Dobrovoľné nemocenské poistenie a nástup na materskú dovolenku

denisak57
11. mar 2021

Ahojte 🙂 Chcela by som sa informovať... Dala som sa dobrovoľne nemocensky poistiť (DNP) z maxima a o pár dní idem na PNku... DNP musí trvať 26 týždňov pred nástupom na materskú, aby som splnila podmienku, avšak mne tých 26 týždňov vychádza 25 dní pred dňom pôrodu, teda nestihla by som ísť na materskú 6 týždňov pred pôrodom. Chcem sa opýtať, či kvôli tomuto zádrheľu, môžem nastúpiť na materskú neskôr než 6 týždňov (samozrejme s tým že by sa mi skrátila materská), alebo ako sa to dá vyriešiť. Máte niekto s týmto skúsenosť? Ďakujem 🙂

manusik
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
manusik
14. dec 2022

@zalka dakujem a este sa chcem spytat na to tehotenske -idem k dr. Utorok 20.12 a tam my vsetko vlastne povie ze ak stihnem teda este v decembri niekoho najst kto by ma zamestanl budem mat narok aj na to tehotenske? Dakujem este raz za tvoj cas

manusik
14. dec 2022

@manusik ze by som to mala az dajme tomu od 21.12 do konca janura- tie dve dohody a potom zas od 1.2 dnp

zalka
14. dec 2022

@manusik áno správne si to pochopila ... tak výjde min. MD ... a vyšší RP ..

zalka
14. dec 2022

@manusik no na tehotenské potrebuješ mať 270 dní do 13t tehotenského ... takže ak to poriešiš teraz .. tak skôr tak je šanca že i tehotenské mať budeš ...

natalala
14. dec 2022

@denisak57 ja som zo socialnej poistovne dostala protichodnu odpoved ako ty a to, ze materska sa vypocita bez ohladu na to kedy na nu nastupim ku dnu kedy som na nu nastupit mala a to 6 pripadne 8 tyzdnov pred terminom porodu 🤷🏼‍♀️

manusik
14. dec 2022

@zalka dakujem krasne skusim to teda tak ako mi radis do 20.12 budem platit DnP pojdem k doktorke zistim termin porodu, a najdem si tie dve dohody od 21.12 ak sa podari apson do konca januara teda mozno dlhsie a potom naspat na DNP a to si ponecham az do porodu alebo je to nutne zrusit? Boze som ako teliatko v tomto ale na SP niesu moc ochotne poradit co som si vsimla , vdaka za kazdu radu ozaj

zalka
14. dec 2022

@manusik no potom DNP až do pôrodu ... a po dohodách .. už by si i PN mohla ísť, a potom by si platiť DNP počas PN nemusela ... ale to až po dohodách

manusik
14. dec 2022

@zalka dakujem ti este raz velmi pekne urcite sa este ozvem ked pridem od lekarky aky vlastne datum mi da lebo toto je len moj vypocet. Dakujem ti krasne ozaj

manusik
19. dec 2022

@zalka Ahoj prosim ta potrebujem este poradit. Idem si teda poriesit tie dve dohody prosim ta su tam este nejake podmienky? Aby som nieco nepokazila toto viem 2 dohody na pravidelny prijem s platenim socialneho a nemocenskeho cca od 22.12 do konca januara 2023.Len sa chcem opytat aky prijem je potrebny z tej dohody ci staci ked kazda bude ohodnotena cca na 200€? Alebo aj tam su nejake podmienky a este som sa ta chcela spytat na Zdravotnej poistovni sa musim asi zahlasit sama vsak?a to obdobie si ako samoplatca vykazat. Ak su tam este nejake specificka napisala by si mi prosim ta alebo to je vsetko 🙂 dakujem za Tvoje rady

manusik
20. dec 2022

@zalka ahoj zalka mam moznost aj TPP s vysim zakladom, bude mi ratana Md pripadna PN z neho ked ho este teraz uzatvorim?

zalka
20. dec 2022

@manusik stačí aj tých 200e ... a ak uzavrieš TPP s vyšším základom a odpracuješ viac ako 90 dní bez PN a OCR v tom TPP tak ti bude MD a PN po 91 dnoch rátaná z platu ...

manusik
20. dec 2022

@zalka Dakujem ti krasne za vsetko, si poklad ! Napis mi adresu do spravy co ti poslem aspon podakovanie 🙂 dakujem este raz za vyborne rady na SP ma odbili so vsetkymi otazkami

zalka
20. dec 2022

@manusik držím palec ... naj to s tou prácou výjde, lepšie je byť zamestnaná aj počas MD aj RD .. pre prípadnú dalšiu MD aby bol nárok.

manusik
20. dec 2022

@zalka dakujem krasne ano dohodli sme sa ze ma necha v Tpp pokial sa bude dat, ozvem sa potom ako mi to vyratali🙂

dadush_22
5. jan 2023

Ahojte baby otváram na novo tento začarovaný kruh.

Moja situácia
Tehotenstvo 2/2019- 10/2019
Výpoveď: 4/2019
Ukončenie rodičovského: 10/2022

A teraz moja otázka bola som zamestnaná počas toho
Od 1.8.2021
Do 19.4.2022
Teraz som zistila ze som tehotná keďže viem kedy sme splodili tak som zhruba 1. mesiac tehotná.
Ako je to teraz s materskou ak som doma keďže mam starostlivosť o dieťa do 6 rokov nepoberam od štátu už nič. Mam nárok na materskú pripadne mam si dať to nemocenské poistenie ? Koľko vyjde ? Oplatí sa to a vlastne ak by bolo všetko v poriadku a ja by som porodila v septembri počíta sa mi ešte ten august z 2021 ?

manusik
4. aug 2023

Poďakovanie @zalka ……za všetky rady a info, naozaj co povie zalka je sväté 🙂 takze ak chce niekto aby mal skustocne overene rady jedine zalka, vdaka nej mi vysiel aj tehotensky prispevok aj schvalena pekna MD, zalka by si zasluzila zlato za vsetky rady co poskytuje … dakujem dakujem a este raz dakujem 💐💐💐

zalka
4. aug 2023

@manusik nepreháňaj ale som rada že tí to vyšlo

manusik
4. aug 2023

@zalka čo je pravda nie je hriech 🤩ale ozaj ďakujem