Mám sa prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie hneď ako nastúpim na materskú?

Zodpovedané
13. apr 2023

Dobrý deň,

ku dňu predpokladaného termínu pôrodu mám 271 dní nemocenského poistenia za posledné 2 roky. To znamená, že ak by som čo i len 2 dni prenášala, tak nárok na materskú mi zanikne.

Chcela som si posunúť nástup na materskú o 14 dní a dobrovoľne nemocensky sa na ten čas poistiť. To by mi však znížilo základ na 605,50 eur. Mesačne by som prišla o cca 250 eur na materskej oproti terajšiemu základu.

Bolo mi poradené, aby som sa na dobrovoľné nemocenské poistenie prihlásila deň po tom ako nastúpim na materskú dovolenku, čiže by som nastupovala na MD z ochrannej lehoty a tie dni po nástupe na materskú by som mala ako "poistku" v prípade, ak by som prenášala.

Bola táto rada dobrá?

Naozaj to tak môže fungovať?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak by ste prenášali dva dni, tak by ste mali nemocenské poistenie iba 269 dni. Tak mám tomu rozumieť?

Ak Vám nárok na materskú vznikne v ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu sa určí ku dňu zániku nemocenského poistenia.

Teraz máte, či nemáte nemocenské poistenie? To, čo Vám bolo poradené, čítam 1x. K tomu sa teda radšej nevyjadrím, nerozumiem presne textu. Skôr by som prešla tie dni nemocenského poistenia.

S prianím pekného dňa,
Lenka