Dohodnutá výpoveď a materská

natik25
28. apr 2022

Ahojte potrebovala by som poradiť od júla.2021 marodim som normálne zamestnaná ale po skončení marodky (mala som ju ukončiť v apríli) som bola dohodnutá zo zamestnávateľom na výpovedi. Avšak ja som otehotnela a som na rizikovom (kvôli ženským problémom a potratu) chcem sa spýtať ako to mám ďalej riešiť keďže marodit môžem len rok potom tuším už neplatia.

rhodesian
28. apr 2022

V koľkom si týždni? Na materskú sa nastupuje 6/8 týždňov pred očakávaným dátumom pôrodu, dovtedy ti môže PN predĺžiť aj gynekológ.
Len či ti to bude vychádzať sa da vypočítať jedine podla toho v kolkom týždni si teraz a v kolkom týždni budeš keď ti skončí ročná lehota PN

melanta
28. apr 2022

Na PN môžeš byť aj dlhšie ako rok, len ju nebudeš mať platenú.

lienka.7
28. apr 2022

@natik25 rok mas platenú PN, potom už nie. Cize si zrátať odkedy si na PN plus k rizikové kedy mas TP, tam tusim ideš 8 tt pred pôrodom na matersku. A zistíš kolko ti to vychádza. Zamestnávateľovi by som oznámila tehotenstvo a vypoved nepodala.

bobinka23
28. apr 2022

@natik25 ísť ku gynekológovi a ísť cez neho na PN

natik25
autor
28. apr 2022

@rhodesian ja som práveže na začiatku ešte len 6tt a ročná lehota on mi konci vlastne už za mesiac

natik25
autor
28. apr 2022

@melanta hej ved práve to som chcela zistiť ze ci mam ísť na úrad alebo ako

natik25
autor
28. apr 2022

@bobinka23 ja som práveže cez gynekológa na PN

melanta
28. apr 2022

@bobinka23 to je jedno, od akého lekára je na PN, vždy bude platená PN len 52 týždňov. Zmena lekára na tom nič nezmení.
@natik25 normálne ostaň na PN, hoci ju nebudeš mať platenú. Ak si stále zamestnaná, budeš mať od 13tt nárok na tehotenské a potom na materskú. Tak tých pár mesiacov vydržíš s tehotenským príspevkom.

natik25
autor
28. apr 2022

@melanta nemôžem ostať bez peňazí do 13tt a ani ten príspevok nepokryje to co by mal. Mame s priateľom hypotéku na dom + účty a všetko

melanta
28. apr 2022

@natik25 tak potom jedine ísť do práce alebo si priateľ nájde ešte brigádu. Iné alternatívy už nie sú.

adka13
28. apr 2022

@natik25 tak ešte podpora by sa dala vybrať, len či to nie je škoda prísť o TPP. Držím palce

lienka.7
28. apr 2022

@natik25 a načo chces teda podávať vypoved? Vsak tvdis ze si PN uz takmer rok. Tak ostan na PN aj ďalej. dostaneš aspon tehotenský, potom matersku a vyssi rodicak. Ked das vypoved nic nedostaneš z hentoho, teda 6.mesiacov podporu iba.
Len tak pre zaujímavosť, to mas aku diagnózu, ze uz si takmer rok na PN od gynekologa?

natik25
autor
28. apr 2022

@adka13 lenže ja sa tam už nemám kde vrátiť práveže preto výpoveď

natik25
autor
28. apr 2022

@lienka.7 dostanem keď dám výpoveď lebo som otehotnela počas pracovného pomeru 😊 a len tak pre zaujímavosť myslím ze to je moja osobná vec a neboj sa nieje to len tak 😊

lienka.7
28. apr 2022

@natik25 samozrejme, len treba myslieť aj trosku "dalej" do budúcnosti ako po nastup na MD 😉
A co sa rusi firma? Vsak ty sa tam ani vrátiť nechceš... tak načo toto všetko? Potiahni PN, potom posli oznam o tehotenstve a mas pokoj do 3 rokov dietata, ci nie? Vypoved mozes davat po RD, aby si najma potom mala narok na podporu, nie teraz . Ale rob ako myslíš.
PS. Plus treba myslieť aj na to, ze zial moze sa to aj skončiť zle. Co budeš robiť potom? Kam sa vrátiš pripadne, hm? Drzim ti.palce v každom prípade 🍀

adka13
28. apr 2022

@natik25 rozumiem, len keby ti stále trval pracovný pomer, tak by ti išla aj dovolenka počas md a po RD by si mohla využiť podporu. Ale jasné, ak ti peniaze súrne treba a tehotensky staciť nebude plus zvyšok PN, tak asi jedine podpora.

natik25
autor
28. apr 2022

@lienka.7 nie neruší sa firma ale zamestnávateľ mi povedal ze keď skončím marodku tak jednoducho už má späť nezoberie lebo už ma náhradu že on čakal ze buden tri roky doma lebo som potratila keď to tak strašne potrebuješ vedieť pýtala som sa na jednu určitú vec a rieši sa tu druhá...

natik25
autor
28. apr 2022

@adka13 aspoň niekdo ma chápe 🙏 no tehotenský je tuším niečo okolo 200€ ale po roku mi PN už nebude nič vyplácať keby hej tak to je pohode

lienka.7
28. apr 2022

@natik25 vsak pises ze ideš ďalej pokračovať v PNke. Takže náhradu nech ma, moze pokojne robiť.
Ale ok, vsak ty vieš.

ibrunova
28. apr 2022

@natik25 ak sa nemáš kam vrátiť, nemáš nárok aspoň na odstupné?

natik25
autor
29. apr 2022

@lienka.7 kde som napísala ze idem pokračovať v PN? No jednoducho mi povedal ze už sa nemám kam vrátiť a áno viem lepšie chceš na neho číslo nech ti to dopodrobna povie alebo ako?

natik25
autor
29. apr 2022

@ibrunova to pochybujem je to mala dá sa povedať firma a on ma všade známosti a už len to ze mi povedal ze nemá pre mňa prácu nieje v poriadku zo zákona by mi mal nájsť náhradnú prácu a tuším aj rovnako platenú ale on jednoducho nie... Ja by som sa kľudne mohla ísť súdiť ale stojí mi to zato keď by som aj tak nevyhrala v ničom?

ibrunova
29. apr 2022

@natik25 to nemá nič so známosťami.. Dohodu nemusíš podpísať.

natik25
autor
29. apr 2022

@ibrunova áno a keď ju nepodpíšem tak čo dá mi tri áčka a okamžitá výpoveď

ibrunova
29. apr 2022

@natik25 a už vieš, že bude chcieť dohodu? Možno prekvapí 😃

lienka.7
29. apr 2022

@natik25 vsak sama pises ze si mala PN ukončiť v apríli ale ze si otehotnela a si na rizikovom a chces pokračovať v PN, ktorú už ale nemáš platenú... vypoved dávaš preto, aby si mala podporu kedze tehu prispevok ti nestačí. Takže ako to teda je?
A ked sa nemáš kam vrátiť, ma ti dat výpoveď a odstupné. A ziadne acka ti nema dovod dat, ked ty budeš chodiť normalne do prace.

natik25
autor
30. apr 2022

@ibrunova
@lienka.7 ach baby ja už neviem ako vám to mam vysvetliť jednoducho on už so mnou nepočíta a keď skončím PN tak ze mi dá výpoveď on je s prepáčením pekný "hajzel" a nič nemôžem ja viem hádam lepšie ako to je 😏

endzi83
30. apr 2022

@natik25 ak som dobre pochopila baby sa Ti snažia vysvetliť, že nemusíš ukončiť PN, ale pokračovať. Teda máš dve možnosti pokračovať v PN a ukončiš až nastúpiš na materskú a to ťa tiež nemôže vyhodiť až keď ukončiš rodičak a dáš mu dopredu mesiac vedieť o ukončenie pracovného pomeru dohodou. Ak súhlasíš s výpoveďou, môžeš žiadať podporu pol roka, podpíšeš dohodu a to je celé.

lienka.7
30. apr 2022

@endzi83 dakujem ti za objasnenie pre @natik25 👍👏😘

lienka.7
30. apr 2022

@natik25 este raz, vsak.ok nech nepočíta... ostan ďalej na PNke. Potom posli oznámenie o tehotenstve a so chránená. Jedine ze by zlikvidoval firmu ti moze dat výpoveď. Inak nie. Uz ked si bola tak dlho, ti to moze byt jedno. Takto si aspoň zatiaľ zachránis miesto kým neskončis aj rodicak. Nemoze ti nič. Chapes?