Deti narodené necelé dva roky po sebe a nárok na prídavky

zdena12345
27. aug 2015

Dobrý deň. Ak sa nič zlé nestane, tak druhé dieťa sa nám narodí vo veku 1rok a 9 mesiacov veku prvého dieťaťa. Bude to budúci rok. Prvého syna by sme chceli dať do škôlky budúci rok. Momentálne som na rodičovskej dovolenke. Mala som živnosť, ktorú som zrušila nástupom na materskú. Mohli by ste mi poradiť, čo všetko bude treba vybaviť na úradoch? Na aké príspevky budeme mať nárok?

Z toho čo som našla (sumy sú orientačne)
príspevok pri narodení 800
mesacné prídavky na dieťa 23 na kazde, cize 46
ostanem na rodičovskom 200 keďže na materskú asi nárok mať nebudem
bude nárok aj príspevok na starostlivosť o dieťa ak začne chodiť do škôlky? Škôlku štátnu ale zrejme sa aj tam niečo bude platiť. Dajú sa tam vydokladovať i obedy? Než pôjde do škôlky (asi pol roka od druhého) nebude nárok na nič?

zuzanaete
27. aug 2015

Nemozes sucasne poberat rodicovsky a aj prispevok na jasle, aj ked sa jedna o dve deti. Ak budes doma s mladsim a nebudes mat narok na matersku, tak dostanes 1x rodicovsky.

miku1
27. aug 2015

@zdena12345 AK si stále v pracovnom pomere a brala si materskú na prvé dieťa, tak budeš mať nárok aj pri druhom na materskú. Ak nárok mať nebudeš, tak budeš brať len rodičovský príspevok. Nemôžeš brať rodičák a aj príspevok na škôlku. Nárok máš aj na cca 80 €, ako príspevok na starostlivosť o dieťa, keďže to prvé ešte nebude mať 3 roky. Vypláca sa to tuším 6 týždňov po pôrode. Na UPSVR ti k tomu povedia viac. Treba si dať žiadosť.

nevenka
27. aug 2015

dobra otazka, nas caka narodenie druheho babatka o par dni, mozno hodin 🙂...a nemala som jasno v tom prispevku, co sa vyplaca 6 tyzdnov po porode, to sa ako vola ten prispevok? Starsi syncek bude mat zajtra 21 mesiacov...to hned po porode treba ist na upsvar? Lebo narok na matersku mat nebudem, len o rodicak budem ziadat...vie niekto o tom viac?

terina25
27. aug 2015

@zdena12345 nárok na materskú máš pri druhom dieťati,ak si pracovala pred 1.pôrodom.ako už bolo spomenuté vyššie, môžeš poberať len jednu ,,dávku,, - buď materská alebo príspevok na starost. o dieťa.

jasminet
27. aug 2015

@nevenka je to prispevok na starostlivost o dieta - bud 230€ ked sa o dieta stara skolka, alebo cca 41€ ked sa stara rodic, ale nema uz narok na rodicovsky na prve dieta kvoli poberaniu materskej na druhe. ale len za obdobie kedy nema uz rodicak a najviac do doby do 6 tyzdnov mladsieho dietata. pozri si tu temu "zahadny jednorazovy prispevok". ale musi tusim poberat matersku...inak nie...

loginexistuje
27. aug 2015

Do statnej skolky ti dieta vo veku 1 rok a 9 mesiacov nezoberrru ....

narok na oba prispevky mat nebudes bud budes poberat RP na mladsie dieta alebo potom prispevok na starostlivost ale to by si nemala dobre lebo to sa preplaca len do vysky nakladov a na zaklade faktury a musela by si mat pracovny pomer...
ani na ten prispevok 6 tyzdnov po porode nemas narok kedze nemas narok na materske...

@nevenka nemas na neho narok to je len ak by si poberala matersku.... nie RP.

loginexistuje
27. aug 2015

len si to nemylte ten prispevok je do 230 EUR ale podla realnych nakladov na skolku cize predkladas fakturu a oni ti daju len tolko kolko je na nej /alebo na seku/ cize ak stoji skolka 11 Eur mesacne tak ti preplatia len to ... 😉

nevenka
27. aug 2015

@loginexistuje

dakujem, no uz mi je to jasnejsie... Dakujem...

bonaqa2013
27. aug 2015

Ja som mala posledné 2 dcéry s rozdielom 18 mesiacov. A na ÚPSVAR mi povedali, že mám nárok na príspevok, ktorý mi budú vyplácať do 2 rokov veku staršej dcéry. Bolo to nie veľa e, ale aj tie ma potešili. Ani sama som nevedela, že mám nárok na niečo také - len pani na úrade mi to oznámila. Bolo to aktuálne v roku 2010. Zisti si to ako je to teraz..

nevenka
28. aug 2015

@bonaqa2013

dakujem, popytame sa... staci, ked pojde manzel po porode, ked sa bude vybavovat rodicak? hadam hej 😀, lebo po telefone nikdy nic nepovedia a osobne uz to nedam, beham uz otvorena na 5 tyzden 😀

bonaqa2013
28. aug 2015

@nevenka mne to povedali až po pôrode keď som bola si vybavovať papiere ohľadom prídavkov na ÚPSVAR.Ale bola som prekvapená, pretože niektoré nepovedia ani to čo majú a tvária sa ako by to všetko platili z vlastného vrecka.... 😠 😠 😠

kochanka
28. aug 2015

Ešte na jeden prispevok maš narok pokial ti prvorodenne nedovrši 3 roky neviem ako sa vola ale je to okolo 40 eur

zdena12345
autor
28. aug 2015

Ďakujem Vám žienky. V stredu idem na nemocenské vyzistiť, či mi môžem mať materskú a hneď skočím i na UPSVAR nech mám jasno aby som sa znova neokašlala pre nevedomosť...