stretnut ohladom podpisania zrusenia Prac. zmluvy. Ked mu chcem oznamit ze som tehu, tak mi nemoze dat vypoved ze? lenze este to nemam oficialne od lekara potvrdene.. Dr. idem 7.sept. Musim zamestnavatelovi este pred podpisanim vypovede zaniest oficialn. spravu od Dr.? Podpisovat zatial este nic nemusim ze? Ci mam odlozit stretnutie so sefom alebo ist tam s tym ze podpisovat este nemusim? prosiim poradteee

evittam
22. aug 2016

@lucique29 Podpisovať nič nemusíš - čo sa týka dohody o skončení pracovného pomeru, ak ti chce dať výpoveď zo strany zamestnávateľa tak čím skôr mu doruč oznámenie o tehotenstve - lebo ak toto nespravíš, tak pre neho si "netehotná" a môže ti v pohode dať výpoveď.

nivea777
22. aug 2016

@lucique29 no ja to musim oficialne oznamit zamestnavatelovi.Poslanim listu a prilozenim tehu knizky..Aby ma brali ako tehotnu zamestnankynu a aby som mala vyhody a prava nejake

evittam
22. aug 2016

@nivea777 Ak nemá zatiaľ tehotenskú knižku stačí aj oznámenie-ja som napríklad žiadnu kópiu tehotenskej knižky neprikladala-nevyžadovali to.
@lucique29

liz_lemon
22. aug 2016

@lucique29 no, k oznameniu tehotenstva potrebujes nejaky doklad od gynekologa, inak to nemusi akceptovat, takze ja by som urcite pockala kym ti da aspon matersku knizku
kym ju nemas, nic mu nehovor, lebo kym pisomne neoznamis tehotenstvo, tak si brana, ako netehotna, tym padom ti moze dat vypoved (ktoru moze poslat aj postou, kedze ty ju nemusis podpisat)

lucique29
22. aug 2016

@evittam @evittam nemam este tehotensku knizku to budem mat zrejme az 8.septem. vystavenu. Ale ci mu to staci ustne povedat.. co asi nemusi stacit.
@liz_lemon no ved to ke to nemam oficialne od lekara tak nemusi akceptovat. Aj ked sme mali dobre vztahy. takze pokial nemam knizku nic sefovi nemusim hovorit?

liz_lemon
22. aug 2016

@lucique29 nie, nic mu nehovor

evittam
22. aug 2016

@lucique29 Tak ako ti napísala @liz_lemon - nič mu nehovor - ústne je to "slovo proti slovu" - odlož stretnutie kvôli tej výpovedi na neskôr a snaž sa ešte pred tým termínom doručiť oznámenie o tehotenstve spolu s potvrdením od gynekológa - teda ak na tom zamestnávateľ trvá. Ako som už napísala - u mňa stačilo oznámenie o tehotenstve.

liz_lemon
22. aug 2016

@evittam aj v ZP je uvedené, že k písomnému oznámeniu tehotenstva je potrebné aj potvrdenie od gynekológa

evittam
22. aug 2016

@liz_lemon Ja viem, ale záleží tiež od zamestnávateľa - odo mňa to nikto nežiadal.....

nyusika
22. aug 2016

zalezi od zamestnavatela, samozrejme...ale ako tehotna si brana az od momenutu, ked to oficialne oznamis zamestnavatelovi a predlozis kopiu tehotenskej knizky...stihnes to do 1.9. ?

lucique29
22. aug 2016

@nyusika to asi tazko stretko mam 30.8 a gynekolog chcel aby som prisla po 5.9 konkret. 8.9 na kontrolu kde mi vyda knizku..takze musim posunut stretko a vymyslet si ze som ochorela a ze mam silnu anginu aby som nemusela prist takze by som to posunula o dalsi tyzden co budem mat do vtedy aj knizku.

evittam
22. aug 2016

@lucique29 Tak to radšej posuň.....Alebo ďalšia možnosť je poslať ešte dnes písomné oznámenie o tehotenstve s tým, že kópiu tehotenskej knižky dodáš keď ju budeš mať - nič zvláštne - teda ak tvoj zamestnávateľ fakt nie je nejaký "magor"... 😉

liz_lemon
22. aug 2016

@lucique29 choroby si radsej nevymyslaj, povedz ze ides mimo SK (na dovolenku napr.)

nivea777
22. aug 2016

@evittam co v pripade,ze ked sa nedostavi a on jek posle vypoved postou?a ona medzi tym napr posle oznamenie o tehu? rata sa ta vypoved,ci nie?

lucique29
22. aug 2016

@evittam to praveze nie on bol ferovy a vzdy ludsky pristup mal. tak hadam nebude teraz idiot....radsej to takto spravim cize poslat mu postou a neskor zaslem vysledky od Dr. dakujem velmi pekne

evittam
22. aug 2016

@nivea777 No, takto ako písala @liz_lemon - je to v ZP, že treba aj potvrdenie od lekára, ale podľa mňa ak by dátumovo bolo skôr podané oznámenie o tehotenstve a lekár by jej dodatočne potvrdil, že k tomu dátumu aj naozaj bola tehotná tak výpoveď je neplatná. Ale dnes máme na SVK veľa hajzlov čo chcú so zamestnancami "vykývať".....takže "ak chceš psa byť-palicu si nájdeš" - bohužiaľ.

nivea777
22. aug 2016

@lucique29 v kolkom tt si? ak ides prvy krat k nemu,tak je dost mozne ze ti knizku este neda..Radsej to oznam bez knizky.Bud to bude akceptovat alebo neviem,ake mas este moznosti

evittam
22. aug 2016

@lucique29 No alebo ak máš možnosť - dať osobne a nechať si podpísať prevzatie. Alebo teda ak nemáš takú možnosť tak to minimálne pošli doporučene alebo ešte lepšie na doručenku-návratku. A ak je teda taký ako píšeš tak by si nemala mať nejaké problémy-ale nikdy nevieš.

lucique29
22. aug 2016

@nivea777 par dni od meskania m. som si robila test a bol poz. od vtedy som bola u Dr. on ze je tam gest.vak ale plod este nie,, vravel ze este je skoro tak za to povedal aby som prisla az v tom septem.

nyusika
22. aug 2016

@nivea777 nie, lebo smerodajny je datum dorucenia...takze ked to ona neprevezme a zasielka sa vrati, tak za datum dorucenia bude datum, ked zamestnavatel prijme naspat zaslanu vypoved

ale ako pisem, vsetko zalezi od zamestnavatela, ja radim ist na to najskor po dobrom 🙂

evittam
22. aug 2016

@nyusika To, že neprevezmeš nejaký dokument už neznamená, že ti nebol doručený - to už neplatí veľmi dlho. 😉
A s tým, že nech ide na to po dobrom s tým súhlasím - ja by som za ním išla osobne, podala mu na papieri oznámenie s tým, že nech mi podpíše kópiu, že ho prevzal a hotovo.

nyusika
22. aug 2016

@evittam ved pisem, ze sa povaziuje za doruceny, ked sa vrati adresatovi...treba poriadne citat 🙂

lucique29
22. aug 2016

@nyusika ale nebavime sa o tom ze ze mi vypoved ide posielat postou ale chce sa so mnou stretnut aby som si to mmohla prezriet.. chapes. A v prvom rade sa snim chcem v dobrom dohodnut a nie ze neprevziat vypoved podanu postou o tom zatial nie je rec..

evittam
22. aug 2016

@lucique29 No, tak choď za ním - ako som už písala - napíš oznámenie o tehotenstve a jedno nech ti podpíše, že to prevzal. A potom môžete diskutovať na tému čo a ako ďalej - či budeš ešte pracovať a normálne nastúpiš na MD, alebo ak ťa nepotrebuje a máš zmluvu na dobu neurčitú, tak pôjdeš na PN a následne MD a PP ti bude trvať-najlepšie pre teba a pre neho tiež žiadny problém, alebo ak máš teda zmluvu na dobu určitú tak ti skončí dátumom uvedeným na zmluve-hotovo.