Dieťa hneď po vysokej škole a nárok na príspevky

santhaliq
16. apr 2014

Ahojte, viem, ze podobna tema sa tu uz vyskytla, ale je uz dva roky stara, preto sa skusim opytat znovu.
V auguste minuleho roku som skoncila skolu, doteraz som si hladala pracu - bez uspechu. Na urade prace mi ponukli absolventsku prax, na ktoru chodim doteraz. Zamestnanie zatial nehrozi a zacala som rozmyslat o dietati, nech len nezabijam roky mladosti.. No stale riesim otazku, ci by som ho veda "uzivit". Ake konkretne naroky na prispevky (jednorazove a mesacne) ma zena v mojej situacii? Odkedy a ci vobec som nemocensky poistena osoba? Za akekolvek informacie budem vdacna, slebo na nete je o tom malo a vacsina prikladov sa nevztahuje na mne podobne pripady. Dakujem 🙂

havedka
17. apr 2014

@dai nevidim na tom nic zle mat dietatko na vyplnenie casu a aj ako zabavku,ved dieta nieje len starost ale ja ta zabavka,ci?ja slecnu uplnwe chapem,ma partnera,ona si vie privyrobit,nevidim na tom nic hrozne keby aj mali babo,vsetko si este neskor moze dokoncit a mozno neskor si aj pracu najde

sorciera24
17. apr 2014

@mima4 tak tu fakt nesuhlasim, nevravim teraz o MS, tam staci stredna pedagogicka, ale ucitel ZS a SS podla mna VS potrebuje.....neviem podla coho sudis, ze nie, ekd nevies, co tam tych 5 rokov vsetko studuje....podla mna aj to je v niektorych odboroch malo.... 😒

@dai suhlasim.....a ucitel tiez sa neustale vzdelava,a spon dobry ucitel by sa mal cely zivot...ale ten plat vo verejnom skolstve je aky je.......
ja som len chcela poukazat na nepriamu umeru VS......platena VS....ucitel (povolanie, kt. si vyzduje VS) .....ak sme to spravne pochopili 😉 proste s tou sikovnostou, VS, paltmi...nemozno hadzat vsetko do ejdneho vreca....a myslim, ze by malo byt jasne, ze o sikovnosti cloveka nehovori len jeho vzdelanie (VS), ale aj to ako sa presadzuje, nielen v praci, ale aj v beznom zivote......

zuzkaanicka
17. apr 2014

@mima4 v mnohom s Tebou suhlasim ... na Slovensku uz bohuzial snad v kazdom okresnom meste je nejaka VS, alebo aspon pobocka ... mnohi si VS vyberaju podla toho, aby to nebolo narocne a dostali titul (aj tu su obcas take duchaplne temicky ohladom narocnosti VS) 😝 ... bohuzial, VS su financovane aj podla poctu studentov, takze teraz uz nie je problem sa na VS dostat ... takze naozaj su aj take odbory, ktore keby zajtra zatvorili, tak by si to nikto ani nevsimol ... vychadzaju z nich absolventi, ktori potom naozaj robia v tom spominanom Lidli 😝 ... ale co sa tyka vzdelavania ucitelov, tak tam by som naopak pritvrdila ... nemas este deti, potom zrejme zmenis nazor ... ano, ucitelka v skolke VS asi nepotrebuje, ale na ZS isto ... to, ze su v skolstve mizerne platy, to este neznamena, ze ucitelia maju za sebou menej narocne studium ako napr. pravnici ... ucila som kedysi buducich ucitelov matematiky ... takze viem ake je to studium narocne a teda mnohi by mozno boli prekvapeni 😉

sense
17. apr 2014

@havedka dotycna praveze pracu nema a riesi ci ho dokaze uzivit....ale mas pravdu dieta je aj radost ale aj starost.....a len z lasky tiez nevyzije....

havedka
17. apr 2014

@sense TO ANO ALE MA PRIATELA,NEUMRU HLADOM,NEVIEM ALE JEDNO DIETA NIEJE PROBLEM,NEMUSI MAT DRAHE VECI ALE TO JE MOJ NAZOR

amouramour
17. apr 2014

to ako planujes mat dieta na ziskanie financnych prostriedkov?super zmyslanie...vzdy premyslam ake moralne principy do zivota daju taketo matinky detom

sense
17. apr 2014

@havedka ale nebola ani zmienka o tom ci robi, len o tom ci ho uzivi a naco ma narok.....

santhaliq
autor
17. apr 2014

V prvom rade som sa asi zle vyjadrila, nechcem dieťa ako zábavku, preboha to nie! A rovnako tak som už spomenula, že ho neberiem ako zárobkový biznis. Len tiež nechcem byť teraz dlhšie nezamestnaná a ak sa mi aj do roka poradí nájsť prácu, tak sa nechcem v tridsiatke dostať do situácie, kedy by som nedajbože nemohla otehotnieť alebo dieťa z nejakých príčin nemohla donosiť, pretože vo svojom okolí mám aj také ženy, čo takto dopadli ☹
Na tento región sme s partnerom viazaní kvôli jeho podnikaniu. A nech sa vyhneme nedorozumeniam, tak to, že podniká, neznamená, že zarába majland. Napriek všetkým rečiam ma neberie ako nejakého parazita a aj keď ešte nemá 30+ tak má cit pre zodpovednosť a rodinu, takže nezdrhne pri prvej príležitosti ako zajac, aj keď oficiálne nemáme papier. 5 rokov sme sa kvôli škole vídavali málo a kto to zažil, asi vie, že to nie je práve najlepšie riešenie, preto by som chcela ostať a rozvíjať sa v mojom meste. Aj práve preto hľadám prácu – akúkoľvek práve v mieste bydliska a rozhodne nemám zo začiatku veľké nároky – rozhodne nie platové a samozrejme chcem pracovať v odbore, ktorý som študovala, no na začiatok hľadám hocičo, aby som si mohla práve tie spomínané kurzy a vzdelávania aj nejak zaplatiť. Celoživotné vzdelávanie je niečo s čím počítam úplne automaticky..
Namiesto rozvášnenej diskusie, ktorá asi nevedie nikam a hejterským príspevkom by som radšej poprosila tie z vás, ktoré sa rozhodli pre kariéru a boli by ochotné bez štýlu „mám patent na rozum“ sa podeliť o svoju skúsenosť, ako to u nich bolo (kedy doštudovali, kedy sa zamestnali, kedy mali prvé/druhé/tretie dieťa a ako to skĺbili s prácou, partnerom a rodinou). Myslím, že to bude mať väčší efekt, ako hádať sa o tom, kto s akým vzdelaním kde pracuje.. 😉

kachorratt
18. apr 2014

@mima4 kto robiť chce robotu si nájde, aj keby mala 4 deti.

kachorratt
18. apr 2014

@santhaliq Pridaj sa k nám do skupiny 🙂 https://www.modrykonik.sk/group/2219/